BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF a wyniki badań krwi i moczu
Autor Wiadomość
Hekate811 

Barfuje od: 25.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Paź 2013
Posty: 220
Skąd: Lędziny (śląsk)
Wysłany: 2014-03-27, 13:47   

Co oznacza wynik badania moczu: białko- ujemny (*) ?
Wynik jest ujemny czy jednak jest obecne na niskim poziomie?
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-03-28, 23:03   

Roksa17 napisał/a:
Obecnie w jonogramie mamy podwyższone chlorki- i sód-160, oraz białkomocz na poziomie 260. Jest te lekko podwyższony hematokryt, hemoglobina i płytki. I co teraz? Dalej Barfować?


A w jakim wieku jest pies? Wet wykluczył infekcję pęcherza?
Jonogram zmienia się jak w kalejdoskopie, dopiero jeśli w kilku kolejnych badaniach wyraźnie podwyższone są jakieś jony, mówimy o nieprawidłowym wyniku i martwimy się.
W przypadku białkomoczu, przy interpretacji wyniku ogólnego badania moczu warto jeszcze wziąć pod uwagę ciężar właściwy. Jeśli będzie niski, w trosce o zdrowie psa warto wykonać przeglądowe USG nerek i pęcherza oraz rozszerzyć badanie biochemiczne (parametry nerkowe i wątrobowe).
Co do diety, tak jak napisała dagnes, napisz co pies dostaje, a wtedy dziewczyny będą w stanie podpowiedzieć więcej.

Hekate811 napisał/a:
Co oznacza wynik badania moczu: białko- ujemny (*)


Z tego co pamiętam to poniżej 25 mg /dl.
 
 
Roksa17 

Barfuje od: 2012
Dołączyła: 22 Mar 2014
Posty: 12
Wysłany: 2014-04-27, 21:39   Prosze pomoc w ustaleniu diety dla nerkowca z moczówką

Witam
Potrzebuje pomocy i pisałam juz tutaj na forum, jednak nie otrzymałam jej... Pies na Barfie jest od ponad roku, w sumie nie miałam z nią problemów, bo... bo jak sie okazuje źle to robiłam. Nic nie liczyłma, wiedziałam tylko ile mam podać wagowo, żywiłam ja w sumie samym mięsem. Tak mnie tez poinformowano tam gdzie kupowałam BARFa a ja nie szukałam informacji... PO ponad roku u psa wystąpił białkomocz. Po odstawieniu mięsa i przejściu na suchą karmę Renal białkomocz zniknął. Ale zaczęły sie inne problemy. Otóż mój pies zaczął oddawać stolec spakowany w błonę, oraz raz na tydzień biegunki i krwisty stolec potem. Biegunka idealnie hamowana jest podaniem żołądków nieoczyszczonych.
Chciałabym wócić do Barfa ale muszę mieć dla niej dobowo mało białka. Kompetnie nie umiem sobie z tym poradzić. Czy jest tutaj ktos kto pomoże mi ustalić dietę dla niej? Mam tez kostki PRIMEX, ale na nich nie jest napisane czy są razem z warzywami juz czy to samo mieso.... Może tylko takie jej podawać. Gotowe primexu. Roksana waży 13,5 kg, musi mieć mało białka i diete niskosodowa bo podobano ma moczówkę (duzo piła, jest na MInirinie). Kompletnie nie wiem jak mam jej dawać to jedzenie, a chę barfować dalej.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-04-27, 21:51   

Dostałaś odpowiedź
http://www.barfnyswiat.or...p?p=62749#62749
A konkretnie dalsze pytania o konkrety dotyczące pieska. Radziłabym kontynuować dyskusje tam
Pozdrawiam
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Roksa17 

Barfuje od: 2012
Dołączyła: 22 Mar 2014
Posty: 12
Wysłany: 2014-04-28, 11:56   

Przepraszam, jakoś umknęła mi ta dyskusja, wyświetlił mi się mój wpis bez odpowiedzi.... Zupełnie nie wiem dlaczego.
Odpowiadam:
1. nikt z wetów nie zajął sie zapaleniem pęcherza, pomimo, ze ja sama to sugerowałam. Podobno przy niskim ciężarze właściwym moczu bakterie mogą nie wyrosnąć w posiewie. Raz zrobiłam sama posiew, wynik był ujemny
2. moczówka zdiagnozowana na czuja, tzn idzie na lek czy nie idzie. Ciężar ma obecnie niski 1,010. Miała trzy razy USG, ostatnio w warszawie konsultowana u specjalisty. Nie ma sie czego czepić, chociaż to sałbo wygląda na moczówkę. Test zagęszczania bez leków był taki sam jak z lekami.
Suczka ma 12 lat, jest aktywna w pełni. Naet bardzo. Spacery dziennie ponad dwie godziny.
3. pies żywiony był źle, samo mięso albo gotowe kostki Primexu. Czasami samo jabłko. Bez witamin i olejów.
4. po odstawieniu mięsa białka w moczu nie ma, ale pies nie radzi sobie na suchym pokarmie. Kupy są w błonie, pojawia się śluz, czego nie było na BARFIe
5. Cała biochemia w normie, podwyższony lekko sód i zawyżony hematokryt. Wyniki są wyżej w poście.
6. Pies obecnie jest drugi tydzień na Renalu ale po nim jest ospała, mało aktywna, ma czasami po nim biegunkę.

Bardzo proszę o wskazówki żywienia, jak mam dziennie jej jedzenie obliczyć. Czy dawac sam Primex gotowy? Jest taki dla alergikow np.
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-04-29, 00:02   

To raczej nie jest moczówka. Jeśli suka dostaje leki hormonalne, odstaw je, a po kilku tygodniach zbadaj hormony przysadki. Zastanowiłabym się jeszcze nad chorobami tarczycy, ewentualnie cukrzycą (tutaj miarodajne jest badanie fruktozaminy).

Co do żywienia dziewczyny podpowiedzą więcej. Pies na pewno powinien dostawać normalne mięso z kośćmi, niewielkie ilości warzyw i suplementy, których używamy w BARFie. Mogłabyś zacząć od żwaczy z treścią, które poprawią florę jelitową i ustabilizują te nieciekawe kupy po Renalu.
 
 
Roksa17 

Barfuje od: 2012
Dołączyła: 22 Mar 2014
Posty: 12
Wysłany: 2014-04-29, 07:27   

Tez mi się to nie podoba z tą moczówką.... Glukozę kontroluję jej rano glukometrem, ma dobrą, 105 średnio. Tarczycę miała robione w Labwedzie wyszła ok, chociaż wcześniej jakaś lekarka kazała namiętnie badać jej FT4 które wychodziło za niskie. Potem znowu następny wet powiedział , ze tego sie nie bada. Jakie hormony przysadkowe mam jej zbadać i gdzie, we krwi czy w moczu? W moczu coś czytałam ale to chyba w dobowej zbiórce.
Co do kości.... Z kośćmi był zawsze problem i biegunki, więc ja bym tego unikała.
Stole juz się unormował po żołądkach, one są idealne na nią, rano jeszcze coś jej tam bulgocze w brzuszku, ale mam nadzieję, ze to przejdzie. Zaczęłam czytać spokojnie o diecie i obliczyłam już ze na nią (13,5 kg) to 200 g mięsa i 50 gram roślin. Problem mam jednak z tym, że nie wiem jak jej to mięso dzielić. Ona uwielbia żołądki, może łososia, śledzi nie trawi, i zero kości....
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-04-29, 10:32   

fT4 wolna może nie być do końca miarodajna, zbadałabym T4 całkowitą, ew. cały profil tarczycowy, fT4, T4 , T3 i FSH. W każdym razie na pewno warto zbadać: T4, a z przysadkowych FSH, ADH i być może także PRL.
 
 
Roksa17 

Barfuje od: 2012
Dołączyła: 22 Mar 2014
Posty: 12
Wysłany: 2014-05-01, 06:54   

Profil tarczycowy w normie, wyniki prawidłowe. Miała też test na Cushinga robiony i jest ok. Wróciłam na Barf... źle Barfuję bo nie potrafię ułożyć tej diety dla niej a chce to zrobić tak jak dla nerkowca.
Sunia wazy 13,5 kg, ustaliłam ze powinna mieć 250 gram jedzenia dziennie. Daję jej 200 gram mięsa w tym 180 mięsa np strusia i 20 gram żołądków (uwielbia je). Kupiłam też witaminę A i D3 ale nie wiem ile jej mam jej podać. Kupiłam też proszek ze skorupek jajek ale te nie wiem ile tego mam dać. Mięsny posiłek 200 gram dostaje w południe pod wieczór dostaje 50 gram roślinnego posiłku, czyli na razie jabłka i marchewka. Nie dawałam nic innego.
Zaczęła normalnie pić (dalej jest na Minirinie), picie spadło połowe czyli pije 500 ml dobowo. Piła na Minirinie około 700. Sikanie ok. Ale boje sie czy białko nie wyjdzie znowu w moczu. Na Renalu nie miała śladu białka.
I ten posiew muszę zrobić moczu....
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-05-01, 09:12   

po jakim czasie od wprowadzenia BARF warto zrobić badania profilaktyczne? I jakie dokładnie? morfologię i biochemię to na pewno. A co jeszcze? czy tarczyca też wychodzi w tych ogólnych badaniach?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-05-02, 15:47   

Badanie tarczycy to badanie poziomu hormonów tarczycowych. To jest osobne badanie.
Badania prolaktyczne które mogą pokazać Ci ogólny stan zwierzaka i pomóc w modyfikacji diety to morfologia, biochemia plus jonogram.
 
 
Aleksandretta 

Barfuje od: maj 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Cze 2014
Posty: 13
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2014-06-26, 13:50   

Witajcie, mam prośbę o konsultacje naszych wyników. Owczarek niemiecki 8 lat z usuniętą śledzioną w kwietniu. Na barfie jesteśmy od końca maja ale z uwagi na tą śledzionę wykonałam poniższe wyniki. Nasz wet mówi, ze nie są złe. Nie wiem czy ten Ca i P jest ok.
W diecie psa występuje wołowina + żwacze, indyk, kurczak, żółtka, raz w tyg królik zk z ASPolu, wczoraj próbowaliśmy pstrąga, kości to szyjki indycze, szponder, mostek. Z supli dostaje olej z łososia, mączkę ze skorupek, algi, drożdże, ostropest, sól. Plus owoce i warzywa. Oto wyniki:

Biochemia:
Sód 143 mmol/l
Potas 6,3 mmol/l
Fosforany 5,24 mg/dl
Wapń 2,37 mmol/l
Magnez 2,44 mg/dl
Żelazo 26,5 ug/dl

ALT 33 U/l
AST 26 U/l

TSH < 0,005 uU/ml

Kreatynina w moczu 127,25 mg/dl

Badanie ogólne moczu:

Barwa żółta
Przejrzyst zupełna
Ph 6,5
Ciężar wł 1,020
Białko ujemne
Glukoza ujemna
Bilirubina ujemna
Urobilinogen w normie
Ciała keton ujemne
Azotyny ujemne

Osad:
Nabłonki płaskie: pojedyncze
Leukocyty 2-4 wpw

Morfologia:
WBC 30,10
RBC 5,59
Hemoglob 13,9
Hematokryt 40,6
MCH 24,9
MCHC 34,2
MCV 72,6
Płytki 1987
% limfocyt 83,7
L limfocyt 25,2
RDW-CV 13,8 %
RDW- SD 38,8
PDW 9,9
MPV 8,7
P-LCR 14,9

Z góry dziękujemy za informacje.
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-28, 08:18   

Nie pamiętam normy dla TSH u psa. Przeglądam teraz na szynko. Wyniki nie są złe, może poza tą leukocytozą. Co na to weterynarz?
Czemu pies miał usuniętą śledzionę?
 
 
Aleksandretta 

Barfuje od: maj 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Cze 2014
Posty: 13
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2014-06-29, 10:55   

Co do śledziony, w okolicach połowy kwietnia pies wymiotował był apatyczny, pojechaliśmy do weta i po badaniu palpacyjnym stwierdził, że śledziona jest bardzo powiększona, co potwierdził również badaniem USG, uznał, że jest to na tyle niebezpieczne, że zabieg wykonał na drugi dzień.
Co do powyższych wyników, powiedział że nie są najgorsze, że poziom płytek jest dość wysoki - 1987 ale, że ich objętość jest ok to nie ma powodu do niepokoju.

W piątek byliśmy jeszcze potwierdzić badaniem EKG wątpliwości co do pracy serca, no
i okazało się, że jest jakiś problem chyba z prawym przedsionkiem i chyba na tyle poważny, ze nasz wet nie chciał się wypowiedzieć i od razu kazał nam jechać do dr Pasławskiej do Wrocławia :-(
Więc u nas nie może być dłuższą chwile spokoju :cry:
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-29, 20:27   

Aleksandretta napisał/a:
uznał, że jest to na tyle niebezpieczne, że zabieg wykonał na drugi dzień.

Nie wiadomo, czy się trochę nie pospieszył. Nie poprosiłaś czasem żeby zostawił Wam śledzionę "na pamiątkę"? Wtedy mogłabyś zlecić badanie histopatologiczne albo przynajmniej ją oglądnąć z innym weterynarzem.

Aleksandretta napisał/a:
okazało się, że jest jakiś problem chyba z prawym przedsionkiem

To chyba faktycznie musicie pędzić do Pasławskiej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne