BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suplementacje
Autor Wiadomość
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-01-31, 19:51   Suplementacje

Znowu ja zakładam temat ( harpia, przysięgam, ostatni raz!). Nie do końca wiem, czy nie powielę tematu, ale myślę, że nasze podforum rządzi się innymi prawami niż kocie :)

I teraz pytanie, które mnie nurtuje w sumie od początku - kiedy ile i które suplementy podajecie?

Rozumiem, że drożdże, siemię lniane, hemoglobina, jeżeli nie kości to mączka kostna, olej z łososia i tauryna to jest niezbędne minimum? I nie codziennie tylko jakby po suplemencie na dany dzień? Dawkowanie jest napisane dla kotów i do takiego dawkowania się dostosowujemy?
 
 
agabra 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Wrz 2011
Posty: 24
Wysłany: 2012-01-31, 20:10   

Ja suplementuję mieszankę, czyli 4-6kg mięsa drożdżami, tauryną, skorupkami lub węglanem, hemoglobiną, olejem z łososia, algami.
Co do ilości, to bazuję na przepisach kocich, choć nie do końca -stosuję wszelakie mięsa jakie mi się uda dostać, czyli indor, kurczak, kaczka, królik i zwykle coś, czyli albo cielęcina, albo gęś, albo perliczka - nic innego nie umiem kupić, ryb nie daję. Na to wyliczam ok. 5% - 7% podrobów, pół na pół wątroba indycza i serca.
Taurynę przeliczam - tzn porównuję mniej więcej, żeby wychodziło ok. 250mg na porcję dla 3kg fretek z tym co mi wychodzi z kalkulatora i daję pomiędzy ;) Stosuję suplementację z przepisów bez kości, zaniżając wapń w dół, szczególnie jeżeli daję kości, trochę więcej dałam ostatnio oleju, bo nie daję ryb. Reszta wg kalkulatora/przepisu.
Bezpośrednio przed podaniem daję siemie- zawsze, raz w tygodniu łyżeczkę tranu/oleju lnianego, oleju z ostropestu. Zalewam wodą, albo rosołkiem raz w tygodniu herbatką z pokrzywy. Mniej więcej raz w tygodniu frety dostają żółtko.
Jeszcze spirulinę chciałabym kupić.
A teraz też czekam na wytknięcie błędów :mrgreen:
 
 
agabra 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Wrz 2011
Posty: 24
Wysłany: 2012-01-31, 20:11   

A jeszcze smalec gęsi daję do całości mieszanki jak chudsza, a dostają też bezpośrednio do porcji jak wodą zalewam, bo musi pachnieć...
 
 
Alani 

Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 78
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-02-01, 13:24   

Ja mam olej z łososia, skorupki (kurze i przepiórcze), hemoglobinę, drożdże, taurynę, Furo-tone, biotynę i cynk (daję po kropelce do wody na pyszczka jak linieją), calopeta już dawno nie miałam, bo nie mam potrzeby zamawiania niczego ze sklepów internetowych, do tego czasem śmietana 30%, troszeczkę masełka, szczypta soli himalajskiej/morskiej, od czasu do czasu oliwa z oliwek (mało leję, tak koło 2,5ml - raz na 2 tygodnie) plus tłuszcz kurzy (jak mama rozmrozi kuraka od babuni :mrgreen: ), na tłuszcz gęsi, ostropest i algi muszę się kiedyś załapać 8-) Poza tym dostają jajka przepiórcze (całe, robię dziurkę, a one wylizują; 4x w tygodniu), żółtko kurze (1x w tyg) i okazjonalnie jajka gołębi (czasem z niespodzianką w środku w postaci małego gołąbka :oops: ). Herbatkę z pokrzywy daję co 2tyg, robię napar i wlewam do miski w klatce ;-)

Witaminy daję 3x w tygodniu, najczęściej jedzą samo mięso, bo takiego przyprawionego często nie zjadają :roll: Wtedy raz sypię taurynę, raz drożdże, raz krew + olej z łososia/Furo-tone. Wszystko po 2,5g/2,5ml bo mam taką fajniutką łyżeczkę 5ml od jakiegoś tam syropu :mrgreen: Czasem zaleję jajeczkiem kurzym ;-)

Moje mieszanki opisane są w temacie co jedzą moje fretki ;)
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-01, 15:24   

Alani napisał/a:
na tłuszcz gęsi, ostropest i algi muszę się kiedyś załapać 8-)


Ostropest kupisz w aptece-nich zamówią jak nie będą mieli- to funkcjonuje pod nazwą "zioła do kąpieli" :-D .
Algi zmiel z wodorostów- w sklepach z ze zdrową żywnością pojawiają się coraz częściej- Kombu, Wakame...., a Arame są drobniutkie- łatwo je pociąć.
  Zaproszone osoby: 2
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-02-04, 10:14   

A na przykład taka hemoglobina jest obowiązkowym dodatkiem?
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-02-06, 21:46   

up?:)
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-06, 22:01   

nenya napisał/a:
A na przykład taka hemoglobina jest obowiązkowym dodatkiem?


.....to bardzo ważny dodatek :->
(zawartość żelaza w tej krwi to 231mg/100g)
  Zaproszone osoby: 2
 
leniwiec 


Barfuje od: VIII 2011
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 126
Skąd: Łódź/Lublin
Wysłany: 2012-02-06, 22:16   

Nawet jak robiłam mieszanki z Felini Complete, kalkulator sugerował dodanie hemoglobiny - bez niej wychodził lekki niedobór żelaza. Może inne podobne preparaty mają wyższą zawartość żelaza, nie wiem. Przy naturalnym suplementowaniu lub stosowaniu FC moim zdaniem hemoglobina (lub inne źródło żelaza) jest niezbędna.
_________________
 
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-02-16, 09:55   

Czyli tak:
Ja kupuję mięso królika ( korpus, comber, ostatnio dorwałam wątrobę), kaczkę( piersi, uda, korpusy), indyka(uda, gulasz), kury ( korpus na rosoły, uda, pałki, skrzydła) i podroby ( żołądki, serca, wątroby)

Dziś poszalałam na ekozwierzaku i planuję kupić
* algi
*drożdże
*hemoglobinę
*olej z łososia
*taurynę
* siemię
- coś jeszcze?

I teraz pytanie - jest preparat catfortan - widzę, że on ma i taurynę i żelazo - czy on jest wystarczający na zapotrzebowanie fretek na żelazo?

Kurczę, jak powielam tematy, to mnie zlinczujcie, ale nie chcę pisać w kocich o fretkach, bo to mijałoby się z celem :oops:
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-16, 11:40   

Jest taki dział, przeczytałam go kilka razy i ciągle do niego wracam.
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=13
Tak myślę, że jak go troszkę postudiujesz..... :->
Fretki i koty to drapieżniki, jeśli chodzi o odżywianie nie doczytałam, aby były jakieś znaczące różnice w suplementacji.
  Zaproszone osoby: 2
 
Alani 

Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 78
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-02-16, 16:13   

Sandra napisał/a:
Fretki i koty to drapieżniki, jeśli chodzi o odżywianie nie doczytałam, aby były jakieś znaczące różnice w suplementacji.


Są różnice i to duże, m in w odmierzaniu tychże sumplementów. Nenya pyta, bo fretki mają inne wymagania niż koty, a tu jest omawiany bardziej koci BARF. Nawet stosunek między kośćmi/podrobami/mięsem jest zróżnicowany.

Nenyo, jak dla mnie to wszystko ok, dokup jeszcze ostropest (szczypta 2-3x tydzień) i tłuszczyk gęsi ;)
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-02-16, 17:45   

Sandro, niejako masz rację, nie wiele różni kota i fretkę, ale różnice są zasadnicze, problem w tym, że potrzeb fretki, tak dokładnie określonych jak u kota, nie jesteśmy w stanie znaleźć.

nenya, jeżeli kupujesz hemoglobinę, nie bierz już catfortanu, to jedno i to samo, pamiętaj by nie szaleć z dodawaniem suplementów, lepiej dać mniej niż przedawkować
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-02-16, 22:55   

O właśnie tego się obawiam.

Dziękuję Sandra, przeglądałam tamten dział już:)

Ale właśnie wolę tak jak harpia dzielić to troszkę, porozmawiać z doświadczonymi barfowcami frecimi, bo jednak to są różne gatunki zwierząt.
Dobrze, że mamy swoje podforum, nie zaśmiecam :)

Harpia, w takim razie uważasz, że hemoglobina lepsza niż ten catfortan? A jako źródło tauryny co podajesz? Tzn chodzi mi konkretnie o preparat - fellini complete, ten catfortan, serca, wołowe czy jeszcze coś innego? Bo łudziłam się, że żeby dorwać wszystkie suplementy wystarczy mi jednorazowy zakup na ekozwierzaku, nie ma lekko ;)
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-02-17, 09:18   

Nie mówię, że jest lepsza, po prostu łatwiej jest dodawać składnik w czystej postaci niż mieszankę. Żelazo masz już w krwistych kawałkach mięsa, sercach, wątrobie czy w kościach (szpikowych) ;)
Jako źródło tauryny podaję... taurynę ;) Tu w kramiku możesz znaleźć tematy, gdzie dziewczyny zbierają zamówienie zbiorcze na duże ilości różnych suplementów, dzięki temu cena konkretnego składnika jest często niższa o kilkanaście złotych od jego sklepowego odpowiednika ;)
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne