BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF i suplementy przy hiperkalcemii
Autor Wiadomość
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-04, 11:31   

monika napisał/a:
Chciałam jej w przyszłym tygodniu zbadać kwasy żółciowe przed jedzeniem i po - lepiej za jakiś czas, jest za wcześnie?

Ornipural to rozumiem Hepamerz? Z tego nie zamierzam rezygnować, bo podobno może to brać do końca życia (?) a bez problemu udaje mi się jej to podać.


Monika, Hepamerz (ornityna + pankreatyna) to nie Ornipural. Ornipural jest w zastrzykach i ma bogatszy skład. Regeneruje wątrobę perfekcyjnie. Jest dobrym wskazaniem dla Soni i warto w niego zainwestować. Masz blisko na Słowację - może tam, któryś z weterynarzy ma go w swoim gabinecie.
Badanie kwasów żółciowych w przyszłym tygodniu, to będzie zdecydowanie za wcześnie, daj Soni odetchnąć. Nie sądzę, żeby wyniki zmieniły się radykalnie. Poza tym poziom kwasów żółciowych był w porządku, zwykle bada się je po 12 godz na czczo, w 2 i 4 godz. po posiłku (po 2 godz powinien wzrosnąć, a po 4 godz spaść).

Lechowski wspominał Ci o utajonym zapaleniu trzustki, niewykluczone, że sporo w tym racji. W praktyce weterynaryjnej ciężko jest odróżnić schorzenia wątroby od problemów z trzustką. Często objawy są ze sobą mocno skorelowane i nic nie można powiedzieć na pewno. Leczenie w każdym razie jest podobne, ukierunkowane na cały układ żółciowy. Nie wiadomo, czy u Soni doszło do zaburzeń w odpływie żółci, bo od samego początku nie została zbadana bilirubina (ale skoro nie doszło do zażółcenia błon śluzowych należy przyjąć, że nie była ona na jakoś szalenie wysokim poziomie). Jest to kolejny parametr, który dołożyłabym do badania za te dwa tygodnie. Bilirubinę można też zbadać z moczu i z kału, jeśli nie chcemy kota stresować dodatkowym kłuciem.

Co do tej hiperkalcemii, sugerowałabym jeszcze zbadać poziom wapnia i fosforu z dobowej zbiórki moczu (lub przynajmniej z 2- 3 pobrań). Ale wcześniej podawałabym Soni taki chiński preparat o nazwie Shilintong, który doskonale daje sobie radę z rozbijaniem wszelkich kamieni i kryształków, przy okazji oczyszcza wątrobę i jest nieszkodliwy dla nerek. A tymczasem, ustawiłabym dietę tak jak pisała Dagnes. Wyeliminowanie komercyjnych karm oraz ograniczenie podaży witaminy D w diecie powinno pomóc i wyrównać ten poziom wapnia. A dodatkowa suplementacja potasu powinna przynieść tutaj dodatkowe korzyści, także związane ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia encefalopatii wątrobowej.

Jeśli zaś chodzi o USG, to słyszałam jakiś czas temu od swojego weterynarza, że jest na Słowacji lecznica weterynaryjna doskonale wyposażona w sprzęt do USG, TK i MRI. Zapytam jutro o konkretne namiary - może tam łatwiej byłoby Ci udać się z Sonią na badanie za te dwa tygodnie.

No i jeszcze ta trzustka, ze względu na ten podwyższony poziom glukozy, o ile nie jest on tylko i wyłącznie efektem stresu, trochę bym mnie jednak martwiła. Dlatego obserwuj proszę Sonię dokładnie, monitoruj kupy i kontroluj, czy nie ma wymiotów.

A tak w ogóle, to jak się czuje Sonia w ostatnich dniach?

I jeszcze...to co przychodzi mi do głowy w kwestii suplementów wspierających funkcjonowanie wątroby - KURKUMA. Uważam, że jest rewelacyjna na wszelkie problemy z układem żółciowym. Poczytaj: http://www.prometeusze.pl/kurkuma.php , http://rozanski.li/?p=247 Kot może przyjmować zarówno sproszkowane kłącze kurkumy, jak i gotowe preparaty z apteki (wyciągi z kurkumy).
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2015-01-04, 12:46   

Postaram się załatwić Ornipural z Francji, jak się nie uda będę szukać na Słowacji. Jak już będą miała Ornipural, to czy wet ma to podawać profilaktycznie, czy mam to trzymać na wypadek gdyby wyniki się pogorszyły?

Kwasy żółciowe zrobimy za dwa tygodnie, zrobię też wszystkie parametry podawane przez Was tu i na pw :kwiatek: .


Czy tą dobową zbiórkę moczu mam łapać do jednego pojemnika? Do kilku? Jeśli do kilku, to czy każdy pojemnik muszę dowieść do weta do dwóch godzin, czy przechowywać w lodówce?

Muszę się dowiedzieć, czy mój wet bada wapń i fosfor w moczu, jeśli nie to Sonia będzie musiała zostać w jakiejś lecznicy na dobę :-/ .

Czy chodzi o to: http://shilintong.emouse....i-lin-tong-pian ? Jeśli tak to już zamawiam.

Bardzo proszę o namiary na słowacką lecznicę, może będzie bliżej niż do Warszawy.

Kupy w normie, Sonia nie wymiotuje, czuje się dobrze, wspina się po drapaku, mruczy przy głaskaniu, nie widać, żeby była chora.

Zamówiłam jej ten ostropest http://allegro.pl/ostrope...918467403.html, czy mogę go podawać? W jakiej ilości?
Edit: ojej link nie działa... chodzi mi o ostropest plamisty mielony w słoiku z Piątnicy kraj pochodzenia Polska

Czy może być ta kurkuma w proszku http://allegro.pl/aromaty...4883006400.html czy lepszy będzie sok czy tabletki?


A czy badanie pH moczu w domu paskami ma sens? Mogłabym sprawdzać sama...

Dziękuję :kwiatek:
 
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-04, 13:20   

monika napisał/a:
Jak już będą miała Ornipural, to czy wet ma to podawać profilaktycznie, czy mam to trzymać na wypadek gdyby wyniki się pogorszyły?

Możesz podawać jej podskórnie już teraz ze dwa razy w tygodniu zgodnie ze wskazaniami producenta. Dawkowanie jest na ulotce. Jeśli jest lepiej z wątrobą dawkę podtrzymującą redukuje się o połowę.
Cytat:
Czy tą dobową zbiórkę moczu mam łapać do jednego pojemnika?

Tak, do jednego i powinnaś przechowywać całość w lodówce, dolewać świeże porcje. Badanie poziomu wapnia i fosforu zrobi każde ludzkie laboratorium, więc nie powinno być kłopotu.

Tego Shilintonga co podlinkowałaś - nie mam z nim doświadczenia u kotów, ale ze spokojem sumienia mogę Ci zarekomendować ten: http://ziola24.pl/produkt/shilintong/
Stosuje go od wielu lat moja wet i ja u kotów z różnymi kryształami w moczu. Efekty są bardzo dobre i brak działań ubocznych. Kuracja min. 2 tyg - po 1 tabl. 3 razy dziennie (zakładam, że Sonia nie waży więcej niż 4 kg), w 3 tyg - 2 tabl dziennie, w 4 tyg - 1 tabl. dziennie. Z mojego doświadczenia: przy dużej liczbie struwitów po podawaniu Shilintonga po 5-7 dnia w moczu zawsze jest czysto. Preparat podaje się jednak dłużej aby wyeliminować resztki "piasku" w nerkach i przewodach moczowych. W trakcie kuracji trzeba jednak zwracać uwagę na odpowiednie nawadnianie, bo preparat działa lekko moczopędnie.
Jeśli chodzi o tę kurkumę z allegro, chyba nie ma przeciwwskazań jeśli jest czysta, bez dodatków antyzbrylających i soli (czasem ją dodają). Ja jednak wolałabym stosować kurkumę leczniczą (jest sporo droższa od tej zwykłej przyprawowej nie tylko ze względu na jakość ale również badania które musiała przejść) i kosztuje średnio 5 x tyle. Na poszczególnych odmianach kurkumy niestety nie znam się za dobrze. Myślę, że spokojnie możesz zaryzykować tę z allegro, jeśli jest czysta i świeża, ewentualnie ten Solaren: http://www.doz.pl/leki/p3381-Solaren , jeśli nie jest na alkoholu.
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2015-01-04, 13:43   

Podawałam już leki podskórnie bezdomniakom, ale Sonia to Sonia, jej się sama boję, będę do weta z nią jeździć.

Zamówię Shilintong, będę podawać, a później badanie moczu choćby w ludzkim labie, tak?
Nie potrafię zamówić ze strony, którą podałaś, wyskakuje błąd :(.

Sonia waży 4,7.
 
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2015-01-04, 20:53   

Tylko nie mów w ludzkim labie, że to kocie siki :mrgreen:
Nie poznają że to nie człowiecze, ja już nie raz nosiłam i nikt nic nie mówił, że coś nie tak :twisted:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-05, 09:42   

Moniko, jest to bardzo przyzwoita waga dla kocicy :). Możesz zwiększyć jej Shilintonga nawet do 4 tabletek dziennie w I-ym etapie kuracji. W Shilintongu jest jakieś 60 tabletek, więc jedno opakowanie może Ci nie wystarczyć.

Skipper, w ludzkim labie są w stanie rozróżnić czy to siki kocie, czy ludzkie, chociażby po ciężarze właściwym, Ph i florze bakteryjnej.

edit: Moniko, ten ostropest... - kurkuma jest dużo lepsza. Kwestia przemyślenia jak ją przemycić w kota, bo w smaku jest bardzo cierpka. Zobacz, znalazłam tutaj kapsułki z kurkumą: http://allegro.pl/listing...-2-default-1209
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-01-05, 11:40   

Sihaya napisał/a:
Co do tej hiperkalcemii, sugerowałabym jeszcze zbadać poziom wapnia i fosforu z dobowej zbiórki moczu

Teraz wydalanie wapnia z moczem powinno być zwiększone ze względu na zastosowaną dietę z podniesioną ilością soli (właśnie o to chodziło - by szybko wydalić nadmiar wapnia), natomiast cytrynian ma za zadanie zapobiec wytrącaniu się kamieni wapniowych podczas wzmożonego wydalania wapnia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2015-01-05, 11:44   

Kurkumę w kapsułkach zamówiłam, w sprawie Shilingtong próbuję się dodzwonić, bo sklep nie działa.

Dziękuję :kwiatek: .

Sonia w nocy zwymiotowała kłaczkami, nigdy tak dużo kłaczków nie zwróciła.
 
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-05, 12:28   

Tak Dagnes, cytrynian potasu zapobiegnie wytrącaniu soli wapniowych a Shilintong nie dopuści do zalegania i usunie aktualnie powstałe złogi wapnia w miedniczkach i rdzeniu nerki, dlatego badania moczu jest sens robić najwcześniej po kuracji Shilintongiem.

Super Monika, że udało Ci się zakupić tę kurkumę. Podawaj Soni początkowo 500 mg na dobę w dwóch podzielonych porcjach. Dawkę możesz zwiększyć bezpiecznie x 2.
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2015-01-05, 12:56   

Shilintong też zamówiłam.
Spodziewam się wszystkiego pod koniec tygodnia, w piątek odbiorę też mieszankę barfową dla Soni. Oby chciała jeść, bo cały czas karmię ją na siłę :-( .

Proszę jeszcze raz o potwierdzenie czy to wszystko można ze sobą łączyć:
Hepamerz 1/5 saszetki 2 razy w tygodniu
Uroxivet 1 tabletka dziennie
kurkuma (i tu pytanie, czy mogę zawartość kapsułki rozpuścić w niewielkiej ilości wody i podać strzykawką?)
Shilintong
Potas

Sihaya napisał/a:
badania moczu jest sens robić najwcześniej po kuracji Shilintongiem.

Miałam jej dziś badać mocz (po podawaniu Uroxivet przez ostatnie dni), ale od rana czekam, poję strzykawką i ona się nie chce wysikać :-/ .
W takim razie jadę sama do weta, po receptę na Ornipural.
 
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-05, 13:27   

monika napisał/a:
czy mogę zawartość kapsułki rozpuścić w niewielkiej ilości wody i podać strzykawką?


Możesz spróbować, ale obawiam się że Sonia będzie pluła dalej niż widzi.
 
 
karakalek 


Udział BARFa: 90-100%
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 159
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-01-05, 14:00   

Spróbować nie zawadzi, moja kocica zjadała kurkumę dodawaną do jedzenia, ale ja miałem chyba wyjątkowego kota :)
_________________
Kto mnie kocha, kocha mojego kota
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2015-01-05, 17:26   

Sihaya napisał/a:
Skipper, w ludzkim labie są w stanie rozróżnić czy to siki kocie, czy ludzkie, chociażby po ciężarze właściwym, Ph i florze bakteryjnej.

Moim kotom ciężar właściwy i pH zawsze wychodziły w granicach ludzkich norm :-P (niestety)
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2015-01-05, 18:09   

Dostałam receptę na Ornipural.

Wapń i fosfor w moczu mogę zbadać u weta bez problemu, uff.

Czyli zbadac mocz i krew dopiero jak skończymy potas i Shilintong, prawda?
Dagnes pisała coś o zbadaniu w trakcie kuracji, Sihaya po Shilintong, ja się pogubiłam :oops: . Proszę mi to rozpisać :oops: .
 
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2015-01-06, 11:26   

Ornipural już idzie do mnie z Francji.

Sonia nadal nie chce jeść sama, muszę w nią wmuszać całą porcję. Dziwne jest to, że jak już ją pokarmię wylizuje miseczkę i resztki mięska, smakuje jej ale chyba się jej podoba to karmienie na siłę :confused: .
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne