BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Znieczulenie ogólne (narkoza)
Autor Wiadomość
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-12-12, 09:20   

IzabelaW, wiesz, akurat mnie przekonuje
nie wiem, czy byłaś kiedyś intubowana, ale to nic przyjemnego i samo w sobie też niesie pewne ryzyko,

w przypadku czyszczenia zębów jestem za dożylną narkozą, ale bardzo proszę o wasze argumenty
zabieg przełożony na przyszły tydzień, bo w tym mamy za dużo własnych zdrowotnych spraw
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-12-13, 06:51   

Wcześniej pisałaś, że w Twojej klinice stosują mix na "k" i "m" a to nie oznacza narkozy dożylnej tylko iniekcyjną. I mnie ten argument nie przekonuje. Ważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo kota, niż dyskomfort związany z intubacją. Szczególnie kota chorego czy o niepewnym stanie zdrowia. Zresztą nie podaje się wziewki bez wcześniejszej premedykacji (która też powinna być dobrana jak najbezpieczniej, w tej chwili za takie uznaje się opioidy). A jeśli chodzi o komfort zwierzęcia, to cała sytuacja związana z wizytą w lecznicy jest dla niego nieprzyjemna, więc argument o nieprzyjemności intubacji jest dla mnie po prostu bez sensu. Mogę domniemywać, że używa go wyłącznie taki lekarz, który nie ma innej metody znieczulenia niż przestarzała iniekcja.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-12-13, 09:25   

no tak, w "mojej" klinice zastosować chcieli domięśniową, ja jestem zdecydowana żądać co najmniej dożylnej i o tym piszę w poprzednim poście

teraz proszę o argumenty, że nawet w przypadku krótkiego zabiegu czyszczenia zębów jest sens żądać wziewnej zamiast dożylnej (domięśniowa nie podlega dyskusji)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-12-13, 10:41   

Argument 1.
Twoja kotka ma podwyższoną kreatyninę (1,9mg/dl, jak podałaś w załączonych wynikach w wątku problemy kuwetowe kotów).
Jaka jest tego przyczyna, nie wiem, ale pewnie coś się w nerkach dzieje, nawet jeśli na USG nic nie zauważono. Byłabym czujna.
Dwa moje nerkowe kocury chorujące na PNN od lat też mają creę na tym mniej więcej poziomie (wazą ponad 5 kg).
Nie żałuj kroplówek podczas dożylnej i po, a może i przed.
A wziewna narkoza oczywiście byłaby najlepsza.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-12-14, 07:25   

Bezpieczeństwo kota to najważniejszy argument, nie wiem, czego chcieć więcej ;-) I to bezpieczeństwo nie tylko podczas zabiegu, ale długofalowe, rozpatrywane w aspekcie stanu zdrowia za czas jakiś po narkozie. Szczególnie u zwierzęcia, który ma zdiagnozowaną jakąś chorobę, które jest wiekowe, albo u którego wyniki badań nie są idealne czy też które ma problemy niewiadomego pochodzenia (np. brak apetytu nie wiadomo, dlaczego) itd.
I małe sprostowanie: dopiero teraz zauważyłam, że w poprzedniej wypowiedzi zastosowałam skrót myślowy - pisząc o narkozie iniekcyjnej miałam na myśli oczywiście domięśniową (ktoś mógłby się przyczepić, że dożylna to też iniekcja ;-) )
 
 
Agnieszkaa 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 03 Lip 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-12-14, 08:28   

Intubacja podczas zabiegu sanacji jamy ustnej ma też zapobiegać przedostaniu się wody z piezodentu do tchawicy i co się z tym wiążę zapobiegać zakrztuszeniu.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-12-14, 09:05   

doradora napisał/a:
nie wiem, czy byłaś kiedyś intubowana, ale to nic przyjemnego

Intubację przeprowadza się po uprzedniej premedykacji i po tym, jak pacjent stracił już świadomość. Nie czuje się tego, więc trudno mówić o jakiejkolwiek nieprzyjemności. Osobiście byłam intubowana (znaczy tak mi powiedziano, bo nic nie pamiętam ;-) ) i jedynym znakiem wskazującym, że intubacja rzeczywicie miała miejsce, była lekka chrypka przez parę godzin po zabiegu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
aniamonkos 

Wiek: 45
Dołączyła: 20 Lut 2015
Posty: 17
Skąd: lubliniec
Wysłany: 2018-02-15, 12:49   

Mam skierowanie na rtg klatki piersiowej mojej kotki i mam pytanie czy przy tym badaniu jest konieczna narkoza ?
Jeden wet. twierdzi , że tak inny że nie ma takiej potrzeby.
Nie wiem , którą opcję wybrać. Czy bez narkozy jest szansa na wyraźne zdjęcia?
 
 
Artoo 

Barfuje od: lato 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 362
Wysłany: 2018-02-15, 16:21   

tylko głupi jaś

Zwierzak nie morze się rzucać.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2018-02-16, 18:45   

dagnes napisał/a:
Osobiście byłam intubowana (znaczy tak mi powiedziano, bo nic nie pamiętam ;-) ) i jedynym znakiem wskazującym, że intubacja rzeczywicie miała miejsce, była lekka chrypka przez parę godzin po zabiegu.

U mnie Skipper po listopadowym czyszczeniu zębów z narkozą wziewną prawie całkowicie głos stracił tj. zamiast tradycyjnego miauczenia wydawał z siebie jakieś masakryczne dźwięki - osobnik ma w zwyczaju darcie japy z maksymalną głośnością podczas podróży samochodem i przy powrocie z zabiegu najpierw przez ok. pół godziny była cisza, a potem się zaczęło.... dramatyczne dźwięki takie, że nie byłam pewna, czy któryś kotów żywota na tylnym siedzeniu nie dokonuje (czyli albo Skippi albo Rico, bo obaj zęby czyszczone mieli). Mam koty 6 lat, ale takich dźwięków to jeszcze nie słyszałam :hair: i moja wyobraźnia podsunęła mi myśl, że może kot już żegna się ze światem po zabiegu :-(

Skończyło się interwencją Służby Drogowej na trasie szybkiego ruchu jak zjechałam na pobocze i zatrzymałam się na awaryjnych, żeby zadzwonić do anastezjologa i zapytać co się dzieje, gdy kot takie dźwięki wydaje i czy może mam wrócić do przychodni, bo kot dogorywa. Odpowiedź anastezjologa - wszystko jest OK, rurka intubacyjna mogła podrażnić krtań albo tchawicę (nie pamiętam już czy to pierwsze czy drugie) i stąd to wszystko.

Na drugi dzień głos Skipperowi wrócił :mrgreen:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2018-02-16, 21:54   

Margot napisał/a:
A wziewna narkoza oczywiście byłaby najlepsza.

Pod warunkiem, że kot - jak moja Malutka - nie ma mastocytomy i skłonności zaburzeń na tym tle. Izofluran może wyzwalać problemy (to znaczy nie spowoduje ich u kota, który nie ma do tego skłonności).
Niestety nie ma bezpiecznej narkozy - moja wet twierdzi, że w ogóle nie istnieją bezpieczne leki tylko zawsze jest analiza, co jest gorsze dla kota - podać lek i liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi, czy nie podać.

Swoją drogą mój lekarz rodzinny i ginekolog twierdzą to samo odnośnie ludzi.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-03-12, 11:57   

Tutaj ponawiam pytanie odnośnie Szarki - Pomoc w diagnozie i interpretacji wyników str.73 , ponieważ tam cicho sza .
Jaki środek jest najbezpieczniejszy do sedacji kotki podczas usg ?
czy kontrast jest szkodliwy?
czy podać "wybudzacz"?
czy nawodnić kotkę ? :kwiatek:
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2018-03-12, 19:00   

Aina, dlaczego chcesz znieczulać kotkę do badania usg?
Czy masz jakieś specjalne zalecenia?

USG jest badaniem, które zwyczajowo nie wymaga sedacji.
W przeciwieństwie do np. rtg, które zwłaszcza gdy dotyczy jakiegoś mikrofragmentu nie może być poruszone i tutaj tak, zwiotczenie może być niezbędne.

Natomiast usg można zrobić na żywca, najwyżej trochę dłużej potrwa ale unikniesz podawania kotu niezdrowych środków do sedacji.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-03-14, 08:35   

APPLE :kwiatek: no ktoś odezwał się

Ja nie chcę nie chcę znieczulać kotki . Boję się . Piszę wszystko na str.73 w temacie Pomoc w diagnozie i interpretacji wyników .
6ego marca kotka podczas usg brzuszka miała bidulka oczka na oścież , gadałam do niej czule , trzymałam za przednie łapki , leżała na plecach , lekarz trzymał tylne łapki i badał . nie wyrywała się . Zaniepokoiły go jelita , więc rtg przy którym nie byłam tylko pielęgniarka .
Na rtg lekarz nie jest pewien podłużnego cienia nad jamą brzuszną w klatce piersiowej + pęcherzyki z treścią pokarmową ? jelita nie na swoim miejscu ? przepuklina ? cytuję lekarza . Zeby to potwierdzić/wykluczyć zaproponował usg w sedacji + może jeszcze cholerny kontrast (cholerny pochodzi ode mnie). Na wszelki wypadek przystałam na termin 29marca lecz jestem zdenerwowana ponieważ gdy zapytałam o środek do sedacji usłyszałam domitor = medetomidyna a midazolam może lepszy - opracowanie Shany str.2 tego tematu.
Lekarz zdenerwował się choć zna mnie od lat , nie chciał rozmawiać , powiedział że tylko w kraju zacofanym dyskutuje się z pacjentem , że moje pytanie=kłopotliwa nieufność.Wysłałam maila ,doktor przeprosił ale uważa że pytanie byłoby zasadne gdybym była anestezjologiem z czym nie zgadzam się.Mamy prawo do wszelkiej informacji.Chodzi o życie istot za które my dokonujemy wyboru.Nie wiem czy powtórzyć badanie u kogoś innego bez sedacji oczywiście.U kogo?(szczecin)Ja w ogóle nie posługuję się słowem ufność
chodzi o wiedzę i doświadczenie , klarowną odpowiedż zgodną z aktualnym stanem tychże .
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2018-03-14, 19:55   

aina napisał/a:
6ego marca kotka podczas usg brzuszka miała bidulka oczka na oścież, gadałam do niej czule, trzymałam za przednie łapki, leżała na plecach, lekarz trzymał tylne łapki i badał . nie wyrywała się.

Jeżeli kicia tak reagowała nigdy w życiu nie zgodziłbym się na narkozę do badania. Od kilku lat mam 3 koty i NIGDY do badania USG kot nie był pod narkozą ( a USG było robione na pewno z kilkanaście razy).

Przy takim podejściu do kota, jak masz, myślę, że dasz radę :kciuk: . Dobrze, jeżeli wet wykonujący USG ma pomoc, bo sama możesz nie utrzymać kota w odpowiednim położeniu a dobrze jest, jeżeli właściciel kota w trakcie badania drapie pod bródką, po pyśkach, przemawia czule itp. - to bardzo uspokaja kota i odwraca jego uwagę od tego, co robi z nim wet.

U mnie najbardziej bojowym kotem jest asp. Tosiek - w latach kociej młodości miał zakładany kaftan bezpieczeństwa przy pobieraniu krwi (tak się rzucał i drapał), potem trochę spuścił z tonu jak obsługiwały go młode laski (mam jedną wetkę, u której pobieranie krwi od lat kilku znosi ze stoickim spokojem :twisted: ).

Jakkolwiek przy ostatnim USG ok. 5 miesięcy temu pomoc weterynaryjna (też młoda panienka) chyba nie przypadła mu do gustu, bo strasznie syczał i warczał (ale nie drapał i nie gryzł). Podczas badania leżał spokojnie, tylko jak stwierdziła dr. Neska strasznie nas przeklinał (po kociemu oczywiście) :mrgreen: USG zostało zrobione bez problemu :faja:

Tak że nie padaj duchem i na wszelki wypadek obetnij pazury przed badaniem. Trzymam kciuki :kciuk:
Jakkolwiek zrobiłabym rozpoznanie, czy nie ma u Ciebie innych wetów specjalizujących się w temacie wykonywania USG określonych partii kociego ciała :roll: (chodzi mi o to, żeby to USG dobrze zrobione było).
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne