BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach wątroby
Autor Wiadomość
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-08-30, 13:10   

Pytania o pomoc w skomponowaniu jadłospisu zamieszczamy w dziale "Receptariusz". Tam na pewno szybciej odnajdzie się to pytanie i tym samym będzie szybsza odpowiedź :-)
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-08-30, 20:21   

A przedstawienie Pulpeta???... w Powitalni gdzie serdecznie Cię zapraszam :kwiatek:
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=29
Wszystkiego w jednym temacie nie zmieścisz :roll:
Tyle tego ? Tylko na początku.
Pytaj a pokażemy miejsca gdzie znaleźć odpowiedzi.
Jest wyszukiwarka..również zachęcam do korzystania.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3768
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-02-10, 13:59, w całości zmieniany 1 raz  
  Zaproszone osoby: 2
 
CATarzyna 

Wiek: 36
Dołączyła: 30 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Kazimierz Dolny
Wysłany: 2013-10-04, 14:29   

Już przedstawiony i ponownie zwracam się do Was. :)

Właśnie opisałam jego obecną sytuację w "Receptariuszu", bo tam mi zaproponowano przepis dla pulpeta-wątrobowca. Otóż wyniki wątróbkowe gorsze... Poniżej post jaki tam napisałam:

Cytat:
Witajcie ponownie, jestem po wykonaniu trzeciej mieszanki na dwa tygodnie dla mojego chorego na wątrobę kocura Eleganta... Wszystko ok, strasznie mu smakuje, robię według przepisu, stosuję miarki. W tym tygodniu miał robione wyniki wątrobowe i niestety nienajlepsze, weterynarz powiedziała, że owszem BARF jest OK i dobrze, że staram się tę dietę wprowadzić, ale może jednak w tym przypadku to właśnie to pogorszyło wyniki?? :niewiem: Ona proponuje mi dać jeszcze to co mam pomrożone i potem wrócić do Hepaticów i tych takich by zobaczyć, czy powrót do dawnej diety nie pomoże wrócić do poprzednich, nieco lepszych wyników... Nie wiem co mam o tym myśleć, moja wiedza o BARFie wciąż jest podstawowa, trzymam się po prostu przepisu podanego przez shanę55, co jakiś czas coś tam czytam, ale jeszcze nie miałam czasu nauczyć się tego jak wy tutaj. :oops: Kot jakby znowu przytył, było 6.9kg, teraz 7.2kg. :cry:

Obecnie stosowany przepis to:

Cytat:
Mieszanka na 7,5 dnia dla 6,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 230 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

Waga
500,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
500,0 g Wołowina tłuste mięso
200,0 g Indyk serce
1,0 szt Żółtko jajka
25,0 g Wątroba indycza
3,5 g Tran z wątroby dorsza Lilly's Bar
1,2 g Mączka z alg morskich Lunderland
2,4 g Drożdże piwne
16,6 g Krew wołowa suszona (w proszku)
0,7 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
7,5 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
4,4 g Sól jodowana
3,0 g Tauryna
400,0 g Woda

Mieszankę policzyłam na trochę mniejszą wagę koteczka i ilość dzienna też jest na tą mniejszą wagę. Spokojnie mu to wystarczy.
Parametry mieszanki:
Białko 4,96g na k.m.c kota,
Tłuszcz 2,9g na k.m.c.kota, troszkę więcej :)
Fosfor 54mg na k.m.c.kota i cała reszta w normie, proporcje dobre.


Stosuję miarki, łyżeczki, pewnie nie są to meeeega dokładne wyliczenia, tylko takie raczej łyżeczkowe - tu się coś usypie, tu trochę zostanie, tu nie wiem jak na oko zrobić dziesiąte części mililitra, skoro mam łyżeczkę 1ml... i tak to wygląda. :-( Proszę o radę!!! :kwiatek:


Czy BARF może objawić się pogorszeniem wyników u kocura? Jakie rady? Pewnie coś robię źle... Przy chorobach ważna jest hiperdokładność - powinnam przestać stosować miarkę i zaopatrzyć się w wagę jubilerską?? Na prawdę jestem świadoma swojej jeszcze nieporadności w temacie, ale chcę pomóc kocikowi i liczę na rady!! Nie wydaje mi się, by zmiana diety i powrót do poprzednich karm miał go uleczyć...

I pytanie trochę nie z tej beczki (nie zw. z żarciem :)) - czy ktoś z właścicieli kotów cierpiących na stłuszczenie wątroby stosował HEPAR COMPOSITUM, lek homeopatyczny w zastrzykach marki Heel?? Podobno rewelacja, ktoś coś wie na ten temat?? (Ornipural znam, ale podobno ten pomaga w ciężkich przypadkach).

Może czas zmienić przepis, na tym Elegant jest już parę tygodni. Mam okazję zdobyć świeżą gęś - czy gęsina jest dobrym mięsem dla wątróbszczaka??
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-10-04, 18:03   

CATarzyno, zdecydowanie powinnaś wyposażyć się w dokładniejszą wagę jubilerską, nie żeby obecnie odmierzane ilości suplementów przy pomocy miarki były na tyle niedokładne, że mogą w jakiś sposób zaszkodzić kotu, ale wówczas Ty będziesz dużo spokojniejsza i temat dawkowania suplementów nie będzie spędzał Ci snu z powiek.
Odnośnie Hepar Compositum, jak najbardziej powinnaś spróbować. To bardzo dobry preparat. Mam nadzieję, że lekarz weterynarii wypisał już receptę i będziesz mogła lada moment zacząć stosować lek u kocurka. Radzę rozważyć również stosowanie ornityny (idealnie w formie injekcyjnej - Ornipural) lub w wersji doustnej (weterynaryjny Ornithil, Ornithil Plus...piszę z pamięci, mogłam pokręcić nazwy). Poza tym u kota wątrobowego bardzo ważne jest : - zapewnienie podaży witamin z grupy B na dużo wyższym poziomie niż dawki bytowe - BARF daje tutaj najlepsze możliwości, może dosypywać kotu do mieszanki więcej drożdży, - dostarczanie pełnowartościowego białka i surowych tłuszczy o wysokiej strawności (tego nie dadzą Ci karmy komercyjne), - uzupełnienie w diety w minimalną konieczną ilość węgolowodawnów (max. do 10% diety dla wątrobowca), - włączenie suplementów obniżających poziom cholesterolu (np. ekstrakt z karczocha zwyczajnego, kurkuma longa).
No i zapytam jeszcze jak wygląda wątroba Twojego kota w badaniu USG i jak prezentują się aktualne parametry wątrobowe w jego surowicy?

A gęś...gęś jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kot mógł ją konsumować, o ile pożerał ją będzie na surowo.
 
 
CATarzyna 

Wiek: 36
Dołączyła: 30 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Kazimierz Dolny
Wysłany: 2013-10-05, 15:22   

Postaram się dzisiaj wrzucić wyniki badań, chwilowo mam jednak pytanie a propos Hepar Compositum. Pani weterynarz nie wypisała mi recepty, powiedziała, że ten lek jest niedostępny w Polsce, sprowadza się go z Niemiec, sama miała jedną ampułkę. Powiedziała jednak, że wyciągnęła już kilka kotów z powaznych problemów wątrobowych własnie dzięki temu lekowi... Ciekawa tylko jestem, czemu inne koty leczy tym lekiem, z drugiej strony mówi że niedostępny, a mi nie zaproponowała (znaczy nie bezpośrednio mi, bo to moja mama poszła z kociem na wizytę)... Widziałam, że niektórzy forumowicze znają ten lek i stosują dla swoich kocurów, nie wiem tylko jak go zdobyć. Rozesłałam już wici nawet w USA u rodziny, ale może jest możliwość zdobyć go gdzieś w Polsce? Powiedzmy, że receptę załatwię, tylko nie wiem gdzie mogę ją zrealizować?? Bardzo proszę o pomoc.
Co do Ornipuralu to nie wyraziłam się jasno, Elegant przyjmuje już którąś serię z kolei, ale trochę małe efekty, bardziej spektakularne były w lutym, kiedy to zanim ustaliłam co z nim jest, wymiotował niemal codziennie, a po Ornipuralu jak ręką odjął.
Dlatego chcę spróbowac kuracji Hepar Compositum.
Zamówiłam też ostropest plamisty niemielony oraz siemię lniane - będę mu dodawać do posiłków. Nie wiem tylko ile - w kąciku zielarza nie znalazłam wytycznych. Podobnie z tymi drożdżami - o ile mogę zwiększyć ich ilość dodawaną do mieszanek?
Czy ktoś mógłby jednoznacznie stwierdzić czy ten przepis jaki stosuję (podany mi przez shana5 :kwiatek: ) trzeba by jakoś skonfigurować i czy można jakoś jeszcze bardziej zoptymalizować pod kątem wątroby??

Z góry ogromne dzięki za pomoc!!
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-10-05, 16:39   

Moja Mokate [*] miała wątrobę w stanie strasznym (białaczkowiec) - już żółta była i miała powiększoną tkliwą wątrobę; na jakiś czas pomogło hepato force (vetfood) - kapsułki z proszkiem zawierające m.in. wyciąg z ostropestu (dość bogaty skład) - może warto i to rozwazyć? Nie jest jakieś strasznie drogie, a łatwe do kupienia. Dokładny skład jest tutaj.
 
 
CATarzyna 

Wiek: 36
Dołączyła: 30 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Kazimierz Dolny
Wysłany: 2013-10-06, 17:59   

Zamieszczam wyniki badań Eleganta - ostatnie z 1.10 (gdy jest na diecie BARF, od września) oraz z 26.07 czyli sprzed przejścia na BARFa.

26.07.2013:


01.10.2013:



W lutym wartości ALAT i AST były dwukrotnie mniejsze. Jeszcze raz proszę o radę!!
Jak zoptymalizować/zmienić przepis? Czy BARF mógł pogorszyć wyniki?? Gdzie zdobyć Hepar compositum? POMOCY!!
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-10-06, 19:06   

CATarzyno, zajrzyj jeszcze do starych wątków na forum Chatula (tam barfowicze się udzielali zanim powstał Barfny Świat) http://chatul.pl/forum/vi...?t=628&start=0. Nie mam żadnych doświadczeń z problemami przewlekłymi wątroby u kotów (raz miałam problem ostry u jednego nerkowca), ale moim zdaniem ten przepis , który zamieściłaś w Receptariuszu (i wątku Prośba o pomoc w diagnozie) i o który pytasz, jest za tłusty nawet dla zdrowego niewychodzącego kota, który nie jest wulkanem energii (a o to nie podejrzewam kota ponad 14-letniego), a co dopiero mówić o wątrobowcu.

Na tak tłustym przepisie, kot mniej aktywny musiał przytyć jeśli je zalecaną dawkę (25 gr. mięsa na kg masy ciała). To mówię już z własnego doświadczenia.

Niestety, ale nie każde ogólne wytyczne w barfie dadzą się odnieść do każdego zwierzaka, nawet zdrowego. Opiekun musi je korygować w oparciu o własne obserwacje i własną intuicję. Na początku wszyscy popełniamy błędy, aby poprzez obserwacje i wprowadzane zmiany je eliminować. Niestety nie pomogę Ci z przepisem dla wątrobowca, bo nie czuję się tu expertem, ale gdyby to był mój kot na pewno zmniejszyłabym ilość tłuszczu do dolnych granic w suchej masie (ok. 22-26% tłuszczu w s.m.) i proporcji białka do tłuszczu 2:1, ale niech wypowiedzą się bardziej kompetentne osoby i obeznane w praktyce z prowadzeniem kota z problemem przewlekłym wątroby.

Ja mam koty nerkowe i tu ogólne wytyczne mówią o zastępowaniu części białka tłuszczem. Moim kotom to nie posłużyło, przytyły. Korygowałam im proporcje składników odżywczych w kolejnych przepisach, dostosowując je także do ich aktywności, a nie tylko uwzględniając ich schorzenie.
Ostatnio zmieniony przez Margot 2013-10-06, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
CATarzyna 

Wiek: 36
Dołączyła: 30 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Kazimierz Dolny
Wysłany: 2013-10-06, 19:10   

Serdecznie dziękuję za odpowiedź! :kwiatek:

Tak, kot jest mało aktywny, więc to pewnie spowodowało jego przybranie na wadze... Również czekam aż jakas dobra dusza pomoże mi skomponowac idealny przepis dla 14 letniego, 7,2kg kota z otłuszczoną wątrobą i małą aktywnością. :)

Zaraz zajrze na polecone przez Ciebie forum. Dzięki!
 
 
anetta56 

Wiek: 49
Dołączyła: 03 Sty 2014
Posty: 1
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-01-03, 13:45   dieta BARF

witam proszę państwa mam pytanie na temat diety BARF moja kotka 10 letnia choruje na wątrobę . w listopadzie lekarz przy rutynowych badaniach stwierdził ze ma chora wątrobę wyniki z krwi : ALKP120U/L , ALT 273 U/L , CREA1.4mg/dl, po 2 tygodniach i diecie wyniki się oprawiły ALT 189UL .W czasie diety lekarz kazał PODAWAĆ MOKRA KARMĘ OBESITY i sensitivity control oraz sucha hepatil. po 3 tygodniach zrobiliśmy powtórne badanie krwi 28 grudnia wyniki się pogorszyły ALT 369 U/L .Weterynarz zabronił kotkowi podawać jakiekolwiek mięso ,a u państwa na forum czytam ze wręcz przeciwnie .Proszę o pomoc po nie wiem jak karmić moja kici żeby jej nie zaszkodzi.
_________________
anetta56
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2014-01-03, 14:18   

Witaj, zajrzyj do naszej powitalni. Naskrob pare zdań o sobie i kici, daj jakieś zdjęcia zwierzaczka- będzie łatwiej jak czegoś więcej sie o was dowiemy. I poczekaj chwilkę na pewno wkrótce dostaniesz jakieś rady ;)
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-03, 18:36   

proponuję przeczytać ten wątek i zajrzeć pod link proponowany przez Margot.
http://chatul.pl/forum/vi...?t=628&start=0.

Może lepszym rozwiązaniem będzie (na początek) mokra karma terra faelis kurczak i indyk z obniżonym poziomem białka i fosforu? Może na osłonę wątroby należałoby podawać leki np. heparegen, heptali i zentonil - po konsultacji z wetem?
niech wypowiedzą się bardziej kompetentne osoby i obeznane w praktyce z prowadzeniem kota z problemem przewlekłym wątroby.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Dalia 

Wiek: 33
Dołączyła: 18 Gru 2013
Posty: 50
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-04, 02:46   

Problemy u mojej kotki zaczely sie z poczatkiem maja.
Wymiotowala po kilka razy dziennie do tego zolcia.
Spedzilysmy tydzien w klinice, wet po zrobieniu USG, RTG stwierdzil ze z watroba jest zle (wtedy przy kompleksowych badania Dalia miala 6 miesiecy).
Aktualnie probujemy wrocic do siebie, ponad dwa miesiace zarzywala Zentonil, pozniej przez miesiac Hepatiale. Wyniki po zentonilu poprawily sie, ale nastepne robione w pazdizerniku byly bardzo powzyszone miedzy innymi amylaza. wynikow nie dostalam wiec ich niestety nie pokaze. Ale wklejam tez z lipca. Wet mnie nastraszyl i mowil ze jest zle, ja jako laik uwierzylam i sluchalam. Teraz za jakis tydzien/dwa bede robila kolejne badania. Te juz napewno pokaze jak tylko zrobie i dostane je do reki.





Teraz moje pytanie, co w diecie BARFnej powinnam wyeliminowac zeby nie pogorszyc stanu watroby?
Napewno zmniejszyc tluszcz i nie podawac zoladkow, czy cos jeszcze?
_________________
http://www.artkaska.com
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-01-04, 10:41   

Dalio, z wątrobą wg. tych wyników majowych nie jest tak źle. Transaminazy (ALT i AST) są w normie. ALP nieznacznie podwyższone jest często typowe dla młodych kotów. Morfologia wręcz książkowa. Koniecznie podpytaj weta na jakiej podstawie stwierdził wówczas, że przyczyną złego samopoczucia kotki jest wątroba. Być może miał okazję wyczuć coś w badaniu palpacyjnym lub wziął pod uwagę taką diagnozę na podstawie przeprowadzonego z Tobą wywiadu.
Masz prawo żądać pełnej dokumentacji badań i opisu wizyty z października, przecież za nie zapłaciłaś.
Co do amylazy, to jedynie na jej podstawie nie można stwierdzić, że coś dzieje się z wątrobą. Amylaza badana z surowicy raczej świadczy o problemach z trzustką, drogami żółciowymi, wtórnie podwyższa się przy chorej wątrobie, ale jej poziom u kota ma bardzo ograniczoną wartość diagnostyczną, u wielu zdrowych kotów znacznie potrafi przewyższać górną granicę normy.
Napisz proszę jak kotka czuje się w tej chwili. Jakie są objawy, które Cię niepokoją? Czy kotka rozwija się prawidłowo, jak wygląda jej sierść, czy ma apetyt i chęć do zabaw? Jak wyglądają u niej sprawy kuwetowe i co jej dawałaś do jedzenia do tej pory? Czy kotka była odrobaczona/zaszczepiona? Czy miała wykonywane testy w kierunku podstawowych chorób zakaźnych? Jaka jest jej historia?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-01-04, 12:43   

anetta56 wklej wyniki i odpowiedz na te same pytania, które dostała Dalia.
Zapraszam do Powitalni, koniecznie pokaz jak wygląda zwierz :kwiatek:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=25
  Zaproszone osoby: 2
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne