BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-12-31, 08:54   

Anilina - dzięki wielkie :love:
taki mam już zestaw kupiony, jak coś nie wychodzi to lecę do sklepu dokupić ;-)

Spróbuję dokupić jeszcze udka, choć dziś może być już problem.
Tłuszcz górna granica 38% - nie ma odstępstw? Wiem, że z tłuszczu kot czerpie energię i mniej też zje mieszanki ale jeśli jest go za dużo rozwala się trzustka. Czy dobrze zapamiętałam? Tego jest tak dużo... :hmm:

Obrałam kurczaka ze skóry i podciągnęłam pod udo bez skóry, bo nie ma udźca bez skóry w kalku i wyszło mi tłuszczu 41%
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-01, 23:14   

olala,
sporadycznie można przekroczyć 38% (byle nie za dużo), w końcu to, co pokazuje kalkulator, to i tak wartości uśrednione. Trzeba spojrzeć na przygotowane mięsa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Jak widzisz za dużo tłuszczu, odkrój tłuste kawałki, zamróź, może przydadzą się do kolejnej mieszanki.
I tak, tłustszą mieszanką kot się szybciej naje, zjada mniejsze porcje więc i białka mniej. Ale słusznie zauważyłaś, nadmiar tłuszczu szkodzi m.in.trzustce.
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-02, 09:10   

Anilina dzięki kochana.
Będę na początek kombinować z mięs, które mi podpowiedzialas.
Cholercia trudne te mieszanki dla nerkowcow. :banghead:
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-13, 18:37   

Wklejam przepis tutaj by nie zaśmiecać tematu nerek.
Przepis dla kotów z podwyższonymi parametrami nerkowymi.
Czy mogę działać z takim przepisem?
 
 
Kaatie92 

Dołączyła: 25 Wrz 2017
Posty: 23
Wysłany: 2018-01-14, 22:16   

Cześć wszystkim :) Bardzo proszę o rady:)

Mieszanka na 13 dni dla 6,9 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 269 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
1 000,0 g Indyk udziec bez skóry
1 000,0 g Kaczka udo
300,0 g Indyk serce
2,0 szt Żółtko jajka
125,0 g Wątroba kurczaka
3,9 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,6 g 4,0 Mączka z alg morskich Lunderland
6,9 g Drożdże browarnicze Lunderland
35,3 g Hemoglobina wołowa suszona
2,7 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
23,0 g Olej z łososia SALMOPET
13,8 g 13,8 Mączka ze skorupek Lunderland
9,3 g 7,8 Sól himalajska
6,0 g 12,0 Tauryna
1 031,0 g Woda


Mam kota z dobrymi wynikami więc w ramach zaczęcia bez restrykcji :) Fosfor 54, białko 5,15. Poradzicie proszę jak zbić, ewentualnie jakie mięsa zamienić.
;-)
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-15, 15:17   

olala,
przepis ładny, podałabym swoim kotom :kwiatek:
W kolejnych jeszcze pokombinowałabym, żeby fosfor był poniżej 50 mg (masz teraz 50,22 więc i tak nieźle).
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-15, 15:23   

dzięki Anilina :kwiatek:
Stosuję się do Twoich wskazówek dzielnie :-)
Napisałaś mi gdzieś że używasz tłustej wołowiny czyli kombinujesz z różnych części (tak trochę tego, trochę tego) czy jakąś konkretną wybierasz np mostek? Jeśli konkretną to podpowiesz jaką?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-15, 15:59   

Wołowinę mam zwykle drugiego, trzeciego gatunku, kupuję różne ścinki bezpośrednio u rzeźnika albo na wspólnych rozbiórkach BARFiarzy, więc w zasadzie nawet nie wiem, jakie to części. Ona nigdy nie stanowi podstawy, bo moje koty kochają drób, a kurczaka już szczególnie :roll: więc nie przywiązuje do rodzaju mięsa tak dużej wagi.
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-19, 13:27   

dla kotów z podwyższoną kreatyniną, sodem i chlorkami.
Poproszę o sprawdzenie :pc:

Mieszanka na 7 dni dla 10,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 380 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
500,0 g Wołowina pręga
300,0 g Kurczak udo bez kości bez skóry
400,0 g Wieprzowina karkówka
400,0 g Kurczak udziec ze skórą
120,0 g Kurczak serce
120,0 g Kurczak żołądek
2,0 szt Żółtko jajka
48,0 g Wątroba indycza
1,8 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
1,9 g Mączka z alg morskich Lunderland
5,0 g Spirulina
5,5 g Drożdże browarnicze Lunderland
24,0 g Fortain
2,0 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
17,0 g Olej z łososia SALMOPET
11,3 g Węglan wapnia 37% Lilly's Bar
3,4 g Sól himalajska
4,5 g Tauryna
672,0 g Woda

 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-21, 13:23   

olala,
fosfor bardzo ładny, białko trochę Ci skoczyło (5,06g/kg m.c./dzień). Ponieważ mieszanka jest tłusta, a Twoje kotełki nie mają zdiagnozowanych poważnych problemów nerkowych, a jedynie nieco podniesione parametry, które wymieniłaś (chyba, że coś pomieszałam), można podawać, zjedzą pewnie mniej dziennej porcji niż wskazuje kalkulator, czyli i mniej białka. Przy kolejnej mieszance przypilnuj, by białko nie przekraczało 5g.
 
 
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-01-21, 15:52   Krokiet, kocur lat ok 13

Dzień dobry,

bardzo proszę o weryfikację przepisu dla kota. Wg nefrologa pchn II/III obecnie bez białkomoczu i nadciśnienia. Lekarz kazał dietę opracować przez specjalistów i od osoby polecanej przez nefrolog dostałam przepis gdzie na dzień mam podawać 40g banana i 40 g cykorii i do tego 75g mięs i podrobów plus suplementy... Jakoś mam wątpliwość...

W kalkulatorze na czerwono świeci mi tylko Ca:P a przy kopiowaniu więcej rzeczy...


wyniki ostatnie

_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-21, 17:35   

Banan dla kota?? Borze liściasty, czy Ci "dietetycy" wstydu nie mają?

Niestety blathin, Twój przepis jest zły. Mnóstwo rzeczy nie tak. Za tłusto, niewłaściwa proporcja Wapń:Fosfor, Potas: Sód warto trochę podnieść, za wysoki fosfor - tego pierwiastka przy chorych nerkach baaardzo pilnujemy.
Do przeczytania cały wątek: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3427
a tu pigułka: http://www.barfnyswiat.or...p?p=81516#81516

Kot jest w III fazie, przed Tobą dużo czytania, dużo nauki, ale warto.
Musisz zbijać mocznik, bo im wyższy, tym kot ma mniejszy apetyt. Trzeba obniżać białko w mieszance. Rozważ wprowadzenie niewapniowego wyłapywacza fosforu. Ponieważ powinniście koniecznie podnieść potas, z moich osobistych doświadczeń mogę polecić Nefrokrill (do kupienia/zamówienia u weta). Zawiera cytrynian potasu i węglan lantanu. W miesiąc podniósł nam ładnie potas, sprawdził się jako wyłapywacz fosforu lepiej niż stosowany wcześniej Renagel.
Podrobów wieprzowych nie stosujemy, a dla nerkowca najlepsza wątroba to indycza. Zamiast łososia, który zawiera dużo fosforu, użyj oleju omega3.

Zakasuj rękawy i do czytania... Powodzenia.
 
 
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-01-21, 18:02   

Anilina dziękuję za odpowiedź. Już jakiś czas czytam, jeszcze popracuję nad przepisem.
Natomiast jeśli chodzi o stan obecny, to stosuję teraz CFF Purr i Karenal. Nefrolog nic nie wspomina o zbijaniu parametrów :-( twierdzi, że kot jest w świetnym stanie i na razie poza dietą nic nie proponuje. Mam dietować ok 6 tyg. zrobić wyniki i przyjść na kontrolę.
_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-01-21, 18:18   

blathin,
jeśli kot czuje się dobrze, to super. Trzeba walczyć, by tak pozostało. Niestety weci, z którymi miałam styczność, dość lekko podchodzili do tematu nerek mojej kotki. Też twierdzili, że nie jest tak źle. A jak parametry leciały, stwierdzili, że niczego innego nie można się spodziewać przy takich uszkodzeniach. Dzięki temu forum i osobom dzielącym się wiedzą, wyniki mojej kotki poprawiły się tak, że lekarze otwierają szeroko oczy. A wcześniej twierdzili, że wydziwiam z tą dietą i suplementami ;-) Chcesz, żeby było dobrze, weź sprawy w swoje ręce.
Fosfor to wróg nerek. nieważne, że mieści się w normach Labu. Zacytuję Dagnes z pierwszego postu wątku nerkowego: Im bliżej granicy 2,5 mg/dl uda nam się utrzymać poziom fosforu u kota z PNN, tym większa będzie dla niego przewidywana długość życia.
 
 
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-01-21, 19:35   

Dopracowałam, białko 4,8g/kg m.c., tłuszcz 3,7g/kg m.c., fosfor 49,2mg/kg m.c. na dzień
K:Na 2,10 (dodałam sobie Karenal do kalkulatora i policzyłam 10 dawek, bo mieszanka na 10 dni)

Mam jeszcze pytanie o suplementację witamin z grupy B, bo chciałabym jeszcze 2 inne zdrowe koty karmić i korzystać z tych samych suplementów. Na pewno czasem coś ktoś liźnie cudzego, bo kotka jest żarłokiem, ale jednocześnie ma alergie na drożdże i tuńczyka. Co podawać zamiast pochodnych drożdży (bo b-complex nie jest polecana)? A nerkowy krokiet jest alergikiem na kurczaka i za rybami też średnio...

_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne