BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-05-15, 22:11   

Anilina,
do tej pory w mieszankach były żołądki, często kacze i podrobów tak do tych 15%, ale u mnie w domu serc się nie je a dziś kupiłam 500g paczkę, to taki jedyny raz by był. Ale może rzeczywiście jeszcze kupię żołądki jak dostanę :-> A i zawsze wątroba jest indycza, ale chciałam wołową żeby podbić miedź chociaż raz.
Ok to zejdę z tą solą, ale on ciśnienie ma ok, mierzone na wqrwie wychodzi cały czas ok 165.
I dziękuję za podpowiedź z węglanem, poszukam i kupię :-) no i podjadę na konsultację z wynikami i pogadam o Renagelu.

DOPISEK:
On jest prawdopodobnie alergikiem na kurczaka, więc nie podaję kurczaka wcale u nas.
A węgle dodaję w minimalnej ilości, sugerując się ich dużym udziałem w diecie, którą dostałam od pani dr Kurosad wtedy... i aż tyle mu nie wcisnę ( na dzień po 40g banana i cykorii)
A wcześniej w mieszankach miałam hemo z Pokusy a teraz jest ta ze Swojskiego i zawartość fosforu się w nich znacząco różni... (200 a 260)
_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-15, 22:38   

blathin,
rozumiem, urozmaicenie jest ważne. Też czasem podaję coś bardziej fosforowego, żeby uniknąć monotonii. Ale sama piszesz, że się niedobrze z kotem dzieje, a fosfor jest zdecydowanie za wysoki więc trudno, najpierw zbijamy, potem dbamy o różnorodność. To samo się tyczy warzyw. Na tym polega przewaga BARFa - układasz go pod konkretne wyniki i je poprawiasz. W tej chwili priorytetem powinno być ograniczenie fosforu. Pamiętaj,im bliżej 2,5 mg/dl tym lepsze rokowania kota. Druga rzecz to trzustka. A źle na nią wpływają warzywa, więc chwilowo zrezygnuj.
Cieszę się, że dr Kurosad urwała ze mną kontakt, gdy z nią mailowałam w zeszłym roku. Najpierw zgodziła się skonsultować dietę mojej kotki, ale gdy wysłałam jej przykładowy przepis już nie odpisała, mimo kilku moich przypomnień. A po tym co poradziła Tobie, jakoś przestała być dla mnie autorytetem.

Aha, i jeszcze jedno. Piszesz, że kot nie ma podwyższonego ciśnienia, chyba nie miał białkomoczu (popraw mnie, jeśli coś pomieszałam) a mimo to lekarz przepisał Semintrę? Przeciez to lek obniżający ciśnienie i ograniczający białkomocz. I, uwaga, z opisu leku:
"Bardzo rzadko obserwowano podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych; wartości te ulegały normalizacji w ciągu kilku dni po odstawieniu leczenia."
https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2016/20161109136445/anx_136445_pl.pdf

Ja nie zgodziłam się na Semintrę, choć też mi kilkukrotnie proponowali. Każdy lek ma działania uboczne - opisane i nieopisane w ulotkach. Wolę obniżyć sól. I jest dobrze.
 
 
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-05-16, 08:05   

Anilina,
dzięki za podpowiedzi.
Był na granicy białkomoczu a potem nie miał go wcale (była luka w podawaniu semintry i badania).
Co do kupy, to wydaje mi się, że powinni chodzić częściej i mieć je nieco większe, bo np dzisiaj znalazłam 4 bobki wielkości orzecha laskowego (to może być po najmniejszym kocie), ale nie wyglądają na obolałych.

Nowy przepis wyglądał by tak
800,00 g Cielęcina udziec
700,00 g Wieprzowina karkówka
500,00 g Indyk serce
3,00 szt Żółtko jajka
2,30 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
2,50 g Mączka z alg morskich Lunderland
35,00 g Hemoglobina wieprzowa Swojski Wyrób
1,70 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
18,60 g Wapno z alg (Algenkalk Lunderland)
5,00 g Sól himalajska
7,00 g Tauryna
830,00 g Woda
529,00 g Wieprzowina polędwiczka
200,00 g Wołowina łata
250,0 g Kaczka żołądek
69,5 g Wątroba indycza

białko 5,03
tłuszcz 2,82
fosfor 46,47
_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-16, 12:55   

blathin,
widzę , że dodawałaś mięsa na końcu i poprawiałaś ręcznie suplementy, by dostosować ich ilość do większej ilości mieszanki - przegapiłaś witaminę D - powinnaś podbić olej z dzikiego łososia gdzieś do 4,5 g. Dobrze taki przepis po zmianach przeliczyć w całości, od nowa wrzucając mięsa na początku, tak dla pewności.
Poziom fosforu bardzo fajnie zbiłaś, białko nieco wysokie jak na nerkowca, ale skoro przepis układany pod trzustkę, to trzeba pójść na kompromis, wyjątkowo można przymknąć oko.

Jeśli będziesz zastępować Nefrokrill Renagelem, pamiętaj o dodatkowej suplementacji Omega 3 (choć ja i tak dodaję olej do mieszanki, mimo stosowania Nefrokrilla)
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-16, 14:39   

shana55 mam wyniki. Będę sie trzymać Twojej mieszanki
https://www.fotosik.pl/zd...C6DVYvlOZUomZbN
https://www.fotosik.pl/zd...W_daiCITYrYIow1
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-16, 23:37   

salomea06,
trochę ubogie wyniki krwi - nie ma w ogóle jonogramu, który jest istotny dla sporzędzenia prawidłowej mieszanki. Jeśli będziesz ponownie badać krew, dopilnuj, by oznaczono fosfor, wapń, sód, potas, chlorki.
Z wyników, które wkleiłaś, można wywnioskować kilka kwestii:
- ciężar właściwy moczu jest poniżej normy. to typowe przy niewydolności nerek, które pracują mniej wydajnie i nie zagęszczają o prawidłowo,
- stosunek białko/kreatynina wskazuje na białkomocz. W mieszankach należy stopniowo obniżać zawartość soli, ale to raczej nie wystarczy. Czy stosujecie jakiś lek, np. Semintrę, na ograniczenie białkomoczu? warto porozmawiać o tym z weterynarzem,
- hematokryt, hemoglobina jeszcze mieszczą się w normach, ale są blisko dolnej granicy, niebawem może pojawić się anemia. MCV już poniżej normy (niedokrwistość). Bardzo mało piszesz o kocie, jak wygląda jego leczenie, podajecie kroplówki? Jakie? w jakich ilościach? W mieszankach koniecznie dodawaj suszona hemoglobinę, ale jeśli wpadniecie w anemię, to może nie wystarczyć, dobrze znaleźć przyczynę takiego stanu.
Napisz więcej o kocie, jaka jest diagnoza? Jakie badania jeszcze były co zalecił weterynarz? to wszystko może mieć znaczenie dla ustalenia parametrów mieszanki.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-17, 01:47   

Anilina :kwiatek:
Dziękuję za opinię, myślę nad parametrami mieszanki ale faktycznie jest mało danych żeby to uściślić. Myślałam nad takimi proporcjami:
białko 4,8g, tłuszcz ze 3g - 3,2g, wapń fosfor 1,20, potas sól 1,50. Fosforu poniżej 50mg.
Co myślisz, na pierwszy raz nada się?

salomea06 :kwiatek:
Masz jeszcze jakieś uwagi ?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-17, 08:35   

shana55,
tak, myślę, że to dobry początek, póki nie mamy więcej danych.
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-17, 09:15   

shana 55 wyniki mam tylko te. Są z wczoraj i przedwczoraj. Dzisiaj jedziemy po leki. Wiem ze będzie Semintra i jakies saszetki ktore sie dodaje do pokarmu. Przez 2 miesiące była na nefrokrillu ale stan się pogorszyl. Od wtorku jest na kroplówce. 100ml na dzien (płyn ringera z mleczanami). Kotka została znaleziona ok rok temu. Byla w strasznym stanie i ważyła 1,5 kg. Weterynarze oceniali wiek na ok 3 lata. Nie jest wiadomo skad ten problem z nerkami bo nie wiemy co przeszla na wolnosci. Kotka nie widzi i nie słyszy. Ma zniekształcone uszy. Mozliwe je jej choroby maja podłoże genetyczne. U mnie doszła do wagi 2,8 kg i na tym stanęła. Wracając do nerek na usg nie wyglądają idealne ale da sie jeszcze wyszczególnic ich budowę.Rozmawialam z wet na temat BARFa dla niej. Powiedział zeby dawac ipakine na mięso.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-17, 11:21   

salomea06,
Ipactine to wyłapywacz oparty na wapniu. A Ty nie wiesz nawet, jak wygląda jonogram kotki - jaki poziom wapnia we krwi. Co jeśli już ma przekroczony? Wapń podnosimy też w mieszance dla nerkowców, ale ile można go podnieść, zależy właśnie od wyników wapnia z krwi. Poczytaj o Renagelu, jest bardzo skuteczny, a nie zawiera wapnia, rozważ, czy nie lepszy w Waszym przypadku niż Ipactine.
Napisz koniecznie, co to za
salomea06 napisał/a:
saszetki które się dodaje do pokarmu
, może być istotne przy ustalaniu diety, jakie są w tym dodatki.
Kroplówka jest podskórna?
Kotka ma apetyt?
Co do tej pory jadła?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-05-17, 15:23   

Salomea06 :kwiatek:
Proponuje taki przepis.

Mieszanka na 15 dni dla 2,9 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 110 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
450,0g Kurczak udziec ze skórą
250,g Wieprzowina łopatka
200,0g Wołowina gulasz
150,0g Kurczak żołądek
1,0 szt Żółtko jajka
55,0 g Wątroba kurczaka
1,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,1 g Mączka z alg morskich Lunderland
3,5 g Drożdże browarnicze Lunderland
16,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
1,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,3 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,3 g Sól himalajska
3,0 g Tauryna
500,0g Woda

Parametry mieszanki:
Białko 4,9g na kg.m.c. kota na dzień.
Tłuszcz 3,2g,
proporcje wapń - fosfor 1,20. potas - sód 1,50,
fosfor 48mg.
Pasowało by jeszcze Olej Omega 3 włączyć w ilości 1ml na dzień.
Mieszanka jest tłuściejsza kot może jej zjeść mniej wtedy parametry jeszcze się obniżą.
Ale nie głodzić kota!! musi jeść. Jakby jadł więcej albo był głodny przy tej porcji możesz dołożyć troszkę surowego tłuszczu do każdej porcji.
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-17, 20:08   

Jonogram zrobiony. Jutro bedzie wynik. Saszetki o których pisałam to Renate. Kroplówka podskórna. Kotka dostawała Animonde dla nerkowców. Niestety jadła coraz mniej. Wet zalecił dawac cokolwiek aby jadła. Jedyne co je z apetytem to marketowe saszetki i lubi surowe mięso wiec chce jej wprowadzić barfa.
shana dziękuję z całego serca za przepis :kiss:
 
 
blathin 

Dołączyła: 06 Cze 2017
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-05-17, 21:45   

Anilina napisał/a:

Dobrze taki przepis po zmianach przeliczyć w całości, od nowa wrzucając mięsa na początku, tak dla pewności.

Tak zawsze robię, zanim ostatecznie wydrukuję sobie przepis do realizacji jeszcze go mocno sprawdzam, ale dzięki za czujność :kwiatek:

Anilina napisał/a:
Jeśli będziesz zastępować Nefrokrill Renagelem, pamiętaj o dodatkowej suplementacji Omega 3 (choć ja i tak dodaję olej do mieszanki, mimo stosowania Nefrokrilla)

Ja też cały czas dodaję omegi 3, tak mniej więcej 5g/kg mięsa, bo Krokiet nie przepada za rybnymi rzeczami...

A co do Renagelu, to po pierwsze muszę go zdobyć i zweryfikować jak się go podaje...
Bo byłam dziś z wynikami, ale bez Krokieta, w gabinecie u specjalisty i... pan nie wiedział, że istnieje coś takiego jak Renagel... Twierdzi że te zaburzone wyniki mogą być od mocznicy (mocznik spada regularnie i 12.05 był ok 100), na wyłapywanie fosforu przepisał Alugastrin (mam opory przed podaniem tego kotu, bo jak byk pisze nie stosować w ciężkiej niewydolności nerek) i koniecznie chce mi popłukać kota małymi porcjami ( gdzie kot je 75% wilgotności, ma dolewki przy ogrzewaniu karmy i sam chodzi do misek regularnie). Poza odstawieniem Nefrokrillu (bo ponoć na niektóre koty nie działa, ale to ma działać na fosfor w jedzeniu a nie na koty?!) i na moją odpowiedzialność Semintry na razie nic nie robię. Tylko badania w sobotę (asp, alt, amylaza, mocznik, kreatynina i fosfor, coś jeszcze warto?) i kolejne 28.05 z wizytą u tego samego pana...

1. Podawać mu ten alugastrin? kazał pół tabletki w 2 porcjach do jedzenia...
2. Jeśli nie alugastrin to co? do momentu renagelu nic?

Anilina mieszkasz blisko, kto tu na południu jest z wetów warty cokolwiek w kwestii nerek? Bo gmeram w necie i nic, pustka...
_________________
Mora, Krokiet, Gratis
 
 
salomea06 

Dołączyła: 12 Maj 2018
Posty: 25
Wysłany: 2018-05-19, 11:27   

shana55 wysyłam jonogram. Czy coś sie teraz zmieni w suplementach po tych wynikach i przy stosowaniu Semintra i Renate
http://www.fotosik.pl/zdj...EcHU0mQRPkeR9k2
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-05-20, 18:13   

blathin,
na Miau.pl są zbiorowe zamówienia na Renagel. Gdyby do najbliższego było jeszcze dużo czekania, odezwij się do mnie na priv, mam zapas, podzielę się. Zaczyna się od jak najmniejszej dawki i sprawdza rezultat w wynikach. Ja zaczynałam od 1/16 tabletki dziennie, doszłam do 1/4 żeby był efekt. Nie dziwię się, że wet nie wiedział - mój też nie, czytał przy mnie ulotkę ;-)
Co do wetów na południu, ja jeżdżę do Krakowa https://www.barfnyswiat.o...er=asc&start=15
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne