BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
iza.c4 

Barfuje od: dziś
Dołączyła: 11 Mar 2019
Posty: 1
Skąd: Piastów
Wysłany: 2019-03-18, 21:48   

Cześć Wszystkim,

poszukuję kogoś kto sporządzi mi przepisy dla 13-sto letniego kota, któremu zgodnie z zaleceniami dr Neski mogłaby pomóc dieta Barf. Kot ma chore nerki i dieta musi być dostosowana do tej choroby. Ma również IBD - chore jelita i mamy nadzieję, że Barf załagodzi objawy tej choroby. Czy jest ktoś kto doradzi jakie suplementy kupić i jakie przepisy?Bardzo proszę o pomoc.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-04-13, 02:40   

Dzień dobry,

Mam nowe wyniki mojej Czarusi i niestety kreatynina i mocznik nadal wysoko. Miesiąc temu skończyło się na kroplówkach. Teraz wyniki są niestety podobne. BARF zaczęliśmy końcem stycznia. Przed BARFem KRE 2,5 a mocznik był w normie. Czy to się ustabilizuje? Jak długo mieliście taką sytuację? Nie chcę znowu podawać kroplówek skoro kot czuje się dobrze i ma apetyt. Załączam ostatnie wyniki.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-04-13, 10:44   

ewazie,
w żadnym wypadku nie podawaj w tej chwili kroplówek. One mają na celu nawodnić kota, a Twój nie jest na pewno odwodniony. Patrząc na hematokryt rozważyłabym nawet zwiększenie ilości hemoglobiny w mieszankach- ale to może doczytaj co jeszcze warto oznaczyć (chyba ferrytyna u kotów jest miarodajnym parametrem dla poziomu żelaza), by się upewnić, czy nie ma niedoboru, bo nie jestem specjalistką w temacie anemii itp.
Czy kotka przybiera teraz na wadze? Dodajesz warzywa do mieszanki? Jeśli możesz jej podać, warto trochę dorzucić, tak 50g na kg mięsa wystarczy.

Piszesz, że czuje się dobrze, zachowuje ok. Tego się trzymaj. U mojej kotki wyniki pogarszały się przez około 3 miesiące, nim się wszystko unormowało po wprowadzeniu BARFa. Przyznam, ze trochę wtedy panikowałam, więc rozumiem Twój niepokój. Pilnuj, by białko nie przekraczało 5g (a najlepiej tak 4,6 - 4,8) i szczególnie uważaj na fosfor, bo macie za wysoki. W mieszankach trzymaj go poniżej 50. Jeśli masz z tym kłopot, rzuć okiem tutaj na dyskusję o gotowanym białku.
 
 
ewazie 

Dołączyła: 06 Sty 2019
Posty: 11
Wysłany: 2019-04-15, 18:01   

Anilina,

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Po sobotniej wizycie u weterynarza próbujemy Azodyl na razie przez dwa tygodnie zobaczymy czy będzie jakaś poprawa. To jest drogi i trudno dostępny suplement więc nie wiem czy uda się kontynuować. Staram się trzymać wszystkich wytycznych jeśli chodzi o mieszanki dodatkowo już wypróbowałam nie mogę przekraczać tłuszczu może być max 3.4g bo skaczą próby wątrobowe. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie rady są dla mnie bardzo wartościowe :-)
 
 
missy_88 


Barfuje od: 28.03.2015r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Mar 2015
Posty: 23
Wysłany: 2019-04-21, 18:22   

Cześć, jestem Kamila

W ostatnich dniach po badaniu kontrolnym u mojej kotki (5 lat, waga 4,2 kg) wet wyczuł coś dużego. Na rentgenie wyszła nerka dwukrotnie większa a po usg cysta 4cm wypełniona płynem ... Będziemy się wybierać do nefrologa na konsultację ale w między czasie muszę zmienić żywienie kotki. Barfuje od 4 lat natomiast teraz potrzebuje pomocy przy stworzeniu przepisu dla niej (sama się boję nie chce jej zaszkodzić) lub otrzymaniu kalkulatora uwzględniającego zmiany pod kątem choroby nerek (mam jeszcze kocura ale z nim póki co ok).
Dodam że mam 9-ciomiesięczne dziecko i na tą chwilę na już potrzebuje gotowy przepis i nie jestem w stanie sama się dokształcić a na raty w wolnych chwilach i zdobywam mięso w 1 miejscu tam wystarczy że zadzwonie zamówie i na drugi dzień mam nawet zmielone (mają udziec z indyka, wołowe gulaszowe, wołowina pręga +podroby - prosiłabym o uwzględnienie tychże rodzai mięs - lub jeśli za mało tłuste nie bardzo się na tym znam to takie które kupię np. w lidlu bo tam mają dobre mięso również lecz nie mam opcji zmielenia).
Suplementy posiadam takie: z Lunderland mączka z alg, ze skorupek i drożdże; tauryna; hemoglobina suszona, tran z Trixie, olej z dibo, witamina E w kroplach.

Bardzo proszę o pomoc. Dodaję również zdjęcie morfologii (gdy wyszła cysta na usg już nie wyznaczaliśmy dodatkowych parametrów bo ona tu jest problemem)
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-04-23, 12:42   

Missy,
jak już Ci wyjaśniałam w wątku o żywieniu w chorobach nerek, w badaniach jest za mało parametrów, by stworzyć mieszankę pod kota. Nie masz w ogóle jonogramu, badań moczu itp. Szczegóły już Ci wypisywałam.

Obawiam się, że nie znajdziesz na Forum osoby, która weźmie na siebie odpowiedzialność za żywienie Twojego kota. Jesteśmy społecznością, która dzieli się wiedzą, ale nikt z nas nie jest dyplomowanym dietetykiem i nie świadczy usług tego typu, jak sporządzanie przepisów na zamówienie.

Pamiętaj też, że BARF to przede wszystkim różnorodność. Nie można ciągle bazować na jednym przepisie. A u nerkowca badania powtarza się minimum co kwartał i na ich podstawie dobiera parametry mieszanki.Więc nie jest to "jednorazowa akcja".
 
 
missy_88 


Barfuje od: 28.03.2015r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Mar 2015
Posty: 23
Wysłany: 2019-04-23, 13:14   

Sadziłam że jest możliwość obniżyć pewne parametry i stworzyć przepis.
Z moją kotką nie ma szans robić badań co 3 miesiące, ponieważ musi dostawać narkoze a to obciąża nerki, jest kotką specyficzną pod kątem zabiegów (w domu boi się obcych daje się głaskać nam i czasem z nami śpi), nawet do usg musieliśmy jej podać bo ja i mąż mimo rękawic zostaliśmy pogryzieni i podrapani i dlatego nie chce znów w tak krótkim czasie jej obciążać aby zrobić dodatkowe badania krwi i pobrać mocz bo złapać kiedy akurat zacznie siusiać przy zaczynającym raczkować dziecku jest praktycznie nierealne, a jeść coś musi a nie chce jej dalej obciążać tym co mam.
Skoro nie mamy takiej możliwości jestem zmuszona zakupić karmy mokre polecane przez tę społeczność. Mam nadzieje że to będzie dobrze mimo wszystko i dziękuje za pomoc.
 
 
missy_88 


Barfuje od: 28.03.2015r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Mar 2015
Posty: 23
Wysłany: 2019-04-24, 21:51   

Zrobiłam wg informacji jakie udało mi się wyczytać przepis, natomiast ciągle białko jest na poziomie 5,0g nie wiem jak je obniżyć :( tłuszcz wyszedł 3g, proszę o wskazówki:
Waga Ilość miarek
500,0g Wieprzowina łopatka
1 000,0g Indyk udziec ze skórą
75,0g Kurczak serce
150,0g Kurczak żołądek
2,0 szt Żółtko jajka
88,0 g Wątroba kurczaka
2,0 g Tran z wątroby dorsza cdVet
1,5 g Mączka z alg morskich Lunderland
5,2 g Drożdże browarnicze Lunderland
28,9 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
5,4 krop Witamina E (firmy Allcura)
20,0 g Smalec gęsi
30,0 g Olej z łososia SALMOPET
11,3 g Mączka ze skorupek Lunderland
8,0 g Sól morska jodowana
4,0 g Tauryna
576,0g Woda
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-04-25, 13:24   

missy_88,
1. jak przeliczasz białko, że wychodzi Ci w tej mieszance 5,0g?
2. Pobierz sobie nowszą wersję kalkulatora: 1.9a https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=657
 
 
missy_88 


Barfuje od: 28.03.2015r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Mar 2015
Posty: 23
Wysłany: 2019-04-25, 18:06   

Anilina pobrałam już.
Calkowita ilość z kalka podzieliłam na 4.2kg (waga kotki) i na ilość dni na jaką kalkulator dla niej wyliczył.
Dorwałam w pobliżu mięsny, który może zamówić mi filet z kaczki, mają udziec z inydka, wołowe pręga też te górne części one są ok?
 
 
missy_88 


Barfuje od: 28.03.2015r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Mar 2015
Posty: 23
Wysłany: 2019-04-25, 21:09   

Jeszcze zapytać chciałam, bo nie znalazłam tej informacji jak za pierwszym razem dawałaś mi wskazówki,
na jaki poziom zejść z fosforem?
apropo podrobów - widzę że żołądki mają mniej fosforu niż serca czy mogą być same żołądki zatem?
jaka wartość tłuszczu będzie ok na dzień na kg dla kota?
czy mogę podawać drożdże (mam jeszcze ok 400g) czy zakupić w aptece i tak samo z wit A czy wątroba czy lepiej kupić?
Proszę o uwagi dla tego przykładowego spisu. Co do kaczki przeglądałam spis mięs widzę że lepiej tuszka, udo, z wołowiny tłusta pierś, łata, szponder, a z wieprzowiny karkówka, łopatka, szynka

czy takie mięsa mogę brać pod uwagę i udziec z indyka ze skóra?
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-04-26, 17:58   

missy_88,
nie wiem, gdzie tkwi błąd, ale wprowadzając Twój przepis do kalkulatora otrzymuję mieszankę na 17 dni dla 4,2kg kota, czyli SUMA białko 365/17/4,2= 5,11g O ile dla zdrowego kota jeszcze do przyjęcia, to przy nerkowcu trzeba już lepiej pilnować tego parametru.


Jak widzisz, jest za mało wit. E, poza tym ok, ale z uwagi na białko i tak musisz poprawić przepis.

Zamiast dodawać smalcu, który jest tłuszczem po obróbce termicznej, lepiej użyj większej ilości tłustego mięsa. Tłuszcz powinien być w naturalnej formie. Smalec traktowałabym raczej jako wyjście awaryjne niż stały punkt programu.
Pomajstruj przy przepisie zmieniając proporcje mięs i podrobów, np łopatka 920g, udziec 600g, serce 175, żołądek 150 - wtedy mamy mieszankę na 18 dni z białkiem 5,0, co już jest ok, ale może uda Ci się jeszcze coś poprawić.

Żołądki mają mniej fosforu, ale za to więcej białka. Możesz podać tylko żołądki, przy czym mi łatwiej dobrać właściwe parametry gdy daję jedne i drugie podroby.
Fosfor trzymaj zawsze poniżej 60mg /kg kota/dzień, a jak zejdziesz poniżej 50mg to już super.


Jeśli zastanawia Cię, czy jakieś mięso nada się na mieszankę nerkową, to po przeanalizowaniu jego składu pod kątem białka i fosforu w zakładce "mięsa", spróbuj zrobić z nim przepis. Wymienione przez Ciebie mięsa są ok, ale nie każde z każdym. Najlepiej dobrać 2-3 rodzaje i manipulując ich ilościami dobierasz odpowiedni poziom białka i tłuszczu.
Dla nerkowca możesz też wprowadzić trochę węglowodanów.
Drożdże i wątrobę wycofujemy tylko, jeśli chcemy bardzo zejść z podaży fosforu - czy u Twojej kotki potrzebny jest taki zabieg (albo wprowadzenie wyłapywacza) nie wiem, bo w jej badaniach nie oznaczono poziomu fosforu. To samo dotyczy zalecanej dla nerkowców zmiany proporcji Ca:P i obniżenia soli - bez jonogramu nie jestem w stanie zasugerować żadnych korzystnych dla kotki zmian niestety.
 
 
missy_88 


Barfuje od: 28.03.2015r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Mar 2015
Posty: 23
Wysłany: 2019-04-26, 19:12   

Dziękuje ANilina,

Dziś byłam odebrać zdjęcia usg i mam skierowanie do nefrologa. Tam już mnie uprzedzono na pewno będą robić punkcję z pęcherza więc przy narkozie od razu będę chciała wyznaczyć jonogram.
Tymczasowo mam puszki Wild Freedom i Granatapet Symphonie ale daje też barfa który mam aby nie było szoku dla organizmu kotów, tak samo będę dążyć aby wycofać się z suchej karmy ale też nie od razu naraz.
Nowy mięsny który obczaiłam :mrgreen: jest w stanie powycinać mi kości i zmielić mięso ze skórą np udo kaczki, wytną mi kości w szponderze także będę miała ułatwione zadanie. Nigdzie natomiast nie widziałam wątroby z indyka. Damy rade, chciałabym coś zrobić bo do nefrologa też wizyta nie będzie z dnia na dzień.
Dam znać jak będą dodatkowe wyniki.

I jeszcze jedno pytanko, proporcje Potas:sód 2,1:1 Wapń:fosfor 1,3:1 w kalku są te wartości podane jest jedna wartość ale nie wiem gdzie znaleźć te stosunki :-| jest np wapń-fosfor i załóżmy 1,4 a nie x:x, akurat na to nie zważałam nigdy starałam się patrzeć czy mieszczę się w przedziałach
 
 
missy_88 


Barfuje od: 28.03.2015r
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Mar 2015
Posty: 23
Wysłany: 2019-04-26, 22:21   



udało mi się stworzyć coś takiego :) mam 2 koty łączna ich waga to 10,7 kg i ta mieszanka ma wystarczyć na 9 dni po 402g dziennie (wiem że proporcjonalnie trzeba rozdzielić)
białko wychodzi mi ok 4,82 g
fosfor 48,55g
tłuszcz o 1% za dużo świeci się na czerwono ... 3,59g
dopisałam do kalka wit e hasco bo taką mam, tran zakupie z Lunderland bo z trixie nie wiem jakie ma parametry aby wpisać i skończył mi się olej - jaki warto zakupić też z Lunderland?
nie wiem jak te proporcje potas:sód i wapń-fosfor czy są ok wg kalka tak.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-04-27, 23:50   

Missy, w przepisie nie widać całego składu mieszanki - zaczyna się od podrobów. Nie podpowiem więc jak obniżyć tłuszcz. Jednorazowo taki wyższy może być, ale tez nie ma co przesadzać z tłustością. Skorupek trochę mało, minimum Ca:P to 1,15.
Ujmij odrobinę tranu - wit D przekroczona.
missy_88 napisał/a:
nie wiem jak te proporcje potas:sód i wapń-fosfor czy są ok wg kalka tak.

jak już pisałam, te proporcje dobiera się do jonogramu kota więc i ja nie wiem, czy dla Twojego są ok.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne