BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator a normy FEDIAF
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2018-04-14, 02:03   

Mglista napisał/a:
Ok, a na podstawie jakiego źródła były ustalane normy dla kociego Barfa? (..) Byłabym wdzięczna za podanie źródła tych wzorcowych wartości

Silvernight napisał/a:
Ja też bym chciała wiedzieć skąd są normy... jak i dużo innych osób... według kalkulatora żywo pewnie kilka tysięcy osób a do tej pory nie wiadomo na jakiej podstawie zostały one ustalone. Czy można prosić o wypowiedzenie się w tej kwestii autorki norm. Oczywiście rozumiem słowo wypadkową z różnych źródeł .... Ale konkretnie jakich źródeł?

kashucha napisał/a:
kalkulator stał się dla mnie niewiadomą (z powodu braku jasnych referencji/bibliografii). Skąd? Po co? Dlaczego takie, a nie inne wartości dla norm?

situnia napisał/a:
Źródła są tak podane żeby chyba utrudnić ich znalezienie Czwarte źródło jest kompletnie zagadkowe i w żaden sposób nie naprowadza na książkę/publikację.

Uważam te złośliwości i nagłe pojawienie się pretensji za nieuzasadnione. Można normalnie zapytać, bo ja nie robię tajemnic i zwykle podaję, nawet nie pytana, źródła naukowe, na których się opieram, jest tego na forum sporo.
Pierwotny Kalkulator barfowy był konstruowany w czasach, gdy barferzy w tym kraju stanowili grupkę osób, mających ze sobą kontakt i tworzących podwaliny BARFa w polskim internecie (2009 rok). Wszyscy "znaliśmy" się, na tyle na ile można mieć bliski kontakt przez internet, wymieniając ze sobą informacje, także w sprawie Kalkulatora i jego konstrukcji. Nie wyobrażaliśmy sobie, że nagle tysiące osób będą chciały używać Kalkulatora, ani że stanie się on narzędziem w rękach ludzi masowo i komercyjnie produkujących przepisy kompletnym laikom barfowym. Ale to inny trochę temat, na inne miejsce, piszę o tym tu jedynie w kontekście tego, że Kalkulator był małym, bardzo niszowym projektem dla garstki barfowych szaleńców z tamtych czasów, stąd w jego pierwowzorze nie znalazły się zapisy o źródłach norm, omawianych osobiście. Później, w kolejnych aktualizacjach, zwyczajnie nie pomyślałyśmy o wpisaniu źródeł, a użytkownicy o to nie prosili. Doszukiwanie się ukrywania źródeł norm kalkulatorowych lub braku ich istnienia (akcja nie tylko na BŚ), zanim w ogóle odpowiem na pytanie, nie jest miłym gestem, zwłaszcza w kontekście sposobów obecnego wykorzystywania Kalkulatora.
O tym, dlaczego Kalkulator powinien być używany wyłącznie indywidualnie, przez osoby świadome tego, co, jak, dlaczego i dla kogo robią, napiszę w innych postach, choć wiele z tych kwestii było już poruszanych na forum.

Normy zapotrzebowania na składniki odżywcze w Kalkulatorze oparte są na 4 źródłach, przy czym poruszają się one w granicach tych źródeł, lecz pojedyncza norma kalkulatorowa może nie odpowiadać dokładnie liczbowo żadnej z tych 4 źródeł, gdyż może być ich średnią lub, w zależności od różnych okoliczności uwarunkowanych wiedzą spoza norm liczbowych, zbliżać się bardziej do najwyższej bądź najniższej z 4 norm.


shana55 napisał/a:
Pełny wykaz Norm na których oparty jest kalkulator.

Wartości Demand dziennie dla kota o wadze 4kg: Porównanie 4 źródeł.
Meyer, Horzinek, Strombeck, Uniwersytet w Zurychu

Link do tabelki, w której ktoś zebrał dane z tych 4 źródeł (nie wiem czemu akurat w formule dla 4-kg kota) rzeczywiście zamieściłam kiedyś na forum, niestety strona już nie istnieje. Na szybko przelatując liczby, widzę w tabelce podanej przez shanę55 kilka błędów, być może spowodowanych błędami kopiowania.
To nie było "moje" podanie źródeł i celowe zaszyfrowanie ich autorów. To po prostu czyjaś tabelka, w której tak zatytułował kolumny, a shana55 ją sobie skopiowała. Nie pamiętam jak to tam wygląło, a sama sobie tamtej strony nie zapisywałam.


Publikacje, z których pochodzą wytyczne do norm, jakie zawiera Kalkulator to (w kolejności jak w tabelce u shany55, żeby już nie było zamieszania):

1. "Ernährung von Hund und Katze", 1982 - Prof. Dr. med. vet. habil. Helmut Meyer
2. "Krankheiten der Katze", 2005 – Prof. Dr. Marian C. Horzinek, Prof. Dr. habil. Vera Schmidt, Prof. Dr. Hans Lutz
3. "Home-Prepared Dog and Cat Diets: The Healthful Alternative", 1999 - Donald R. Strombeck, DVM, PhD
4. "Die Ernährung der Katze" Skript für Studierende der Veterinärmedizin an der Universität Zürich, 2004 - Prof. Dr. Marcel Wanner


Ines napisał/a:
Czy chodzi o te publikacje?

Nr 1 nie zgadza się.
Twój nr 2 zgadza się częściowo z moim, z tym że ja korzystałam z wydania niemieckiego. Nie sądzę aby w polskim wydaniu były inne liczby ale informuję dla porządku, bo nie miałam nigdy w ręce polskiej wersji.
Co do numeru 3 to jest to dokładnie ta książka, z której korzystałam.


Ines napisał/a:
co oznacza K.A.?

To z niemieckiego keine Angabe (brak informacji, nie podano).


Do pozostałych kwestii odniosę się w kolejnych postach, których terminu napisania nie jestem w stanie na razie określić.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2018-04-16, 16:28   

Nie było mnie jakiś czas i to co czytam aż kole w oczy. Ktoś stworzył coś dużym kosztem ( choćby tylko kosztem czasu swego, ale czas to pieniądz). Udostępnił to coś innym za darmo. Nie dość że część osób stworzyła z tego swój własny biznes zarobkowy , to druga część użytkowników ma obiekcje co do tego dzieła - w dodatku co niektórzy na swych stronach komercyjnych publikują przepisy stworzone za pomocą ogólnie dostępnego kalkulatora, w dodatku handlują gotowymi mieszankami .
Rzeczywiście Situnia spory w tym interes miał autor merytoryczny kalkulatora żeby utrudnić Ci znalezienie żródła norm.

Ja na miejscu autora kalkulatora bym tym walnął. Przypomina mi to sytuację sprzed roku kiedy to dla "biednego" klienta wykonałem za darmo usługę. Wystawił mi negatywny komentarz bo nie była według niego skuteczna.
Pomijam już możliwość stworzenia sobie własnego kalkulatora i przypisania w nim własnych norm.

Oczywiście pytać każdy może autora kalkulatora o wszystko , a autor powinien odpowiedzieć.

Jednak nie w takim stylu.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-04-16, 19:00   

KaiKai zachęcił mnie do wypowiedzi .
Czuję respekt przed wiedzą , umiejętnościami , żmudną pracą autorów kalka .
Oby zdrowie i czas pozwoliły im mieć merytoryczne baczenie nad wpisami .
Niekoniecznie odbierałabym jako jednoznacznie nieprzychylne niektóre posty
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne