BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF w chorobach dolnych dróg moczowych
Autor Wiadomość
kruszewa 


Barfuje od: 25.04.2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 10 Gru 2015
Posty: 29
Wysłany: 2018-03-05, 22:07   

normy:
barwa - żółta
ph - 5,0-6,0
ciężar właściwy - 1,016 - 1,022
białko - ujemne
glukoza - ujemny
ciała ketonowe - ujemne
urobilinogen - 0,0 - 0,2
bilirubina - ujemne
leukocyty - ujemne
erytrocyty ujemne
nitraty - ujemne -
nabłonki płaskie - pojedyńcze w polu widzenia
leukocyty - 3-5 w pw
fosforany bezpostaciowe - pojedyńcze w polu widzenia
trójfosforan amono - magnezowy - pojedyncze w polu widzenia
bakterie - brak


Jeśli chodzi o białko, to w styczniu było jeszcze ok 100, potem nawet więcej.Zrobiliśmy posiew, bo jak to Pani wet określiła: białkiem może być wszystko i bakteria i plemnik, więc z posiewu wyszła bakteria coli, kot dostał antybiotyk, dzisiaj po 3 tygodniach od antybiotyku bakterii już nie ma ale pozostałe parametry poszły w górę.. Lekarka podejrzewa, a w sumie jest przekonana, że to suk, mimo młodego wieku, powiedziała, że póki co nie ingeruje w żywienie kota, bo mięso i cały barf póki jest nawodnienie jest ok, ale z czasem jeśli nic nie pomoże to zaleci przejście na karmę hills czy rc urinary...

Badania krwi powtórzę, chociaż były robione w grudniu, wszystko wyszło w sumie ok:
Urea - 59,5mg/dl [25-70mg/dl]
Crea - 1,95 mg/dl [1,0-1,8 [mg/dl]
GPT - 26.1 U/l [20-107 U/l]
GLU - 104 mg/dl [100-130 mg/dl]
GOT - 21.1 U/l [6-44 U/l]

Nie robiłam jonogramu i biochemii, mój błąd. W sumie nie wiem, czy powinnam. Badanie moczu zrobiłam, ze względu na podwyższoną kreatyninę... i wyszło wysokie białko, więc na początku dostaliśmy renalvet 2 tyg i L methecid, potem nawodnienie i bardzo wysoka gorączka,więc zastrzy p/zapalny i coś się ruszyło, kot zaczął jeść sam... potem zmieniliśmy weta, bo przy dużym białku nie wiedział co jest, a wystarczyło tylko zlecić posiew.

Aktualnie wysokie ph i fakt, że kot nie chce jeść... Myślała, że może obraził się na ptactwo w barfie, że jakiś wybredny. Ale oddzielnie zje kurczaka czy indyka, a razem jak wszystko w barfie nie tknie. Spija wodę tylko. Więc dajemy 1/8 tabletki peritolu jak wskazała weterynarz. Puszki catza też średnio mu pasują.

Posiew robiliśmy bo trzeba było ustalić od czego zacząć leczenie. Czy może białko generuje bakteria w moczu, czy jest inna przyczyna.

A czy to możliwe, że te fosforany podrażniają pęcherz i po prostu stąd ta obeność leukocytów??
_________________
kruszewa
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-03-05, 23:09   

kruszewa :kwiatek:
Wet podejrzewa SUK ja też tak myślę... Bo badania wszystkie w normach, krea tylko trochę wyżej ale maluśko za to mocznik ok. Więc może zostaw kota w spokoju??
Ogranicz leki do niezbędnych, czyli pokrzywa, Urosept. Zacznij od Barfa bez podrobów, z połową supli, może trzeba troszkę kości albo mączki kostnej włączyć tak żeby fosfor był koło 60mg na kg.m.c. kota na dzień, na krótko oczywiście, żeby sprawdzić czy się coś zmieni w tym pH. Może zmień te skorupki na cytrynian. Przyszła zmiana pogody, wiosna, cieplej to i łaknienie mniejsze. Czy on jest kastrowany?
Czytałaś ten artykuł co Ci link do niego posłałam?
http://www.felinologia.or...sie-ich-pozbyc/
Może spróbuj przeliczyć bilans jonowy mieszanki w/g wzoru.
I zostań na Barfie i staraj się nie mieszać karm, zachowaj odstęp jak podajesz i Barf i puszki.
 
 
kruszewa 


Barfuje od: 25.04.2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 10 Gru 2015
Posty: 29
Wysłany: 2018-03-06, 21:37   

Dziękuję Shana55,
Tak, kotek jest kastrowany, miał 3 miesiące jak wykastrowano go w hodowli.

Podaję pokrzywę, ale nie mam pojęcia ile dziennie ml jej można dać. Skonsultuję się z wetem, ale dopiero w pt tam dotrzemy, bo Pani, która jest specjalistką od kocich spraw przyjmuje dopiero wtedy. Zasugeruję jej metioninę, czas podawania jest też ograniczony w jej przypadku,, zakupiłam już papierki lakmusowe, będę na bieżąco oprócz badań kontrolować ph moczu.

Jeśli chodzi o barfa, to jak zejść do mniejszej ilości supli?? Nie zaszkodzi to kotu?? Fosfor w przypadku podwyższonych parametrów w moczu trzeba chyba utrzymać do 50 mg/kg?? A jeśli nie dam podrobów, kot nie będzie miał zaparć??

Czytałam ten artykuł, ale muszę nad nim spędzić jeszcze trochę czasu. Myślę, że uda mi się rozgryżć wszystko. Rozumiem, że jeśli kot u nas waży 7,3 kg to śmiało dziennie mogę podać mu 2ml oleju z łososia jeśli nie dodaję go do mieszanki??
_________________
kruszewa
 
 
kruszewa 


Barfuje od: 25.04.2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 10 Gru 2015
Posty: 29
Wysłany: 2018-03-06, 21:38   

I bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Człowiek uczy się całe życie :) dzięki Wam pewne rzeczy, które do tej pory były utrapieniem jakoś się klarują :)
_________________
kruszewa
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-03-06, 22:15   

kruszewa :kwiatek:
Ja dawałam 4x20ml pokrzywy dziennie kotu o wadze 7kg (Dragonowi) plus do tego 1x Urosept i UrinoVet Cat pół saszetki. Robiłam tak przez 3 tygodnie. Dragon miał struwity, pH 8, zatkał się 4 razy, raz był cewnikowany, więc pisałam z własnego doświadczenia. Przechodziłam na Barf w ciągu tygodnia, strach o kota był potężny.
Myślałam, że nie masz dostępu do innych podrobów tylko z kurczaka, których kot nie lubi.
Jeśli lubi inne np. wołowe, albo z indyka, z kaczki to oczywiście że możesz dawać nie ma przeciw wskazań. Na tydzień, dwa nic się kotu nie stanie jak zmniejszysz suple. Wiadomo kalkulator bedzie krzyczał na czerwono, ale te co maja być prawidłowe to wapń z fosforem (1,15), tauryna, sól (1,35), jak lubi drożdże to zostaw taką ilość jak trzeba, hemo możesz spokojnie zmniejszyć o połowę, algi też. Jak nie lubi tranu daj wit. D dla niemowląt w takich kapsułkach twist off. Omegi możesz odstawć i zacząć na nowo za jakiś czas od odrobiny.
Możesz podawać tylko jeden rodzaj ulubionego mięsa w mieszance. Szczyptę zmielonego świeżo siemienia lnianego do miseczki z mieszanką na lepsze wypróżnianie, skoro ma z tym problem. Wszystkie chwyty dozwolone, żeby kot jadł i problemy odeszły.
Co do fosforu to masz rację, ale fosfor też zakwasza trochę mocz i wiedzielibyśmy czy zwiększenie fosforu w diecie dało pozytywny efekt. Wiadomo mówię o 3-4 tygodniach nie dłużej. Trzeba coś zrobić z problemem innymi sposobami, leki na dłuższą metę to nie jest wyjście. Jest jeszcze preparat naturalny, polecała go na forum Sihaya, Shilitong się nazywa poszukaj na Forum info o nim. Tez likwiduje piaski i kamienie nie tylko nerkowe.
I trzymam kciuki za pomyślność koteczka :kciuk: :kciuk:
 
 
Nul 

Dołączyła: 28 Gru 2016
Posty: 208
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-07, 15:02   

shana55 napisał/a:

polecała go na forum Sihaya, Shilitong się nazywa poszukaj na Forum info o nim. Tez likwiduje piaski i kamienie nie tylko nerkowe.

Dzięki za wątek i wszystkie info!

Jedną rzecz tylko poprawię, bo przed chwilą poszukałam na forum tego Shilitonga (dzięki, Shana55), nie znalazłam za dużo, ale chyba się tu literówka wkradła i trzeba szukać "Shilintong" i wtedy faktycznie wyskakują informacje o tym czymś.

Miau :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-03-07, 17:30   

Nul :kwiatek:
:oops:
Faktycznie lek nazywa się Shilintong, dzięki za korektą.

Dodam jeszcze, że chodzi o biało - zielone opakowanie (biało - niebieskie odpada)
Link do strony jak to wygląda:
http://melisamed.co.uk/sh...rkowe-p-54.html

Cena spora ale może jest gdzieś to samo w niższej cenie.
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-03-09, 10:48   

Przepraszam, że skaczę z wątku do wątku ale nikt mi na nerkowym nie odpowiedział, a teraz powtórzyłam posiew u kotki Lili i wyszły te same bakterie co poprzednio czyli escherichia coli>10000. Kotka ma jedynie podwyższoną kreatyninę 2,4 i nadal szukam przyczyny. Nie ma pewności że to PNN, usg ok, fosfor 6 (zbijam renagelem od 2 tyg) ale ciężar właściwy z ostatnich badań 1,014. :-(

Czy ta bakteria w moczu może być przyczyną podwyższonej kreatyniny? (kiedyś od znajomej usłyszałam, że tak może powodować ecoli)
Czy leczyć antybiotykiem?
 
 
mariana_via 

Dołączyła: 05 Sie 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-08-05, 15:38   

Dzien dobry wszystkim. U mojej kici (7 lat maine coon) wykryto w pęcherzu obfitą ilość drobnego osadu , bez uformowanych złogów. Dostałam L-methiocid, ale chyba to nie najlepszy pomysł na zakwaszanie? Pisałyscie o herbatce z pokrzywy. Wyczytalam równeż ze ktoś podała taki zestaw : 4x20ml pokrzywy dziennie kotu o wadze 7kg (Dragonowi) plus do tego 1x Urosept i UrinoVet Cat pół saszetki.J
Czy myslicie ze powinnam odstawić L-methiocin na korzysc tego co powyzej? Dodam, ze jest to kot z problemami trzustkowymi (bez zapalenia, ale z kłopotami z enzymami - podaje jej Amylactive digestive).
Bede wdzieczna za pomoc.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2018-08-05, 17:30   

mariana_via :kwiatek:
Ja podawałam taki zestaw, ale nie byłam jeszcze w pełni na Barfie a Dragon się zatykał struwitami.
Czy Twój kot jest na Barfie?? Czy mieszanki są prawidłowo zbilansowane??
Jeśli jest na karmach komercyjnych to proponuje najpierw przejść na Barf, bo na nim łatwiej prawidłowo dobrać składniki mieszanki pod konkretnego kota.
Czytam też, że kicia ma problemy z trzustką.
Jakie robiłaś kotu badania, profil trzustkowy, wątrobowy, morfologię, biochemie, jonogram??
Dobrze znać te parametry wtedy wiadomo co faktycznie kotu dolega.
Jeśli to tylko osad w pęcherzu i kot nie ma problemów z sikaniem, to zwiększyłabym podaż wody, może być ta pokrzywa, może być UrinoVet cat również. Jeśli ten osad to struwity czyli fosforany amonowo-magnezowe to L-methiocid może pomóż je rozpuścić i wydalić. Ale to jest ostateczność. Jeśli to są szczawiany nie radze podawać tego środka.
A tak na marginesie to struwity są naturalne w pęcherzu kota po jedzeniu, przy jednoczesnym małym spożyciu wody. :mrgreen:
 
 
kamil 

Barfuje od: 17.02.2018
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 47
Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 4
Wysłany: 2018-09-19, 15:40   

Dzień dobry,

Misza, jeden z moich dwóch norwegów (bracia, dwa lata, kastrowane) ma wyniki jak poniżej. Parę dni temu zrobiłem badania krwi, z których wynikało, że oba kocurki mają granicznie wysoką wartość kreatyniny, więc wet kazał zbadać mocz. Dlaczego w ogóle robiłem im badania krwi? Z dwóch powodów:

1) w ciągu miesiąca któryś kot trzy razy nasikał poza kuwetą, na sofę (przedtem nie było takich sytuacji), a znajomi behawioryści zgodnie powiedzieli, żeby najpierw kota przebadać u weta, a potem ew. szukać przyczyn behawioralnych; ponadto za radą jednej z behawiorystek, wstawiłem drugą kuwetę
2) niezależnie od posikiwania i tak chciałem sprawdzić, czy dieta BARF im służy. Koty są na BARFie od nieco ponad pół roku, przy czym dostają dziennie na głowę ok. 200g BARFA i 50g whole prey (jeden je kurczaki, drugi - myszy)
Jestem trochę zaskoczony struwitami u Miszy, bo daję im BARFA bardziej rozwodnionego niż wynika to z kalkulatora. Dostęp do wody oczywiście mają, choć po odstawieniu karmy suchej prawie przestały pić. Ponadto, oba schudły na BARFie po ok. pół kilo, co zinterpretowałem jako zjawisko korzystne i skądinąd zgodne z teorią.
Poza tym, nie widzę, by Misza miał jakiekolwiek problemy z siusianiem - tzn. jego siki są duże i załatwia się jednorazowo, a nie po kilka kropelek. Ciekawostka - jego brat, który obecnie struwitów nie ma, miał je dwukrotnie na starej diecie, przy czym niemal na pewno pojawiały się wskutek stresu wywołanego podróżą samochodem. Gdy jednak przeszedł na BARFa, problem zniknął.
Dla pełnego obrazu dodam, że okazjonalnie daję im dodatkowo saszetkę kurczaka Porta21 i dość często (kilka razy w tygodniu) garść smaczków; mieszam ich dwa rodzaje: odkłaczające i przeciwko kamieniowi nazębnemu.
Za 1,5h idę do weta omówić wyniki. Na pewno nie chcę wracać do żadnej suchej karmy typu Urinary (brat Miszy czasowo ją jadł, gdy miał struwity w przeszłości). Będę bardzo wdzięczny za rady i sugestie. Rozumiem, że na początek warto dolewać (jeszcze) więcej wody do BARFA i patrzeć, czy koty nadal chcą to jeść. Jakieś inne pomysły?
Pozdrawiam,
Kamil

Badanie ogólne moczu
Barwa żółty
Przejrzystość przejrzysty
Ciężar właściwy 1,043
pH 8,5
Białko obecne ++
Glukoza ujemna
Ketony ujemne
Bilirubina ujemna
Urobilinogen w normie
Hemoglobina ujemna
Nitraty ujemne
Osad mierny
Leukocyty 0-2 w polu widzenia
Erytrocyty świeże 0-2 w polu widzenia
Śluz brak
Bakterie brak
Nabłonki wielokątne pojedyncze w polu widzenia
Wałeczki brak
Trójfosforany amonowo-magnezowe liczne w polu widzenia

Kreatynina w moczu 303,90 mg/dl
Białko w moczu 28,57 mg/dl
Stosunek białka do kreatyniny 0,09
_________________
Kamil
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2018-09-19, 16:33   

Hm... jesteś od lutego na forum, to tak by wypadało coś napisać w powitalni ;-) . A druga sprawa - możesz pokazać jakiś przepis barfa, może ostatniej mieszanki, którą koty jedzą?
 
 
kamil 

Barfuje od: 17.02.2018
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 47
Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 4
Wysłany: 2018-09-19, 19:18   

@Saga dziękuję za feedback.
Ostatni przepis nic nie powie, bo to jest świeża porcja sprzed dwóch dni.
Wszystkie moje mieszanki robię wg kalkulatora z tej strony i zawsze upewniam się, że nic się nie pali na czerwono. Stosuję standardowe mięsa i podroby, okazjonalnie dodaję elementy kaczki, gęsi lub królika.

Z rzeczy ważniejszych:
1) próbka moczu Miszy była niestety trochę zanieczyszczona żwirkiem. Pani doktor powiedziała, że to mogło wpłynąć na odczyt PH (zawyżyć) oraz obecność kryształków.
2) z badań krwi, których tu nie wstawiałem, niepokojący był niski poziom potasu u obu kotów. Pani doktor, która bardzo gruntownie odpytała mnie o szczegóły karmienia, na razie zaleciła zmniejszenie ilości supli i dodatków zawierających witaminy A oraz D, czyli w praktyce wątróbki i oleju z łososia, a także Fellini Complete, którym nastrzykuję whole prey (myszki i kurczęta - tak, wiem, że to pachnie nadgorliwością). Być może koty mają trochę za dużo tych witamin i w rezultacie ich organizmy trochę wariują. Za miesiąc powtórka z badania krwi i zobaczymy, co dalej.

Z zastrzeżeniem, że brak mi wykształcenia kierunkowego, mam bardzo dobre wrażenia po dwóch wizytach w lecznicy 4 Łapy na warszawskim Grochowie. Pani weterynarz jest bardzo racjonalna, zdroworozsądkowa i skrupulatna i nie spieszy się z wnioskami ani z rekomendacjami, żeby zastosować od razu jakieś środki (typu suplementacja potasu).

Pozdrawiam,
Kamil
_________________
Kamil
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2018-09-19, 19:32   

Dobra, to podaj przepis z okolic robienia wyników. Jeśli to ta ostatnia mieszanka, to podaj poprzednią, albo może jeszcze wcześniejszą.
Po drugie - stosując FC trzeba uważać na poziom wit D o ile pamiętam jest jej trochę w FC. Również wit. A. Jeśli dobrze bilansowałeś barfa to wstrzykując dodatkowo FC mogłeś podnieść wit A i D ponad normę. Ale to tak wróżenie z fusów ;-) . Poza tym FC nie zakwasza mieszanek a wręcz odwrotnie, idzie w kierunku zasadowości, i stąd struwity. Wstrzykiwanie FC do WP uważam za zbędne, daje się zwiększoną dawkę kwasów omega 3 (co więcej to już specjaliści od WP niech się wypowiedzą ;-) ). No i trzecia sprawa, robiąc coś w kalku to nie patrzymy tylko na to co się nie pali na czerwono, trzeba zwrócić uwagę na inne parametry :-) .
 
 
kamil 

Barfuje od: 17.02.2018
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 47
Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 4
Wysłany: 2018-09-19, 20:31   

wody dałem sporo więcej (dolewam po rozmrożeniu, żeby oszczędzać miejsce w zamrażalniku)

1 400,0 g Wołowina tłuste mięso
400,0 g Indyk udo bez skory
200,0 g Kurczak serce
200,0 g Kurczak żołądek
930,0 g Wieprzowina schab
1,0 szt Żółtko jajka
200,0 g Wątroba kurczaka
6,6 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
3,6 g Mączka z alg morskich Lunderland
9,4 g Drożdże browarnicze Lunderland
45,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
1,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
7,0 g Mączka kostna (35/25)
20,4 g Mączka ze skorupek Lunderland
14,6 g Sól himalajska
7,0 g Tauryna
980,0 g Woda
7,0 g Tauryna
778,0 g Woda
_________________
Kamil
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne