BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
Mihson 

Dołączył: 13 Sie 2020
Posty: 6
Wysłany: 2020-09-14, 06:12   

Kot ma 6.5 kg ten przepis będzie na +- 7 dni
 
 
Mihson 

Dołączył: 13 Sie 2020
Posty: 6
Wysłany: 2020-09-14, 06:17   

Ines mówiła w poradniku, że to w sumie służy tylko porcjowaniu, więc nieco się dziwie, ale posłucham bardziej doświadczonych :mrgreen:
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-09-14, 20:06   

Przecież przepis rozpoczynasz od wpisania wagi kota :-)
Twój przepis jest rzeczywiście trochę za tłusty, wychodzi 3,36g tłuszczu na kg kota. Jeśli chcesz przepis "odchudzić" nie dodawaj piersi z kurczaka, bo mięso to ma bardzo dużo białka i w efekcie masz 5,6g na kg/msc, a to już za dużo. Prawidłowo powinno być około 5g. Liczysz to następująco: białko z kolumny suma dzielisz przez wagę kota i liczbę dni na ile ma być mieszanka. Tak samo wylicza się tłuszcz i najlepiej, żeby zawierał się w przedziale 2,5 -3g na kg/msc.
Popatrz sobie w kalkulatorze na dole masz zakładkę MIĘSO, w której są wszystkie mięsa i podroby z ilościami białka, tłuszczu, minerałów i witamin. Wybierz takie mięso, które ma mniej niż 20g białka i jednocześnie nie za dużo tłuszczu, czyli tak 9g lub mniej. Może jakąś część indyka, bo część z nich spełnia takie parametry.
Podobnie z witaminą B7, zwróć uwagę jakie mięsa/podroby mają jej najwięcej. Na pewno sporo jest w nerkach wołowych, ale wystarczy też zamiast wątróbki indyczej dodać kurzą, żeby uzupełnić tę witaminę. Dane wątróbek są w zakładce SUPLEMENTY NATURALNE, możesz sobie porównać.
Kwasem arachidonowym w ogóle się nie przejmuj.
Pamiętaj, że suplement witaminy D -olej z dorsza zawiera też trochę witaminy A, więc dodając go przekraczasz jednocześnie normę wit.A, dlatego trzeba odjąć kilka gram wątróbki, by trzymać się norm.
 
 
Mihson 

Dołączył: 13 Sie 2020
Posty: 6
Wysłany: 2020-09-14, 22:10   

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, napewno sie przyda w tworzeniu następnych mieszanek. Dziś zrobiłem mieszankę wraz z mamą i wyszło tragicznie (wyszła pulpa). Wszystko roblilśmy w pośpiechu i na dodatek zapomnueliśmy o wątrobie :lol: Całe szczęście, że mieszank zaledwie na 7 dni. Prawdopodobnie nadaje się do wyrzucenia, jutro dodam trochę tej wątróbki. W zasadzie to, to że wyszła okropna pulpa to konsekwencja wielu błednych czynności. Przynajmnien wywnioskowałem już co zrobiłen źle i następnym razem wyjdzie napewno lepiej. :mrgreen: Wszystko było robione w pośpiechu co nie pomagało, ale błędów nie popełnia tylko ten co nic nie robi :D . Mam jeszcze jedną prośbę, czy mogłabyś podlinkować jakieś przepisy, które są kompletne (bo napewno jakieś masz ulubione :) ) Będę bardzo wdzięczny.
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2020-09-15, 18:08   

Każdy uczy się na błędach :-D Zresztą może ta "pulpa" okaże się jednak dla kota całkiem smaczna. Moja pierwsza mieszanka skończyła ostatecznie w koszu, bo hemoglobina okazała się niejadalna. Także, jeśli kotek nie będzie chciał jeść, to może być to też kwestia suplementów i wtedy trzeba do nich powoli przyzwyczajać.
Swoimi przepisami niestety nie pomogę, ponieważ wszystkie mam specjalnie zmodyfikowane pod kota z chorymi nerkami. Mnóstwo przepisów znajdziesz natomiast w tym wątku, w którym jesteśmy. Zwróć tylko uwagę czy zostały one przez kogoś sprawdzone i zaakceptowane.
 
 
Laszczi 

Dołączył: 21 Lip 2020
Posty: 2
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2020-09-28, 16:39   

witam proszę o zaopiniowanie mojego pierwszego przepisu. I podpowiedź czym zbic tluszcz nie wynoszac bialka w kosmos. mieszanka dla 9 kg kotów na 25 dni. kociaki maja 6 i 5 miesiecy.

 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2020-09-29, 08:01   

Niestety, za nic nie mogę otworzyć i powiększyć zdjęcia, więc na nic nie patrzyłam... ale dla czego kociakom chcesz zbijać tłuszcz? Kociaki zazwyczaj skaczą po ścianach, rozrabiają na potęgę - potrzebują na to energii. Raczej mam zwyczaj dorzucać ekstra tłuszczyk taki tylko dla dzieciarni niż go obniżać.

Z tym, że (uprzedzam, informuję i podkreślam) trzeba obserwować co się dzieje w kuwecie! Jeśli pojawią nam się dziwne kupy to jednak tłuszczu mamy za dużo.


Koty to żywe organizmy, a nie maszyny czy wyniki równań matematycznych :roll: . Każdy kot jest troszeczkę inny, ma trochę inne zapotrzebowanie i na różne sposoby radzi sobie z nadmiarami/niedoborami. Co raz częściej mam wrażenie, że w dążeniu do idealnej mieszanki część użytkowników o tym zapomniała :roll: .
 
 
Laszczi 

Dołączył: 21 Lip 2020
Posty: 2
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2020-09-29, 08:15   

dodaje jeszcze jeden link do zrzutu ekranu

https://i.postimg.cc/fT3J6vY4/Zrzut-ekranu-2020-09-29-090826.png

co do tluszczu na jakiejs grupie powiedziano mi ze taka mieszanka tylko do smieci
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-10-07, 17:56   

Bez przesady - zaraz do śmieci. Ona wyszła faktycznie dosyć tłusta, bo bo białko do tłuszczu jest 1.55, ale świat się nie zawali, jak młode taką zjedzą, przecież za chwilę wszystko spalą. No, chyba że - tak jak Sierra napisała - kupy będą nie takie, wtedy trzeba zareagować. Mnie się w tej mieszance nie podoba za to Ca:P 1,08 - kociętom tak należy czy jednak jest trochę za mało wapnia?
 
 
Mihson 

Dołączył: 13 Sie 2020
Posty: 6
Wysłany: 2020-10-10, 00:41   

Cześć wszystkim,
mam pytanie czy ta mieszanka jest dobra. Jest ona na 10 dni dla 6.5 kg kota. Zarówno białko (4.93 g./ kg/ dzień) i tłuszcz (2.93 g./ kg/ dzień) są w normie. https://postimg.cc/1VsmhdMC. Wiem, że nie powinno się używać piersi z kurczaka bo jest bardzo chuda i ma dużo białka, ale akurat w tym przypadku wydaje mi się, że pasuje bardzo dobrze.
Będę bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź.
 
 
Mihson 

Dołączył: 13 Sie 2020
Posty: 6
Wysłany: 2020-10-10, 12:54   

https://i.postimg.cc/tJVYPQ6j/obraz-2020-10-10-013526.png teraz powinien link działać
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2020-10-10, 14:17   

Wygląda dobrze. Potas i sód duże, ale zachowany stosunek, następnym razem zobacz mięsa z niższym potasem po prostu, wit A tez trochę ponad normy, ale bez przesady, możesz dać mniej tej wątróbki lub następnym razem pamiętaj by było mniej i tyle. Jeśli czasem coś jest w lekkim, dosłownie lekkim odchyleniu od normy to nie problem, o ile równoważy się następnym przepisem. Oczywiście lepiej mieć zawsze jak najbliżej norm, bo nie trzeba wtedy pamiętać o poprawkach ;)
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
kiko 

Dołączyła: 12 Gru 2020
Posty: 1
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2020-12-20, 14:36   

Witam, zaczynam dopiero z BARFem, na razie dopiero uczę się tworzenia nowych przepisów.
Dostałam taki od hodowcy, ale boję się że jest średnio zbilansowany. Czy może być razem tran z wątroby i olej z łososia? Nie za dużo żółtek?
Pomoże ktoś sprawdzić ten przepis ? :) nie chce zrobić krzywdy mojemu kitkowi :(

60 porcji dla 2kg kota
wołowina gulasz 1000g
kurczak serce 500g
kurczak żołądek 500g
kurczak skrzydełka całe 1000g
indyk udo (bez kości) 1000g
żółtka 8 szt
wątroba kurczaka 122 g
tran z watroby dorsza Lunderland 7,9 g
maczka z alg morskich 6,5 g
drożdze piwne 12,0 g
tokowit E 200 2,1 tabl
olej z łososia salmopet 10g
maczka ze skorupek Lunderland 17,4 g
sól morska 14,9 g
tauryna 9,0 g
woda 1069 g
hemoglobina 35g

Pozdrawiam :) :love:
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2021-01-29, 12:52   

kiko, przepis trzeba wrzucić w kalkulator, zajmę sie tym w niedziele..jak jestes tu jeszcze oczywiście i jestes zainteresowany .Daj znać.
 
 
nikkotyze 

Dołączyła: 17 Sty 2021
Posty: 3
Wysłany: 2021-01-31, 11:37   

Cześć!

Napisałam już prośbę o ocenę na grupie FB, ale chciałabym zdobyć jak najwięcej opinii nt. ułożoengo przepisu. Pierwszy raz, więc stresik jest :lol:





Będę bardzo wdzięczna za feedback.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne