BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-24, 05:11   

Ivanka żle spojrzałam na Twoje wyniki wit.D . Wszystko przez spację 1 820 zamiast 1820. Napisałam moją uwagę bo wydwało mi się, że chodzi o 820 i 849.
Z samym kurczakiem wchodzi 1100 IE wit D więc felini complete nie możesz dać w ilości większej niż 25g ze względu na wit D. Wtedy sypią Ci się inne rzeczy. Jeśli nie masz pojedynczych supli, to będzie problem. Jedyne co można zrobić to:
Felini complete-25g
wtedy watroba z kurczaka dodatkowe 130g
tauryna dodatkowo 7g
maczka ze skorupek dod. 23g
Fortain dod. 40g
masz dalej niedobór na jodzie i na witaminie E, oraz za mało sodu. Witaminę E można dać w kapsułkach tokovit 100 ( 4kaps) a jod jeśli nie masz mączki z alg morskich to może spróbuj uzupełnić solą jodowaną.
Radzę przejść na pojedyncze suple bo zdrowsze i dają pole manewru.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2020-04-24, 08:48   

kryska

Czy jeżeli robię mieszankę dla dwóch kotów, to wpisuję w liczydle wagę łączną kotów i porcję łączną, czy dla każdego osobno ?

Jeżeli wpisałam łącznie to wyszło mi, że musiałabym dodać 189 g wody na dzień na dwa koty. A mogłabym tą liczbę przemnożyć przez liczbę dni i dodać po prostu do mieszanki?
Zwykle mieszanki wychodzą mi bardzo wodne, koty tak średnio się zapatrują na taką zupę.
A 189 g to strasznie dużo, prawie szklanka dziennie, czy ja to dobrze policzyłam?
Moja starsza już ma codziennie myte zęby, ostatnio trądzik jej się przypałętał, więc codziennie przecieram jej brodę, jeszcze teraz dopajanie ze strzykawki, ona mnie znienawidzi :cry:
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2020-04-24, 08:53   

chyba wyjdzie na to samo czy wpiszę wagę kotów łącznie czy każdego osobno.
jak przemnożyłam tą ilość przez liczbę dni to wyszło mi że 6l powinna dolać do mieszanki, to chyba jednak nie przejdzie :hair:
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2020-04-24, 09:35   

Darianna nie ma znaczenia czy wpiszesz koty razem, czy obliczysz osobno ;).

Jeśli chodzi o takie bardzo duże ilości wody poczytaj sobie wątek https://www.barfnyswiat.o...der=asc&start=0 .

Są tak zarówno różne pomysły na dopajanie (jeśli Twoje koty piją, to nie potrzebują aż takich ilości w mieszance) jak i świetnie wyjaśnione co z czego wynika ;-) .
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2020-04-24, 11:55   

Ok, to temat wody już rozumiem i będę coś z tym robić. Nie wiem jak to się stało , że będąc w tych barfowych grupach nigdy o tym nie przeczytałam :niewiem:
Zamówiłam fontannę, może to uniknie dopajania strzykawką.

Czy jeszcze o czymś nie wiem? :mrgreen: dotychczas używałam tylko zakładki barf, a w zakładce BTW też powinna coś regulować?
Teraz mam stosunek 1:1,7:0 to 0 to chyba nie do końca dobrze? O co tam chodzi?

P.S. Zdublowałam post w temacie wody bo mi się tematy pokićkały, wybaczcie
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-24, 13:47   

darianna1
W zakładce BTW masz wszystko wytłumaczone. Jeśli nie dajesz żadnych warzyw to masz węglowodany =0.
Ja uważam, że trochę włókna dostarczanego z warzywami ułatwia wypróżnianie. Warzyw dodaję do 3% ( zakladka barf). Nie należy przekraczać 5 % . Dodawane warzywa zmniejszają ilość wody w mieszance, bo same maja jej sporo.

Warto zajrzeć do wszystkich zakładek jeśli chce się w pełni i świadomie korzystać z kalkulatora.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2020-04-24, 21:35   

Z tą solą jodowaną to bym raczej uważała:
dagnes napisał/a:
Obecne przepisy UE nakładają obowiązek jodowania soli, w celu rzekomego zapobiegania jego niedoborowi wśród ludności. Powszechne jodowanie soli, a co za tym idzie prawie wszystkich produktow bedących w sprzedaży, wcale nie jest obojętne dla zdrowia, a często wręcz szkoliwe. Wielu jest uczulonych na jodek potasu, dla wielu jest on niewskazany z przyczyn zdrowotnych, powodując nasilenie objawów chorobowych. Chemicznie wytwarzany i dodawany do soli jod to właśnie jodek potasu - nieorganiczny związek mający sporo działań ubocznych i bardzo słabo przyswajany przez żywe organizmy ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Jodek_potasu ), w związku z czym musi być dodawany w sporych dawkach, aby uzyskać jakiś efekt.
Wystarczającym źródłem naturalnego jodu są ryby i skorupiaki morskie, lub inne produkty zawierające ten pierwiastek w postaci naturalnej, organicznej – np. algi morskie. Ale przepis jest przepisem i cała UE została „uszczęśliwiona” dodatkową chemią.
Wiadomo, że sól jodowana nie nadaje się np. do przetworów, zwłaszcza ogórków kiszonych czy kapusty. Dlatego istnieje przepis zezwalający na sprzedaż soli niejodowanej wyłącznie do przetworów (głównie sezonowo); w Polsce dostępna jest niejodowana kamienna sól z Kłodawy (w 3-kg opakowaniach). Przetwory nie udają się na soli jodowanej, gdyż jodek potasu zabija bakterie kwasu mlekowego, potrzebne m.in. do fermentacji. Tak samo jak zabija je w przetworach, zabija również te pożyteczne bakterie w przewodzie pokarmowym.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-24, 22:10   

Wspomnialam o soli jodowanej, którą każdy ma w domu, w kontekście awaryjnego działania gdy nie ma się mączki z alg morskich itp. a trzeba uzupełnić jod w mieszance po zmniejszeniu felini complete. Można było jeszcze olać niedobór jodu na ten jeden raz ale to pozostawiłam do decyzji Ivanki.
 
 
Ivanka 

Dołączyła: 25 Lip 2016
Posty: 18
Wysłany: 2020-04-27, 16:14   

kryska napisał/a:
Ivanka żle spojrzałam na Twoje wyniki wit.D . Wszystko przez spację 1 820 zamiast 1820. Napisałam moją uwagę bo wydwało mi się, że chodzi o 820 i 849.
Z samym kurczakiem wchodzi 1100 IE wit D więc felini complete nie możesz dać w ilości większej niż 25g ze względu na wit D. Wtedy sypią Ci się inne rzeczy. Jeśli nie masz pojedynczych supli, to będzie problem. Jedyne co można zrobić to:
Felini complete-25g
wtedy watroba z kurczaka dodatkowe 130g
tauryna dodatkowo 7g
maczka ze skorupek dod. 23g
Fortain dod. 40g
masz dalej niedobór na jodzie i na witaminie E, oraz za mało sodu. Witaminę E można dać w kapsułkach tokovit 100 ( 4kaps) a jod jeśli nie masz mączki z alg morskich to może spróbuj uzupełnić solą jodowaną.
Radzę przejść na pojedyncze suple bo zdrowsze i dają pole manewru.


Dzieki za pomoc! A orientujesz sie moze, czy maczka z alg morskich to to samo co maczka z wodorstow od Grau (dostepne na zooplusie)? I czy maczka ze skorupek moze byc np ta od lunderland, czy to juz sa inne wartosci niz w excelu?
 
 
asdfghjkl166 

Dołączyła: 18 Sty 2020
Posty: 3
Wysłany: 2020-04-28, 11:27   sód i potas

Dzień dobry, mam pytanko: czy jeżeli stosunek potasu do sodu wynosi 1,35, to poszczególne wartości potasu i sodu muszą też stricte się zgadzać? W moim przypadku:
sód wynosi 3 174 (norma - 2 880), potas - 4 294 (norma - 3840), a stosunek obu właśnie 1,35. Powinnam to zmienić, czy może zostać?
Cała mieszanka jest dla 4,5kg kota, na 11 dni, białko wynosi 5,07, wapń:fosfor 1,15.
Z góry dzięki za konsultację :)
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2020-04-29, 01:06   

kryska, z uwagi na bardzo słabą przyswajalność jodu w tej formie taka suplementacja nie ma sensu. Sprawdziłam sobie, jaki skład soli jodowanej podają internety. Na kilogram jest około 30 mg jodku potasu, czyli w tych dodatkowych około 10 gramach soli będzie ~0,3 mg. Przeliczając na jednostki kalkulatorowe - 300 miligramów jodku potasu.
Moim zdaniem to nie jest gra warta świeczki. Jodu jest zbyt mało w stosunku do sodu. Próby uzupełnienia jodu solą skończyłyby się znacznym przedawkowaniem sodu. Myślę, że lepiej jeśli Ivanka podejmie decyzję w oparciu o pełniejsze dane.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2020-04-29, 01:15   

asdfghjkl166, tak, dobrze by było, gdyby te wartości pokrywały się z normą. Jeśli będzie odchył o mały procent, to się tragedia nie stanie (jeśli teraz będziesz mieć troszkę więcej, następnym razem zrób, żeby było o podobne troszkę mniej). 10% w górę to już zauważalna różnica. Popróbuj z innymi mięsami.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-29, 04:37   

Ivanka Możesz użyć mączki z wodorostów Grau, to sa te same algi ale musisz wprowadzić je do kalka, bo mączka Grau ma nieco mniej jodu niż te, które są w kalku. Jesli chcesz skorzystasz z lunderlandu to oni maja maczkę z alg, która jest wpisana do kalka.

Mączka ze skorupek , o której wspomniałam to własnie tej firmy.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-29, 17:30   

Dragana
Zgadzam się z Toba w pełni, że sol jodowana nie nadaje się do suplementowania jodu, przede wszystkim dlatego, że jego jest tam zwyczajnie za mało, dlatego wymieniłam jako pierwsze mączkę z alg morskich. Ivanka podała określone składniki mieszanki i zadała pytanie jak w takiej mieszance obniżyć witaminę D. Z tymi składnikami można było zrobić tylko to co napisałam aby nie wyrzucać wszystkiego do kosza. Nie sugerowałam też dodania tyle soli ile potrzeba aby wyrównać jod. Było dla mnie oczywiste, że przy braku suplementu jodu i jego niedoborze w mieszance, lepiej dodać sól jodowaną zamiast soli zwykłej aby podciągnąc sód a przy okazji nieco podwyższyć jod. Mam też zaufanie do osób, które sa na forum od 2016r, że nie walną kilkudziesięciu gramów soli do mieszanki. :-) i jeśli już to wybiorą niedobór jodu, który jednorazowo niczym wielkim nie grozi.
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2020-04-29, 19:17   

Krska zaufanie zaufaniem, ale lepiej uściślać - niech ktoś nowy, niedoświadczony się trafi, podłapie i głupot narobi...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne