BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
Kocur_ 

Dołączył: 04 Sty 2023
Posty: 11
Wysłany: 2023-02-14, 18:21   

Hebe napisał/a:
Kocur_, na pierwszy rzut oka wygląda ok.
ouu to połowa sukcesu :D Dzięki za infromacje Podroby stanowią ~13% całej mieszanki.

https://ibb.co/xqYFf7f

to dalsza cześć screena.
No i mam w sumie pytanie bo ta wieprzowina mnie mocno zastanawia. Osób wykonujących barfa (tutaj+ grupyfb + reszta)jest cała masa. W kwesti wiedzy czy mięso jest przebadane pod kątem wirusa Aujeszkiego po prostu ryzykują czy mają jakieś magiczne źródło? Często widzę, że część mięsa lub całość ludzie kupują w marketach no i skąd wtedy info o takim badaniu...
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-15, 07:47   

Kocur_, myślę, że warto poczytać trochę tutaj: https://www.wetgiw.gov.pl...eszkyego-u-swin

Ja sama jestem dość sceptyczna do wieprzowiny, ale na przykład ostatnią mieszankę "zaryzykowałam" i dodałam trochę łopatki wieprzowej. Trochę też miałam okazję popisać z jedną z forumowiczek na ten temat - i w sumie ryzyko występowania tego wirusa w mięsie mięśnowym jest znikome. Raczej większe jest w podrobach (i tych się nie zaleca). Myślę, że warto poczytać trochę na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego na ten temat, bo to jest instytucja, która to w Polsce monitoruje. Ja trochę wertowałam internet ostatnio w tym temacie i w sumie nie znalazłam żadnych "świeżych" informacji o ogniskach tego wirusa. Była jedna świeża praca naukowa (ze stycznia 2023), ale był to opis przypadku - choroby psa i nie było tam informacji kiedy to się wszystko wydarzyło (albo ja nie doczytałam).

Więc moje stanowisko jest takie - warto być świadomym ryzyka, zebrać merytoryczne informacje i samemu podjąć decyzję czy dawać wieprzowinę czy nie.

edit - aaa i B:T:W kalorycznie też wygląda ok ;)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Kocur_ 

Dołączył: 04 Sty 2023
Posty: 11
Wysłany: 2023-02-15, 11:53   

Ok dziękuję za linka, zawodowo poniekąd można powiedzieć, że współpracuję z inspekcją weterynaryjną więc spróbuje temat zgłębić i coś tam się dowiedzieć.

A jeśli chodzi o proporcje B:T:W to mogę poprosić o linka do jakiegoś wątku w tym temacie? Bo w tym przypadku wyszło mi to przypadkiem :D.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-15, 17:14   

Kocur_, w kalkulatorze masz zakładkę BTW i tam wyjaśnienie :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-20, 11:55   

Hebe,
Hebe napisał/a:
ostatnią mieszankę "zaryzykowałam" i dodałam trochę łopatki wieprzowej. Trochę też miałam okazję popisać z jedną z forumowiczek na ten temat - i w sumie ryzyko występowania tego wirusa w mięsie mięśnowym jest znikome. Raczej większe jest w podrobach (i tych się nie zaleca).


Dość cenna informacja, że w mięsie mięśniowym prawie nie ma wirusa.
przyznam, ze coraz bardziej mnie korci, żeby zrobić mieszankę z wieprzowiny
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-20, 15:51   

Tiamina, no ja teraz mam z wieprzowiną. Nawet sobie nie wyobrażasz jaki zawał przeżyłam jak zaraz po zmianie mieszanki koty mi się pochorowały (2 z 3). Ale Sznur się sam naprawił, ze Szpilką było gorzej, ale lekki zawał i panikę miałam. Ale najprawdopodobniej problem był... przez puszkę.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-20, 19:05   

Hebe, niezły hardcore miałaś. Najważniejsze, że już wszystko Ok
 
 
Janek 

Dołączył: 05 Lut 2023
Posty: 18
Wysłany: 2023-02-24, 22:05   Pierwszy przepis Janka

Przedstawiam swój pierwszy przepis na 13 kg BARF-a. Dla mnie to za dużo do zrobienia na raz, ale przynajmniej przepis zawiera łatwe do zważenia ilości składników bez kombinacji z miligramami. Robiąc już mieszankę zmniejszę to kilkukrotnie by sprawdzić czy kociak będzie nią zainteresowany.
Oto on:
800,0 g Kaczka mięso ze skórą
2000,0 g Kurczak pierś ze skórą
1000,0 g Wołowina pręga
2000,0 g Wołowina pierś chuda
250,0 g Kaczka pierś bez skóry
1500,0 g Indyk udo bez skory
800,0 g Krewetka surowa
250,0 g Sola
400,0 g Indyk serce
750,0 g Kurczak żołądek
210,0 g Wątroba indycza
600,0 g dynia gotowana, bez soli
500,0 g marchewka gotowana, bez soli
250,0 g pietruszka - korzeń, gotowana, bez soli
45,0 g Spirulina
10,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
5,0 g BARFeed Kelp Algi 0,08% jodu
10,0 g Drożdże browarnicze Pokusa
120,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
5,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
53,0 g Mączka ze skorupek Pokusa
29,0 g Sól himalajska
20,0 g Tauryna
1400,0 g Woda
chętnie usłyszę uwagi i pomoc w ulepszeniu tego przepisu.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-25, 11:10   

Janek, nim wrzucę w kalkulator - czy Twój kot jest zdrowy? Jeżeli zdrowy to po co tyle warzyw?Po co w ogóle warzywa i spirulina? Czy jest jakiś konkretny powód, że uwzględniłeś je w przepisie?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Janek 

Dołączył: 05 Lut 2023
Posty: 18
Wysłany: 2023-02-25, 12:44   

Starałem się by wszystko wyszło w normach i stosunkach kalkulatora.
Nie widziałem w kalkulatorze na OO widełek K:Na czy białku. Dlatego to wrzucałem.
Ca:P -1,15 K:Na -1,38
Teraz zjechałem z warzywami do 250g każdy rodzaj( czyli 600g mniej), więcej drożdży, trochę mniej spiruliny, więcej wody, lekka kosmetyka z dodatkami i wyszło mi:
62,4% białko 25% tłuszczu, 75% wody, 3,5% węglowodanów.
Schodzić jeszcze z warzyw?
ps. a kociak zdrowy, mam jeszcze 2 tygodnie do odbioru :cry:
 
 
Janek 

Dołączył: 05 Lut 2023
Posty: 18
Wysłany: 2023-02-25, 12:46   

Oj coś w poście przestawiło się. Te stosunki to obecna mieszanka, a wcześniej było 1,15 , 1,35
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-27, 08:01   

Janek, ani warzyw, ani spiruliny nie dodajemy jeżeli nie ma takiej potrzeby. Jeżeli masz młodego kociaka, to wystarczy zwykły barf, na początek z około 15% podrobów. Dla młodego rosnącego kota możesz też używać mączki kostnej lub części z kością (np. skrzydełek, ale części z kością nie więcej niż 30%). Pamiętaj, żeby mięso używane w barfie nie było ani za chude, ani za tłuste. Spróbuj ułożyć jeszcze raz przepis, bez warzyw i spiruliny i wrzuć proszę. Możesz też zrobić screeny i zamieścić tutaj za pomocą strony np fotosik.pl :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-27, 16:55   

Janek,
Ja bym się zastanowiła nad dodaniem soli i krewetek. Nie wszystkie koty lubią rybne smaki. Niby to kociak i nie powinien być wybredny ale trafiają się takie egzeplarze.
I tak jak Hebe, pisze bez warzyw i spiruliny.
A i możesz stosować różne rodzaje wątróbek (kacza, indycza gęsia) wtedy miedź ładnie się wyrówna, bo sama indycza ma jej za mało.
 
 
Janek 

Dołączył: 05 Lut 2023
Posty: 18
Wysłany: 2023-02-27, 20:24   

Dokonałem zmian, mam nadzieję, że będzie coś widać.
Czy teraz to wygląda lepiej?

 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-27, 20:44   

Janek, jest nadal źle.
Zdecydowanie za wysokie białko, a za mało tłuszczu. Przecież świeci się w kalkulatorze na czerwono przy białku.
Proporcje B:T:W przez to też są złe.

Jeśli dajesz skrzydełka to już nie dawaj mączki kostnej. Fosfor nie musi być w górnej granicy norm.
Brakuje oleju Omega3, to ważny składnik.

I brakuje żółtek, a to jest bomba witaminowa, dla młodego kota ważna.

Zerknij na wcześniejsze przepisy w tym wątku, część z nich jest poprawna i zaakceptowana. Spróbuj na nich się wzorować.
Przepisy dla kociaka układa się trochę orientacyjne, bo maluch je tyle ile chce, bo ma duże zapotrzebowanie m.in na energię.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne