BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wersja 1.2 Kalkulatora vs. starsze wersje
Autor Wiadomość
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-08-01, 00:34   

:shock: :-? :shock: :-? Niestety metlik mam w glowie :oops: Czekam z niecierpliwoscia na ta rewolucyjna wersje 2.0, ktora mi ulepszy mieszanki i moj Wiki bedzie wcinal Barfa jak stary Barfer ;-) :mrgreen:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-08-01, 00:51   

No to ja może jeszcze raz spróbuję nawiązać do mojego poprzedniego skrótowego posta.

Biorąc pod uwagę nasze wcześniejsze analizy, konkluzje dotyczące sporządzania mieszanek z dodatkiem warzyw w obu wersjach kalka są następujące:

1) stary kalk w wersji 1,0 zawyża białko i tłuszcz w suchej masie.
Dzieje się tak, gdyż ta wersja nie uwzględnia w ogóle warzyw ( żródła m.in. węglowodanów) w łącznej masie mieszanki. Po prostu błędnie wylicza całkowitą masę mieszanki , pomijając zupełnie kolumnę z warzywami. A przecież ta całkowita masa mieszanki jest o tyle ważna, bo to ona stanowi punkt wyjścia do wyliczenia suchej masy, w której kalk nam liczy zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów.

2) nowy kalk w wersji 1,2 , z kolei, trochę zaniża białko i tłuszcz w suchej masie.
Ta wersja dobrze wylicza łączną masę mieszanki (wlicza wagę warzyw). Błędnie (w sposób uproszczony) natomiast liczy % węglowodanów w suchej masie, ze względu na to, że niestety utożsamia wagę węglowodanów z wagą warzyw, pomijając choćby fakt, że na wagę warzyw składa się także zawarta w nich m.in woda, etc.).

Zgadzam się z Tobą dagnes, że w każdej z dotychczasowych wersji kalka schemat wyliczeń zawartości węglowodanów w suchej masie jest uproszczony i daje zafałszowany wynik z powodów wspomnianych wyżej w pkt 2. I doskonale rozumiem już, co Ty chcesz przekazać (wzory nie będą potrzebne :-) ). Ja chciałam jednak zwrócić uwagę na to, że błąd kalka w wersji 1,0 polegający na pominięciu wagi warzyw w całkowitej masie mieszanki (co przećwiczyła z oboma wersjami kalka i potwierdza także maix) jeszcze bardziej zafałszowuje nam % zawartości białka i tłuszczu w suchej masie mieszanki (zawyżając je).
Spróbuj wrzucić sobie identyczny przepis własny z zawartością warzyw do obu wersji kalka i zwróć uwagę na łączną wagę mieszanki w każdej z nich. Zobaczysz, że w wersji starszej, czyli 1,0, mieszanka będzie lżejsza o wagę warzyw, co będzie miało dalsze konsekwencje w wyliczeniach przez kalkulator zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów w suchej masie.

Uff. Mam nadzieję, że te moje nocne wywody dadzą się jakoś zrozumieć :mrgreen:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-08-01, 09:14   

Uzupełniając wywód Margot, dodam jeszcze że wersja 1.1 jest pod omawianym względem identyczna z wersją 1.2.

Wiem Margot, o czym piszesz odnośnie zawyżania białka i tłuszczu w wersji 1.0. Cały czas traktuję jednak tą wersję jako archaiczną ;-) . Sądziłam, że każdy, kto jest na Forum używa najnowszej dostępnej wersji, ale okazuje się że byłam w błędzie. Mam zatem nadzieję, że nasze wywody w tym wątku przyczynią się do uaktualnienia posiadanych wersji Kalkulatora przynajmniej przez większość użytkowników. Staramy się z Hebe, by każda kolejna wersja była doskonalsza, choć zdaję sobie sprawę, że do ideału jeszcze sporo brakuje. Mam w głowie pomysły, jak powinien wyglądać idealny Kalkulator, niestety zrobienie tego w praktyce nie jest takie proste, biorąc pod uwagę niedostępność kompletnych danych oraz wymaganą ilość czasu, który trzeba poświęcić na zrobienie porządnego narzędzia, sprawdzenie wszystkiego i przetestowanie w praktyce, mając do dyspozycji tylko dwie głowy oraz starając się jednocześnie udzielać na Forum, pisząc choć czasem coś z sensem ;-) . To oczywiście nie narzekanie, tylko chciałabym wyjaśnić, dlaczego prace nad kolejnymi, lepszymi wersjami nie postępują szybko i barferzy wciąż muszą borykać się z niedoskonałością udostępnionego im narzędzia.

Takim rozwiązaniem połowicznym problemu, pozwalającym lepiej ocenić zawartość składników odżywczych w mieszankach, jest aktualnie pomijanie w przepisach warzyw. Ponieważ węglowodany stanowią, a przynajmniej powinny stanowić margines, to pominięcie ich w przepisie nie będzie zagrożeniem dla zdrowia kota, a dodanie ich poza Kalkulatorem, w ilości 5-10% wagi mięsa, w zależności od potrzeb kota (lub nie dodanie ich wcale, można przecież używać samego błonnika) będzie dobrym kompromisem. Także pozostawienie warzyw w przepisie, o ile nie stanowią one więcej niż zalecane 1-5%, nie będzie powodowało na tyle dużych odchyleń od wartości faktycznych, by mogły zaszkodzić.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-08-01, 11:31   

Dagnes, żeby było jasne, ja się absolutnie nie czepiam, bo może to tak wygląda. Mnie te odchylenia w kalkach zupełnie nie przeszkadzają. Po prostu zaintrygowały mnie różnice w wersjach starszej i nowszej, którą dopiero teraz się zainteresowałam w wolniejszej chwili , więc zaczęłam szukać skąd się wzięły i do takich wniosków doszłam. A ponieważ w receptariuszu zawiązała się dyskusja, to się wciągnęłam :mrgreen:
Tak czy inaczej narzędzie jest fajne, nawet jeśli nie jest jeszcze idealne i być może nigdy nie będzie. Podkreślam, że mnie to nie przeszkadza, bo robiąc mieszanki i tak nie trzymam się sztywno wyliczeń kalka i dodatkowo sama pewne rzeczy modyfikuję, czasem licząc na piechotę i staram się przy tym myśleć :mrgreen:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-08-01, 11:39   

O tak - myślenie jest w tym wszystkim najważniejsze :-D .
Kalkulator ma być w naszym zamyśle jedynie pomocą, narzędziem dla osób, które wiedzą o co w BARFie chodzi, w żadnym razie nie może zastępować samodzielnego myślenia i wiedzy, co zresztą wyraźnie napisałyśmy w instrukcji do Kalka.

Margot, spoko, nie odbieram twoich postów jako czepiactwa ;-) . Po prostu staram się dogłębnie i szczegółowo wszystko wyjaśniać.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-13, 18:10   

Dziewczyny, używam kalkulatora 1.2, ale gdzieś na forum znalazłam informację, że są osoby używające "nowszych" wersji. Jak mogłabym zaktualizować mój kalk?
 
 
 
Annazoo 


Barfuje od: 14.04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 09 Kwi 2012
Posty: 211
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-14, 07:55   

W dziale Barfny świat kotów ostatnia pozycja to miejsce pobierania kalka.
Przyznam, że sama przegapiłam wersje 1.3 i 1.4, dzięki tej dyskusji zorientowałam się, że są dostępne :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-04-14, 08:25   

Do łatwiejszej nawigacji :-P
http://www.barfnyswiat.or...php?p=6860#6860
  Zaproszone osoby: 2
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-14, 09:34   

Annazoo, dzięki ale przejrzałam ten wątek kilka razy uważnie wszystko czytając i wchodząc w każdy link i dalej niczego nie znalazłam :oops:
Sandra, Twój link pokazuje informację "Taki post lub temat nie istnieje, być może został przed chwilą usunięty, wróć i spróbuj ponownie"
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-04-14, 09:40   

Bianko4, widzę że Hebe nie przydzieliła Ci dostępu do forum z Kalkulatorem. Skontaktuj się z nią, inaczej nie ściągniesz nowej wersji. Taki komunikat pojawia się dla osób, które nie mają praw dostępu do Kalkulatora.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-14, 09:43   

Dzięki Dagnes :kwiatek: już piszę do Hebe
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne