BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wątroba
Autor Wiadomość
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-01-21, 15:38   

Apocatequil napisał/a:
Moje też mają ten problem.
Najwiekszy jest z nerkami - ich więc po prostu... nie podaję.
Natomiast jeśli chodzi o wątrobę to najlepiej ją dawać przemrożoną wtedy jest chyba lepiej zjadana.
A jak nie zjada zbyt dużo to dodawać więcej suplementów - olejów, hemoglobiny itp. i kontrolować.


Moje psy też nie lubią nerek. ALE nie mają nic przeciwko nim, jeśli je wymoczę najpierw w chłodnej wodzie. Być może resztki sików się wypłukują. Inne podroby, jeśli im nie smakują, to podaję w formie lodów i wówczas zgrabnie wchodzą.
 
 
Paulina2108 

Barfuje od: 10.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 30
Dołączyła: 14 Sty 2013
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-19, 01:22   

Ile witaminy A znajduje się w wątróbce indyczej i wołowej?
Czy 25g wątróbki kurzej dla suczki o wadze 25 kg i 10g dla suczki o wadze 20 kg będzie w sam raz?Suczki nie dostają tranu.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-02-19, 15:12   

Wg kalkulatora barfowego;
100 g wątroby z indyka to 72 261 IE
100 g wątroby z kurczaka to 59 940 IE,
100 g wątroby wołowej to 51 615 IE,
A czy będzie dobrze dla Twoich suczek to nie wiem, bo wszystko zależy od pozostałych składników posiłku.
Najlepiej byłoby gdybyś posługiwała się kalkulatorem, ale może ktoś doradzi coś mądrzejszego :kwiatek:
Na początku tego wątku Koniczynka wylicza w odpowiedzi na podobne pytanie....
  Zaproszone osoby: 2
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2013-03-16, 23:59   Brak wątróbki w mieszance

Czy ma ktoś może jakiś pomysł, co zrobić, jeśli zapomniałam dodać do mieszanki wątróbkę???? Cała mieszanka liczona była z wątróbką, ale - nie mam pojęcia jak to się stało - po prostu zapomniałam jej dodać. Mieszankę mam już pomrożoną w porcjach na dwadzieścia dni dla moich trzech ogonków i martwię się, że brak tej wątróbki przez tyle czasu może im zaszkodzić.. :cry:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-03-17, 03:32   

Po prostu dodaj wątróbkę w malutkich kawałeczkach do każdego zamrożonego posiłku lub do porcji dziennej.
W tym celu, podziel sobie założoną w mieszance ilość (wagę) wątróbki przez ilość dni, na jakie przygotowałaś mieszankę (czyli 20) lub przez ilość porcji/posiłków i na tyle kawałeczków pokrój wątrobę (np. na 60 kawałeczków, jesli dajesz 3 porcje dziennie).
Moje koty uwielbiają każdą wątróbkę i jak mam kupioną wcześniej i zamrożoną, to nie mielę jej z mieszanką, tylko wyjmuję na chwilę z zamrażary do lodówki, po chwili ona ciut mięknie i wtedy ją kroję w maleńkie kosteczki i dokładam do pomrożonych porcji mieszanki (jeszcze łatwiej jak dopiero wątrobę dokupisz). No chyba, że problem polega na tym, że Twoje koty wątróbki nie lubią i musisz ją ukrywać w mieszance.
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2013-03-17, 10:16   

Dzięki za odpowiedź :-D
Niestety wątróbkę lubi tylko jeden, więc będę musiała się trochę pobawić - szczerze mówiąc, miałam nadzieję, że jest jakiś prostszy sposób, np. dodawanie witaminy A w kropelkach, ale jakoś dam radę :-D
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-03-17, 10:32   

Ależ to jest bardzo prosty sposób. A po co masz dodawać sztuczną wit. A w kropelkach i tu bawić się jeszcze w przeliczenia na ilość tej wit. na IE/na porcję. To zajęłoby więcej czasu i dopiero trudniej byłoby odmierzyć (ile kropelek do rozmrożonej porcji, aby utrafić z tak małą ilością).

Jak podzielicz wątróbkę na małe kosteczki, po jednej na porcję i potem jak będziesz podawać trzem kotom posiłek i taką kosteczkę podzielisz jeszcze na 3 części, dla każdego po 1 ej, to wyjdą tak małe kawałeczki, że spokojnie ukryjesz je w razie czego w mielonce lub wśród kawałków mięsnych.
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2013-03-17, 12:05   

Może i racja:)
Dziękuję i pozdrawiam :kiss:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-12-09, 10:59   

isabelle30 napisał/a:
Jeżeli dajesz wątróbkę to tran odpuść.


Nie chcę się wymądrzać, bo na żywieniu psów się nie znam. Ale na logikę, nie rozumiem, dlaczego Sleeping miałaby odpuszczać tran jeżeli serwuje wątróbkę. Przecież tran jest doskonałym źródłem przede wszystkim witaminy D, a dopiero potem wit. A. A psy chyba też potrzebują wit. D.
Chyba, że Sleeping podaje bogate w wit. D ryby (nie zauważyłam), to tran rzeczywiście powinna odpuścić. No i przy serwowaniu tranu, zmnijeszyć odrobinę ilość podawanej wątróbki.

Jeżeli ten olej rybi w kapsułkach to nie tran, tylko olej z łososia, to do wit. A i D już w ogóle ten suplement nic nie ma i jest głównie źródłem kwasów omega, więc tym bardziej nie powinna sobie go odpuszczać.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-12-09, 11:08   

Margot, tran jest niczym innym jak "wyciągiem" z wątroby właśnie i jest źródłem dokładnie tego samego co wątróbka. Wątróbka JEST źródłem witaminy D. podawanie jednocześnie tanu i wątroby to jak podawanie watroby i wątroby albo tranu i tranu :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-12-09, 11:19   

U psów tak jak u kotów - albo tran albo watroba. Natomiast warto byłoby się zastanowić co to jest ten olej rybi w kapsułkach... może w ogóle go odpuścić a kupic olej z łososia i przynajmniej będzie wiadomo co to?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-12-09, 11:23   

ciocia_mlotek napisał/a:
Margot, tran jest niczym innym jak "wyciągiem" z wątroby właśnie i jest źródłem dokładnie tego samego co wątróbka. Wątróbka JEST źródłem witaminy D. podawanie jednocześnie tanu i wątroby to jak podawanie watroby i wątroby albo tranu i tranu :mrgreen:


ciocia, no właśnie, moim zdaniem coś Ci się pomyliło. Tran jest i owszem wyciągiem z wątroby, ale wyłącznie rybnej, a nie zwierzęcej/ptasiej:kurczaczej, wołowej, czy indyczej, a takie podaje Sleeping. Takie wątroby są bogatym żródłem wit. A., także wit. B, ale już nie wit. D, jej są w nich śladowe ilości.
Żródłem wit. D są bogate w nią ryby lub w formie skoncentrowanej olej z wątroby ryb.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-12-09, 11:25   

Tran jest nie tyle z wątroby rybiej co z wątroby konkretnie dorsza. Pewne parametry mogą się nieco różnić, owszem ale wątroba to wątroba. Wątróbka (nie rybia) jest źródłem wit D, serio
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-12-09, 11:26   

isabelle30 napisał/a:
U psów tak jak u kotów - albo tran albo watroba.

Absolutnie nie. Kotom podaje się i wątrobę i w określonych ilościach rybę bogatą w witaminę D (np.surowy łosoś lub pstrąg) lub zamiast ryby tran (i wtedy zmniejsza się odrobinę ilośc wątroby, aby obniżyć z niej dawkę wit. A). Nie rozumiem dlaczego psy nie maiłyby dostawać wit. D, która jest niezbędna do przyswajania wapnia.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-12-09, 11:28   

A skąd psy w naturze biorą wit D pokarmową? Przeciez nie żywią się tranem a rybami bardzo rzadko
To samo tyczy kotów
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne