BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: dagnes
2021-03-04, 16:21
Kalkulator psi- problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-03, 11:21   

Jeśli chodzi o Wapń i fosfor to dane wzięłam z książki Waltham, natomiast te dane które zacytowałeś są z książki Ernachrung des Hundes (reszta danych w kalku jest z tej książki, bo jest ona świeża- z 2010 roku). Według Waltham zapotrzebowanie szczeniąt na wapń i fosfor wynosi 540 mg i 440mg. Dla psów dużych ras, dlatego jest mniejsza norma, ponieważ kalkulator wylicza dla nich większą dawkę, przez co jeśli miałyby taką samą normę jak psy mniejsze zjadałyby więcej wapnia i fosforu, bo więcej dostają jedzenia. Poszukam innych danych (m.in w książce Ernachrung des Hundes) i najwyżej to się zmieni w kalkulatorze.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-03-03, 11:52   

koniczynko, zerknij na te wszystkie wczorajsze posty w tym wątku , proszę, tam tomtomek napisał,że dzienne normy dla fosforu i wapnia w kalku sa jakieś niebotycznie wysokie (te które właśnie podałaś brzmią juz wiarygodnie). Może tomtomek coś źle wpisuje do kalka, skoro pojawiły mu się takie wysokie normy?

Cytuję to co mu wyszło w kalku: Wapń norma 1602 mg jest tylko 409 mg (w dziennej porcji jedzenia)
Fosfor norma 1330 mg jest 317 mg (w dziennej porcji jedzenia).
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-03, 15:03   

koniczynka napisał/a:
... ponieważ kalkulator wylicza dla nich większą dawkę, przez co jeśli miałyby taką samą normę jak psy mniejsze zjadałyby więcej wapnia i fosforu,...

Dla porównania wpisałem do kalkulatora waga psa 1 kg. ilość mięsa do bilansu wpisałem taką jaka jest porcja dzienna w karcie jadłospis dla każdego psa osobno np: szczenięta średnich ras 40g; szczenięta dużych ras 50g.
Wychodzi więc, w takim przykładzie, że kalkulator w rubryce norma podaje dzienną dawkę na 1kg masy psa (chyba że się mylę) Przykład (tylko wapń, fosfor jest proporcjonalny):

rodzaj psa.........................dzienna porcja na kg/psa....ilość wapnia w rubryce norma

szczenięta ras średnich do 6 miesięcy dziennie 40g/kg: wapń 530 mg

szczenięta ras dużych do 6 miesięcy...dziennie 50g/kg: wapń 530 mg

młode psy 6 - 12 miesięcy..................dziennie 30g/kg: wapń 525 mg

dorosłe psy umiarkowanie aktywne....dziennie 20g/kg: wapń 530 mg

dorosłe psy aktywne..........................dziennie 25g/kg: wapń 530 mg
itd.

Wychodzi z tego, że bez względu jaki pies i ile powinien jeść, dzienna dawka wapnia i potasu na kilogram masy psa jest prawie taka sama.
 
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-03-03, 15:16   

tomtomek, kalkulator koci jeśli wrzucisz do niego ilości mięsa odpowiadające dziennej racji żywieniowej, podaje/wylicza normy dzienne dla składników odzywczych, minerałow i witamin dla "całego" zwierzaka o wybranej masie, a nie na 1kg masy jego ciała (jak podasz ilości odpowiadające dwu-, trzy-, czterodniowej porcji, to analogicznie norma będzie dotyczyła skłądników, witamin i minerałów na dwa, trzy, cztery dni, itd.). Podejrzewam, że w psim kalkulatorze jest podobnie. Jeżeli założyłeś, że normy dotyczą kg m.c zwierzaka, i przemnożyłeś je przez kilogramy yorka, to może dlatego wyszło Ci, że powinny to być takie wysokie wartości, daleko odbiegającego od tego co uzyskałeś z dziennej porcji mięsa i podrobów po suplementacji skorupkami i mączką kostną.
Te wspomniane przez Ciebie we wczorajszym poście normy już na pierwszy rzut oka wydały mi się kosmicznie wysokie.
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-03, 15:47   

Margot napisał/a:
tomtomek, kalkulator koci jeśli wrzucisz do niego ilości mięsa odpowiadające dziennej racji żywieniowej, podaje/wylicza normy dzienne dla składników odzywczych, minerałow i witamin dla "całego" zwierzaka o wybranej masie, a nie na 1kg masy jego ciała ...


Wpisałem masę ciała psa 1 kg tylko dla porównania. Jeśli wpiszę, że mój pies waży 3kg to porcja dzienna jedzenia będzie 120g. a norma wapnia 1590 mg co po przeliczeniu na 1kg daje właśnie 530mg

Teraz przyjrzałem się pozostałym składnikom. Są zawsze prawie takie same bez względu czy wybierzemy szczeniaka, czy psa bardzo aktywnego, czy sukę w ciąży.
Dla dziennej dawki pożywienia wartości normy są takie same. Minimalnie różnią się tylko dla szczeniaka 6 - 12 miesięcy.
Ostatnio zmieniony przez tomtomek 2013-03-03, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-03-03, 15:57   

tomtomek napisał/a:


Wpisałem masę ciała psa 1 kg tylko dla porównania. Jeśli wpiszę, że mój pies waży 3kg to porcja dzienna jedzenia będzie 120g. a norma wapnia 1590 mg co po przeliczeniu na 1kg daje właśnie 530mg


To już nie wiem. Z tego wychodzi, że zapotrzebowanie psów na fosfor i wapń jest wielokrotnie wyższe niż kotów. Dla porównania, ta ilość wapnia (norma), którą podałeś, zaspakaja (mniej więcej) potrzeby kota o wadze 4kg na ok. 5 dni (dorosłego kota).
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-03, 16:02   

Margot napisał/a:

To już nie wiem. Z tego wychodzi, że zapotrzebowanie psów na fosfor i wapń jest wielokrotnie wyższe niż kotów. Dla porównania, ta ilość wapnia (norma), którą podałeś, zaspakaja (mniej więcej) potrzeby kota o wadze 4kg na ok. 5 dni (dorosłego kota).

Dlatego też wydaje mi się, że jest tam jakiś błąd bo np. wyczytałem, że wit D dla szczeniaka to 22IE/kg (co by się prawie zgadzało), ale już dorosły pies powinien mieć dawkę o połowę niższą, a kalkulator pokazuje nadal taką samą bez względu na wiek psa.
 
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-03-03, 16:51   

Kalkulator koci jest przygotowany dla kotów o normalnej aktywności (i raczej dorosłych). Przyjęte zostało, że rosnącym ciągle młodym kotom (do ok. 1 roku życia) jedzenia się nie ogranicza, jedzą tyle ile potrzebują (w ten sposób zaspakajając swoje wyższe potrzeby na białko, tłuszcze, witaminy i minerały). Może u psów są takie same założenia, a kalk jest ogólny dla psów dorosłych (tylko skoro piszesz, że są podane dawki witaminy D odpowiadającej dawce dla szczeniaków, to już sama nie wiem).

Może niech koniczynka wrzuci ten twój przepis do kalka i porównacie co wam wyszło.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-03, 19:41   

tomtomek napisał/a:
koniczynka napisał/a:
... ponieważ kalkulator wylicza dla nich większą dawkę, przez co jeśli miałyby taką samą normę jak psy mniejsze zjadałyby więcej wapnia i fosforu,...

Dla porównania wpisałem do kalkulatora waga psa 1 kg. ilość mięsa do bilansu wpisałem taką jaka jest porcja dzienna w karcie jadłospis dla każdego psa osobno np: szczenięta średnich ras 40g; szczenięta dużych ras 50g.
Wychodzi więc, w takim przykładzie, że kalkulator w rubryce norma podaje dzienną dawkę na 1kg masy psa (chyba że się mylę) Przykład (tylko wapń, fosfor jest proporcjonalny):

rodzaj psa.........................dzienna porcja na kg/psa....ilość wapnia w rubryce norma

szczenięta ras średnich do 6 miesięcy dziennie 40g/kg: wapń 530 mg

szczenięta ras dużych do 6 miesięcy...dziennie 50g/kg: wapń 530 mg

młode psy 6 - 12 miesięcy..................dziennie 30g/kg: wapń 525 mg

dorosłe psy umiarkowanie aktywne....dziennie 20g/kg: wapń 530 mg

dorosłe psy aktywne..........................dziennie 25g/kg: wapń 530 mg
itd.

Wychodzi z tego, że bez względu jaki pies i ile powinien jeść, dzienna dawka wapnia i potasu na kilogram masy psa jest prawie taka sama.


Nie wiem jak to Ci wyszło. Jeśli nie wybierzesz odpowiedniego wieku (rubryka Wiek na samej górze) psa (Szczeniak, Dorosły, Suka w ciąży itd.) to rzeczywiście kalkulator dla tych wszystkich grup pokaże Ci to samo (tylko inne dawki pokarmu), dlatego ważne jest aby wybrać odpowiedni wiek psa lub jego stan tak jak w przypadku suk w ciąży. Do każdego wieku dopisane są inne dane odnośnie zapotrzebowania na składniki odżywcze, które się różnią w zależności od stanu psa lub okresu jego życia.

Jeśli masz np. psa dorosłego bardzo aktywnego w rubryce wiek wybierasz Dorosły, a w rubryce Aktywność wybierasz dorosły, bardzo aktywny. Jeśli wybierzesz np. w rubryce wiek szczeniak, a w rubryce aktywność dorosły, bardzo aktywny to kalkulator źle Ci pokaże.

Co do tej ilości wapnia to idąc według danych Waltham z tym, że ma 530mg/kg masy ciała być to dla szczeniaka 3kg rzeczywiście wyjdzie 1590 mg wapnia w jednej dziennej porcji. Tak jak mówiłam- poszukam innych danych do porównania i w razie czego to się zmieni. Ze szczeniakami nie jest taka prosta sprawa, bo tak jak dla psów dorosłych jest praktycznie jedna norma odnośnie ilości wapnia i fosforu to dla szczeniąt są podawane różne dane w różnych źródłach zależności od wieku, rasy lub tylko ogólne tak jak w Waltham.
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-03, 22:15   

koniczynka napisał/a:
.. Jeśli nie wybierzesz odpowiedniego wieku (rubryka Wiek na samej górze) psa (Szczeniak, Dorosły, Suka w ciąży itd.) to rzeczywiście kalkulator dla tych wszystkich grup pokaże Ci to samo...

Rzeczywiście, gdy porównywałem zmieniłem w okienku aktywności na psa dorosłego, a nie zmieniłem w okienku wieku. Przepraszam za zamieszanie :oops:

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Przewidziana porcja dzienna dla psa średniego (małego nie ma do wyboru) to 120g mój zjada 150g musiałem więc przeliczać osobno, gdyż kalkulator wskazywał mniejsze dawki. Teraz wiem, że mogę wybrać szczeniaka dużych ras, porcja dzienna zwiększy się do 150g, a ilość witamin i całej reszty pozostanie prawidłowa.

Co do ilości wapnia to z ciekawości popatrzyłem na skład karmy orijen puppy ponoć to karma wysokiej jakości
Dawka dzienna karmy dla 3kg szczeniaka 120g
Z analizy:
Wapń (min./max.) 1.5% / 1.7% co daje 1800mg - 2040mg wapnia dziennie, a to jeszcze więcej niż pokazuje kalkulator.
Tak że dane, które wpisała koniczynka w świetle powyższego wydają się jak najbardziej poprawne.
 
 
 
Jacek 


Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 14
Skąd: Tójmiasto
Wysłany: 2013-03-12, 12:12   

Pytanie do Koniczynki jako autorki "liczydełka" :)

W temacie "Spis suplementów do diety B.A.R.F" jest napisane, że witaminy B-komplex nie zaleca się do suplementowania. Natomiast znalazła się ona w kalkulatorze. Gdzie możemy ją sobie ustawić podczas komponowania diety.
Koniczynko czy mogła byś rozszerzyć troszkę to zagadnienie. Nie zalecamy - ale podawać możemy? Czy są jakieś przeciwwskazania ku temu?
Podobnie jest z witamina D. Ta w/w spisie suplementów, występująca w formie "aptecznej" i jest niezalecana. Natomiast w kalkulatorku jej już nie ma.

Pozdrowionka. :)
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-12, 12:51   

Witamina B-complex nie jest zalecana, ponieważ w BARFie staramy się korzystać jak tylko się da z naturalnych źródeł witamin i minerałów do suplementacji. Jednakże w kilku przypadkach gdzie trzeba ograniczyć lub całkowicie wykluczyć podawanie drożdży (np. w chorobach nerek, ponieważ drożdże zawierają dużo fosforu, czy też w diecie niskopurynowej) wtedy można w ostateczności sięgnąć po preparat farmaceutyczny.

Co do witaminy D z apteki to przyczyna tego, że nie jest zalecana jest taka sama jak w przypadku witaminy B-complex, ale jeśli pies czy kot nie chce za chiny ludowe jeść oleju z wątroby dorsza, ani ryb lub skończył nam się suplement a musimy mieć na już to wtedy ewentualnie można awaryjnie użyć. Nie ma tego w kalku bo tych preparatów jest sporo, a dane odnośnie witaminy B-complex wzięłam z kociego kalka :)
 
 
Wierciłapa
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-28, 16:51   

Normy w kalkulatorze liczony są z uwzględniem sumy wagi wszystkich produktów. Czyli efekt taki że jak dodam np. 30 g hemo w celu zblilansowania, to znowu zmienia się suma i normy, dodam dwa żółtka i znowu zmiana norm.

Czy nie lepiej byłoby gdyby suma produktów była równa wadze mięsa od G do P, która u mnie jest np 2800 g, z tego policzyć normy i dalej sobie dokładam nabiały i suplementy, które już jednak norm mi nie zmieniają?
 
 
Bigiel 


Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Mar 2013
Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-06-04, 17:23   

W którym miejscu znajdę spirulinę? :kwiatek:

Wyskakuje mi błąd gdy chcę dać olej lniany
 
 
Bushido 

Barfuje od: 06.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Maj 2012
Posty: 66
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-06-08, 14:49   

Bigiel napisał/a:
W którym miejscu znajdę spirulinę? :kwiatek:


podbijam
nie mogę znaleźć jak ją dodać do kalkulatora? właściwie jak cokolwiek dodać do kalkulatora??
proszę też o informację w której zakładce kalkulatora znajduje się olej z łososia ponieważ nijak nie mogę go odszukać :-?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne