BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w diagnozie i interpretacji wyników - PSY
Autor Wiadomość
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-10, 23:23   

choice, :kwiatek: Dziękujemy :kwiatek:
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-10, 23:26   

A jeszcze jedno pytanie... Czy ktoś potrafi polecić dobrego onkologa psiego w Warszawie??? byłabym wdzięczna za sugestie?
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2015-03-11, 06:58   

situnia, polecanym i doświadczonym wetem onkologiem jest Dariusz Jagielski z lecznicy Białobrzeska (oczywiście zapisy). Osobistych doświadczeń nie mam, ale moja koleżanka miała jednak do niego żal, że niepotrzebnie narażał jej psa na operację amputacji kończyny i dodatkowy stres i męczarnię, prawdopodobnie wiedząc, że pies po niej i tak długo nie pożyje (miał raka kości z przerzutami). Ja jednak wybrałabym się przynajmniej na konsultację.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-03-11, 09:23   

Nazar napisał/a:
nerka lewa i prawa o wielkości prawidłowej, wyraźne miejscowe mineralizacje (...)
Czym mogą być te mineralizacje i czy są groźne?

Doczytuję straszne starocie i nie wiem, czy jeszcze odpowiedź się przyda (może komuś w przyszłości).
Mineralizacje w nerkach zawsze są groźne, gdyż albo prowadzą do niewydolności, albo są skutkiem już istniejącej niewydolności nerek. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, jeśli towarzyszą niewydolności nerek, to zjawisko to opisywałam w temacie kocim dotyczącym żywienia w tej chorobie (tutaj), natomiast gdy stwierdza się je u zwierząt bez niewydolności nerek, to najczęściej są spowodowane zbyt wysoką podażą wapnia w diecie oraz/lub brakiem witaminy K2, rzadziej pierwotną nadczynnością przytarczyc. W obu przypadkach należy drastycznie obniżyć ilość spożywanego wapnia i zadbać o podaż (lub dosuplementować) witaminę K2, natomiast by zdiagnozować nadczynność przytarczyc należy wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu parathormonu oraz wapnia (w tym zjonizowanego) i fosforu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
choice 


Barfuje od: 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 19 Sie 2012
Posty: 92
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-11, 23:00   

Ja mogę polecić dr Jagielskiego - z moich osobistych doświadczeń wynika, że to dobry i doświadczony onkolog. Z reguły przedstawia możliwości leczenia i rokowanie w sposób rzetelny (czasem jak na mój gust zbyt rzetelny i zbyt bezogródkowy - niekiedy nie pozostawiając nadziei) pozostawiając ostateczną decyzję co do sposobu postępowania właścielowi.
I jest fanem kotów.
_________________
Choice - BPP
 
 
 
tija 


Dołączyła: 27 Lut 2014
Posty: 8
Wysłany: 2015-03-18, 15:36   

Może ktoś mądrzejszy pomóc w interpretacji wyników? Jestem już po konsultacji z wetem, ale chciałam jeszcze tu zasięgnąć opinii. Pies amstaff, 5 lat, po sterylizacji, uczulony na roztocza, barf od roku, kardiologicznie do obserwacji w kierunku kardiomiopatii rozstrzeniowej, możliwe że około miesiąca temu przechodził zapalenie nerek (czasowe wzmożenie pragnienia, lekko posmutniały). Pies był również po wysiłku fizycznym i lekkim stresie, więc może to zaburzać niektóre parametry. Martwią mnie te wyniki...

 
 
aggie 

Barfuje od: 28.02.2015
Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 54
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-04-05, 21:00   

Hej :-) ! Proszę Was o pomoc w interpretacji poniższych wyników morfologii, którą robiliśmy tydzień temu. Badania robiłam "przy okazji", kontrolnie, nie obserwujemy póki co żadnych problemów u Mańka (no, może oprócz problemów z niedowagą, które na szczęście z tygodnia na tydzień nadrabiamy), ale mimo tego niektóre wyniki są lekko odchylone od normy... Spójrzcie:



Może nie są to bardzo duże odchylenia, to jednak trochę martwią mnie ten zaniżony poziom erytrocytów i zawyżony fosforu, do tego zaniżona kreatynina :-( .
Nie wiem, czy na tej podstawie można cokolwiek wywnioskować, czy może lepiej zlecić za jakiś czas ponownie badania z uwzględnieniem innych parametrów?

Dodam, że nie konsultowałam jeszcze tych wyników z weterynarzem, więc nie mam żadnego punktu odniesienia. Choć pewnie lekarz powiedziałby i tak, że to jeszcze rosnący pies (niespełna 8 miesięcy) i takie odchylenia wyników będą normą (już kiedyś to słyszałam, tylko już nie pamiętam który parametr był zbyt niski).
 
 
Wik 

Dołączyła: 27 Lut 2014
Posty: 32
Wysłany: 2015-04-06, 11:32   

Wyniki krwi są dobre.Niska kreatynina zapewne związana jest z niską masą mięśniową,nie ma się czym martwić :)
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-12, 08:28   

Czy słyszeliście o leku Masivet? Jaką macie opinię?
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
kasik.u 

Dołączyła: 24 Lut 2015
Posty: 41
Wysłany: 2015-04-15, 19:33   

Pomożecie?
Pojechaliśmy zrobić psiakom badania podstawowe - morfologia i biochemia, do tego wapń i fosfor - tych ostatnich jeszcze nie mam.
Problem mam duży, bo Totoro w ubiegłym roku chorował na małopłytkowość, stan zagrażający życiu, udało się go z tego wyciągnąć i po kuracji sterydem był zdrowy. Był. Dzisiejszymi wynikami jestem przerażona... pomożecie zinterpretować?

Bobowe wyniki - ok


I Totoro



Co z tymi płytkami :(
 
 
kasik.u 

Dołączyła: 24 Lut 2015
Posty: 41
Wysłany: 2015-04-17, 08:00   

Może wiecie dlaczego w krwi pojawiają się retikulocyty? To są młode krwinki, ale nie wiem czy powinny być, bo pojawiły się pierwszy raz.
Martwię się, bo nie podoba mi się niski poziom płytek, nie wiem dlaczego ma tak podniesione neutrofile - w lutym miał morfologię i były podniesione eozynofile, a płytek było za dużo. Dlaczego to się tak zmienia, dlaczego krew tak szaleje :(
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-17, 09:07   

kasik.u, nie wiem czy uzyskasz tutaj odpowiedź, bo na moje (bardzo laickie oko) problemy Totoro raczej nie mają bezpośredniego związku z dietą. Tutaj potrzebny wet i dokładny wywiad + zbadanie psa. Nie sądzę aby ktokolwiek postawił Ci diagnozę przez Internet. Trzymam kciuki za szybką i trafną diagnozę :kwiatek:
 
 
kasik.u 

Dołączyła: 24 Lut 2015
Posty: 41
Wysłany: 2015-04-17, 10:00   

Nie szukam diagnozy, chociaz ostatnie dni siedzę i czytam co mogę o układzie krwiotwórczym itd.
Nie doszukuję się powiązania między dietą BARF, a jego morfologią, bo nie ma związku - po pierwsze dlatego, że problem zaczął się wcześniej, po drugie dlatego, że biochemia jest dobra, a raczej tutaj byłoby coś nie tak.

Szukam możliwej przyczyny skaczących płytek krwi i neutrofili. Wiem, że aby zdiagnozowac potrzebna jest biopsja, której nie zrobię, ale myślałam, że może ktoś już miał styczność z małopłytkowością. Nie chcę przeżywać tego samego co rok temu, chociaz wtedy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tylko cudem nie doszło do jakiegoś krwotoku wewnętrznego.
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-17, 12:53   

kasik.u, odsuwając na bok te najcięższe przyczyny... Pisałaś, że w lutym były wysoko eozynofile. Czy była jakaś akcja leczeniowa podjęta w związku z tym? Odrobaczenie czy może jakiś inny lek był podany i ponownie nabałaganił jak ten nieszczęsny Dalacin w zeszłym roku?
Czemu nie chcesz biopsji? Rozumiem, że to przez obecny stan czy masz jakieś inne jeszcze obiekcje?
 
 
kasik.u 

Dołączyła: 24 Lut 2015
Posty: 41
Wysłany: 2015-04-17, 17:28   

Tak w strzępkach podaję informacje co temu mojemu psiakowi jest... eozynofile były ponad normę, bo od grudnia Tosiek zaczął się drapać, skóra była czerwona... no wiecie, typowy objaw alergii pokarmowej i postanowiłam wprowadzić dietę BARF - jak widać z dobrym skutkiem, wprowadziłam notes, w którym zapisywałam co psy jadły, wprowadziłam jeden rodzaj białka i udało się - wiem, że wołowina powoduje uczulenie. Ale wtedy z kolei całą reszta była ok.
Teraz eozynofile w normie, alergii brak, więc musi być oczywiście coś innego.
Jeżeli biopsja nie będzie konieczna to jej nie zrobię, bo się boję po prostu. Jeżeli Tosiek ma małopłytkowość immunologiczną - toksyczne uszkodzenie szpiku - to biopsja nic nie da. Jeżeli ma inną chorobę, nawet nie napiszę jaką to leczenie też raczej objawowe. Nie widzę na razie sensu.
Miałam nadzieję, że małopłytkowość nie wróci. Gdyby nie te retikulocyty podejrzewałabym źle pobraną krew, ale nie wiem.
W każdym razie w poniedziałek badanie. Proszę o kciuki za niego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne