BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odchudzanie psów na BARFie
Autor Wiadomość
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-07-17, 09:03   

oj nie.... Diesel (docelowa waga 32kg) biegając w zaprzęgu i regularnie startując w zawodach na 50km przez góry, dostawał pół(!) miarki karmy i potrafił przytyć :shock:

kastracja nie miała wpływu - nawet udało mi się go troche odchudzić. Ale cały czas jest taka sinusoida.

Dopiero jak na BARF przeszedł to zaczęłam kontrolować wagę. I było super do czasu wypadku

Teraz ruchu brak. A diesel waży 36kg ;/ nie może tyle bo mu w końcu stawy siądą. Dzięki BARFowi trzyma wagę i nawet jak leżał z gipsem to nie przytył. Ale zrzucić już nie umiem.

Plan na dzisiaj to pół małej szyjki gęsiej, mała flądra + kość wołowa.
No i do tego warzywka z suplementami.
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-07-17, 10:58   

Na początek polecam tradycyjnie wykluczenie wszelakich węglowodanów z diety. To już powinno pomóc. Potem można kombinować dalej.

Analogiczny temat o otyłości i walce z nią u kotów, w którym na pewno można znaleźć coś, co znajdzie zastosowanie u psów:

Otyłość u kotów.

Odnośnie tej dużej ilości ruchu, który rzekomo jest niezbędny by schudnąć - to mit!
Zachęcam do zapoznania się z tematem otyłości i odchudzania u ludzi, który to temat pasuje jak ulał także do psów:

Odchudzanie - fakty, mity i polityka.

W temacie ruchu zwłaszcza polecam przestudiowanie artykułów na Nowej Debacie, do których linki zamieściłam w trzecim poście ww. wątku.

Będąc bogatszymi o wiedzę zawartą w tym wątku, można będzie ją dostosowywać do potrzeb psów (których metabolizm i układ pokarmowy jest naprawdę bardzo podobny do ludzkiego).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-17, 11:27   

Nie jest niezbędne, jednak wg mnie skuteczne i pożyteczne dla zdrowia. Kiedyś udało mi się wyprowadzić psa ze sporej nadwagi na prostą zwiększając jedynie codzienną dawkę ruchu, bez zmieniania czegokolwiek innego.
 
 
Jara 

Barfuje od: 06.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Cze 2013
Posty: 198
Wysłany: 2013-07-17, 13:10   

Oprócz diety również aeroby przyspieszają metabolizm. Owszem bez ruchu można chudnąć, o tym dobrze sama wiem po sobie. 70% sukcesu to sama dieta, mimo wszystko ruch sprzyja, pomaga.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-07-17, 17:55   

Jara napisał/a:
aeroby przyspieszają metabolizm

To znaczy konkretnie co robią z tym metabolizmem i jak? Co to oznacza dla pojedynczej komórki i czy na pewno jest to dobre na poziomie komórkowym?
Pytam, bo chciałabym mieć pewność, że stosujemy jednolite pojęcia dla tych samych zjawisk.

immortal napisał/a:
Kiedyś udało mi się wyprowadzić psa ze sporej nadwagi na prostą zwiększając jedynie codzienną dawkę ruchu, bez zmieniania czegokolwiek innego.

Pies musiał być zatem w tym okresie głodny, a ciągły głód nie jest przyjemnym odczuciem, zwłaszcza w długim okresie czasu.

Jara napisał/a:
mimo wszystko ruch sprzyja, pomaga

W chudnięciu nie pomaga. Umiarkowany ruch, taki i tyle jak przewidziała dla danego gatunku Natura jest dobry, ale nie dla chudnięcia, a dla ogólnej sprawności i zdrowia fizycznego.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-07-17, 22:35   

cóż powiedzieć z tym ruchem....

może tak:
W dawnych latach, Diesel z codziennym rowerem - Diesel z normalną wagą, wystarczyło zmienić rower na spacer (mega długi) - Diesel beczka.
Jedzenie to samo i w identycznej ilości.

Sama z resztą też teraz odpuściłam ćwiczenia. Przytyłam 1kg - 10cm w pasie :hair:

Jemy po to żeby funkcjonować. Jeżeli zjemy więcej niż potrzeba to musimy to jakoś wykorzystać - inaczej idzie w tyłek. Aeroby są fajne bo na samym początku jedziemy z cukru we krwi (glikogenu?), chociaż ja ich nie trenuje ze względu na to. Po prostu wydolność podnoszą - bardziej pracuję nad "rzeźbą" :) fakt że u człowieka i u psa jest inaczej. Bo pies chyba na tych węglach kilka sekund jedzie a człowiek 20-30min
Poza tym (tu już jest info zasłyszane), mięśnie w stanie spoczynku konsumują dużo energii. Dlatego też ja w diecie odchudzającej miałam 2300kcal/dziennie i zajechałam organizm bo było zdecydowanie za mało.

Mój pies nie je węgi wcale (tzn. tyle co w warzywach). Chyba tylko tyle trzyma wagę.
Nie chcę go głodzić ale też nie wiem jak odchudzić ;/
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Jara 

Barfuje od: 06.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Cze 2013
Posty: 198
Wysłany: 2013-07-18, 06:55   

Dieta odchudzająca z 2300kcal? Chyba, że ważysz 150kg i masz 2,3m wzrostu.
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-07-18, 09:13   

no właśnie o to chodzi.
sam fakt posiadania mięśni wymaga zwiększenia ilości kcal + ja sporo ćwiczyłam.

dlatego nie wierzę, że aktywność fizyczna nie ma wpływu na chudnięcie.

mi bardziej chodzi o to, takie myki jak ostawienie zboża itp.
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Jara 

Barfuje od: 06.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Cze 2013
Posty: 198
Wysłany: 2013-07-18, 09:57   

Może założymy wątek o ludzkim odchudzaniu?
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-18, 09:59   

Już jest http://www.barfnyswiat.or...?t=1055&start=0 :mrgreen:
 
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-07-18, 10:00   

taki już jest :)

tu rozmawiajmy o burasach :)

napisałam ile Diesel dostaje. Może to kurcze za dużo?
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-18, 10:13   

O co chodzi z tymi węglowodanami?

Cytat:
...każdy cykl spalania cząsteczki kwasu tłuszczowego [cykl beta-oksydacji] skraca łańcuch o dwa atomy węgla oraz wytwarza m.in. cząsteczkę acetylo-CoA. Ta cząsteczka może być wykorzystana w cyklu Krebsa po połączeniu się ze szczawiooctanem do wytworzenia kwasu cytrynowego.
Jeżeli w pożywieniu jest bardzo mało węglowodanów, szczawiooctan musi być wykorzystany do produkcji niezbędnej glukozy. Wówczas acetylo-CoA jest metabolizowany do acetooctanu i betahydroksymaślanu - ciał ketonowych.
Żeby kwasy tłuszczowe mogły być spalone bezpośrednio, bez zamiany na ciała ketonowe, organizm musi mieć dostateczną ilość glukozy.
Stąd metafora o spalaniu tłuszczów w ogniu węglowodanów.
Oczywiście glukoza może pochodzić nie tylko z pożywienia, ale również z glicerolu oraz szkieletów węglowych aminokwasów glukogennych. Natomiast zwierzęta nie mają enzymów produkujących glukozę z kwasów tłuszczowych o parzystej liczbie atomów węgla. A takie właśnie są tłuszcze zwierzęce.


My, ludzie (zwierzęta mięsożerne), nie możemy produkować sobie glukozy z (większości) tłuszczów zwierzecych. Dlatego trzeba pobierać węglowodany z pokarmu, który go posiada. Jednak zbyt duża dawka węglowodanów powoduje intensywne wydzielanie insuliny, która m. in. hamuje proces uwalniania glicerolów z komórek tłuszczowych i zaczyna proces ten odwracać. Zaniżony poziom glukozy we krwi jest sygnałem do uwolnienia hormonu zwanego glikagonem (produkowanym przez komórki α trzustki), który jest antagonistyczny do insuliny. Jego obecność powoduje właśnie opróżnianie komórek tłuszczowych (ale nie tylko) z paliwa, które potem jest zamieniane na glukozę (i wykorzystywane w procesie oddychania komórkowego).

Nie jestem pewien tego, że glikogen jest głównie zużywany tylko podczas długiego i intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ komórki mięśniowe mogą jedynie glukozę pobierać do procesu oddychania beztlenowego (fermentacji mleczanowej). Bowiem proces glikogenolizy jest o wiele szybszy niż złożony proces beta-oksydacji czy glukoneogenezy. Należy też wziąć pod uwagę to, że glikogen gromadzony jest w mięśniach poprzecznie prążkowanych jedynie w 2% ich łącznej masy, a w wątrobie ok. 10% jej masy. Jednakże mięśnie te stanowią ok. 25% masy ciała (odejmę z 10% sumy mięśni gładkich i mięśnia sercowego), co stanowi ok. 5 promili m.c., a w wątrobie jest ich ok. ćwierć promila m.c.

Przypisy:
Cytat
ciała ketonowe, ketozę bardzo dobrze wyjaśniła dagnes
Cykl Krebsa (kwasu cytrynowego)
Oddychanie komórkowe
beta-oksydacja
Glukagon
Glukoneogeneza
Mięśnie - informacja o masie mięśni w ciele człowieka
Wątroba - informacja o masie wątroby u człowieka

PS. jak tu dagnes czy inny obeznany w temacie biolog, chemik zajrzy, to pewnie znów na mnie pokrzyczy :-D Ale co tam, dokształcać się trzeba :mrgreen:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-07-18, 12:32   

Sojuz napisał/a:
My, ludzie (zwierzęta mięsożerne), nie możemy produkować sobie glukozy z (większości) tłuszczów zwierzecych. Dlatego trzeba pobierać węglowodany z pokarmu, który go posiada.

Ale to by oznaczało, że psy i koty mają zapotrzebowanie na węglowodany, a nie mają :niewiem:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
agat-31 

Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 37
Wysłany: 2013-07-18, 14:01   

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :-)
 
 
agat-31 

Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 37
Wysłany: 2013-07-18, 14:02   

immortal napisał/a:
A jak u niego z aktywnością? Czy ma zapewnione codzienne spacery? Jeśli tak - jak długie? I jakiej wielkości to pies?


Pies chodzi codziennie na godzinny spacer, w weekendy chodzimy dwa razy dziennie na dłuższe spacery. Pies to spaniel. 40 cm wzrostu 13 kg wagi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne