BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-11-14, 20:07   

Monika Cz. :kwiatek:
Przelicz sobie tą nową mieszankę po 600g na dzień. Jak dobrze policzyłaś nowy przepis to wszystko ok.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-12-01, 11:14   

Pomocy!

Mam obliczoną mieszankę dla nerkowo-trzustkowo-wątrobowo chorego baaaardzo starego pieska.
To barf gotowany (ze względu na trzustkę)
Miałam tam policzone uda kurczaka ze skórą (dawałam ćwiartki) i szponder.

Mąż mi zrobił "niespodziankę' i kupił uda juz obrane ze skóry i kości. Są to tylko udą (bez tych pałek), mają po 0.5 cm tłuszczyku i są bez skóry.
Czy mogę je traktować jak te poprzednie uda ze skórą, czy jako inne mięso?
Będę musiała przeliczac przepis?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-01, 12:40   

..Asia.. :kwiatek:
Musisz przeliczyć przepis na nowo i dać zamiast uda ze skórą, to uda bez skóry i bez kości, i w razie potrzeby uzupełnić suple.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-12-01, 12:46   

Właśnie nie byłam pewna czy dać to jako udo bez skóry, bo jednak to jest sam udziec, w sensie bez pałki.
Eh, miałam tak fajnie policzone i od nowa trzeba się głowić :(
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-01, 13:00   

W kalkulatorze jest tylko udziec ze skórą. A bez skóry to juz nie to samo.
Możesz to też policzyć jako kurczak mięso bez skóry.
 
 
Terra 

Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 43
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-12-02, 16:49   



Moi drodzy proszę o ocenę i korektę powyższego przepisu. Miałam w planach stworzyć inną mieszankę, ale niestety musiałam ją zrobić wcześniej niż planowałam i nie byłam dobrze przygotowana. Powstała mieszanka z powyższego przepisu, którą kotka chętnie je (uwielbia hemoglobinę :shock: ).
Cały czas czytam i uczę się, i sama zauważyłam, że nie wszystko w przepisie jest ok. Proszę o sugestie jak mogłabym poprawić następna mieszankę, żeby wyrównać braki/nadwyżki tej (o ile to w ogóle możliwe).
Mam jeszcze kilka pytań:
1. Czy algi morskie z Pokusy to to samo co mączka z alg morskich? Które algi z kalkulatora są najbardziej podobne do tych z Pokusy?
2. Którą mączkę ze skorupek jaj wybrać w kalku, gdy mam kupioną mączkę z Pokusy?
3. Już po zrobieniu mieszanki wyczytałam, że stosunek potas:sód powinien wynosić ok 1,30 (chyba), u mnie jest większy, czy to duży problem?
4. Co z brakami w chlorze i nadmiarem witamin? W następnej mieszance powinno być mniej, żeby wyrównać?
5. Czy ta mieszanka w ogóle się nadaje do jedzenia przez ok 2-3tyg., czy robię nią krzywdę kotce i powinnam ją wyrzucić?

Kotka ma 5,5 miesiąca i waży ok 2,6kg. Apetyt ma różny, ale zwykle zjada 120-180g mieszanki na dobę.
Mieszanka jest z Felini Complete, wiem, że to nie jest idealnie, ale chciałabym wykorzystać opakowanie, skoro już kupiłam (a szafki mam pełne puszek, których kotka nie chce tknąć... :evil: ).

Z góry dziękuję za pomoc. :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-02, 19:53   

Terra :kwiatek:
Nie widzę ani ilości białka ani ilości tłuszczu. Mogłabyś wrzucić górną część przepisu.
To przelicze i napiszę czy ok.
Kicia jest młoda i może jeść bez ograniczeń ale prawidłowo zbilansowanej mieszanki.
Odpowiadam na pytania:
1. Nie wiem czy to to samo, najlepiej sprawdź w kalkulatorze parametry i porównaj z tymi z Pokusy, będziesz wiedzieć.
2. Mączka to mączka ja wpisuje tą z Lunderlandu a sama robię.
3. Stosunek sód potas ma być 1,35 - 1,39. Nie powinien być ani powyżej ani poniżej.
4. Z Chlorem nic nie zrobisz, a witaminy są ok.
Jak zobaczę cały przepis to się wypowiem.
 
 
Terra 

Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 43
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-12-02, 21:01   



Bardzo przepraszam za niekompletny przepis - nie zauwazyłam. :oops:

Wygląda na to, że mam zły stosunek potas:sód, co teraz? Mieszanka nie zaszkodzi kotce? Myślę, że w jakieś 2-3tyg zje całość. Czy stosunek p:s powinien zostać znacznie obniżony w następnej mieszance, żeby wyrównać nadwyżkę? Czy to tak nie działa?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-03, 00:07   

Terra :kwiatek:
Jeśli nie ma potrzeby zdrowotnej nie obniża się aż tak ilości soli w mieszance. Sól jest potrzebna. Możesz szczyptę soli dokładać do całej dziennej porcji i dobrze wymieszać i pilnować żebyś znów w druga stronę nie przegięła. Możesz to zostawić tak jak jest a w następnej mieszance parametry maja być takie jak napisałam. Nic nie zwiększać ani zmniejszać. Kicia jako kociak może jeść bez ograniczeń i sama sobie będzie ilości dobierać. Jak chcesz znać ilość mieszanki jaka dla niej na dzień przypada, wylicz to z kaloryczności mieszanki na wiek Koteczki.
Nie masz nadwyżki soli tylko niedobór, nie można jej wyrównać dając więcej w następnej mieszance. Tak można robić z białkiem na krótką metę.
Po za tym przepis jest dobry. Smacznego koteczce :food:

Dla pewności wątek o żywieniu kociąt poczytać
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
:mrgreen:
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-12-09, 09:10   

Hej :-)
Poproszę o ocenę przepisu. Koty 3, wszystkie z powiększoną kreatyniną, więc robię mieszanki ze zmniejszoną ilością fosforu do kolejnych badań. Kreatynina u nich to 2,5; 2,24; 1,84 przy normie do 1,8, mocznik w porządku. Dwa koty fosfor mają przy górnej granicy normy.
W przepisie białko mam 5,01 nie wiem czy jeszcze je zmniejszać (tylko nie mam za bardzo pomysłu czym :-( )? Fosfor 47g/kk. Selen jest podwyższony, czy mam się nim martwić?
Z góry dziękuję za poświęcony czas dla mnie i moich kotów :kwiatek: :love:


 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-09, 19:58   

olala :kwiatek:
Czytam Twoje posty i nigdzie nie znalazłam diagnozy PNN.... :shock:
Wszędzie piszesz tylko o podwyższonej kreatyninie. Przeglądnęłam wyniki i poza trochę wyższą kreatyniną nie znalazłam nic złego. Nawet jonogram jest w normie...
W związku z tym zastanawiam się (tak na marginesie oczywiście) czemu zwiększyłaś podaż wapnia w mieszankach i tak drastycznie ograniczyłaś sól... W/g mnie nie było takiej potrzeby sprawdzałaś kotom ciśnienie?? Było USG robione, wet stwierdził PNN ?? Czegoś nie rozumiem...Koty na Barfie mogą mieć trochę wyższą kreatyninę z powodu większej masy mięśniowej niż kot na karmach komercyjnych. Chyba że jest coś o czym nie wiem...

Przepis jest dobry z tymi parametrami..
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-12-10, 08:48   

Wcześniej pisałam o Zuzi, bo ona pierwsza była badana. Doradzono mi oczywicie renal. Na co się nie zgodzilam. Wstawialam tu jej wyniki do oceny. Zrobiłam jej jeszcze usg na szczęście nerki czyste, tylko pęcherz poddatny na infekcje.
Poradzilyscie mi tu na forum (albo na fb na barfnekorepetycje- teraz dokładnie nie pamiętam gdzie) aby przez 3 m-ce robić mieszankę jak dla nerkowca. Na dniach idziemy na badania...
Wzięłam też na badania roczną Lile i 2latka Frania. U Lili kreatynina 2,5 :shock: a u Frania 1,84. Lili zrobiłam SDMA ale jeszcze czekamy na wynik. Fosfor tak jak u Zuzi Lila ma pod górną granicą. Lila ma też wysoką kreatynine w moczu, więc tu lekarka stwierdziła, że ok bo jest wydalana.
Ciśnienia nie badalam żadnemu.

Martwi mnie ta kreatynina u Li. Wiem, że kreatynina na barfie jest podwyższona tylko czy aż tak (norma do 1,8) może być.

Jeszcze jedno pytanie przy okazji bym przemycila. Zuzia ma obniżony ciężar właściwy moczu, jest jasniutki. Czy to oznacza tylko, że za dużo wody leje czy jeszcze coś z diety?

Co robić, jak żyć?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-10, 17:26   

olala :kwiatek:
Skoro Ci tak poradzono, to poczekajmy na wszystkie wyniki. Dowiemy się co w sierści piszczy :twisted:
U mojej najmłodszej tez wyszła wyższa kreatynina ale to NFO i jak na młoda koteczkę to jest duża i ciężka. Ja też podaje mieszanki jak dla nerkowców ale nie aż tak modyfikowane. Wapń -fosfor mam 1,15, sód-potas 1,42, mieszankę liczę na 23g mięsa na kg.m.c. kota na dzień co daje mniej więcej 4,6-4,7g białka i tłuszczu mam 36-38%. Też jestem na kolejce z badaniami :mrgreen: teraz trzy NFO. Dwa dachowce maja wyniki ok.
 
 
olala 

Barfuje od: 2017
Dołączyła: 26 Maj 2017
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-12-10, 17:36   

shana55 dzięki serdeczne za porady. :love:
Jestem jeszcze bardzo zielona i nie chcę zaszkodzić. A jak zrobić w excelu 23g mięsa na kg.m.c. kota na dzień, bo tego nie ogarniam :(?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-10, 17:46   

olala :kwiatek:
Tylko musisz wiedzieć ile i komu obniżyc!! Młode koty jedzą pełną ilość, starsze jeśli są mniej ruchliwe i nie są wychodzące i nie zjadają pełnych porcji mogą dostać mniej.
To wszystko zależy od kota. Może zacznij od 24g. Moje dachowce maja 13 i 11 lat a NFO 6, 5 i 4 lata.
Opisywałam to już gdzieś:
Komórka Format -> Odkryj Arkusz -> Analiza i w pozycji B4 zmieniasz z 25 na 24 enter i ukryj okno. :twisted:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne