BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina D - tran i jego zamienniki
Autor Wiadomość
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-12-03, 11:14   

Informacje na temat tranu
Blue_Ice_Fermented_Cod_Liver_Oil

Producent (Green Pasture) nie zamieszcza szczegółowych informacji analizy składu na etykiecie produktu oraz stronie internetowej (greenpasture.org). Prawdopodobnie ze względu na zawartość witamin A i D zależnych od danej partii produktu.
Natomiast dystrybutor podaje te witaminy w analizie składu (link od dagnes, Blue Ice surowy tran z wątroby dorsza):
na 2ml tranu
energia 16kcal
energia z tłuszczy 16kcal
Tłuszcz 2g
Tłuszcze nasycone 1g
Cholesterol 3mg
Vitamin A (75% DV)
Vitamin D (190% DV)

DV - Daily Value (dzienna dawka)
Według tej tabeli zawartej na stronie rządowej USA, DV dla wit. A to 5000 I.E., a dla wit. D - 400 I.E przy porcji dającej energię 2kcal. Czyli w 2ml tranu jest ok. 3750 I.E. wit. A oraz 760 I.E. wit. D.

Green Pasture podaje też, że ma swojego dystrybutora w Europie, dokładniej w Norwegii: codliveroilshop.eu
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-02-15, 19:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-12-15, 17:55   

Wrzucam adres do tego wątku,
http://www.dobrametoda.com/ARTYKULY/D_noweinfo.htm
Zamieściłam go również w innym, ale może niektórym umknąć, a moim zdaniem jest ważny i wart przeczytania.
Polecam
  Zaproszone osoby: 2
 
kasumi 

Barfuje od: 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 05 Maj 2012
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-29, 16:47   

Zaznaczę sobie ten wątek. Też się zorientowałam podczas obliczania ilości suplementów (kalkulator mam od niedawna, i pierwszy raz robiłam mieszankę bez gotowych preparatów) że olej z łososia nie zawiera wit. D :shock: Miałam dorsza, dodałam ile było, ale wyszło mi w kalkulatorze że muszę go dodać ponad 3 kg(!!!) żeby była prawidłowa wartość owej witaminy. Czy Wam też tyle wychodzi jak dodajecie tylko rybę?
Dobrze że koty oprócz barfa jedzą jeszcze suche, tam witaminy też są, ale w międzyczasie rozejrzę się za jakimś tranem.
_________________
 
  Zaproszone osoby: 3
 
kot 

Barfuje od: obserwuje
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Mar 2012
Posty: 28
Wysłany: 2012-12-29, 17:24   

Gdzies czytałem na forum, że przy zastosowaniu tranu, trzeba pamiętać żeby zmniejszyć ilość wątroby, aby nie przedawkować wit. A, której tran też jest źródłem.
 
 
kasumi 

Barfuje od: 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 05 Maj 2012
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-29, 17:41   

Nie tylko A, ale i inne substancje, np. wit. E. Wygląda na to że trzeba skład dopisać do kalkulatora, choć jeszcze tego nie próbowałam robić.
_________________
 
  Zaproszone osoby: 3
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-30, 00:22   

Stosuję olej z łososia i tran z wątroby dorsza - obie firmy Lunderland. Oba dodaję do mieszanki.
Ale mam wątpliwość - z kalkulatora wychodzą mi nieduże ilości tranu; mniej więcej do mieszanki dla dwóch kotów na tydzień wychodzi mi ok. 2 mg tranu, a tu gdzieś czytałam, że dzienna porcja to ok. 1 mg.
Więc jak to jest? Gdzie tkwi błąd :niewiem: ?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-12-30, 09:56   

Maciejko, małe sprostowanie: kalkulator podaje ilość tranu, którą należy dodać do mieszanki w gramach, a nie miligramach.

Jeżeli na tygodniową porcję mieszanki dla dwóch kotów kalkulator pokazuje Ci zaledwie 2 gr. tranu Lunderland, to rzeczywiście niewiele. Ale to wcale nie musi być błąd i być może jest to uzasadnione. Rozumiem, że nic Ci się nie świeciło na czerwono przy wit. D?

1) Czy oprócz tranu dodajesz do mieszanek trochę ryby? To by tłumaczyło, wskazania małej ilości tranu.
2) Na sugerowaną przez kalkulator ilość tranu (zawartą w nim wit. D) ma wpływ też waga zwierzaków, więc im mniejsze koty tym mniejsza rekomendowana ilość tranu (choć to wytłumaczenie wydaje mi się najmniej prawdopodobne, bo nie sądzę, żebyś miała jakieś mikrokoty).
3) Być może zastosowałaś w mieszance jakieś podroby akurat bogate w witaminę D i stąd już niewiele potrzeba było tego tranu dodać. Np. bogate w wit. D są serca wołowe i baranie, nerki wołowe i cielęce (sprawdź w kalku w zakładce Mięsa, ile wit. D zawierają zastosowane przez Ciebie podroby i mięśnie).


Na gorąco, takie mi przychodzą do głowy przemyślenia.
 
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-08, 00:39   

Pilnuję aby się nic na czerwono nie świeciło. Chyba że zawartość wody - ale ją dodaję tyle aby rozmieszać suplementy, a resztę - później do miseczki.
Serca daję tylko drobiowe. A jeśli chodzi o ilości i tranu i oleju, to na etykietce jest informacja, że dla kotów i małych psów dzienna dawka to pół łyżeczki od herbaty. Ale licho ie ile to jest wagowo. Próbowałam ważyć, ale niestety nie mam wagi jubilerskiej, więc nic z tego nie wyszło, potem się wszystko rozmazuje po naczyniu i do mieszanki trafia inna ilość.
Na razie dodaję "na oko", posługując się łyżeczką. Czy ktoś może wie, jaki jest przelicznik z ml na mg? Wtedy można by odmierzać odpowiednią porcję małą strzykawką.
Czym olej z łososia firmy Lunderland różni się od oleju SALMOPET? Czy w kalku można je traktować wymiennie?
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-01-08, 12:43   

1ml = 1g oleju z wątroby Dorsza. Dalej jest już różnie z tymi łyżkami, więc: 1ml = 1/3 łyżki płaskiej od herbaty lub 1ml = 1/5 łyżki głębokiej od herbaty. Na etykietach podają tą głęboką, więc wg Lunderland zalecana porcja pół łyżki od herbaty to 2,5ml = 2,5g.

Podtrzymuję wersję Margot, że należy wszystko brać w GRAMACH, a nie miligramach!
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-01-08, 13:12   

Maciejko, olej z łososia firmy Lunderland, lub olej SALMOPET to oleje więc zasadniczej różnicy nie ma, a mogą się różnić większa lub mniejszą zawartością kwasów Omega.
W przypadku dawkowania oleju nie należy się obawiać że g lub ml w tę lub w tę stronę spowoduje jakieś szkody. Ja stosuję olej Kronch Lachsol i podaje ileś tam pompek (4ml) w zależności od pory roku. W lecie mniej, a zimą więcej.
Tran to zupełnie insza inszość. Zależy jaki to tran i jak pozyskiwany, jaką ma zawartość D itp itd.
Maciejka napisał/a:
potem się wszystko rozmazuje po naczyniu i do mieszanki trafia inna ilość.

Zgadzam się z Tobą w zupełności :-P
Przeliczniki w pełnej obfitości są na stronce;
http://wieszjak.pl/przeliczniki
  Zaproszone osoby: 2
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-08, 13:28   

Tak jak pisze Sojuz pół łyżeczki do herbaty to jest 2,5g inaczej 2,5ml.
Tak samo jeśli chodzi o tran. Możesz sobie też kupić łyżeczkę-miarkę i za jej pomocą odmierzać- ja tak robię na przykład. Moim zdaniem nie ma sensu ważyć oleju co do mg.

Tak jak pisze Sandra oba oleje się mogą różnić ilością kwasów omega-3, omega-6 oraz DHA i EPA, a tak to nie ma zasadniczej różnicy między nimi. Co do salmopetu to nie wiem, ale Lunderland jest jakości farmaceutycznej i ma pełną analizę laboratoryjną.

Jeśli chodzi o tran to oczywiście dodajesz go tyle ile wylicza kalkulator, a nie tyle ile pisze na opakowaniu?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-01-08, 15:12   

Jeżeli chodzi o dokładniejsze przeliczniki, to ja spotkałam się najczęściej z takim, wg którego:

1ml oleju rybiego = ok. 0,91gr.

np. tu na stronie dla fretek http://www.ferretta.pl/di...ad-olei-z-ryb/.

Zresztą gdzieś w tematach barfowych był temat przeliczników oleju rybiego z ml na gr. podejmowany (być może jeszcze na chatulu) i własnie wychodziło dokładnie tak (ja ososbiście nie ważyłam).

Tak 1:1 to rzeczywiście przelicza się wodę, ale oleje są cięższe, choć podejrzewam, że są to tak małe różnice, że ciut w jedną lub drugą stronę nie zaszkodzą.

Gdzieś indziej w necie spotkałam się z takim przelicznikiem oliwy z oliwek, 1ml oliwy z oliwek = ok. 0,86gr.
 
 
Iowa 


Barfuje od: 6.12.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 21 Lis 2011
Posty: 372
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-01-08, 15:16   

Margot, olej ma mniejszy ciężar właściwy od wody;)
_________________
...inexplicable catness...
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-01-08, 15:28   

No tak, logiczne patrząc chociażby na przeliczniki wody i oleju ;-) i biorąc pod uwage fakt, że wlany do wody będzie się na niej unosił.
 
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-12, 02:28   

Dzięki wszystkim :kwiatek: ,
odmierzałam łyżeczką, ale chyba się przestawię na taką małą strzykawkę.
Można będzie dorysować swoją skalę.
Trochę się bałam przedawkowania tranu.
Z olejem z łososia jest inna sprawa - "przedawkowanie" grozi odmową zjedzenia...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne