BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
Deirs 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: z wyspy...
Wysłany: 2012-12-22, 16:44   

A co do samego oleju z lososia... Ostatnio jeden produkt przykul moja uwage dosc mocno.
To organiczny nierafinowany olej z lososia Sockeye.
Analiza produktu dla zainteresowanych: http://www.vitalchoice.co...0Fish%20Oil.pdf
Zastanawiam sie czy z racji tego ze jest nierafinowany to bedzie dzialam mniej/bardziej drazniaco na podrazniony przewod pokarmowy. Jest w kapsulkach wiec ewentualnie w ten sposob moglabym tez podac... :oops: Dagnes, co o tym sadzisz?

Dodam jeszcze ze proby znalezienia "odpowiednika" oleju z lososia nie wygladaja zbyt optymistycznie. Olej lniany dostarcza wysoka ilosc kwasow Omega 3, ale 50-60% z nich maja forme ALA. Mieszanka oleju lnianego z olejem z wiesiolka dostarcza za duzo Omega 6, przy tym ten sam zarzut co do typu kwasow Omega 3. Podobnie olej z kielkow przenicy, oliwa z oliwek czy olej z konopii.
Jedyne co na razie zostalo na tablicy to Baby’s DHA Vegetarian:

Ciekawa jestem co o tym sadzicie :twisted:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-12-28, 11:53   

Deirs, ten Baby’s DHA Vegetarian nie wygląda źle, choć ma wyjątkowo dużo kwasu DHA (w olejach rybnych jest na odwrót - EPA jest więcej niż DHA), musisz więc zobaczyć jak kotka będzie reagowała. Sprawa nietolerancji oleju z łososia może też być innej natury - być może chodzi o kwasy EPA i DHA gdy są podawane w jakiejś większej lub skoncentrowanej ilości, ale o tym przekonasz się po podaniu tego oleju dla dzieci.

Znalezienie zamiennika oleju rybiego wśród olejów roślinnych jest z góry skazane na niepowodzenie, ponieważ omega-3 z roślin to w zasadzie wyłącznie ALA, którego koty nie przetwarzają w EPA i DHA.

Deirs, dla twojej kotki jest jeszcze inne wyjście z sytuacji. Na pierwszej stronie wątku, w tym poście:
http://www.barfnyswiat.or...php?p=1344#1344
pisałam o tym, dlaczego stosujemy olej z łososia i kiedy można z niego zrezygnować. Tak więc, jeśli twoja kotka nie toleruje olejów w postaci czystej, to podawanie jej wyłącznie mięsa i tłuszczu ze zwierząt grass-fed i free range umożliwi Ci całkowite wykluczenie suplementacji kwasów omega-3. Nie tylko ze względu na omega-3, takie rozwiązanie jest pod każdym względem najkorzystniejsze.

Deirs napisał/a:
To organiczny nierafinowany olej z lososia Sockeye.
Analiza produktu dla zainteresowanych: http://www.vitalchoice.co...0Fish%20Oil.pdf
Zastanawiam sie czy z racji tego ze jest nierafinowany to bedzie dzialam mniej/bardziej drazniaco na podrazniony przewod pokarmowy.

To naprawdę trudno powiedzieć z góry, bo nie wiemy co dokładnie w oleju z łososia powoduje nietolerancję u twojej kotki. Taki nierafinowany olej na pewno jest bardziej wartościowy dla organizmu, ale z drugiej strony może zawierać dodatkowe składniki drażniące.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Deirs 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: z wyspy...
Wysłany: 2013-01-18, 10:09   

Jezeli ktos musi suplementowac EPA i DHA w inny sposob niz olej z lososia, Baby’s DHA Vegetarian jest mozliwym rozwiazaniem. Po 2 tygodniach suplementowania nadal brak objawow nietolerancji pokarmowej (wczesniej wystepowaly po 3 roznych olejach z lososia), kot zas je z apetytem mieszanki do ktorych jest dodany. Obserwowalny wzrost energii oraz zmniejszenie podraznien wywolywanych innymi skladnikami pokarmowymi.

Baby’s DHA Vegetarian ma wyczuwalna rybna nute, niejako przytlumiona, oraz alg. Jest mocno skoncentrowany, dlatego tez nie nalezy spozywac go w formie nierozcienczonej (nie tylko drazni ale wrecz parzy przelyk), najlepiej dodawac do tlustej mieszanki.

Wady: dwa dni po wprowadzeniu suplementu z mojego kota zaczelo sie sypac futro - i to doslownie. W ciagu 3-4 dni (!) zrzucila niemal cala okrywe wlosowa: podszerstek, wlos okrywowy i wlos oscisty. Aktualnie EUR ma wlos dluzszy niz moja poldlugowlosa (teraz juz tylko z nazwy) zolza.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-01-18, 10:12   

Deirs, gdzie w Polsce można to dostać?
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Deirs 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: z wyspy...
Wysłany: 2013-01-18, 11:14   

Na pewno na amazon.co.uk produkt jest dostepny i chyba wysylaja do Polski...

Zapewne mozna podpytac w sklepach weganskich lub wegetarianskich. Ewentualnie czy nie zechca sprowadzic, gdyz brak jest na rynku odpowiednika z kwasami zarowno DHA jak i EPA.
Z tego co widze w Polsce jest Omegamed? Baby DHA, rowniez ekstraktowany z alg, zawiera on jednak tylko kwasy tluszczowe DHA. :oops:

Producentem Baby’s DHA Vegetarian, ktory testowalam, jest Nordic Naturals www.nordicnaturals.com/en...14/?ProdID=1672 .
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-01-18, 14:25   

Czy olej z łososia (np. Salmopet) ma jakiś termin przydatności do spożycia liczony od otwarcia butelki?
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-18, 19:45   

Termin przydatności

O jakości oleju z łososia świadczy także jego termin przydatności do użycia po otwarciu i zalecenie co do przechowywania oleju po otwarciu. Zwykle czysty 100% olej z łososia bez żadnych dodatków można przechowywać po otwarciu maksymalnie 8 tygodni w lodówce. Przechowywanie w niskiej temperaturze w ciemności spowalnia proces oksydacji i przemian nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku takiego oleju mamy pewność iż nie zawiera on żadnych konserwantów czy sztucznych dodatków.

z: http://ekozwierzak.blogspot.com
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-01-20, 13:00   

właśnie wygrałam na zawodach litrowa flaszkę rzeczonego oleju (niestety BRIT, a o tej firmie mam jak najgorsze zdanie, ale darowanemu koniowi..... :) )

Oczywiście zawsze słyszałam że taki olej jest suer itp, ale kolega powiedział że jego psy mają po nim straszliwy apetyt.

Prawda to? bo nie wiem czy mam się lękać wygłodniałego psiaka - toć on musi 7kg zrzucić :hair:
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-01-22, 15:57   

dobra, sama sobie odpiszę :P

skutku ubocznego żadnego nie zobaczyłam. apetyt normalny a psica je bardzo chętnie.

Może u znajomego było to, że psiaki poczuły trochę natury i chciały jeszcze (na suchym tylko lecą) :)
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-23, 16:22   

Tez nie zauważyłam powiązania olej = większy apetyt. ;)
_________________
www.fotopsy.pl
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-01-30, 21:39   

Olej z łososia można podawać kotom z mieszanką albo samodzielnie.

Czy jeżeli do mieszanki wleję odpowiednią porcję oleju (tak, by wyszedł średnio 1ml na kota na 1 dzień), to mogę to wpisać do kalkulatora i przyjąć tym samym, że mam tłustszą mieszankę?
Czy raczej ten olej powinien stanowić extra tłuszcz, a mieszanka powinna być właściwie zbilansowana bez niego?
 
 
Konstancja 

Dołączyła: 20 Lut 2013
Posty: 29
Wysłany: 2013-02-22, 09:21   

Mam takie pytanie - bo moj kocurek oleju pitnego w zaden sposob nie chce pobierac - dlatego sie przerzucilam na kapsulki, te podaje bez problemow. Na rynku jest wiele plynnych olejow z lososia, natomiast w kasulkach do tej pory znalazlam tylko Salmopetu w zooplusie, niestety jest juz od dawna niedostepny (z jakies 3 czy 4 miesiace :niewiem: ). Czy w takim razie czasowo moglabym go zastapic ludzkim tranem i nie zaszkodzic kotu? Podsylam dwa linki do tranow, moze ktorys bedzie ok?

http://www.doz.pl/apteka/...kapsulki_60_szt

http://www.vivasan.me/pl/...ah-vital-pljus/

Sprawa pilna bo juz niedlugo linienie :-/
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-22, 09:49   

Olej z łososia i tran to dwie różne rzeczy. Nie można zastąpić jednego drugim.
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-22, 10:00   

Olej z łososia jest źródłem kwasów tłuszczowych DHA i EPA
http://www.barfnyswiat.or...php?p=1337#1337
Tran jest źródłem witaminy D
http://www.barfnyswiat.or...php?p=2417#2417 punkt VII, w tym poście masz też linki do polecanych tranów
 
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-04-13, 12:13   

Ponawiam pytanie:

Czy jeżeli do mieszanki wleję odpowiednią porcję oleju (tak, by wyszedł średnio 1ml na kota na 1 dzień), to mogę to wpisać do kalkulatora i przyjąć tym samym, że mam tłustszą mieszankę?
Czy raczej ten olej powinien stanowić extra tłuszcz, a mieszanka powinna być właściwie zbilansowana bez niego?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne