BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suplementy w żywieniu psów
Autor Wiadomość
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-08, 20:41   

W tym temacie zdania są chyba dość podzielone. Wg mnie jedna porcja ryby na tydzień spokojnie może zastąpić wyliczone ilości oleju na kg miesa. Ale zapewne kilka osób się ze mną nie zgodzi i powie, że tak się nie da.
Ja podaję właśnie tłuste ryby (w tym łososia i pstrąga) tak raz w tyg. Ale zaznaczam, że ja karmię mięsem głównie dzikim i wypasanym a nie pasionym kukurydzą i ziarnami - stąd też proporcje kwasów tłuszczowych w takim mięsie są inne
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-06-09, 10:18   

Odkąd dzięki Zofijówce mamy stały zapas ociekających tłuszczem skór łososiowych, też nie podaję już olejów - raz w tygodniu 150-200g takiej tłustej papki załatwia nam sprawe
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-06-10, 10:12   

W przypadku karmienia wyłącznie dziczyzną (ale prawdziwą, a nie dokarmianą zbożami) oraz mięsem zwierząt free range żywiących się tylko na pastwisku w zasadzie nie potrzeba w ogóle suplementować psa olejem z łososia. Porcja ryby to będzie po prostu część jadłospisu.
Jeśli pies żywiony jest mięsem zwierząt karmionych paszami (także tymi EKO!) lub "dziczyzną" (są już np. jelenie hodowlane i inne takie), to olej z łososia powinien być obowiązkowym suplementem, oprócz porcji ryby, która w takim przypadku nie załatwia problemu potężnego nadmiaru kwasów omega-6 w mięsie.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-06-10, 11:00   

Dagnes - jak wrzucam do miski porcję zmielonych skór z łososia to po chwili mam osad w misce na dnie a miska wypełniona olejem
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-06-10, 11:03   

No i OK. Czyli dajesz psu olej z łososia :mrgreen: .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-06-10, 11:07   

W sumie finalnie tak...samodzielnie robiony :mrgreen:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-10, 13:13   

isabelle30 napisał/a:
Dagnes - jak wrzucam do miski porcję zmielonych skór z łososia to po chwili mam osad w misce na dnie a miska wypełniona olejem


No właśnie to mnie zastanawia. Moje mielonki łososiowe też aż ociekają olejem. Filety, które czasem dostaję są wściekle tłuste. Czy w związku z tym naprawdę nie można uznać, że w takiej łososiowej porcji znajduje się de facto taka ilość oleju, jaką podalibyśmy z buteleczki, żyżeczką do mieszanki? Bo ile podaje się oleju z łososia? Ktoś mi podał wyliczenia, że ok 75mg na 1kg masy ciała psa dziennie. W przypadku mojego psa to wychodzi tygodniowo niecałe 6g. To jakaś łyżka stołowa? Dwie? Nie będzie tyle w 300g łososia(tyle wynosi porcja u mojego psiaka)?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-06-10, 13:29   

Ale to jakieś strasznie małe ilości psom podajecie :-? .
Kotom dajemy około 1-2 gramy oleju dziennie, a kot waży jakieś 3-5 kg.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-10, 13:46   

Chwila. W jadłospisach dla kotów widziałam 1ml lub 2 łyżeczkioleju na 1kg mięsa w mieszance( w gotowych przepisach). To jak to jest?
Ale pomijając tą nieścisłość - idę o zakłąd, że w moich mielonkach jest więcej oleju niż ta 1-2łyżki stołowe na jedną porcję. W czwartek akurat mam dostawę - aż sprawdzę
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-06-10, 13:57   

w naszej porcji 200g zmielonej skóry 3/4 to olej...
Jak podawałam olej to była łyżeczka dziennie, a w tej misce teraz jest znacznie wiecej niż łyzeczka
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-06-10, 14:47   

W moich przepisach dla kotów podaję 2-3 łyżeczki oleju na 1 kg mięsa. Łyżeczka to około 4-5 gramów oleju. Mamy więc tu jakieś 8 -15 gramów.
Dla 4-kg kota to porcja na 10 dni, więc wychodzi 0,8-1,5g dziennie, oprócz odrobiny ryby, która też wchodzi do mieszanki. Zwykle zalecam dla przeciętnego kota 1-1,5 grama oleju dziennie, co i tak jest wersją bardzo "oszczędnościową" ;-) w porównaniu do zaleceń np. producenta Salmopetu. Na opakowaniu tego oleju mamy dawki dzienne dla psa i kota uzależnione od wagi zwierzęcia:
poniżej 5 kg: 2,5 ml (½ łyżeczki)
5-15 kg: 5,0 ml (1 łyżeczka)
15-30 kg 10,0 ml (2 łyżeczki)
powyżej 30 kg: 15,0 ml (3 łyżeczki)

Należy brać pod uwagę, że olej z łososia nie składa się w 100% z kwasów omega-3, a jedynie w max. 25%.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-10, 15:37   

To spójrz może na "gotowe przepisy" bo tam jest napisane 1ml lub 1-2łyżeczki na kg mięsa!! Bardzo inaczej od twoich zaleceń.

Patrzę na zalecenia producenta, które przytoczyłaś. Mój pies wpadałby pod kategorię łyżeczka dziennie. Nadal uważam, że tyle spokojnie dostarczam w tygodniowej porcji ryby (która zazwyczaj jest łososiem).
Do tego oczywiście, zaznacze jeszcze raz, że mój pies jada dużo dzikiej dziczyzny a sklepwe mięso lokalne - tu się wypasa a dokarmia sianem ewentualnie sianokiszonką
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-06-10, 17:48   

dagnes napisał/a:
Należy brać pod uwagę, że olej z łososia nie składa się w 100% z kwasów omega-3, a jedynie w max. 25%


No właśnie, ponieważ w oleju z łososia najważniejsze są kwasy omega-3, bo ze względu na nie suplementujemy go naszym zwierzakom, to w literaturze, którą podczytuję, a która dotyczy oczywiście leczenia osłonowego nerek podawane są zalecane dawki dzienne właśnie kwasów omega-3 w gramach, a nie oleju rybiego. Może dane, które zacytuję poniżej, będą w jakiś sposób pomocne w ustaleniu przybliżonej dawki dziennej oleju z łososia dla zdrowych psów (zwłaszcza dla tych opiekunów, którzy kupują oleje w sklepie i znają ich skład pod względem zawartości omega-3).

I tak, cytuję z " Nefrologia i Urologia Psów i Kotów" J. Elliott, G.F. Grauer:

"Dodawanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (n-3PUFA) do diety psów i kotów jest uzasadnione i można to uzyskać poprzez stosowanie diet specjalistycznych "diet nerkowych", które są nimi uzupełniane lub dodawać je do pokarmu w ilości 1-3g. n-3 PUFA/250kcal dla psów i 0,5-1,0g/kota/dobę."

Jeżeli więc olej zawierałby ok. 25% kwasów omega 3 i zdrowemu psu podawalibyśmy dolną dawkę zaproponowaną dla psów z problemami nerkowymi, czyli 1gr. omega-3, to powinien dostawać 4gramy oleju/250kcal dziennie, czyli pi x drzwi ok. 1 łyżeczki/250kcal/dzień.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-06-10, 17:53   

ciocia_mlotek napisał/a:
To spójrz może na "gotowe przepisy" bo tam jest napisane 1ml lub 1-2łyżeczki na kg mięsa!! Bardzo inaczej od twoich zaleceń.

Ten 1 ml jest w gotowych przepisach z innych portali. U mnie są 2 do 3 łyżeczek.
Przeliczając łyżeczki na gramy oraz ten kg mięsa na porcje dzienne wychodzi dokładnie tak jak pisałam.

Ciociu_mlotek, karmiąc dziką dziczyzną naprawdę nie potrzebujesz tego oleju dawać psu wiele i wystarczy kawałek ryby jako naturalny element diety. Ja to rozumiem i nie kwestionuję. Weź jednak pod uwagę, że większość barferów kupuje mięso w sklepach ze zwierząt żywionych paszami, w których stosunek omega-6 do omega-3 wynosi 20-50:1. Ogólne zalecenia dla "przeciętnych barferów" powinny więc ten olej uwzględniać jako dodatkowy suplement oprócz ryby.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-10, 19:31   

Ja zdaję sobię sprawę z różnicy pomiędzy karmieniem dziczyzną i wypasanym a fermowym. I z kolei ja nie westionuję dodatku oleju z łososia. Uważam, że jest jak najbardziej potrzebny. Co mnie zastanawia to rozbieżności w zaleceniach podawanej ilości oraz to, ile tegoż oleju jest właśnie w samych rybach. Zakładajac, ze pies nie dostaje ryby wcale wtedy powiedzmy używamy wg zaleceń producenta. Ale czy jeżeli pies rybę dostaje to czy ilość oleju nie jest równoznaczna z tym, co dodawane by było w postaci oleju

dagnes napisał/a:

Ten 1 ml jest w gotowych przepisach z innych portali. U mnie są 2 do 3 łyżeczek.
Przeliczając łyżeczki na gramy oraz ten kg mięsa na porcje dzienne wychodzi dokładnie tak jak pisałam.


Chodziło mi o to, że może warto to zweryfikować, żeby nie było tak skrajnych różnic w zaleceniach :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne