BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tauryna
Autor Wiadomość
nomka 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 28
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-14, 15:15   

Sihaya napisał/a:
Czysta tauryna w kapsułkach to mało prawdopodobne. Musi być z antyzbrylaczami, no chyba, że w kapsułkach będzie twarda jak kamień - raczej mało prawdopodobne aby którakolwiek z dostępnych technologi kapsułkowania była w stanie sprostać tak twardemu surowcowi jakim jest tauryna bez substancji antyzbrylających.

W świetle tego co napisała Sihaya wszystkie dostępne na rynku tauryny, nawet taka ze sklepu zoologicznego (Tatzenladen Taurine), czy dystrybuowana na forum - farmaceutyczna zawiera jakieś substancje, które powodują, że pozostaje w postaci sproszkowanej a nie twardej skały...

No chyba że ja czegoś nie zrozumiałam... :-?
 
 
Kastiel 


Barfuje od: 2013
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-15, 14:33   tauryna dla koni :)

pytanie zielonego, spóźnionego, zaczynającego przygodę z kotem:
-------------
tauryna
-------------
http://onephoto.nazwa.pl/...pl&kategoria=12

mam pytanie do zaawansowanych:
na stronie tego sprzedawcy (akurat suplementy dla koni :)) znajduje się tauryna 99%-towa w opakowaniach 1 kg (forma krystaliczna - tak przynajmniej widać na zdjęciu). Zastanawiam się, wobec ograniczonej dostępności tauryny nad zamówieniem 1 opakowania
Czy ktoś może mi powiedzieć jaką dawkę chemiczną (ile g aminokwasu, bo posługujemy się tu dawkami gramami proszku, a to nie to samo) przyjąć , bym mogła przeliczyć to na dawkę proszku (zakładam, że na opakowaniu będzie napisane ile w 1g jest wagowo czystego aminokwasu)
następne pytanie: czy taka "japońska końska" tauryna spożywcza (raczej jest to zwykła tauryna spożywcza , ale pewna być nie mogę) będzie bezpieczna dla kotów , ktoś przerabiał ten temat?
jeśli ktoś z Wrocławia będzie chętny do wspólnego zamówienia (do 5 kg przesyłka kurierem za 16zł), możemy się dogadać :food:
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-12-19, 11:38   

My też mamy formę krystaliczną 99% bodajże, raczej niczym się nie różni, możesz śmiało nabyć :-)
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-12, 08:37   

nomka, pierwszy post tego wątku opisuje substancję. Generalnie jest to proszek, który lubi się zbrylać. Bryłki takie są potem twarde jak kamień (nawet młynek ma z nimi trochę kłopotów), ale potem ładnie rozpuszczają się w wodzie. Ja zeskrobuję potrzebną mi ilość, co chyba jest najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z pobieraniem tauryny z pojemnika.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
malgos 

Barfuje od: 2013
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 07 Lut 2013
Posty: 47
Wysłany: 2013-02-16, 11:29   Re: Tauryna

koniczynka napisał/a:
Dawkowanie tauryny:
Przyjmuje się iż kot powinien spożywać 200-500 mg tauryny dziennie.

Koniczynko, w twoim sklepie podane są wartości "Zaleca się aby dorosły kot otrzymywał wraz z pokarmem 250-400 mg tauryny dziennie.".

A tu jeszcze:
Sihaya napisał/a:

Dzienna dawka bytowa tauryny to 500- 1000 mg dla kota dorosłego.

:niewiem:
Nie wiem ile trzeba przyjąć tej tauryny dziennie. Czy to zależy od wagi kota?
Chciałam policzyć ile powinnam suplementować w tej chwili gotowe jedzenie uwzględniając ilość zjadanego pokarmu. Ale biorąc pod uwagę powyższe informacje nie wiem jakie mam przyjąć zapotrzebowanie. :-(
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-02-16, 14:18   

malgos, 500-1000 g tauryny na kota to są wartości, które dziennie powinien przyjąć kot o średniej wadze ok. 4 kg. Przy niedoborach, w niektórych schorzeniach i w stanach zwiększonego zapotrzebowania podajemy taurynę w górnej granicy lub nawet więcej jeśli jest taka potrzeba. Takie informacje podaje literatura naukowa. Nie jest to sprzeczne w stosunku do tego, co koniczynka napisała, bo jeśli doliczymy do tych 200-400 mg tauryny tę zawartą w pokarmie mięsnym wraz z podrobami, to wyjdzie praktycznie na to samo. Nie ma się co stresować, uważam, ewentualną nadpodażą tauryny bo jej przedawkowanie nie jest możliwe.
 
 
Klaudia 

Barfuje od: 12.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 49
Skąd: Słubice
Wysłany: 2013-03-20, 20:26   

Hej. Jestem właścicielką dwóch yorków - 6 lat, drugi 5 miesięcy. Do tej pory dostawali surowe mięso, kości, lecz w dalszym ciągu dostają karmę.
Forum czytam już od jakiegoś czasu, przewertowałam mnóstwo tematów, co nie co się dowiedziałam :-D
Ostatnio intensywnie zastanawiam się na przejście BARFa całkowicie, także zaglądnęłam do działu suplementów i powoli czytam tematy :->

Jakie jest zapotrzebowanie psów na taurynę?
Czy jest to zależne od wagi psa? (starszy waży 4,2kg, młoda ok. 2,8kg)
 
 
 
milena88 


Barfuje od: 8marca 2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 127
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2013-04-29, 13:02   

Ja miałabym pytanie odnośanie przechowywania tautyny. Czy może ona leżakować w tym samym woreczku co do mnie przyjechała, czy konieczne jest przełożenie jej do szczelnego wiaderka? Część potrzebną sobie odsypałam a resztę szczelnie zawiązałam tak jak była. Od dziś sama suplementuje sobie taurynę :-)
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-05-23, 12:01   

A czy podawanie jej psom jest uzasadnione? Psom, w tym sukom przed, w trakcie i po kryciu, w połogu i szczeniętom. :kwiatek:
_________________
teriery irlandzkie - hodowla Zofijówka http://www.zofijowka.cba.pl
Hand Made'owe saszetki na smakołyki http://www.facebook.com/pages/KLIK-Smakołyk/330114460426507?sk=photos_albums
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-06-01, 23:14   

Zofijówko, tauryna wspomaga serce. W sumie jest kluczowa dla prawidłowej pracy serca oprócz l-karnityny. Brutusa więc wspomagam - niestety niedoczynność tarczycy mocno serce niszczy a u niego zdiagnozowano problem dość późno. Dodatkowo tauryna wchodzi w skład kwasów żółciowych. Dość dużo jej tam potrzeba.
Tak, suplementacja tauryny u psów też jest uzasadniona, bo psy choć same sobie potrafią zsyntetyzowac ten aminokwas to jednak część potrzebnych ilości ciągną z pokarmu
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-14, 17:58   

Ula i Ryś napisał/a:
I ta dodatkowa tauryna - dlaczego? Czy wartość odżywcza mięs hodowlanych jest niższa niż była w czasach dzikich kocich przodków? Może dlatego?

Wartość odżywcza mięsa sklepowego jest stanowczo inna niż zwierząt dzikich. Wiąże się to między innymi z trybem życia i pokarmem. Większość zwierząt hodowlanych jest pasiona sztucznymi paszami, o składzie i jakości nieodpowiedniej dla gatunku. Nie ma zwierząt w stanie dzikim, które się żywią głownie ziarnami zbóż i ich produktami. Dlatego podaje się suplementy
Koty nie syntezują tauryny same (albo w małym stopniu). Mięso zwierząt hodowlanych jest w nią dość ubogie. czytałam też, że mielenie mięsa ma jakiś wpływ na zmniejszenie ilości tauryny (ale ne mam konkretnych dowodów więc nie przyczepiam się do tej wizji kurczowo).

[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2013-06-15, 11:03 ]
Posty przeniesione z innego tematu:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=28586#28586
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Ula i Ryś 

Barfuje od: 08-06-2013
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 37
Dołączyła: 13 Cze 2013
Posty: 23
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-14, 18:05   

Tak i mi się dedukowało w głowie mej. :) Brzmi logicznie. To identyczny kazus jak ten z łososiem norweskim dzikim/hodowlanym. W takim razie suplementacja mięsa jest niezbędna, chociaż zdaje się że samo mięso bez ekstra dodatków to i tak lepiej niż najlepsza sucha karma. Czy w ogóle jest właściciel kota/psiaka na BARF, który zauważył pogorszenie kondycji pupila po przestawieniu? Może zacznę prowadzić dla rodziców foto-dziennik obrazujący poprawę stanu kociszcza? ;)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-06-14, 21:37   

Ula i Ryś napisał/a:
I ta dodatkowa tauryna - dlaczego? Czy wartość odżywcza mięs hodowlanych jest niższa niż była w czasach dzikich kocich przodków?

Akurat w przypadku tauryny nie o to chodzi. Naturalna dieta kotów to głównie myszy, których mięso jest najbogaszym źródłem tauryny na świecie. Zawartość tauryny w tuszkach myszy jest 10-20 razy większa niż w jakimkolwiek innym mięsie, nawet hodowanym w sposób ekologiczno-naturalny. Dlatego koty, przystosowując się do takiej diety w procesie ewolucji, całkowicie utraciły zdolność syntezy własnej tauryny, jednocześnie mając na nią ogromne zapotrzebowanie w związku ze swym specyficznym metabolizmem.
Nie ma więc znaczenia, czy żywimy kota dziczyzną czy kurczakami - zawsze wystąpi niedobór tauryny jeśli nie będziemy jej suplementować, chyba że włączymy do kociej diety, jako znaczącą jej część, świeże myszki polne.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-06-14, 22:05   

dagnes, jeżeli mój kot sam sobie na myszy poluje i je zjada to nie muszę mu już tauryny suplementować?
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-06-15, 11:06   

To zależy ile tych myszy zjada. Jeśli stanowią one co najmniej połowę jego diety, a reszta to surowe mięso, które mu podajesz, to kot powinien poradzić sobie z taką ilością tauryny.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne