BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz niskowęglowodanowy dla ludzi
Autor Wiadomość
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-12, 22:47   

gerda napisał/a:
Jakie mięsko - takie jakie sama zrobię :niewiem: - ile rodzajów na raz mogę zrobić ? Jak coś np upiekę, czy ugotuję to mam to jeść cały dzień, a nawet 2 dni :niewiem: (mam tylko pitrasić?) Nuda :evil: - i tak jest problem z wymyślaniem co ugotować nawet z kartoflami :evil: Może jakaś podpowiedź :twisted:

W następnym tygodniu będę wertował fora paleo, mam ich ze 20 zebranych, więc będzie trochę roboty. Postaram się zgromadzić kilka fajnych przepisów i ułożyć dwa kompletne jadłospisy. Narzędzia mam, więc to nie będzie trudne, ale zdecydowanie mozolne :-/
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2013-07-13, 10:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-07-12, 22:48   

Kurczak, pokrojony w kostkę, usmażony na oleju kokosowym. pod sam koniec dodać pokrojonego w kostkę ananasa. Smak niebiański. Olej kokosowy przenika mięso (nie wierzcie jak piszą, że olej kokosowy nie wpływa na smak potraw bo wpływa i to bardzo) a ananas dodaje dodatkowego aromaciku. Potrawa jest do przygotowania w chwileczkę, nie brudzi się dużej ilości naczyń a w smaku rozkoszna
Kurczak, cały, obłożony cienkimi plastrami boczku. Przyprawić do smaku, upiec. Jak potrzebujesz małej porcji to możesz to samo zrobić z jakimkolwiek kawałkiem kurczaka.
Kotlety ze schabu - roztłuc, przyprawić położyć świerze liście szpinaku. Zawinąć, upiec
Pierś z ptaka jakiegokolwiek - zioła prowansalskie i czosnek - natrzeć mocno, zawinąć w fiolię, upiec
Możliwości jest miliard.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Nitka 

Barfuje od: 08-2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 105
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 2013-07-12, 22:56   

Ja np. na śniadanko jem wędlinę (samą) kupioną w zaufanym miejscu i do tego sałatka z pomidorów ze śmietaną - duużo sałatki ;-)
Na obiadek dwa kotlety schabowe, bez panierki, uwentualnie z panierką z siemienia lnianego i do tego np. tarta marchewka z jabłuszkiem - duużo marchewki..
Na kolację albo wątróbka smażona z cebulką i do tego ogórasy kiszone, albo jajecznica.. zależy.. w dni targowe kupuję wiejski twaróg. Jest boski! :food:
Często robię mielone bez bułki - takie omlety z mięsem mielonym.
Na każdy posiłek jest mięso, bardziej wymyślam z surówkami, bo i teraz wybór jest wielki.
Często podjadam zamiast słodyczy obsuszaną kiełbaskę pokrojoną w plasterki.

Na czekoladę jednak nie umiem sobie znaleźć zastępstwa.
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-07-12, 23:28   

Ciekawy ten kurczak z ananasem - ananas świeży czy może być z puszki? Na olej kokosowy mam uczulenie, ale mogę dać masło klarowane lub smalec gęsi? Kotlety bez panierki robię, mielone też. Wędlin nadających się smakowo ( i chyba- ale tylko chyba) składem jest bardzo niewiele :evil: Droższe kabanosy zamiast cukierków :twisted: Surówki źle znoszę (oprócz pomidorów) Jajka gotuję, czasem smażę. Wszystko to mało - będę głodna. :roll: Teraz dopycham owocami (czereśnie są wysokokaloryczne, jak się skończą będę głodna) Zobaczę przepisy Sojuza, ale jeśli zjem rano wędlinę (na razie upiekłam chlebki(KR-IRL) to na obiad i znowu na kolację (wczesną) coś trzeba gotować. :evil:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-07-12, 23:35   

Coprawda w tym kurczaku z ananasem u mnie olej kokosowy był kwintesencją :lol: Ale nie widzę czemu nie można użyć innego tłuszczu. Smak będzie inny, ale kto powiedział, że gorszy.
Nie bój się esperymentować, to fajne
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Iowa 


Barfuje od: 6.12.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 21 Lis 2011
Posty: 372
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-07-13, 07:02   

Mam wrażenie, że po długim czasie na takiej diecie przestawia się zupełnie podejście do jedzenia. Od kilku miesięcy (pewnie ponad pół roku) codziennie jem jajecznicę, czasem z dodatkami, zazwyczaj taką samą cały czas. Codziennie cieszę się na samą myśl o śniadaniu;) a np. ludzie po Dukanie często narzekają, że im jajka zbrzydły i nie mogą na nie patrzeć. Ja nie potrzebuję urozmaicenia, mogłabym jeść codziennie to samo.
_________________
...inexplicable catness...
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3009
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-13, 10:04   

można kogel mogel zrobić - na "dopchnięcie. - zaczerpnięte z diety dr. Kwaśniewskiego.
Mnie smakował taki (a przepis wydawał się dziwny). żółtka z odrobiną cukru (puder szybciej się rozpuszcza) "wykoglować" i dodać do tego śmietany 30%. Można mikserem. Syci jest smaczne i nie tuczy (bo cukru tyle się daje co na smaczek by było).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-07-13, 11:10   

Dobrze, ze znów ruszył ten watek...bo potrzebna inspiracja i wsparcie...
Wczoraj udziergałam omlet z jajek i jogurtu Klimeko ( musi być ten http://www.klimeko.pl/jogurt.html ) bo jest odpowiednio tłusty i taki smaczny.....
Wyszedł super delikatny.
Ale tutaj tez te miliardy.. :twisted:
  Zaproszone osoby: 2
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-07-13, 15:47   

Iowa - nie wiem czy to dobry pomysł jeść jajka codziennie (wiosną i latem może tak) - bo chyba Dagnes napisała, że nasi przodkowie jedli jajka okazjonalnie, gdy były dostępne - a dostępne są wiosną i trochę latem :twisted: Sandra - niestety, takiego jogurtu u nas nie widziałam. Może grecki się nada, albo śmietana 30% ? kogel-mogel niesłodki traci sens :evil: może z miodem by się udał :niewiem:
 
 
Iowa 


Barfuje od: 6.12.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 21 Lis 2011
Posty: 372
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-07-13, 15:59   

gerdo, ja nie staram się jeść jak nasi przodkowie, a jedynie jem dużo mniej węglowodanów.
_________________
...inexplicable catness...
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-07-15, 13:21   

gerda napisał/a:
kogel-mogel niesłodki traci sens :evil: może z miodem by się udał :niewiem:

"Kogel-mogel" z miodem jest OK pod warunkiem, że:
1. miód jest surowy
2. miód jest wliczony w dzienny limit węglowodanów.

gerda napisał/a:
nasi przodkowie jedli jajka okazjonalnie

Iowa napisał/a:
ja nie staram się jeść jak nasi przodkowie (...)

No właśnie - jedzenie dziś dokładnie jak nasi przodkowie jest niemożliwe. Większość zwierząt i roślin, które oni zjadali niestety wymarła (znaczy człowiek wytrzebił przeważającą ich część). Dostępne dziś rośliny uprawne i mięso hodowlane nie zawierają nawet niewielkiej części tych składników odżywczych, jakie zawierały ich prototypy tysiące lat temu. Za to zawierają dodatki "extra" - pestycydy, herbicydy, ołów i inne metale ciężkie, hormony, antybiotyki i inną chemię.
Dlatego jedzenie jajek nawet codziennie uważam za niezbędą konieczność (tylko nie tych od kur klatkowych!), ponieważ są one jakby naturalną multiwitaminą, która uzupełnia niedobory z mięsa i roślin.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2013-07-15, 14:10   

a już miałam wyrzuty sumienia że jadam tyle jajek
codziennie prawie :food:
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-07-15, 17:13   

A i ja znów wróciłam do jaj i odczuwam ich fajny smak . Tutaj na wsi mam dostęp do nie przekombinowanej natury. Żadne tam Bio, Eco..
Po prostu zwyczajna kura nie jakaś tam podwórkowa.
Zwyczajny wiejski kurak, wybieg, trawa, ziarno i poboczne przysmaczki ptactwa domowego jak robaczek, muszka, trawka itp.
A z jajami jak to z jajami, wiadomo, że namieszać można wiele :lol:
Teraz dodaje taki tłuściutki kwaskowaty jogurt i tak ino, ino na patelni byle się ścięło białeczko...
Będę jadła zaś nie obrzydnie. ;-)
  Zaproszone osoby: 2
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-07-16, 16:06   

Serek kozi zawinięty w plasterki parzonego boczku + jakiś tam owoc to jest dobre danko z serii mało węgli ?
Czy jeśli zacznę podjadać więcej nabiału typu; maślanki, jogurty, sery ( białe, żółte) to zachwieje równowagę w diecie Paleo czy w ogóle to już Paleo będzie, a nie hybryda?
Pytań nie mam bo...
Tak, bo nabiał w Diecie Paleo jest zabroniony tak jak cukier, sól, warzywa zawierające dużą ilość skrobi, produkty zbożowe oraz te, które powstają z wykorzystaniem kukurydzy, warzywa strączkowe oraz chemiczne dodatki do jedzenia...

Ale kto z nas stosuje ja tak restrykcyjnie ..bez SOLI ! bez CUKRU!
I tylko tyle węglowodanów aby przełknąć padlinę... :-(
Ja jem zdecydowanie duuuużo więcej warzyw i owoców..
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2013-07-19, 21:30, w całości zmieniany 1 raz  
  Zaproszone osoby: 2
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-18, 14:18   

Zebrałem kilka fajnych przepisów. Są one zgodne z zasadą, żeby nie mieszać w jednym posiłku roślin i zwierząt - że tak ujmę. Czyli albo danie wyłącznie z roślin, albo wyłącznie z mięsa/podrobów, ewentualnie z niewielką ilością przypraw.
Wszystkie te przepisy znajdą się w kalku dla ludzi

Sałatka z cukinią

Liczba porcji: 2
Łączna masa dania: ok. 440g

Składniki:
    - Cukinia ze skórą, 392g (2 średniej wielkości) surowe
    - Sok z cytryny, 15g (1 łyżka stołowa, wyciśnięty z jednej połówki)
    - Oliwa z oliwek, 28g (2 łyżki stołowe)
    - Sól morska (himalajska) nierafinowana, 5g (1 łyżeczka)
    - Świeże zioła, np. mięta, bazylia, pietruszka

Sposób przyrządzenia:
Za pomocą obieraczki kroimy cukinię w długie plastry (wzdłuż cukinii), a następnie polewamy ją oliwą z oliwek, sokiem z cytryny i posypujemy rozdrobnionymi ziołami. Mieszamy. Na końcu doprawiamy solą morską oraz czarnym pieprzem do smaku. Gotowe!

Źródło: http://dieta-paleo.pl


Mięsne babeczki z wołowiną

Liczba porcji: 4
Łączna masa dania: ok. 860g

Składniki:
    - Wołowina mielona, 450g
    - Wieprzowy boczek bez kości, 350g (8 plasterków, reszta pocięta w kawałeczki)
    - Mleczko kokosowe, 56g (63ml)
    - Czosnek ząbek, 2 szt
    - Natka pietruszki
    - Pieprz czarny mielony

Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 200 st. C. W dużej misce wymieszać MIELONĄ wołowinę, kawałki boczku, czosnek i mleko kokosowe, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Można użyć miksera. Przyprawić pieprzem do smaku. Nie trzeba dodawać soli. Brzegi foremki na babeczki obłożyć plastrami boczku, a foremkę wypełnić mieszanką wołową. Włożyć do piekarnika i piec przez 30 minut. Po wystygnięciu, wyjąć danie z foremek i posypać posiekaną pietruszką. Gotowe!

Źródło: http://paleodietlifestyle.com


Pasztet drobiowy

Liczba porcji: zależy od preferencji
Łączna masa dania: ok. 610g

Składniki:
    - Kurczak wątroba, 225g
    - Czosnek ząbek, 1szt
    - Wieprzowina boczek bez kości, 40g (3 cienkie plastry pocięte w kostkę)
    - Masło klarowane, 188g
    - Kurczak mięso, 150g
    - Świeża natka pietruszki, siekana
    - 3 łyżki octu
    - Sól i pieprz do smaku

Przyrządzenie:
Rozgrzać dużą patelnię na średnim ogniu. Smażyć boczek i mięso z kurczaka przez około 3 minuty. Dodać czosnek, 50g masła. Smażyć nadal przez 3-4 minuty. W międzyczasie z wątróbek usunąć białą część. Wrzucić wątróbki na patelnię i smażyć przez 7-10 minut, dodająć ocet, sól, pieprz i trochę masła. Zdjąć z ognia. Wątróbkę i boczek zmielić oraz wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Resztę masła roztopić na patelni i polać mieszaninę. Przykryć i wstawić do lodówki aż tłuszcz stwardnieje.

Sposób konsumpcji:
jako "sos" do kawałków selera, liści sałaty lub po prostu jeść łyżką, bez dodatków.


Majonez

Liczba porcji: zależy od preferencji
Łączna masa dania: ok. 260g

Składniki:
    - Jajko żółtko średnie, 2 szt
    - Sok z cytryny, 14g
    - Oliwa z oliwek, 108g
    - Olej kokosowy, 108g

Przyrządzenie:
Umieścić żółtka i 1 łyżkę soku z cytryny w wysokim naczyniu, wymieszać. Zacząć ubijać masę (mikser na najwolniejszych obrotach), dodając bardzo powoli oleje (na początku tylko po kilka kropel). Należy stworzyć emulsję, a zbyt gwałtowne dodanie oleju zniszczy potrawę. Gdy mieszanina zacznie tężeć, można zacząć dodawać nieco więcej oleju na raz. Po ubiciu masy można dodać resztę soku z cytryny i skontrolować smak. Doprawić wedle uznania. Gotowe!

Przechowywanie:
przechowywać w lodówce


Pieczona pierś z kurczaka po grecku

Liczba porcji: 6
Łączna masa dania: ok. 1400g

Składniki:
    - Kurczak pierś bez skóry, 1360g
    - Czosnek ząbek, 4 szt
    - Olej kokosowy, 25g (dwie łyżki stołowe, dodatkowo niewielka ilość na nasmarowanie formy do pieczenia)
    - Szczypta soli
    - Oregano, jedna łyżka stołowa
    - Skórka z cytryny (całej)

Przyrządzenie:
Podgrzać piekarnik do 170 st. C. Nasmarować dodatkową ilością oleju kokosowego formę do pieczenia. Wysuszyć piersi z kurczaka papierowym recznikiem i włożyć do formy. Wymieszać ze sobą czosnek, oregano, skórkę z cytryny oraz sól. Rozpuścić olej kokosowy i zmiksować z przyprawami. Obtoczyć piersi mieszanką przypraw (najłatwiej zrobić to za pomocą dłoni). Mięso rozłożyć równomiernie w formie tak, aby nie zachodziło na siebie i piec przez 30 minut, aż do upieczenia.
Opcja: polej gotowe danie świeżym sokiem z cytryny dla podkreślenia smaku.

Źródło: www.thepaleomom.com


Łosoś z cytryną

Liczba porcji: 4
Łączna masa dania: ok. 810g

Składniki:
    - Łosoś atlantycki dziki, 800g (4 filety, każdy o wadze ok. 200g)
    - Sok z cytryny, 10g
    - Dwie łyżki stołowe świeżego estragonu, ewentualnie rozmarynu
    - Dwie łyżeczki skórki z cytryny
    - Szczypta soli i pieprz, do smaku

Przyrządzenie:
Rozgrzać piekarnik do 190 st. C. Wymieszać dobrze posiekany estragon, skórkę z cytryny, sól i pieprz. Rozsypać przyprawy tylko na jedną stronę filetów (jeżeli ryba ma skórę, posypać stronę bez skóry). Włożyć do piekarnika i piec przez 15 minut, aż do przyrumienia się mięsa. Podawać ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny na rybie. Gotowe!

Źródło: www.thepaleomom.com


Sałatka z truskawkami i rukolą

Liczba porcji: 1
Łączna masa dania: ok. 430g

Składniki:
    - Orzech włoski czarny, 130g
    - Oliwa z oliwek, 36g (3 łyżki stołowe)
    - Miód, 10g (2 łyżeczki)
    - Sok z cytryny, 30g (wyciśnięty z całej cytryny)
    - Truskawki, 220g
    - Rukola liście, 70g
    - Pół łyżeczki pieprzu kajeńskiego
    - Pół łyżeczki cynamonu
    - Szczypta pieprzu

Przyrządzenie orzechów:
Rozgrzać rondelek na średnim ogniu. Dodać olej kokosowy, miód. Wsypać orzechy i lekko oblać olejem. Przyprawić orzechy i dobrze obtoczyć w mieszaninie. Gotować przez 5-6 minut, aż orzechy zbrązowieją. Uważać aby nie zwęglić orzechów! Wylać zawartość rondelka na talerz i odstawić do wystudzenia.

Przyrządzenie sosu Vinaigrette:
Dobrze wymieszać sok cytrynowy, olej z oliwy oraz pieprz i bezwłocznie polać sałatkę (lub później wymieszać ponownie przez zalaniem).

Przyrządzenie sałatki:
Do miski wrzucić rukolę, truskawki i orzechy w oleju. Podrzucać zawartość aby wymieszać. Przed podaniem polać sosem Vinaigrette. Gotowe!

Źródło: www.thepaleomom.com


Marcepan

Liczba porcji: ok. 20
Łączna masa dania: ok. 880g

Składniki:
    - Miód, 420g
    - Mąka z blanszowanych migdałów, 405g
    - Jajko białko średnie, 2 szt

Przyrządzenie:
Zalej zimną wodą dużą miskę, zlew (najlepiej użyć kostek lodu). Do rondelka z termometrem wlać miód. Grzać na małym ogniu przez ok. 10 minut bez mieszania, aż miód osiągnie temp. 115 st. C. Zdjąć garnek z ognia, ale nie wyłączać kuchenki i ustawić moc grzania na nieco większą. Dno rondelka zanurzyć we wczesniej przygotowanej zimnej wodzie i tak trzymając mieszać miód przez 3-4 minuty (potrzebna będzie wytrzymała ręka), aż zgęstnieje. Dodać mąkę z blanszowanych migdałów, białka jaj i dobrze wymieszać. Wstawić z powrotem na kuchenkę i podgrzewać, mieszając, przez 2-3 minuty, aż zgęstnieje. Zawartość rondelka wlać do stacjonarnej miski w mieszaczu i mieszać przez 20-30 minut aż mieszanka wystygnie do temp. pokojowej (można to zrobić też za pomocą ręcznego miksera). Marcepan włożyć do lodówki na kilkanaście godzin. Gotowe!

Źródło: www.thepaleomom.com


Kogel-Mogel

Liczba porcji: 1
Łączna masa dania: ok. 60g

Składniki:
    - Jajko żółtko średnie (surowe), 2 szt
    - Miód, 28g

Przyrządzenie:
Jajka rozbić. Rozdzielić żółtko od białka. Potrzebne będą tylko żółtka. Na każde żółtko 2 łyżeczki miodu. Mieszać intensywnie i dość długo, aż całość nabierze jednolitej kremowej konsystencji. Gotowe!

Dodatki smakowe (opcjonalnie):
jedna płaska łyżeczka kakao
jedna łyżeczka rumu

Źródło: http://jak-zrobic.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne