BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-06, 16:28   

http://www.fretka.pl/cate...88/Pegasus.html

Pegasus to nazwa firmy

http://www.fretka.pl/e4u....ia+500+ml&x=500
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-06, 21:46   

Z lenistwa i braku czasu nie chce mi się szukać konkretniejszych informacji ale w podlinkowanych opisach produktu nie znalazłam hasła: olej tłoczony na zimno!
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-01-24, 22:05   

Dzisiaj mam dzień pełen wątpliwości, więc kontynuuję proces zadawania pytań.

Czy kupując czysty olej z łososia, należy go jakoś szczególnie chronić przed procesem utleniania. Mam na myśli dodawanie antyutleniaczy, takich jak witamina E.
Jak wy postępujecie?
Sihaya wspominała jeszcze na Chatulu, że dla podtrzymania świeżości dodaje 200mg wit. E na 100 ml oleju (wybiera taką witaminę, która nie zawiesza się w tłuszczu arachidonowym). Sihaya, czy mogłabyś podać jaką konkretnie wit. E stosujesz?

Ja kupuję zwykle butelki 300ml Salmopetu i na 4 koty zużywam go w ok. 40-45 dni (wg producenta olej należy zużyć do 3 miesięcy po otwarciu). Otwieram go jednak codziennie, czasem 2x dziennie i obawiam się, czy po pewnym czasie ten olej, zamiast mieć działanie dobroczynne, nie narobi szkód w organizmach kocich. Dodam, że oczywiście przechowuję go w lodówce, z dodatkowym zamknięciem w postaci kubeczka - miarki, który dodatkowo wydaje się zamykać dostęp powietrza.
Czy mogę prosić jeszcze o jakieś sugestie co do właściwego postępowania?
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2012-01-24, 22:11   

Ja swoj olej trzymam w lodowce. Jest w ciemnej szlanej buteleczce co niby ma go chronic przez zgubnym dzialaniem swiatla a otweram 2 razy w miesiacu jak robie mieszanke i to staram sie na jak najkrocej. Olej przelewam do kieliszka z ktorego dozuje za pomoca strzykawki a reszta czeka zamknieta. Potem znow siup do lodowki. NIe dodaje wit E - wiec na ten temat sie nie wypowiem.

A olej jest marki LUnderland
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-24, 22:46   

Ja robię identycznie jak Jadis i używam tego samego oleju. Producent podaje, żeby po otwarciu trzymać olej w lodówce i zużyć w ciągu 8 tygodni. Trzymam olej cały czas w lodówce, szczelnie zamknięty i wyciągam kilka razy w miesiącu dosłownie na 5s jak robię mieszankę, po czym od razu szczelnie zakręcam i wstawiam znów do lodówki. Także nie dodaję witaminy E.
 
 
karola7 

Barfuje od: 09.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 94
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-30, 17:41   

Mam pytanie dotyczące tego oleju :

http://www.swiatkarm.pl/p...50ml,17073.html

Kupiłam go kilka miesięcy temu, wrzuciłam do szafki i o nim zapomniałam. :oops:

Olej był cały czas w chłodzie, zapakowany, nigdy nieotwierany, termin ważności ma ok.
Gdy go kupowałam o olejach i ogólnie o Barfie wiedziałam niewiele, czy on się do czegoś nada? Można bezpiecznie podać go kotom ? To mieszanka oleju z pstrąga i łososia.
_________________
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-10, 11:33   

Ile dodać wit. E, do 1 litrowej butelki Oleju z łososia Kronch Lakseolie, w celu poprawnego zakonserwowania ?
  Zaproszone osoby: 2
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-02-10, 13:54   

Margot napisał/a:
Czy kupując czysty olej z łososia, należy go jakoś szczególnie chronić przed procesem utleniania. Mam na myśli dodawanie antyutleniaczy, takich jak witamina E.

Jeśli kupiony olej nie zawiera witaminy E (lub, lepiej, mieszaniny tokoferoli), to dobrze jest dodać ją samodzielnie do oleju. Jeśli nie zużywamy takiego oleju bardzo szybko, w ciągu paru dni i otwieramy wielokrotnie butelkę, to nawet przy przechowywaniu opakowania w lodówce, proces utleniania będzie miał miejsce. Będzie oczywiście wolniejszy niż w temperaturze pokojowej, ale nie ustanie zupełnie. O samej witaminie E można poczytać tutaj:
http://www.barfnyswiat.or...php?p=3404#3404

W przypadku konserwowania oleju, lepszym preparatem od czystej witaminy E (alfa-tokoferol) jest mieszanina tokoferoli. Alfa-tokoferol ma największą aktywność ze wszystkich tokoferoli w temperaturze ciała, dlatego tylko on jest uznawany za witaminę. Pozostałe tokoferole, naturalnie wytwarzane przez rośliny, służą tym roślinom jako ochrona w niższych temperaturach i właśnie w tych temperaturach są aktywne, dając najlepszy efekt synergiczny, gdy są wszystkie razem. Stąd, do konserwacji tłuszczu np. w karmach dla kotów używane są mieszaniny tokoferoli i dlatego dobrze jest użyć takiego preparatu do zakonserwowania oleju z łososia.

Sandra napisał/a:
Ile dodać wit. E, do 1 litrowej butelki Oleju z łososia Kronch Lakseolie, w celu poprawnego zakonserwowania ?

Większość znanych mi źródeł zaleca jako dawkę minimalną 0,4mg witaminy E na 1g nienasyconych kwasów tłuszczowych, niektórzy piszą, że ta dawka powinna obejmować tylko wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA).

Jako dawkę tzw. wystarczającą przyjmuje się 0,6mg witaminy E na 1g nienasyconych kwasów tłuszczowych, natomiast za dawkę optymalną 0,9mg witaminy E na 1g nienasyconych kwasów tłuszczowych (lub PUFA).

Najwyższą dawkę zaleca Ś. Ziemlański, bo aż 1,2mg witaminy E na 1g nienasyconych kwasów tłuszczowych ("Normy Żywienia człowieka" Ziemlański i in.)

Biorąc pod uwagę to, że średnio około 80% oleju z łososia stanowią kwasy tłuszczowe nienasycone, a wielonienasycone około 30-35%, można przyjąć dawkę około 1IU witaminy E na 1g oleju za bezpieczną (1mg wit. E = 1,49 IU), zważywszy, że przecież jednonienasycone kwasy tłuszczowe także ulegają utlenieniu, nie tylko wielonienasycone (dodanie 1mg tj. 1,49 IU też nie będzie dawką zbyt dużą, zważywszy, że np. w 1g oleju z kiełków pszenicy znajduje się około 2,2 IU witaminy E).

Witaminę E należy dolać do butelki i delikatnie wymieszać, zamknąć szczelnie i odstawić do lodówki (w butelce z ciemnego szkła oczywiście). Ta witamina E, którą dodaje się do oleju jako jego przeciwutleniacz nie powinna być doliczana do bilansu mieszanki barfowej.
Gdyby ktoś miał co do tego wątpliwości, to podaję, że witamina E, ze wszystkich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jest najmniej toksyczna w przypadku przedawkowania. Więc nie należy obawiać się ewentualnych skutków przy dawkach rzędu 1-3 IU dziennie, bo tyle maksymalnie kot otrzyma z dzienną dawką oleju. Dzienna norma dla witaminy E wynosi 2-3 IU na 1 kg wagi ciała kota (dla 4 kg kota to 8-12 IU), więc to, co otrzyma z olejem ma niewielkie znaczenie przy obserwowanych toksycznych dawkach liczonych w setkach lub nawet tysiącach IU dziennie.

karola7 napisał/a:
http://www.swiatkarm.pl/p,dr-seidla-flawitol-omega-complex-250ml,17073.html

Kupiłam go kilka miesięcy temu, wrzuciłam do szafki i o nim zapomniałam. :oops:

Olej był cały czas w chłodzie, zapakowany, nigdy nieotwierany, termin ważności ma ok.

W opisie zawarta jest informacja, że zawiera on witaminę E, co powinno było go trochę zakonserwować (nie ma jednak informacji o tym, ile jej zawiera, więc nie wiadomo na ile skutecznie jest zakonserwowany). Jeśli nie był otwierany i data ważności jest OK, to sądzę, że nie powinno było się z nim nic groźnego stać, nawet gdy witaminy E jest w nim mniej niż optimum. Na marginesie - zauważyłam, że to nie jest czysty olej z łososia, lecz mieszanina z olejami roślinnymi. Na przyszłość zwróć uwagę aby preparat był 100% olejem z łososia, bo oleje roślinne kotu się nie przydadzą.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
yerba 

Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 27 Cze 2012
Posty: 58
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-09, 12:41   

Mam pytanie dotyczące jeszcze konserwacji oleju z łososia. :oops:
Przeczytałam wątki ("olej z łososia" i "witamina E" a przede wszystkim powyższy post dagnes), ale nadal sama nie potrafię przeliczyć ile mam dodać kapsułek witaminy E na 300 ml oleju Salmopetu. :oops:
Czy można zakonserwować Tokovitem? W opisie- Naturalna witamina E (d-alpha-tocopherol), czyli powinna być w porządku? Czy lepiej proponowaną w wątku z witaminą E - http://www.solgar.pl/products/33.html ?
Wolałabym zakonserwować olej, ponieważ chciałabym go podawać kociastym codziennie (dopiero początek drogi BARF).
Proszę o pomoc, bo się pogubiłam w IU, mg i ml. :-(
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-07-09, 13:17   

A ja mam Witamine E z Lilli's Bar taka http://www.lillysbar.de/e...19/Products/146

Czy moge nia konserwowac olej z lososia? Tez sie gubie z tym przeliczaniem, milo by bylo jak by ktos mogl pomoc :oops: :kwiatek: Na 300ml oleju ile potrzeba tej witaminy E?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-07-09, 14:17   

Dagnes zaleca;
Cytat:
można przyjąć dawkę około 1IU witaminy E na 1g oleju za bezpieczną (1mg wit. E = 1,49 IU),
  Zaproszone osoby: 2
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-07-09, 14:34   

1 kropla wynosi 20mg witaminy E , ile trzeba dodac do 300 ml oleju? A czy ona sie nadaje do konserwowania?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-07-09, 15:00   

Każda witamina E jest dobra do konserwacji, ale jak wiesz są lepsze i gorsze. Najlepsze to mieszanina organicznych tokoferoli.
Ale do rzeczy.
W jednej kropli wit E jest ok 30 I.E, przy uproszczonym założeniu, że 1gram=1ml oleju należy do 300 ml oleju dodać 10 kropli witaminy E.
Uwaga: założenia są nie aptekarskie, bo 1g oleju to ok.1,2 ml, a 1 kropla wit E to 29,8 I.E, ale nie przejmujmy się tym bo różne źródła dopuszczają różne ilość wit. E do konserwacji. Przedawkowanie wit. E nie jest szkodliwe.
Mam nadzieje, że nie popełniłam dużego błędu. :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
Annazoo 


Barfuje od: 14.04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 09 Kwi 2012
Posty: 211
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-09, 15:09   

A czy to ma jakąś nazwę handlowa? Czy jak poproszę w aptece o "organiczną mieszaninę tokoferoli" to dadzą mi bez zmyłki co potrzeba?
  Zaproszone osoby: 2
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-07-09, 15:09   

yerba napisał/a:
Czy można zakonserwować Tokovitem? W opisie- Naturalna witamina E (d-alpha-tocopherol), czyli powinna być w porządku? Czy lepiej proponowaną w wątku z witaminą E - http://www.solgar.pl/products/33.html ?

Do konserwacji najlepsza jest płynna (ja użyłam Tokovit), bo wiesz ile kropli nakapiesz, a ta z linku Solgar jest w kapsułkach, zawsze zostanie w środku, a szkoda...
Najlepsze są mieszanki tokoferoli, ale nie dajmy się zwariować :-/

annazo napisał/a:
A czy to ma jakąś nazwę handlowa? Czy jak poproszę w aptece o "organiczną mieszaninę tokoferoli" to dadzą mi bez zmyłki co potrzeba?

Dawniej chciałam znaleźć najlepsiejszą złożona z 4 tokoferoli, ale i cena i chyba jeszcze coś mnie zniechęciło. Przecież ten olej zużyjesz w miarę szybko, a i w lodówce go będziesz trzymać i za często nie otwierać, tylko jak dziergasz mieszanki.
Nazwy handlowe jak wiesz to tylko nazwy....rosną jak grzyby po deszczu.
Farmaceuta, sprawdzi w swych mądrych księgach i powie, a jak nie ma to zamówi, albo i nie.... Różne źródełka podają, że organiczne są skuteczniejsze o 50% od syntetycznych.
  Zaproszone osoby: 2
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne