BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-12-27, 15:31   

:hair: :hair: :hair: roślinny? Omega 6 to wymienione w kalkulatorze kwasy arachidonowy, którego zawsze wychodzi za dużo (i stąd dajemy rybi, żeby omega 6 do omega 3 było 4:1 lub lepiej 1:1) i linolowy, którego mnóstwo jest w smalcu gęsim, a także w skórze z gęsi czy indyka (w kalkulatorze widoczne tylko w pozycji mięsa indyka lub gęsi ze skórą), a także w żółtku jaja i trochę w oleju Grizzly (patrz link podany przez vesela krava). Niemniej jednak bardziej bym się bała o niedobory omega 3 niż omega 6 w przypadku kota na BARFie lub mięsnych puszkach, jeśli nie ma odpowiedniej suplementacji olejem z łososia.

Oleje roślinne jedne są bardziej zasobne w omega 3, inne w omega 6, ale to wszystko ma znaczenie w przypadku ludzi - kotom nie bardzo pomoże, a wręcz może zaszkodzić (Sihaya pisała w wątku oleju kokosowego o przypadku, gdy ktoś "leczył" kota olejem lnianym i go za TM wyprawił, a w przypadku ludzi spore dawki oleju lnianego dają ładne efekty - niemniej jednak mamy nieco inny metabolizm niż koty). W wielu miejscach Dagnes podkreślała, że oleje roślinne są dla kotów niedobre i jak już, to używa się malutkich ilości oleju z kiełków pszenicy jako źródła wit. E - i na tym koniec.



Olej Grizzly ma wit. E i rozmaryn - one go właśnie konserwują. Można go przechowywać 3 miesiące od otwarcia butelki (info z etykietki). Podejrzewam, że ilości wit. E są raczej małe, skoro nie podają, ile jej jest, a codziennie zalecają 2ml oleju na małego kota.
 
 
Jara 

Barfuje od: 06.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Cze 2013
Posty: 198
Wysłany: 2013-12-28, 09:22   

Dostałam dziś maila od wetki, że mam zwiększyć podawanie olejów zwierzęcych nad roślinnymi :)
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2013-12-28, 11:47   

Szukam alternatywy dla Salmopetu. Docelowo planuje kupic olej z lososia Lilly's Bar, ale zanim zloze tam zamowienie, potrzebne mi cos dostepne na zooplusie. W zasadzie wyboru wielkiego nie mam, moja uwage przykul olej firmy Nutrivet, pozyskiwany z dzikiego lososia i koserwowany tokoferolami. Dostepna jest dokladna analiza:

Czy ktos obeznany moglby mi powiedziec czy warto probowac? Mnie na pierwszy rzut oka niepokoi przezroczysta butelka, czy cos innego powinno przykuc moja uwage? Z gory dziekuje.
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-12-28, 16:26   

C20:4 to kwas arachidonowy - wyjdzie Ci 2,2% => 2,2g (2200mg) na 100g (dlatego nadal mnie zastanawia, dlaczego salmopet ma przypisane tak mało i dlaczego Grizzly niby ma tak mało, a inne z dzikiego łososia mają właśnie na poziomie 2-5%). Ten też jest konserwowany wit. E.





Odnośnie pytania o wit. E w Grizzly - zerknęłam na butelkę (i inne wit.) i podają tak:
- wit. E: 100-125mg / kg
- wit. D: 0,5 - 3mg / kg
- wit. A: 10-30mg / kg

co po przeliczeniu na jednostki daje w 100g (to już pod kalkulator) przy przyjęciu dolnej granicy zakresu, bo to pewne, że jest (liczyłam kilka razy o ciągle wychodzi tak samo, więc powinno być dobrze):
- wit. E: 14,9 IE (10mg / 100g)
- wit. D: 2000 IE (50mcg / 100g)
- wit. A: 3 333 IE (1000mcg na 100g)

Tłuszcz tam jest 99,9%, czyli można przyjąć, że 100%. Przeliczenie olejów jak tran itp. to ok. 9,2g na 10ml (tłuszcze są nieco lżejsze niż woda, dlatego 1ml to nie 1g). Np. dla tranu Lunderland jest to dokładnie 9,21g / 10ml (źródło). Oleje łatwo odmierzać strzykawką (dozownik to dokładność żadna) - to dla tych, co jadą na miarkach a nie wg wagi jubilerskiej/aptecznej. Zresztą w kalkulatorze i w kilku miejscach na forum jest podane 5ml na 1kg mięsa (czyli 4,6g oleju na 1kg mięsa - wtedy przeliczenie witamin przez kalkulator będzie dokładniejsze jeśli ktoś ma olej trzymający parametry, bo Grizzly ma taki rozrzut, że to bez znaczenia).
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2013-12-28, 17:18   

gpolomska napisał/a:
C20:4 to kwas arachidonowy - wyjdzie Ci 2,2% => 2,2g (2200mg) na 100g (dlatego nadal mnie zastanawia, dlaczego salmopet ma przypisane tak mało i dlaczego Grizzly niby ma tak mało, a inne z dzikiego łososia mają właśnie na poziomie 2-5%). Ten też jest konserwowany wit. E.

Ale czy te 2,2g to jest duzo? Jezeli dobrze zrozumialam, to Omega 3 dodajemy, zeby zniwelowac wlasnie poziom kwasu arachidonowego, a Omega 3 jest w tym oleju calkiem sporo w porownaniu do innych. W efekcie moznaby go dawac moze troche mniej i zmniejszyloby sie tym samym podaz tego c20:4?
Salmopetu nie kupie chocby i mial 0g i byl jedynym olejem z lososia na swiecie :-P Hodowlanym lososiom norweskim mowie nie.

Teraz pytanie nowicjuszki :mrgreen: Skoro w kalku podane sa poziomy kwasu arachidonowego i linolowego, to czemu nie ma kwasow Omega 3? Przeciez wiemy ile ich jest w oleju z lososia, a w pozywieniu wiemy ze jest ich malo.
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-12-28, 18:32   

Przy oleju z łososia nie ma też info o linolowym (w kalku), a na podanym zestawieniu jest.

Co do omega 3 - ma ich być od 0,25 do 1 (idealnie) tyle, co omega 6. Podaje się 5ml na 1kg mięsa. Ilość omega 3 do omega 6 w olejach z łososia (zestawienie stąd - skład mówi sam za siebie poszczególnych olejów; gdyby nie zestawienie z ceną, byłoby jeszcze bardziej drastycznie; odejmij od wszystkich pkt za cenę i wyjdzie... ;-) ) masz:
- Salmopet - b.d.
- Lunderland - 21,2/8,4 = 2,5
- Grizzly - 29/3 = 9,7

Omega 6 (linolowy i arachidonowy) są kotom potrzebne, bo ich nie produkują z innych, więc nie można ich unikać, ale bardzo ważna jest równowaga omega 6 do omega 3 (od 4:1 do idealnego 1:1). Ciężko by było w kalkulatorze uwzględniać kwasy omega wszystkie kompleksowo, bo jak pisano (chyba nawet w tym temacie) ich ilość dość mocno zależy od rodzaju paszy (hodowane przemysłowo zwierzaki mają więcej omega 6 kosztem omega 3). Dlatego w kalkulatorze jest wpisane orientacyjnie 5ml na 1kg mięsa. Z drugiej strony producenci oleju podają od 2 do 5 ml, ale dziennie. Wzięłam prosty przepis z receptariusza (do kalkulatora z pominięciem warzyw, bo "mój kto uznaje rośliny za niejadalne"), gdzie dano więcej niż 5ml na 1kg mięsa:
Cytat:
600 g Kaczka mięso ze skórą
500 g Wołowina gulasz
200 g Kurczak serce
150 g Kurczak szyjka z kośćmi
15 g 24ml easy B.a.r.F
60 g Wątroba indycza
9,2 g 10ml Olej z łososia //użyłam GRIZZLY
6 g 6ml Mączka ze skorupek Lunderland
3 g 6ml Tauryna
350 g Woda

i mi wyszło, że 10ml oleju, czyli 9,2 g zawierające 29% kwasów omega ma 2,7 tychże kwasów w podanej ilości, czyli wystarczyłoby teoretycznie (przy zachowaniu proporcji 1:1 do 4:1) do wyrównania od 2,7 do 10,8g kwasów omega 6, a samego linolowego z tego przepisu wychodzi 15g. Tyle, że nie tylko olej z łososia ma omega 3 (tyle, że ma ich najwięcej), a z drugiej strony omega 6 to nie tylko te dwa z kalkulatora, które są kotu niezbędne i muszą być dostarczane z pokarmem (nie mogą być syntezowane przez koci organizm), bo bez nich też kot nie będzie zdrowy. Ale to jak z wapniem i fosforem czy sodem i potasem lub białkiem i tłuszczem - poziom to jedno, jednak nie mniej ważne są proporcje.
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-12-28, 22:12   

Co do optymalnego stosunku kwasów omega 6 i omega 3 - podany powyżej 4:1 do 1:1 wymieniano kilka razy na forum i też można znaleźć w różnych miejscach. Zajrzałam teraz do mojego ulubionego miejsca odnośnie zapotrzebowania kotów na witaminy, minerały itp. (pokrywa się z kalkulatorem, ale jest mocno okomentowane z podaniem dawek toksycznych wit. A i D oraz cynku itp.) i znalazłam, że dla kotów podaje się jako optymalny obecnie od 10:5 do 5:1 (a wcześniej uważano, że 15:1), co by się akurat pokrywało z zaleceniem 5ml oleju z łososia na 1kg mięsa (zapotrzebowanie na kwasy omega). Lista "zapotrzebowań" jakby kogoś interesowało jest tutaj.
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2013-12-28, 22:26   

Dzieki, o tym stosunku od 4:1 do 1:1 juz czytalam, chcialam to tylko jakos kontrolowac. Ale faktycznie trudno okreslic zawartosc tych omega 3 i 6 u zwierzat, zalezy od paszy ale i pewnie kraju pochodzenia, widac to chocby po lososiach.
Co do tych dawek zalecanych przez producentow, to ja to rozumiem bardziej jako dawki "lecznicze" u zwierzat z problemami np z sierscia etc, stosowane czasowo, a nie jako dozywotnia suplementacje barfa, ktory pewnie jest sam w sobie bogatszy w omega 3 niz gotowe karmy.

Dzieki za link, zabieral sie za czytanie :mrgreen:
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-12-29, 10:16   

Szukajcie a znajdziecie :mrgreen: analiza Grizzly salmon oil na stronie dystrybutora na Europę. Za dobre ukrycie w wyszukiwarce tak, żeby przypadkiem nikt nie znalazł analizy wpisując frazy z grizzly salmon oil analysis itp. to im się nagroda normalnie należy. Analiza minimalnie inna niż na stronie w USA i opakowaniu - domyślam się, że ona jest zmienna zależnie od partii oleju (tak jak bywa z niektórymi produktami Lunderland, że pewne wahania są i analiza jest podawana dla partii produktu). Linoleic acid (kwas linolowy) jest na poziomie 1,7%, czyli też można sobie do kalkulatora dopisać 1,7g zamiast 0. Swoją drogą to sobie przy oleju Grizzly w zakładce "Suplementy naturalne" dopisałam go w kolumnie B nie jako "Olej" tylko "Wit. D" i mi go ładnie podpowiada (i tak przyjęłam dolną wartość wit. D czyli 0,5mg na 1kg, a zakres to 0,5-3; dawka toksyczna wg linku podanego powyżej to "podawanie codziennie przez wiele miesięcy" dawki większej lub równej 4545 IU/lb suchej masy => 10 220 IE na 1kg s.m., gdy zalecane to 227 IU/lb => 500 IE na 1kg), więc tran (nowo zamówiony i nawet nie otwarty) okazuje się niepotrzebny, bo wit. D z oleju z łososia plus z żółtek i do tego szponder wystarczają :-|
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2013-12-29, 10:52   

W tej analizie jest C20:4 ω 3 i C20:4 ω 6. Ten drugi jak wiadomo to arachidonowy, ten pierwszy z tego co widze w google, to kwas eikozatetraenowy. Podobno niektorzy pod nazwa kwas arachidonowy rozumieja wszystkie te kwasy, moze wlasnie stad sie biora rozbiernosci w analizach?

W tym oleju co wrzucilam wczesniej wisi po prostu C20:4, a interesuje nas chyba C20:4 ω 6, moze to samo uogolnienie bylo przy analizie pozostalych olejow z dzikiego lososia, ktore wrzucalas?
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-12-29, 11:47   

Być może było tam takie uogólnienie, choć widziałam jasno zaznaczoną nazwę arachidonic, więc... niemniej jednak cieszę się, bo przy tym kopaniu w temacie dowiedziałam się, że:
- olej z łososia (przynajmniej dzikiego) ma tyle wit. D, że tranu nie muszę dawać (Magnolia się cieszy); podejrzewam, że tu jest jak w temacie ryb (dyskusja o zawartości wit. D w łososiu i konkluzja, że jest , ale w dzikim, a w hodowlanym może być nawet 0),
- znalazłam info, które podaje proporcje omega-6 do omega-3 od 10:1 do 5:1, co się pokrywa z zaleceniem 5 (lub 7-8 jak wynika z niektórych przepisów) ml oleju na 1kg mięsa i wszystko trzyma się kupy.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-12-29, 13:40   

przy okazji podrzucam link
http://www.barfnyswiat.or...p?p=11530#11530
  Zaproszone osoby: 2
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-12-29, 14:24   

No właśnie o tę dyskusję mi chodziło (spieszyłam się i nie podałam linku).

Pocieszające jest to, że tolerancja w zakresie przedawkowania wit. D jest spora: z tego, co czytałam, to odnotowane przypadki zatrucia - podobnie jak w przypadku cynku - nigdy nie były efektem spożycia w jedzeniu, ale w warunkach doświadczalnych lub np. w dla wit. D przy spożyciu chemikaliów przeciw gryzoniom lub leków(źródło) czy w przypadku cynku, gdzie dawki toksyczne są kilkaset razy większe niż zalecane - po połknięciu przedmiotu pokrytego związkiem cynku (niektóre monety, maść cynkowa, pojemniki czy transportery ocynkowane) (źródło 1, źródło 2). To o tyle ważne, że zakres wit. D w Grizzly jest 0,5-3mg to od 2000 IE do 12000 IE na 100g (różnica sześciokrotna) - jestem ciekawa jak jest w przypadku tych, gdzie wcale nie podają zakresu; niemniej jednak w przypadku dostarczania wit. D z ryb albo z innych olejów bez określonej ilości loteria jest jeszcze większa (co nie zmienia faktu, że i tak trzeba obserwować kota, robić badania profilaktyczne itp., bo dostarczanie witamin to jedno, a ich przyswajanie - to drugie, a zapotrzebowanie indywidualne - to trzecie).

Podejrzewam, że rozrzut witamin i minerałów względem średniej uwzględnionej w kalkulatorze jest nie mniejszy (statystyczny szponder wołowy nie istnieje :faja: ). Dlatego jak napisano w jednym z tematów wstępnych (przy receptariuszu): nie można robić "na oko", bo można by się przestrzelić o rząd wielkości lub lepiej (przy odrobinie pecha - zawsze w tę samą stronę), ale też nie ma co szaleć z aptecznym odmierzaniem (ja robię na miarki - zawsze nie ubite i na płasko sypane 1ml lub strzykawka do oleju), a trzeba kłaść nacisk na różnorodność, bo wtedy się będzie niwelowało. Całe szczęście, że kot to bardzo elastyczne zwierzę, a do tego musi mieć pewne rzeczy dostarczane w ciągu iluś tam dni średnio.
 
 
martens 

Barfuje od: 8 XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Paź 2013
Posty: 104
Skąd: USA
Wysłany: 2014-01-23, 10:44   

Proszę, żeby mi ktoś powiedział jak krowie na rowie, jaką ilość oleju daje się kotu. Przeczytałam wątek i znalazłam co następuje:
- 5 ml na 1 kg mięsa;
- 1 ml na dzień;
- 10 ml na 1 kg mięsa;
- 1 ml dziennie dla kota 4-4,5 kg.

Mimir waży trochę ponad 3 kg. Dziś będę robić mieszankę, ale nie mam pojęcie ile mu wlać tego oleju.
_________________
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-01-23, 11:29   

martens, jeżeli kot nie jadł do tej pory tego suplementu to tak jak wszystkie inne należy wprowadzać powoli.
Jeśli nie zaakceptuje od razu dużej ilości ? Mieszanka na straty :-(
Olej z łososia podajemy głównie ze względu na kwasy Omega, a wiec ich ilość nie jest tak precyzyjnie odliczona dlatego używam określenia około
Ale z tych danych , które podajesz wynika;
martens napisał/a:
1 ml na dzień

martens napisał/a:
1 ml dziennie dla kota 4-4,5 kg.

martens napisał/a:
10 ml na 1 kg mięsa;

Około 4 kilogramowy kot zjada ok. 10 dkg mięsa (25 gr x 4 = 100 gr=10 dkg)
Jeśli podajesz mu codziennie 1ml to wychodzi równiutko 10ml na 1 kg.
10 dkg x10 dni =1 kg,

Zasada generalna dla kotów które akceptują ten suplement;
1ml/1kota/1dzień dla średniego kota (ok.4 kg) lub do 10ml (ok.2 łyżeczki) na 1kg mięsa z podrobami wprost do mieszanki.
  Zaproszone osoby: 2
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne