BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 14:14   

Jak to nienaturalne??? Wit. D jest jak najbardziej naturalna w rybach - nikt jej tam nie dodał (w przeciwieństwie do wit. E, dodawanej w pewnej ilości do każdego oleju, żeby się nie zepsuł). Szokują mnie Twoje wnioski :shock:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-02-16, 14:15   

Jakto nie są naturalne? Przecież tu jest mowa o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach. To nie jest chyba tak, że łosoś zawiera te witaminy a już tłuszcz z niego nie. Nie wydaje mi sie, aby one były tam sztucznie dodawane
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-02-16, 14:17   

losos hodowlany jest karmiony suchym granulatem zrobionym... z ryb :lol:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-02-16, 14:21   

Dagnes tak pisała o oleju

Cytat:
:shock:

Aż z wrażenia musiałam sprawdzić co piszą na etykiecie Salmopetu! A tam wyraźnie napisane: "Skład: Czysty świeży olej z łososia bez dodatków". W innym miejscu piszą jeszcze: "Salmopet nie zawiera żadnych naturalnych ani sztucznych dodatków". Nie ma tam żadnych witamin.

Nie wiem skąd Hebe wzięła te dane o witaminach w Salmopecie, trzeba ją tu ściągnąć! Hebe!!!
Ja jednak często używam kalkulatora z dubarfst, w którym olej z łososia ma zero witamin, więc nie wpadłam na to, żeby mógł mieć....

Na tym oparłam swoje wnioski....
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 14:21   

Ale ryba rybie nierówna - zawartość witamin w kalku dla różnych ma ogromny rozrzut; dodatkowo zależy od karmy, sposobu hodowli, okresu (tarło lub nie - śledź przed trałem jest tłusty, a po tarle to chudy wiór). Skoro witamina jest rozpuszczalna w tłuszczu (a wit. D do takich należy) i ten tłuszcz wyciskamy, to logiczne jest, że będzie w tym tłuszczu o ile jej jakoś nie odfiltrujemy albo nie zabijemy temperaturą (ale wtedy kwasy omega też szlag trafi).

Shana, wiem o tym fragmencie, ale na etykietach czasami wielu rzeczy nie piszą (przy analizie karm musiałam pisać do Lilly's odnośnie zawartości wapnia i fosforu) - dopóki nie napiszą "vaitamin D -0", to nie znaczy, że jej nie ma - to znaczy, że nic na ten temat nie napisano.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-02-16, 14:28   

Nie mogę się teraz doszukać ale była rozmowa na temat zawartości wit A i D w oleju z łososia. Fakt, w barfie podajemy go dla kwasów omega ale to nie oznaca, że tych witamin w ogóle tam nie ma. Są w samej rybie. A konkretnie w jej tłuszczu a nei w mięsie (na logikę - skoro są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczu). Czyli siłą rzeczy muszą być w oleju. Nie wiem, może nie są uwzględniane na etykietach ze względu na przeznaczenie produktu?
Tekst, że czysty olej z łososia bez dodatków nie oznacza braku witamin a tylko to, że nic nie zostało do niego dodane sztucznie
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 14:35   

Zapewne masz rację o tym przeznaczeniu. Tym bardziej, że toksyczna dawka wit. D jest 15 razy większa od zalecanej (i musiałaby być podawana codziennie przez dłuższy czas), a wit. A o ile dobrze pamiętam - jest 100 krotnie większa od zalecanej. Niemniej jednak zanim kota nadmiar witamin zabije, to mogą być objawy jak wymioty, biegunki, chudnięcie, drapanie i inne takie. Ponadto Grizzly - jak psiałam - ma wyciąg z rozmarynu i kot może być uczulony na niego (kot może być uczulony na wszystko - nawet na mięso myszy).
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-02-16, 14:42   

A nie ma Grizzly w wersji bez rozmarynu? Po co on jest tam dodawany?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 14:48   

Rozmaryn jest chyba też w orijenie (też olej z niego) - on naturalnie konserwuje (i wspomaga trawienie, więc nie zaszkodzi). Bez tego trwałość po otwarciu z samą wit. E byłaby jeszcze krótsza. Sama wiesz jak masakrycznie szybko tłuszcze - szczególnie płynne - się utleniają.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-02-16, 14:59   

Słuchajcie, w czasie, z którego pochodzi ten cytat o oleju była dyskusja na forum o witaminie D w Salmopecie. Ostatecznie trudno było się oprzeć na czymś innym niż deklaracja producenta i wymyślać swoje dane. Sprawdziłam informacje od producenta i tak zostało wstawione do Kalkulatora. Całkowity brak wit. D w oleju z łososia mnie też nieco dziwił ale doszłam do wniosku, że po pierwsze być może proces produkcyjny tego konkretnego oleju (Salmopet) eliminuje tą witaminę, a po drugie skoro w hodowlanym łososiu jest jej znikoma lub żadna ilość, to pewnie nie ma czego się doszukiwać w oleju z niego.

ALE dlatego w Kalkulatorze wyraźnie stoi, że chodzi o olej SALMOPET a nie żaden inny, w którym mogą być dowolne witaminy i co tam producent zadeklaruje. Specjalnie zostawiłam w Kalku SALMOPET a nie po prostu "olej z łososia".
Jeśli ktoś używa innego oleju i posiada jego dane, to powinien sobie dopisać je do Kalkulatora.
Jeśli mamy oficjalne dane od producentów innych niż Salmopet olejów, które są popularnie używane, to nie widzę problemu by włączyć je do kolejnej wersji Kalkulatora.

Odnośnie przedawkowania wit. D to faktycznie jest ono groźne, w dodatku w znacznie mniejszych dawkach niż podawane jako toksyczne, czyli to, co napisała gpolomska (15x). Będę o tym wkrótce pisała w temacie o chorobach zębów u kotów, bo między innymi tam objawia się nadmiar witaminy D w pożywieniu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-02-16, 17:18   

Czy w takim razie powinnam ten olej z łososia dodawać w kalkulatorze (i oczywiście w mieszance), mimo, że bez niego nic mi się nie świeciło na czerwono :niewiem:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-02-16, 17:26   

gerda, a podajesz w ogóle do mieszanki olej z łososia jakikolwiek?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-02-16, 18:10   

No właśnie ostatnio (dla nowego kota) nie dodałam. Poprzedni kot lubił Salmopet, więc mu dawałam nawet troszkę na spodek. Dla obecnego kota kupiłam Grizzly(zrozumiałam, że jest lepszy), ale kot go nie znosi, uciekał od niego i drapał się jak mu parę razy podałam na siłę, więc zrezygnowałam (mieszankę robię z Easy)
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-16, 18:17   

EASY ma bardzo dużo wit. D, więc jeśli dajesz go sporo, to co najwyżej salmopet lub inny z łososia hodowlanego. Grizzly jest lepszy, bo jest z łososia dzikiego, ale trzeba uwzględnić jego skład (i adekwatnie uciąć tran czy easy barf). Tyle, że drapanie z powodu nadmiaru witamin to raczej nie po kilku dniach (chyba, żebyś mu naprawdę niesamowicie dużo wlała albo jeśli ma uczulenie np. na rozmaryn).

To trochę jak z samochodem sportowym 200KM - nie można powiedzieć, że jest gorszy niż fiat 126p, bo się wjechało w mur naciskając zbyt mocno pedał przepustnicy - po prostu inne liga, to i inne rzeczy trzeba brać pod uwagę ;-)
 
 
michalina36 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 296
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-02-18, 23:43   

Czy zatem podając olej z łososia Grizzly należy zrezygnować z podawania jednocześnie oleju z wątroby dorsza?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne