BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ori - border collie
Autor Wiadomość
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-02-17, 19:05   Ori - border collie

Jestem już jakiś czas na forum, dlatego postanowiłam żeby przedstawić moje barfujące futerko.

Oto Ori, 3,5 letni border collie z linii show


Ori jest moim wyczekanym i ukochanym psem. Kiedy jesteśmy rozdzieleni, oboje jesteśmy nieszczęśliwi i smutni (czyli jak jestem w pracy :-P ). Kiedy jesteśmy razem, jesteśmy nierozłączni, a wszyscy znajomi i rodzina zarzucają mi że traktuję go zbyt pobłażliwie jak na psa, za dużo mu pozwalam i zupełnie niewychowawczo pozwalam na wszystko (a przecież zajmuję się amatorsko szkoleniem psów :shock: ). Zawsze powtarzam, że gdyby mi go zabrakło na dłużej, poczułabym się, jakby ktoś mi odciął dopływ tlenu z respiratora, którym oddycham, a mój TŻ w kółko mówi że jesteśmy od siebie zbyt uzależnieni.

Ori jest psem o niesamowicie pozytywnym nastawieniu do życia, co można zaobserwować nie tylko poprzez niefrasobliwe zachowanie, ale też piękny uśmiech.






Ori jest też totalnie zakręcony na punkcie aportowania piłek, kijków, frisbee, zabawek wszelkich, a nawet plastikowych butelek. Kiedy aportuje przybiera charakterystyczną pozę dla siebie: kuli uszy i stara się dopaść czym prędzej uciekający obiekt, a po złapaniu go, przybiega z zadowoleniem.












Oprócz aportowania, ja i Ori zajmujemy się także sztuczkowaniem. Nagrałam kilka filmików (proszę oglądać z dźwiękiem :twisted: )

http://www.youtube.com/watch?v=0uQOFijigzo (tutaj sztuczkowaliśmy po operacji OCD, kiedy Ori nie mógł biegać i musiałam męczyć go bardziej umysłowo niż fizycznie)

http://www.youtube.com/watch?v=OaFVA9gs1UE (to już 4 miesiące po operacji wróciliśmy do aktywności)

http://www.youtube.com/watch?v=5f69mU8kp7w (a to "najnowszy" filmik z Orim, z sierpnia, z najnowszymi sztuczkami, na tym filmiku załapała się też jedna kotka Kiki)

Na moim kanale więcej filmików z Orim :-) .

Pasjonujemy się także dyscypliną psiego sportu, jaką jest obedience, czyli psie posłuszeństwo sportowe (coś jak PT tylko wyższa liga).
Startowaliśmy parę razy, mamy parę zwycięstw, ale najważniejsze to pierwsze miejsce na podium Mistrzostw Polski Obiedience Klasy 1.


Teraz mamy przerwę zimową, trochę trenujemy, ale głównie spacerkujemy, no i czekamy na wiosnę, aby wznowić treningi zwłaszcza pływackie.

A to ja i Ori






No i to by było na tyle :-)
Postaram się też wrzucić zdjęcia niebarfujących kotek, ale mam wszystkie na drugim kompie, który na razie stoi odłogiem. Nie umiem za to wrzucić zdjęc z telefonu na forum, a mam tam też kilka fotek kocich :-) .
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-02-17, 19:24   

Witajcie :kwiatek:
Oboje jesteście piękni...i wcale się nie dziwię, że Ori jest tak kochany przez Ciebie.
Jak nie kochać takiego pięknego samczyka..
A charakterek ? Napisz coś o tym .
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-02-26, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
  Zaproszone osoby: 2
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-02-18, 07:42   

Oj ciężko mi opisać charakterek, nie robiąc elaboratu na 30 stron w Wordzie :twisted:

Ma kilka typowych cech dla tej rasy. Tzn ogromna chęć towarzyszenia przewodnikowi i zrobienia absolutnie wszystkiego, czego człowiek sobie zażyczy. On wręcz na to czeka i jest nieszczęśliwy, jeśli nikt nic (a zwłaszcza ja) od niego nie chce. Nasz spacer nie wygląda jak spacer normalnej pary człowiek-pies, tzn człowiek idzie ścieżką, a pies hasa gdzieś w pobliżu i podbiega od czasu do czasu w celu zabawy czy sprawdzenia co robi człowiek. On praktycznie nie odchodzi ode mnie dalej niż 1 m i jest cały czas czujny czy aby na pewno nie chcę mu zadać jakiegoś zadania. A jak nie chcę zadać, bo chcę po prostu iść i np rozkoszować się spacerkiem, to wręcz on się domaga "róbmy coś, spacer jest nudny!" i potrafi mi zastąpić drogę, abym się zatrzymała :lol:
Zapachy w trawie, inne psy? Totalnie się nie liczą... (dodam w tym miejscu że jest to samiec niekastrowany, żeby nikt nie myślał, że on jest taki, bo po kastracji :-P ).
Moja znajoma ma samoyeda, który nie jest aż tak absorbujący na spacerach i zawsze powtarza , że border collie to jest najgorsza dla niej rasa i dostała by na głowę, gdyby miała takiego psa :lol:

Cecha ta, jaką jest "bycie na 100% dla człowieka" (po angielsku "will to please"), jest dość typowa dla tej rasy i prawdopodobnie stąd wzięła się opinia (oprócz słynnej listy ras Stanleya Corena), że ta rasa jest najinteligentniejsza ze wszystkich.
Ja osobiście uważam, że psy te absolutnie nie są inteligentniejsze od innych, a często nawet mniej mądre niż niejedna rasa. Po prostu will to please powoduje, że człowiekowi się wydaje że pies jest w stanie spełnić każde jego życzenie i nauczyć się wszystkiego, co ten mu tylko zada - co wygląda dość znacząco przy np terrierze pełnym pasji i zadziorności, który ma ważniejsze sprawy niż spełnianie zadań człowieka. Mój Ori wręcz jest totalnie niemądry, jeśli ma coś zrobić sam, bez mojej pomocy, bez wskazówek, bez informacji ode mnie co należy zrobić. Tzn bardzo długo nie chce myśleć samodzielnie i cały czas oczekuje ode mnie jakiejś wskazówki co on ma zrobić i dopiero kiedy bardzo długo jej nie dostaje, zaczyna cokolwiek sam kombinować (zazwyczaj z marnym skutkiem i na niskim poziomie :mrgreen: ).

Inną typową dla tej rasy cechą są wszelkiego rodzaju "przyczajki", powolne podchodzenie do danego obiektu, okrążanie go, skupianie wzroku (tzw "border collie's eye). I mój pies, mimo że jest z linii wystawowych, w dodatku nie ma na co dzień nic wspólnego z owcami, również on prezentuje te zachowania, które, zwłaszcza w sporcie, są bardzo męczące i trzeba z nimi walczyć, natomiast bardzo przydatne przy pasieniu owiec. Cechy te bardzo głęboko siedzą w tej rasie, nawet najbardziej wystawowych liniach i jeśli ktoś chce sobie kupić bordera, musi brać pod uwagę te zachowania, które mogą się skupić np na dzieciach, zwierzętach domowych (zaganianie kota :twisted: ), czy nieporadnych ludziach (ludzie starsi, wolno się poruszający).

Cechą, którą ma Ori, a występuje ona nieczęsto w rasie, jest duża pewność siebie, otwartość do ludzi (będę ćwiczył z każdym, kto mi coś karze zrobić) i brak reakcji lękowej na burze, strzały, petardy. Ogólnie charakter dość dominujący, otwarty, pewny siebie. Większość psów tej rasy (zwłaszcza suki), są strasznie nerwowe, z byle powodu zabierają się do gryzienia (ale oczywiście nie takiego na poważnie, tylko straszenie, kłapanie, niegroźne kąśnięcia, ale potrafią przestraszyć). Jest też duża reakcja lękowa na dźwięki (rasa ogólnie jest bardzo wrażliwa na dźwięki, ze względu na to że pracując wiele metrów od człowieka, czasem nawet ponad kilometr, musiał słyszeć jego gwizdy, wydające konkretne zadania co zrobić ze stadem - stąd taka wrażliwość słuchowa).
Mi akurat się trafił świetny egzemplarz, jakimś cudem udało mi się też przeprowadzić dość dobrze socjalizację i stąd być może taka otwartość i brak lęku przed czymkolwiek i kimkolwiek. Do tego mocno ujawniający się "will to please" i mamy psa idealnego, oczywiście jeśli ktoś szuka psa do szkolenia, częstego wykonywania wspólnych zadań i nudzą go spacery, na których pies zajmuje się swoimi sprawami, a człowiek swoimi ;-)

Jeszcze kilka zdjęć ze szczenięctwa
Taki byłem malutki


Jeszcze uszka miałem kłapiate


A tutaj miałem ok 3,5 miesiąca


I już wtedy uwielbiałem zabawę


A tutaj miałem już ok 7 miesięcy
 
 
motyleqq 


Barfuje od: 3,5 roku
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 425
Skąd: Łuków/Warszawa
Wysłany: 2014-02-18, 10:20   

uwielbiam red merle :love: ja też mam merlaczka, ale niebieskiego i mudika, nie bc :lol:
_________________
"ludzie, którzy patrzą na relację z psem przez pryzmat siły, i tak zobaczą tylko to, co chcą. szkolenie to nie pole bitwy. po prostu ucz swojego psa"
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-02-18, 19:43   

Ooo to trochę pokrewna rasa :-)
Słyszałam że mudiki są strasznie szczekliwe, to prawda?

Ja jak kupowałam psa, to szukałam miotu w którym urodzą się szczenięta red merle i zaznaczyłam hodowczyni jeszcze przed porodem, że jeśli się urodzi tylko jeden merlak, to go rezerwuję. No i tak się stało: mamusia urodziła 5 szczeniąt, 4 czarno-biało i 1 red merle. To był mój Ori :love:
 
 
motyleqq 


Barfuje od: 3,5 roku
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 425
Skąd: Łuków/Warszawa
Wysłany: 2014-02-18, 19:54   

tak, to prawda, ale da się żyć :mrgreen:
_________________
"ludzie, którzy patrzą na relację z psem przez pryzmat siły, i tak zobaczą tylko to, co chcą. szkolenie to nie pole bitwy. po prostu ucz swojego psa"
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-02-18, 22:52   

Kilka postów ze względu na ścisłą tematykę przeniesiono do;
Linie użytkowe czy wystawowe
  Zaproszone osoby: 2
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-07-25, 16:37   

Pozwolę sobie odświeżyć temat i wrzucić filmik, jako że jest świeżo zmontowany :mrgreen:

http://youtu.be/NXYESzy7wXw

Trening Oriego i jego koleżanki Kiki :kwiatek:
 
 
purr 

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 176
Wysłany: 2014-08-27, 14:03   

Śliczne zdjęcia :kwiatek:
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-27, 18:36   

NSO, możesz byc dumna z Oriego, świetny psiak, wspaniale pracuje, obejrzałam filmik :love:
_________________
Retriver
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-27, 19:25   

Dziekuje! :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne