BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Karmy bezzbożowe dla kotów
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-08-21, 07:40   

dagnes napisał/a:
Last but not least - nawet wśród tych najlepszych, nie ma idealnej karmy dla kotów

I dlatego niektórzy interesują się BARFem - pomimo, że to więcej pracy niż tylko kupić i nasypać do miski ;)
 
 
leniwiec 


Barfuje od: VIII 2011
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 126
Skąd: Łódź/Lublin
Wysłany: 2013-08-21, 12:34   

Dzięki za konkretne wyjaśnienia, szczególnie Tobie, gpolomska. :) Rozumiem i zgadzam się z tym, co piszecie. Chodziło mi jedynie o pewien umiar w wyrażaniu opinii. Jedna z moich kotek je chrupki i, ze względu na nasze warunki życia, jeszcze przynajmniej rok będzie je jadła, więc szukałam jakichś możliwie przyzwoitych. Mam nadzieję, że bezzbożowa Porta 21 się sprawdzi.
_________________
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-08-21, 18:00   

leniwiec :kwiatek:
Jeśli już musisz dawać kotu suchą karmę to może zainwestuj w taką WildCat Etosha albo ZiwiPeak Cat. To najlepsze z najlepszych :-D
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-08-21, 21:06   

dagnes napisał/a:
Odnośnie braku glutenu - również w karmach zbożowych może go nie być, jeśli zamiast zbóż europejskich zawierają ryż lub kukurydzę

Mam pytanie. Słyszałem o glutenie kukurydzianym, że sprzedają takie coś, ale wiem także, że ryż, kukurydzę oraz proso kwalifikuje się do zbóż bezglutenowych. To jak to w końcu jest?
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-21, 23:04   

To jest tak, że każde zboże zawiera gluten, ale tylko zboża europejskie (pszenica, żyto, itp.) mają ten gluten zbadany "naukowo"
 
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-22, 07:08   

Dagnes tutaj to ladnie wyjaśniła
http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#30357
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-08-23, 07:51   

Bianka 4 napisał/a:
To jest tak, że każde zboże zawiera gluten, ale tylko zboża europejskie (pszenica, żyto, itp.) mają ten gluten zbadany "naukowo"

Ryż też białko ma - pierwsza lepsza tabela kcal z B i T to pokazuje. Zresztą tutaj jest typowo o białkach zbóż; kukurydza ma niemało białka - wg tabeli 8,2-10,6% w suchej masie. Czyli w karmie mono zbożowej całkiem konkretna część białka może być pochodzenia roślinnego; do tego trochę z rogów i kopyt oraz innych odpadów (bo nie ma "mięso" tylko "produkty pochodzenia zwierzęcego" lub "kurczak"), w efekcie wg analizy (zapewne z komory spalania) jest 35% białka, a przyswajalnego np. 20% albo mniej. I teraz zalecana porcja dla kota 4kg to 60g, czyli daje nam 20% * 60 = 12g białka, a powinno być min. 20g; a z białka nie tylko mięśnie się budują, ale krew (czasami ludzie podają żelazo, ale nie dostarczają odpowiedniej ilości białka - szczególnie przy kotach nerkowych, a później zdziwienie, że krew nadal kiepska i niestety walka z wetami to jak walka z wiatrakami, o opiekunach nie wspominając).
 
 
tracershy 

Udział BARFa: do 25%
Wiek: 40
Dołączył: 03 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-07-14, 19:36   

Jak obliczyć dzienną dawkę karmy PON MIX tak żeby kot nie otrzymał za dużo białka? Są dni kiedy nie chce jeść mięsa u karm mokrych i potrafi przez tydzień jeść same chrupki. Jitka na prawie 10 miesięcy i waży prawie 5 kg, ale to kotka rasy meinkun. Na razie nie wyliczam jej jedzenia, ale jak skończy rok chce wiedzieć ile jej dawać jeść jak będzie miała fazę tylko na suche.
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-14, 21:20   

tracershy, koty rasy Maine Coon dłuuuugo rosną, ja bym jej jeszcze nie ograniczała tak ściśle jedzenia kiedy skończy rok. Możesz też powalczyć z nią (i z suchą karmą). To nie jest tak, że kotka nie chce jeść mięska, ona po prostu manipuluje żeby dostać to co chce :mrgreen: Trzeba być twardym :twisted:
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
tracershy 

Udział BARFa: do 25%
Wiek: 40
Dołączył: 03 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-07-16, 20:16   

Na razie przemycam jej mokre karmy, głównie PON. Odpowiada jej chyba forma pasztetu, mielonki jej nie ktęcą. Surowe mięso czasem zje, pod warunkiem, że nie było wcześniej mrożone. Wątróbki też nie ruszy. Nie dam chrupek to nic nie zję cały dzień. Z braku laku puszka.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-09-11, 13:21   

Niedawno koncern Hill’s wprowadził bezzbożowe karmy (suche i mokre) w ramach nowej linii Ideal Balance (dla kotów i psów). Pewnie nie byłoby w tym niczego dziwnego i nie pisałabym o tym, gdyby nie fakt, że to właśnie Hill's - jedna z dwóch wielkich firm zapewniająca od dziesięcioleci swych klientów (głównie przy pomocy weterynarzy), że koty (i psy) powinny jeść zboża, a kukurydza, ryż i pszenica są dla nich najlepszym źródłem ogromnej ilości węglowodanów, z których rzekomo powinny czerpać większość energii.

Myślę, że pojawienie się karm bezzbożowych u Hill'sa jest dość znaczącym momentem przełomowym, świadczącym o tym, że giganci nie są już dłużej w stanie ignorować rynku i rosnącej świadomości ludzi, nawet mając do swej dyspozycji najlepszych przedstawicieli handlowych na świecie jakimi są weterynarze.
Fakt wprowadzenia przez Hill's produktów bezzbożowych do oferty może być w końcu dla ludzi sygnałem tego, że przez wiele dziesiątków lat wielkie koncerny karmowe okłamywały opiekunów zwierząt, chcąc jedynie sprzedać im jak najdrożej produkt będący tanim w produkcji.

Oczywiście nie spodziewam się, że karmy Hill's linii Ideal Balance "No Grain" będą jakoś wyjątkowo dobre i będą zawierały wystarczającą ilość mięsa, ale uważam, że sam fakt pojawienia się ich jest znaczący. Póki co szczegółowe składy karm są owiane jakąś dziwną tajemnicą, a same produkty nie zostały wprowadzone do sprzedaży w największych sieciach sklepów zoologicznych stacjonarnych i internetowych (przynajmniej tak jest w Niemczech). Można je kupić na razie wyłącznie w jednej sieci, nie posiadającej zbyt imponującej ilości punktów. Dostałam wprawdzie od niemieckiego Hill'sa kupony na darmowe opakowania tych karm, ale nie wiem czy będę w stanie po nie podjechać do dość oddalonego sklepu, który jest mi zupelnie nie po drodze. Ale jak mi odbije, to pojadę (z ciekawości - żeby zobaczyć co włożyli do tych karm) ;-) .

W Polsce jeszcze tych karm nie ma, ale zapewne i tu się pojawią wkrótce. Więcej można poczytać na stronie angielskiej:
http://www.hillspet.co.uk...ance/index.html
oraz niemieckiej:
http://www.hillspet.de/de...ance/index.html

W ramach linii Ideal Balance firma ma też nowe produkty zbożowe (z ryżem) ale bezzbożowe, oznaczone "No Grain" (z ziemniakami) są zarówno dla kociąt (szczeniąt) jak i dla dorosłych.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-12, 06:47   

To dosc ciekawy nius!
Hills pierwszym koncernem ktory wprowadza bezzbozowke :-D
Niestety obawiam sie Dagnes, ze ludzie nawet nie zauwaza, wiekszosc wlascicieli nie przywiazuje nakmniejszej uwagi do skladu karmy liczy sie tylko to , ze polecil im ja weterynarz :roll:
A ci co zauwaza i wyciagna wniosek beda beda w takiej mniejszosci, ze nie beda w stanie zle wplynac na opinie o tym koncernie ;-)
Jestem dosc ciekawa skladu, czy bedzie w stylu Champion Petfood czyli duzo miesa i duzo roznej zieleniny, czy moze wstylu bardziej Brit Care czyli troche mniej miesa a wiecej ziemniaka ale przynajmniej bez zbednej salatki warzywno owocowej w karmie.
Zatem jak juz zajedziesz po ta karme mam nadzieje ze sie z nami podzielisz zarowno skladem dla psow jak i dla kotow :-)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-09-20, 22:05   

NSO napisał/a:
Zatem jak juz zajedziesz po ta karme mam nadzieje ze sie z nami podzielisz zarowno skladem dla psow jak i dla kotow

No więc mam te karmy i ich składy. Tak jak się spodziewałam - bez rewelacji: mało białka, dużo roślin, w tym roślinne białko. Sporo tauryny (to na plus), przyzwoite poziomy wapnia i fosforu, dobry stosunek omega-6 do omega-3. Dużo za dużo węglowodanów.
O składzie chrupek dla psów napiszę w psim dziale, tu jedynie pokażę te dla kotów.

Hill's Ideal Balance No Grain dla kotów dorosłych (1-6 lat)
Skład: świeży kurczak, ziemniaki, mączka z groszku, koncentrat białka z warzyw, tłuszcze zwierzęce, skrobia ziemniaczana, suszone jajka, suszony kurczak, mączka z mięsa drobiowego, minerały, pulpa buraczana, siemię lniane, hydrolizat białkowy, olej rybny, sproszkowany groszek, jabłka, żurawina, marchewka i brokuły, witaminy (E, A, C, D3, beta karoten). Nie zawiera chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.
Analiza:
białko 31,0% (ok. 33% s.m.)
tłuszcz 21,8 % (ok. 23% s.m.)
włókno 1,3%
popiół 6,7%
węglowodany ok. 33% ( ok. 35% s.m.)
wapń 0,93% (ok. 0,99% s.m.)
fosfor 0,73% (ok. 0,78% s.m.)
sód 0,52%
potas 0,75%
tauryna 4.895 mg/kg
omega-6 3,9%
omega-3 0,9%
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Anusi@k 

Wiek: 37
Dołączyła: 28 Gru 2011
Posty: 136
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2014-09-24, 16:12   

czyli lipa - sam ziemniak...
 
 
Bigiel 


Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Mar 2013
Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-24, 17:12   

A Brit Carnilove??

http://www.carnilove.cz/pl/produkty/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne