BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Olej z łososia
Autor Wiadomość
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-14, 09:53   

shiya dzieki :) poszukam jeszcze czegos innego.
nasunelo mi sie pytanie - czy oprocz lipidow sojowych - przez mgle kojarze z biologii - lipidy = tluszcze, to reszta tj. olej z pstroga i lososia jest przyswajalny?

generlanie w roznych publikacjach anglojezycznych czesto sie spotykalem ze podaja w roznych mieszankach psom lecytyne :) nawet sie zastanawialem ostatnio czy nie kupic grantulatu sojowego.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-07-14, 10:17   

Lecytyna to grupa związków zawartych przede wszystkim w żółtku jaja ptasiego...
Wystarczy podac regularnie surowe jaja i masz lecytyny pod dach
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-07-14, 10:33   

Oczywiście lecytyna z żółtek jest dużo lepiej przyswajana przez psa/kota. Iza dobrze radzi, podawaj żółtka, zawierają one też masę innych niezbędnych substancji. Do tego olej z łososia 100% grade i masz sprawę załatwioną.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-07-31, 09:04   

szymegg napisał/a:
co sadzicie o EFA oil?

Sihaya napisał/a:
EFA oil jest w porządku

Moim zdaniem ten preparat nie jest dobry.
Po pierwsze zawiera całkiem sporo kwasów omega-6, których nadmiar próbujemy zrównoważyć olejem z ryb (gamma-linolenowy 8mg + linolowy 60mg, razem 68mg). W związku z tym mamy w nim tylko 2,35 raza więcej omega-3 od omega-6, a co za tym idzie - musielibyśmy dodawać go do diety strasznie dużo, by spełniał swoją rolę (liczę tu tylko kwasy EPA i DHA, bo będący w składzie ALA nie może być traktowany jako źródło omega-3 dla psów i kotów).
Po drugie EFA Oil zawiera dodatkowo kwas, o którym wspomniałam wyżej, a mianowicie alfa-linolenowy (40mg), który jest kwasem omega-3 pochodzącym z roślin i którego psy i koty nie potrafią przekształcać w potrzebne im EPA i DHA. Jest więc tu dodatkiem zbędnym, niekoniecznie szkodliwym, ale pies czy kot wykorzysta go wyłącznie do pozyskania energii czyli spali.
Po trzecie preparat ten zawiera dodatek witaminy E w postaci syntetycznej (DL-alfa-tokoferol), a to już jest dodatek szkodliwy i eliminuje EFA Oil, jako coś co można bezpiecznie podać psu czy kotu.

Sihaya napisał/a:
ani pies ani kot nie są w stanie przyswajać lipidów sojowych

Wielokrotnie na Forum powtarzane są tego typu sformułowania o rzekomym braku możliwości przyswajania przez drapieżniki tłuszczów pochodzących z roślin. Jest to nieprawda, gdyż psy i koty doskonale te tłuszcze przyswajają i nie w tym tkwi problem. Problemów jest kilka:
- oleje roślinne (zdecydowana ich większość) zawiera w swym składzie ogromny nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6, a niewiele omega-3, co pogarsza jeszcze bilans tych kwasów w diecie złożonej z przemysłowego mięsa (co z kolei prowadzi m.in. do aktywacji procesów pro-zapalnych w organizmie),
- oleje roślinne nie zawierają wcale, albo w znikomej ilości, tych kwasów tłuszczowych (zarówno nasyconych, jak i nienasyconych), których nasze drapieżniki nie są w stanie syntetyzować i muszą je pozyskiwać z tłuszczów zwierzęcych, bo tylko tam się one znajdują,
- oleje roślinne składają się w większości z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których spożywanie wymaga od organizmu produkcji ogromnej ilości przeciwutleniaczy (jest wiele takich substancji, z których witamina E pełni tylko niewielką część roli), a takich ilości drapieżniki nie są w stanie wytwarzać, co prowadzi do nadmiernego stresu oksydacyjnego (kwasy tłuszczowe utleniają się wewnątrz organizmu), a to z kolei powoduje np. rakowacenie komórek (temat jest oczywiście dużo szerszy i piszę w skrócie, bo to nie na ten wątek).
Ogólnie chodzi o to, że oleje roślinne nie nadają się dla naszych psów i kotów nie dlatego, że drapieżniki ich nie przyswajają (bo przyswajają je dobrze), tylko o to, że ich skład jest nieodpowiedni dla nich i po ich spożyciu oleje roślinne (większość z nich, jest parę wyjątków) wyrządzają wewnątrz organizmu ogromne szkody i jedyne do czego mogą zostać wykorzystane, to produkcja energii (zarówno natychmiastowe spalenie, jak i odłożenie jako zapas tłuszczu w tkankach - wtedy tkanka tłuszczowa będzie się składała głównie z kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, co spowoduje z czasem jej jełczenie).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-04, 16:24   

Zamówiłam dziś ten Grizzly Salmon Oil - po przeczytaniu tego wątku wyszło mi, że będzie najsensowniejszy. Wzorując się na gpolomska chciałam go dodać do kalkulatora jako suplement witaminy D. Na podstawie:
gpolomska napisał/a:
co po przeliczeniu na jednostki daje w 100g (to już pod kalkulator) przy przyjęciu dolnej granicy zakresu, bo to pewne, że jest (liczyłam kilka razy o ciągle wychodzi tak samo, więc powinno być dobrze):
- wit. E: 14,9 IE (10mg / 100g)
- wit. D: 2000 IE (50mcg / 100g)
- wit. A: 3 333 IE (1000mcg na 100g)

oraz:
gpolomska napisał/a:
analiza Grizzly salmon oil na stronie dystrybutora na Europę

wyszły mi takie parametry rekordu w kalkulatorze:
Kod:
energia: 890
tłuszcz: 100
Vitamin A: 3333
Vitamin D: 2000
Vitamin E: 14,9
kwas linolowy: 1,7
kwas arachidonowy: 400

Energię skopiowałam z Salmopetu. Wartości witamin skonfrontuję jeszcze z etykietą, jak już olej będzie. Ilość kwasów linolowego i arachidonowego obliczyłam na podstawie podlinkowanej analizy (C18:2 ω 6 Linoleic acid i C20:4 ω 6 Arachidonic acid). Czy mogłabym poprosić o potwierdzenie (lub nie), że takie wartości są OK?

[ Dodano: 2014-09-06, 18:39 ]
Kupiłam większą butelkę tego oleju (Grizzly), bo uznałam, że może sama go czasem łyknę, a tam napisane "tylko dla zwierząt" :shock: Czemu tak i czy należy się tym przejmować? Niby człowiek też zwierz ;-)

[ Dodano: 2014-09-06, 22:16 ]
Kolejna wątpliwość mi się nasunęła... czy nie lepiej wpisać do Kalkulatora wartość średnią zamiast minimalnej? Jeśli wpiszemy minimalną, to z reguły w mieszance witaminy D będzie więcej niż pokazuje Kalkulator - chyba taki długotrwały nadmiar nie jest zbyt dobry, szczególnie w przypadku tej witaminy? Gdybyśmy wpisali wartość średnią, to raz by było w rzeczywistości więcej, a raz mniej, to chyba bardziej bezpieczne?
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-07, 13:13   

Ja jem wszystkie zwierzece suplementy.

Grizzly wpisz jako suplement D, kalk bedzie Ci wyliczal ile go dodac, zeby bylo ok.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-09, 10:13   

Ines, jak napisałam, tak właśnie chciałam zrobić - dodać olej jako suplement witaminy D. Pytałam raczej o to, z jakimi konkretnymi wartościami go dodać. Na etykiecie mam napisane wit. A 10 - 30 mg, wit. D 0,5 - 3 mg, wit. E 100 - 125 mg (wszystko na 1kg). Uśredniłam sobie te wartości i wpisałam A: 6666 I.E., D: 7000 I.E, E: 16,7625 I.E. Po dodaniu do przepisu 9,2g (10ml) oleju na 2kg mięsa wyszedł mi nawet lekki nadmiar witaminy D, choć jeszcze się nie zaświeciło na czerwono.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-29, 10:24   

Natknęłam sie na taki, w zooplusie
http://www.zooplus.pl/sho...rsc/olej/401931
Jest sporo tańszy niż Salmopet, który zawsze kupuję.
Może ktoś ma z nim jakieś doświadczenia, czy jest porównywalny z Salmopetem? a może lepszy? warto go kupić?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-09-30, 11:04   

Kazia napisał/a:
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karmy_specjalistyczne/odzywki_skora_siersc/olej/401931

O tym oleju jest bardzo mało informacji, sprawdzałam też na stronie producenta. Nie ma analizy ani informacji skąd te łososie (domniemuję, że są hodowlane). Jedynie, że zimnotłoczony i bez dodatków. Powinien być OK i nie różnić się jakoś drastycznie od Salmopetu. Jedyny dostrzegalny gołym okiem minus to przezroczysta butelka.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-22, 10:00   

Skuszona niską ceną, kupilam olej firmy APL
http://www.apl-zoo.eu/pl/...osia-500-ml/122
Pani zapewniala, że ich produkty są najlepsze na rynku. Namawiała mnie żeby kupić opakowanie 5 litrów, bo najtaniej wychodzi (fakt, jest najtaniej).
Szczęściem kupiłam tylko litr.
Olej śmierdzial spalenizną, aż odrzucało.
Złożyłam reklamację, odesłałam.
Otrzymałam odpowiedź, że "reklamacja złożona przez panią została rozpatrzona pozytywnie"
Otrzymałam zwrot pieniędzy, jednak bez kosztów przesyłki w obie strony (czyli straciłam na tym niecałe 20 zł).
Jednak w dalszej części maila poinformowano mnie:

"Informuję również że olej [...]został oceniony przez naszego technologa pozytywnie pod względem smaku i zapachu , jest on jak najbardziej poprawny.
Posiada on również ważny atest weterynaryjny."

Tak więc olej śmierdzący spalenizną, wg firmy APL, pod względem smaku i zapachu jest jak najbardziej poprawny.
No i to tyle jeśli chodzi o zapewnienia tej Pani, że oni używają najświeższych surowców, najlepszych technologii, i w ogóle są najświetniejsi
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-01-26, 20:21   

W preparacie TC Premix za uzupelnienie omega 3 sluzyl wlasnie kryl, nie nada sie do mieszanki barfowej?

Firma Solgar ma kapsulki omega 3 triple strength (tutaj sklad), jedna kapsulka zawiera 950 mg omega 3, to chyba wiecej niz w jakimkolwiek oleju z lososia - dla przykladu, z tej samej firmy, DWIE kapsulki oleju z dzikiego lososia zawieraja 500 mg - http://www.solgar.com/Sol...ga-Softgels.htm. Pozwoliloby to na dawanie mniej tego nieprzyjemnego skladnika, ale pojecia nie mam ile by wystarczylo... Ktos wie, jak to w ogole przeliczyc?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2015-01-26, 21:35   

Zwykły, standaryzowany olej z łososia ma 180 mg EPA i 120 mg DHA w 1g, razem 300 mg. Więc ten solgarowy jest troche ponad 3 razy bardziej skoncentrowany (daje się go zatem 3 razy mniej).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-02-02, 15:48   

Kończy mi się olej z łososia i staję właśnie przed wyborem zakupu kolejnego. Niestety Lunderland niedostępny. Grizzly trochę za drogi, znalazłam więc takie:
http://eko-pies.pl/pl/p/L...ny-na-zimno/844
http://www.drclauders.pl/...ditionell-500ml -
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi coś na ich temat? Może ktoś stosował?
:kwiatek:

Edit. Właśnie znalazłam tani Grizzly, więc chyba się na niego zdecyduję, aczkolwiek za opinię na temat powyższych będę nadal wdzięczna ;-)
 
 
monikasan 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 11 Lis 2013
Posty: 269
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-02-02, 16:50   

Ja tylko wtrącę,że Lunderlandy są dostępne w babuzoo.pl
 
 
 
ulala 

Barfuje od: 2015
Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 19
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2015-02-06, 11:28   olej Bosch

Witam, czy ten olej jest dobry ?
http://dogmaster.pl/k-100...CFcHacgodmLQALw

oczywiście zadałam sprzedającemu pytanie o termin ważności, bo go nie podał, cena dość atrakcyjna. Czy ktoś go używał , z góry dziękuję za jakąś opinię ;-)
_________________
ula
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne