BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Karmy bezzbożowe dla kotów
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-09-26, 12:30   

Ta karma Brit dla kotów nie wygląda ogólnie źle, choć do ideału jej daleko. Nie wiem tylko jaki jest dokładnie skład, bo w każdym z 3 znanych mi języków (polski, angielski, niemiecki) podany jest inny odnośnie głównych składników - raz jest mączka z kurczaka, a raz mączka z mięsa kurczaka, to samo z łososiem, ponadto pojawia się w jednym z języków białko z łososia, którego nie ma w innych plus inne drobne przekłamania.
W każdym razie poziom białka jest w dolnej granicy akceptowalności dla suchych karm (44,4% w suchej masie), choć powinien być wyższy. Węglowodanów jest tu aż 23,2% w suchej masie (moim zdaniem absolutny max. to 15%, choć w liście najlepszych karm przesunęłam granicę do 20%). Białko jest praktycznie wyłącznie zwierzęce więc OK, nie podobają mi się tylko jabłka w składzie i dodatkowo ekstrakty z innych owoców.
Fosfor, mimo że nominalnie nie wygląda źle (0,89% w suchej masie) to w odniesieniu do ilości białka jest bardzo wysoki w tej karmie. Przy spożyciu ilości, która daje nam 5g białka na 1 kg wagi ciała kota, otrzymuje on aż 100mg fosforu na każdy 1 kg swojej wagi. To dużo za dużo, ale jest to powszechna "choroba" suchych karm.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Bigiel 


Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Mar 2013
Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-27, 20:28   

Dziękuję dagnes :kwiatek:

Dostałam próbkę dla psów na zawodach w Czechach. Dziś miałam kilkugodzinny ślad dla psa i pod koniec na żołądkach siedziały osy :evil:
 
 
tracershy 

Udział BARFa: do 25%
Wiek: 40
Dołączył: 03 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-11-08, 12:42   

Widzę, że producent PONa powiększył asortyment o karmy dla kotów starszych. Ale karma jest bez sensu, tylko 32% białka i 16% tłuszczu a przy tym sporo wapnia i fosforu. Mają też karmy dla psów, ale jedyna która zwróciła moją uwagę psia wersja meadowland mix, ale ma kosmiczną ilość wapnia coś koło 2,5%.
A swoją drogą wiecie dlaczego u nas jest tak kiepsko z dostępnością PONa? Choć i tak w sumie zaoszczędzę około 20 zł przy sprowadzeniu dużego wora z Niemiec.
Myślałem też o zamianie na Orijena albo Purizon, bo są łatwo dostępne, ale z kolei węglowodanów jest w nich 3 razy więcej. PON jest u mnie o wiele wydajniejszy niż inne karmy. Kotka je jej mało. Poza tym roczna kotka jest na niej od samego początku. Zna smaki innych karm, bo nasz drugi kot, który jeszcze nie mieszka w mieszkaniu jadł inne karmy. Z mokrych karm to tylko PONa zje, wszystkie inne tylko skubnie. Niestety surowego mięsa nie chce, czasami tylko zje kawałek piersi kuraka. Na PONa chcę też przestawić tego drugiego "klatkowego" kota, choć on smakiem nie jest zachwycony. W tej chwili je TOTW, ale problemem jest, że ta karma ma za dobry smak i jest nią nienajedzony, a że jest kastratem i TOTW ze swoim wysokim poziomem wapnia nie jest dla niego dobrym wyjściem. On też większość czasu spędza na dworze, więc je sporo. Tyle, że on zje też bez grymasu kawał surowizny i prawie wszystkie mokre karmy. Oba koty na szczęście piją dużo wody, wręcz książkowo :-)
Możecie mi podpowiedzieć jak dodać zdjęcia w powitalni?
 
 
89ola 

Barfuje od: 05.02.2013
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lut 2013
Posty: 192
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: 2014-11-21, 10:08   

applaws wydał nowe karmy dla kotów: senior i kurczak z kaczką.
skład podany z allegro:

Applaws z KACZKĄ:
mączka z kurczaka ( 52%), mączka z kaczki (21%), świeżo przygotowane mielone mięso drobiowe (16%), słodkie ziemniaki (6%), ziemniaki, wysłodki buraczane, drożdże piwne, sos na bazie drobiu (1%), olej z łososia, witaminy, składniki mineralne, suszone jaja, włókno celulozowe pochodzenia roslinnego (0,03%), chlorek sodu, węglan wapnia, wodorosty/algi, żurawina, DL-metionina, chlorek potasu, wyciąg z juki, ekstrakt owoców cytrusowych, wyciąg z rozmarynu

Białko 38%, Oleje i Tłuszcze 20%, Popiół 10,5%, Błonnik 2,1%, Omega-6 3,8%, Omega-3 0,8%, Wapń 2,3%, Fosfor 1,5%,

APPLAWS senior:
mączka z kurczaka (75%), świeże mielone mięso drobiowe (12%), słodkie ziemniaki (6%), ziemniaki, wysłodki buraczane, drożdże piwne, sos na bazie drobiu (1%), włókno celulozowe (pochodzenia roślinnego) (0,5%), olej z łososia, olej kokosowy, witaminy i minerały, suszone jaja, chlorek sodu, węglan wapnia, wodorosty/algi, żurawina, SL-metionina, chlorek potasu, wyciąg z juki, ekstrakt z owoców cytrusowych, wyciąg z rozmarynu

Białko 37%, Oleje i Tłuszcze 17%, Popiół 10%, Błonnik 3,4%, Wapń 2,2%, Fosfor 1,5%, Omega-6 3,1%, Omega-3 0,7%, tauryna 2000 mg/kg,
 
 
tracershy 

Udział BARFa: do 25%
Wiek: 40
Dołączył: 03 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-11-29, 12:15   

Czy oni powariowali z tym wapniem i fosforem. Karmy Applawsa choć fajne składowo przez te kosmiczne ilości wapnia i fosforu odpadają już na starcie. Kto przy zdrowych zmysłach będzie tym karmił swoje koty...to samo jest z kurczakowym PONem- fajny skład a stosunek wapnia i fosforu 2,48%-1,79! No przecież to jakaś masakra.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-11-29, 17:18   

tracershy napisał/a:
Kto przy zdrowych zmysłach będzie tym karmił swoje koty...


Ja na przykład myślę, że zdrowe zmysły mam, ale jak się całkowicie na tych stosunkach nie znam, to bym niestety karmiła. Mało ludzi karmiąc zwierzęta patrzy na szczegółowy skład, tym bardziej jeśli przeczyta, że karma z wysokiej półki, a jeśli z wysokiej półki to oczekuje się że wszystko z nią w porządku.
 
 
tracershy 

Udział BARFa: do 25%
Wiek: 40
Dołączył: 03 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-11-29, 18:19   

Z moich obserwacji wynika, że z bezbożówek na palcach jednej ręki można wymienić karmy z względnie akceptowalnym poziomem wapnia i fosforu-PON MIX, Orijen, Purizon i chyba Farmina.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-11-30, 18:47   

89ola napisał/a:
applaws wydał nowe karmy dla kotów: senior i kurczak z kaczką.

tracershy napisał/a:
Czy oni powariowali z tym wapniem i fosforem. Karmy Applawsa choć fajne składowo przez te kosmiczne ilości wapnia i fosforu odpadają już na starcie. Kto przy zdrowych zmysłach będzie tym karmił swoje koty...

Ze składu wymienionego przez 89olę wynika, że w tych karmach jest przemielone niewiadomoco z kurczaka i kaczki, więc koszmarna ilość fosforu nie powinna dziwić. Jeśli faktycznie w składzie jest "mączka z kurczaka" i "mączka z kaczki" a nie "mięso" to nieładnie.
89ola, masz jakiś namiar na te karmy? Bo na stronie producenta ich nie widzę.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-11-30, 21:27   

Podsumuję to krótko: jakby były karmy takie naprawdę super, to wielu ludzi nie babrało by się z BARFem - to znacznie więcej pracy niż zakup gotowca. Są tylko karmy "mogą być", "lepiej nie dawać" itd. - nie ma karm naprawdę dobrych (pomijam już samo przetworzenie), bo niestety główna idea ich tworzenia to nie jest dobro zwierząt (nie bądźmy naiwni).
 
 
89ola 

Barfuje od: 05.02.2013
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lut 2013
Posty: 192
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: 2014-12-01, 14:12   

karmy znalazłam na allegro:

http://allegro.pl/karmy-s...ity-v1-1-o-1128

http://allegro.pl/listing...ity-v1-1-o-1128

dlatego nie ma gwarancji że skład jest wiarygodny

szczerzę to nigdy nie analizowałam dokładnie składów karmy. ograniczałam się do zawartości mięsa i wypełniaczy a dokładne analizy...cóż człowiek myśli że jak dużo zwierza a mało roślin i zbóż w karmie to karma po prostu nie może szkodzić. dla większosci ludzi sprawdzanie fosforu, wapnia to abstrakcja. sprawdzanie samego białka to już ogromny krok dla ludzkości póki co
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-12-06, 23:04   

89ola napisał/a:
karmy znalazłam na allegro:
(...)
dlatego nie ma gwarancji że skład jest wiarygodny

Ja też znalazłam w niemieckim zooplusie:
http://www.zooplus.de/sho.../applaws/462056
http://www.zooplus.de/sho.../applaws/461741
ale tam jednak podają, że w składzie jest tylko mięso (nawet bez podrobów jakichkolwiek).
Nie wiem zatem skąd w tych chrupach tyle fosforu. Muszą coś tam dodawać, czego nie wymieniają w składzie, bo z samego mięsa powinno go być o wiele wiele mniej (nawet nie połowa tego), a z kartofli tyle się też nie uzbiera ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
89ola 

Barfuje od: 05.02.2013
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lut 2013
Posty: 192
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: 2014-12-06, 23:17   

chyba już o hillsie była mowa:

http://www.zooplus.pl/sho..._balance/465755

jak w tym kierunku idą karmy bez zbożowe to czarno to widzę. zamiast lepiej jest coraz gorzej. karma jest prawie bezmięsna...
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-12-08, 16:24   

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na karmy, o których chyba jeszcze na Forum nie było. Są to karmy będące markami własnymi sieci niemieckich sklepów dla zwierząt Fressnapf. Ponieważ Fressnapf otworzył już w Polsce kilka punktów (Warszawa, Poznań, Milanówek) pod nazwą Maxi Zoo oraz udostępnił stronę internetową (www.maxizoo.pl), to warto wspomnieć tu o ofercie karm bezzbożowych produkowanych pod marką Select Gold oraz Real Nature.

Ponieważ wyszukiwanie produktów w maxizoo.pl to porażka i nie da się wyselekcjonować określonych marek, ponadto brakuje w opisach pełnych składów i analizy, to podam linki do poszczególnych grup karm w niemieckim Fressnapfie, a w maxizoo musicie sobie sami przewertować strony (wszystkie produkty, z wyjątkiem nowych odmian suchego Real Nature, są dostępne w polskich sklepach).

Jeśli chodzi o Select Gold, to rekomenduję wyłącznie kamy mokre (puszki, saszetki), gdyż suche nie są najwyższych lotów. Jest wiele odmian i można dobrać coś dla każdego ogona, a cena nie zabija (w przypadku puszek, bo saszetki tanie nie są):
https://www.fressnapf.de/...rand%3Abrand160
Tu polska ulotka:
http://www.maxizoo.pl/ofe...a-gwarantowana/

W przypadku marki Real Nature, to stare, dostępne jeszcze w Polsce odmiany sucharów nie są warte uwagi, jedynie karmy mokre (puszki i saszetki). Podobnie jak w Select Gold i tutaj jest wiele odmian smakowych oraz różne wielkości opakowań, więc do wyboru, do koloru:
https://www.fressnapf.de/...rand%3Abrand156

Składy tych karm oraz zbilansowanie są dość fajne, więc jeśli ktoś karmi (lub dokarmia) puchami, to warto je wypróbować.

Real Nature wprowadził też niedawno nowe suche bezzbożowe odmiany z serii "Wilderness" (jeszcze ich nie ma w Polsce ale pewnie wkrótce będą):
https://www.fressnapf.de/...rand%3Abrand156
Wprawdzie nie są wyjątkowo dobre, ale przynajmniej ich składy opierają się na mięsie. Mają trochę za mało białka i za dużo węglowodanów, ale np. w porównaniu z takim bezzbożowym Hillsem są niezłe. Na uwagę zasługuje w nich, obok mięsa jako podstawy składu, niski poziom wapnia i fosforu (oprócz wersji dla kociąt), więc osoby, które szukają jakiejś w miarę dobrej karmy dla kota, u którego trzeba pinować fosforu, mogą się im przyjrzeć.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-22, 21:02   

Znasz może ceny tych karm mokrych select gold/ real nature? Wydaje się że nie są one udostępnione na stronie.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2015-01-23, 10:27   

Nie mam pojęcia ile w Polsce kosztują. Podejrzewam jednak, że ceny powinny w przybliżeniu odpowiadać niemieckim po przeliczeniu z euro na złotówki. W podanych przeze mnie linkach masz ceny w euro.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne