BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-07-13, 21:42   

Nie masz za bardzo wyboru ;-) Nie wydaje mi sie, zeby byla jakas alternatywa dla krwi - Easy barf, moze jakies preparaty dla dzieci? Niestety nie wiem, czy ktorys sie nada. Jezeli nie chca z pelna dawka to dawaj poki co tyle, ile przejdzie. Olej z lososia tez moze byc problematyczny, z tego co tu czytalam, to niektore koty za nic w swiecie nie jedza mieszanek, ktore maja go "za duzo" i to mimo wielu podejsc. Tu tez mozesz dawac stopniowo, na poczatku malutko, moze po jakims czasie dobijesz do pelnej dawki. Brak badz mniejsza dawka oleju z lososia jest mniej szkodliwa niz brak zelaza. Zawsze mozesz pominac olej jezeli kupisz mieso od zwierzat nie karmionych zbozami. Ostatnio w dziale o suplementach ktos pisal, ze olej z kryla, ktory tez jest zrodlem omega 3 i moze zastapic olej z lososia, bardzo kotom smakuje. Poza tym istnieja kapsulki zawierajace oleje rybne o bardzo skoncentrowanej zawartosci omega 3 co pozwala na zmniejszenie ich dawki.
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-07-14, 14:06   

Mam szybkie pytanie, może ktoś coś:

zmieliłam korpus z kurczaka razem ze skrzydełkami i szyjką.
W kalkulatorze te pozycje są wyodrębnione na korpus, skrzydełka i szyjkę.
Czy zrobię błąd jeżeli policzę całą masę jako korpus?

edit: ee, już widze w kalkulatorze, że te pozycje mają różne wartości chociażby Ca i P, więc raczej nie można mieszać.
Przez własne niedopatrzenie niepotrzebnie męczyłam się z mieleniem tego bo i tak nie mogę użyć :banghead:
 
 
Maduro 


Barfuje od: maj 2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 51
Dołączył: 03 Maj 2015
Posty: 107
Wysłany: 2015-07-14, 16:09   

apple, e tam, uśrednij albo policz ręcznie wagowo mniej więcej dla każdej z części. Od takich wahań nic się nie stanie. W kalku wartości też są uśrednione, bo nigdy nie wiesz dokładnie jaki jest skład konkretnego mięsa. Następnym razem policzysz dokładniej :-D
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-07-14, 18:02   

Maduro,
Gdyby chodziło o zdrowego, dorosłego kota to pewnie tak bym zrobiła.
Jednak robię mieszankę dla świeżo znalezionego 3-mies malucha z kocim katarem i krzywizną z niedożywienia.
Takiemu przydałyby się właśnie kości, ale jedyne które miałam, zmieliłam właśnie razem więc wyszło nie-wiadomoco-co.
Nie dodam tego do mieszanki bo nie umiałabym określić parametrów i boję się, że maluchowi zrobiłabym krzywdę.
Poprzestanę na skorupkach.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-14, 18:26   

1 skrzydełko to jakieś 100-120g.
Nie wiem jak szyja, ale może jakoś 100-150? W kupnych kurczakach jej nie ma, więc dawno jej nie ważyłam....
 
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-07-14, 22:33   

Przemyślałam sprawę :kwiatek: i stwierdziłam, że jednak wykręcę z tą zmieloną masą przepis, bo przecież takiemu kotu potrzeba kości.
Wyliczyłam proporcjonalnie ile stanowią poszczególne części, dodałam do kalkulatora i poległam… :oops: :shock:
Nie robiłam do tej pory mieszanki z kośćmi, bo mojemu Rudolfowi stosuję dietę "lekko" nerkową, bez kości.
I w kalkulatorze, gdy wpisuję dane, wychodzi mi białko poniżej normy, jakieś 44% a przecież niedożywiony kot musi białka mieć odpowiednią ilość, nie mówiąc o tym, że białko świeci się na czerwono. Nijak nie mogę tego dopasować :-o
 
 
Maduro 


Barfuje od: maj 2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 51
Dołączył: 03 Maj 2015
Posty: 107
Wysłany: 2015-07-14, 22:51   

apple, musiałabyś napisać skład mieszanki, żeby móc Ci pomóc.
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-07-14, 23:37   

Ja to poległam chyba całkiem :peace: :oops: bo postanowiłam zrobić bez tego kuraka z kośćmi.
Wtedy wszystko mi ładnie pasuje.
Ale gdyby ktoś chciał i miał czas zerknąć, będę wdzięczna, mieszankę będę robić jutro.
Chętnie się przy okazji nauczę, bo zła jestem na siebie że nie umiem tego dopasować.
Chyba robię jakiś podstawowy błąd i nie wiem gdzie. Może mam niewłaściwy zestaw mięs :hmm:

A mam (podaję ilości jakie mam ale planuję zrobić dwie mieszanki, drugą z samymi skorupkami - z tą nie mam problemów):

wieprzowina łopatka (800 g)
wołowina gulasz (800 g)
kurak żołądki (107 g)
indyk wątróbka (121 g)
kurak skrzydła (200 g)
kurak szyja (120 g)
kurak korpus (300 g)
I wszystkie suplementy jakie potrzebne.

Tutaj temat jest OF, proszę szanownych moderatorów o przeniesienie dyskusji do odpowiedniego działu :kwiatek:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-14, 23:57   

apple,
Masz za dużo kości w stosunku do miesa i moze tutaj tkwi podstawowy błąd.
Nawet jakby użyć całe mięso, które wymieniłaś to i tak wydaje mi sie, ze byłoby go mało.
Jak ja robiłam mieszanki z kością, to dawałam na 1kg miesa z podrobami 2 całe skrzydełka - wychodziło białko 50-55%. Z kośćmi dobrze komponują sie tez chudsze miesa :-)
 
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-07-15, 00:15   

Silvena,
Dawalam kosci 4 x mniej niz mam (ale na 800 g miesa)- jedynie napisalam ile mam wszystkiego. Patrzylam na gotowce, na 1. stronie bodajze zalecano 1/3 miesnych kosci do 2/3 miesa.
Ale skoro piszesz, ze tylko 2 skrzydelka to duzo, duzo mniej.
No nic, sprobuje rano cos porzezbic :oops:
Dzięki :kwiatek:

edit: jako że nie śpię bo mam jeszcze robotę, wrzuciłam przed chwilą składniki do kalkulatora zmniejszając znacznie mięsne kości i od razu wyszło :hura:
Co prawda mieszanka mogłaby mieć więcej białka, ma 51%, ale chyba może być.

Dzięki jeszcze raz :kwiatek:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-15, 07:51   

Gotowców nie wrzucamy do kalkulatora. Ja kiedyś tez zrobiłam ten błąd i wrzuciłam gotowca - wyszło wszystko rozjechane. Ale to wcale nie znaczy, ze jest złe, po prostu jest inne :-)
 
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-07-15, 08:26   

Nie wrzucalam gotowca do kalkulatora.
Zerknelam na gotowca zeby wiedziec jakie zestawić proporcje
mięsa i kości ale tylko wprowadziły mnie w błąd.
 
 
Maduro 


Barfuje od: maj 2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 51
Dołączył: 03 Maj 2015
Posty: 107
Wysłany: 2015-07-15, 08:57   

proporcja mięsnych kości do mięsa jest w podanym przez apple zestawie prawie idealna (25%). Nie w tym jest problem - chodzi o rodzaje mięsa. Po szybkim wrzuceniu do kalka proporcje B-T wychodzą w miarę OK, ale za to za dużo jest fosforu. Da się zrównoważyć wapniem ze skorup do uzyskania dobrej proporcji, ale poziomy i wapnia i fosforu będą za duże. Trzeba by dodać mięsa (najlepiej tłustego bo kociak energii potrzebuje) bez kości (np. kurczak ze skórą bez kości). Wtedy więcej będzie białka, a zmniejszy się poziom fosforu i wapnia (więcej mieszanki będziesz miała :) Tak mi się wydaje.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-15, 10:07   

Maduro napisał/a:
proporcja mięsnych kości do mięsa jest w podanym przez apple zestawie prawie idealna (25%).

Jak Ci wyszło 25%?
Suma mięsa z podrobami - 1700g i z tego 30% (zalecane mięsne kości w kalkulatorze) tj. 510g.
Apple mięsnych kości ma w sumie 620g...

Maduro napisał/a:
Trzeba by dodać mięsa (najlepiej tłustego bo kociak energii potrzebuje) bez kości (np. kurczak ze skórą bez kości).


Czyli jednak jest za dużo kości w tym zestawieniu :->
 
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-07-15, 10:31   

Maduro napisał/a:
Trzeba by dodać mięsa (najlepiej tłustego bo kociak energii potrzebuje) bez kości (np. kurczak ze skórą bez kości). Wtedy więcej będzie białka, a zmniejszy się poziom fosforu i wapnia (więcej mieszanki będziesz miała :) Tak mi się wydaje.

Maduro, jak dodasz skóry, to znowu dodasz fosfor, nie tak łatwo obniżyć w mieszance fosfor niestety...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne