BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-16, 16:39   

gaia,
Trochę za dużo serc. Podroby powinny stanowić maksymalnie 15% wagi mięsa.
Suma Ca i P dobrze jak jest poniżej normy, zdrowiej dla nerek. Mieszanka jest bardzo tłusta. Jeśli kocurek jest młody to pewnie jeszcze rośnie i nie powinno mu się ograniczać jedzenia. Moje rosnące koty nie jadły takich tłustych mieszanek (u nas B:T było max 1,7), ale nie ograniczałam im jedzenia, bo potrzebne im też jest białko. W naturze kotka nie wybiera kociakom tłustych myszek, po prostu daje im co upolowała.

Proponuję taką mieszankę:
Cytat:
Mieszanka na 10 dni dla 4,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 174 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
50,0 g Wołowina mostek tłusty
40,0 g Wołowina łata
800,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
110,0 g Kurczak pierś bez skóry
150,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
29,0 g Wątroba indycza
2,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,4 g Mączka z alg morskich Lunderland
3,5 g Drożdże piwne
14,6 g Fortain
1,3 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,7 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,5 g Sól himalajska
3,0 g Tauryna
446,0 g Woda
106,6 g marchewka gotowana, bez soli


Białko - 5,2
B:T - 1,66 (bardzo tłusto, nie wiem czy dalej nie za tłusto :hmm: )

Zobaczysz czy kocurek zareaguje na tak tłustą mieszankę.
Tłuszcz zawsze można dołożyć, gorzej go odebrać...
 
 
 
gaia 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 50
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-16, 17:31   

Silvena, moje koty są Ci dozgonnie wdzięczne za regularne dzielenie się wiedzą i czasem! :-)

Bawię się jeszcze trochę proporcjami w oparciu o Twój przepis. Dołożyłam wołowy gulasz, dzięki czemu udało mi się uzyskać B:T 1,7 i białko 5,1, ale oczywiście kcal wychodzi wtedy tylko 47,7... Kot nie wiem, czy jeszcze rośnie, znam jego wiek tylko plus minus (ok. 1,5 roku) - wydaje mi się, że głównie "mężnieje". ;-)

Hmm... Nie wiem dlaczego, ale po wrzuceniu przepisu od Ciebie do klakulatora widzę inne wartości w liczydle niż te, które podałaś, jod na czerwono... :hmm:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-16, 17:58   

A jakiego kalkulatora używasz? Ja używam excel 1.7, open office moze mieć pewne rozbieżności.
Jodu jest za mało czy za dużo? I jak duża jest to rozbierznosc? Jeśli jest to wartość kosmetyczna, to możesz mieszankę zrobic pod swój kalkulator.

Ja tez dzisiaj swoim robię mieszankę nowa, upolowalam jelenia :mrgreen:
Mam nadzieje, ze kotom zasmakuje i Hymenowi nie wyjdzie alergia, bo mam go az 2,5kg :-D
 
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2015-07-16, 21:26   

Kiedyś miałam jelenia (polskiego) i był pyyycha :-D Kupiłam więc potem drogiego jelenia mrożonego (jakiś obcy :evil: ) i był baaardzo fuj :evil:
 
 
gaia 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 50
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-17, 13:22   

Silvena napisał/a:
A jakiego kalkulatora używasz? Ja używam excel 1.7, open office moze mieć pewne rozbieżności.

Mam starszą wersję Excela. Kalkulator forumowy.

Silvena napisał/a:
Jodu jest za mało czy za dużo? I jak duża jest to rozbieznosc? Jeśli jest to wartość kosmetyczna, to możesz mieszankę zrobic pod swój kalkulator.

Niektóre wartości uzupełniane automatycznie (wątroba, sól himalajska, marchewka, tauryna, woda) są u mnie odrobinę inne. Nie udaje mi się dzisiaj już uzyskać świecącego na czerwono jodu, więc to może był jakiś błąd w kalku? Jak wpisuję wszystko dokładnie jak w przepisie od Ciebie, to jest ok. Zrobiłam też doświadczenie i zostawiłam automatycznie uzupełnianie wartości takie, jak się uzupełniły - wtedy wyszła za niska tauryna i wit. D na poziomie 48. Liczydło też pokazuje trochę inaczej.

Silvena napisał/a:
upolowalam jelenia :mrgreen:

Smacznego i na zdrowie. :-D
Ja resztki po drugim przepisie chyba zjem sama zamiast wykorzystać, a kotu już kupię świeże... :roll:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-17, 14:00   

Kalkulator forumowy jest w różnych wersjach, pobierz po prostu najnowszą (1.7) jeśli masz starszą :-)

Ja nie korzystam z liczydła. Mieszankę po prostu mrożę na każdy dzień osobno, a kotom nie wydzielam porcji co do grama. Nakładam na oko, jak jedno nie doje, to drugie zje.

gerda napisał/a:
Kiedyś miałam jelenia (polskiego) i był pyyycha :-D Kupiłam więc potem drogiego jelenia mrożonego (jakiś obcy :evil: ) i był baaardzo fuj :evil:


Jeleń przetestowany, smaczny :food:
Nawet się kilka większych kawałków trafiło, mam nadzieję, że zmobilizuje to Hymena do gryzienia :evil:
 
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-17, 21:15   

Słuchajcie. Po ostatnich mieszankach Kropka z jagnięciną lub gęsią, kaczką itp. postanowiłam zrobić Kropkowi mieszankę "bez udziwnień". Wrzuciłam w kalka tylko uda z kurczaka bez kości ze skórą i podroby + suplementy ( w tym tłuszcz wołowy Grau). Bardzo się zdziwiłam bo w kalku wszystko ładnie licuje - nic nie świeci na czerwono, białko: 5,1g / kg mc, kaloryczność nieco obniżona bo dupsko urosło (ok. 48kcal / na kg mc), tłuszcz w granicah normy. Pytanie do Was: czy to możliwe, żeby przy tak prostej recepturze (jeden mięsny składnik oprócz podrobów) powstał dobry przepis? Czy też robicie czasem takie proste mieszanki?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-17, 21:23   

Robiłam tak czasami. Jeśli w kalku mięso ma dobre proporcje białko:tłuszcz to nie ma problemu, można robić takie mieszanki.
 
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-17, 21:30   

Silvena spojrzysz proszę? Dla mojego spokoju.

Przepis: Udo z kurczaka bez kości ze skórą.

Mieszanka na 12 dni dla 3,7 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 132 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
1 000,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
100,0 g Kurczak serce
50,0 g Kurczak żołądek
1,0 szt Żółtko jajka
30,0 g Wątroba kurczaka
2,6 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,4 g Mączka z alg morskich Lunderland
3,5 g Drożdże piwne
14,9 g Fortain
1,3 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
10,0 g Tłuszcz wołowy w proszku (Grau)
6,8 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,0 g Sól himalajska
97,8 g marchewka gotowana, bez soli
2,5 g Tauryna
305,0 g Woda

Białko obniżone bo wyszło ostatnio w moczu, kaloryczność ograniczamy bo tyjemy.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-17, 21:57   

przytoolanka,

soli 3,3g - po dodaniu warzyw zazwyczaj trzeba dodać soli, żeby stosunek potas:sód był odpowiedni.
Tłuszczu bym dodatkowego nie dawała, co najwyżej olej z łososia, ale i bez tego mieszanka jest dosyć tłusta (B:T=1,77).
Jeśli chcesz odchudzić kota, to nie dodawaj warzyw, a w dalszej kolejności ogranicz tłuszcz do B:T=2:1.
Poza tym wszystko w porządku :kciuk:

:food:
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-07-17, 22:50   

Czasami najlepsze są najprostsze mieszanki....ładnie sie komponują i kotom smakują. Moje darmozjady lubią kurczaka z wołowiną, jak dodaje indyka to musi być serce wołowe :mrgreen: inaczej patrzą na mnie z wyrzutem, że tego to nie da się jeść. :roll:
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-18, 08:35   

Silvena, Shana55 dzięki. Teraz pora na głupie pytanie: jak wyliczacie stosunek białka do tłuszczu? Ręcznie? Czy korzystacie z narzędzia Sojuza ( ;-) ) do przeliczania podaży białka i tłuszczu na kg mc?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-18, 09:38   

Ja wszystko wyliczam ręcznie. I raczej liczę na pełną ilość dni jaką pokazuje kalkulator niż ilość mieszanki. Pakuję w pojemniczki jednodniowe, bo tak mi po prostu wygodniej.
Mięsa w kawałkach nie mieszam z mielonką i suplementami, układam obok w pojemniku. Tym sposobem koty mają w misce kawałek "czystego" mięsa do gryzienia :-)
 
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-18, 09:42   

Próbuję modyfikować przepis i albo mam za dużo białka, albo za dużo tłuszczu. Uwielbiam to...
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-18, 09:56   

Ja robię na mniejszą wagę (w kalkulatorze), koty nie są zbyt aktywne i nie dojadały porcji na ich wagę. Wychodzi mi po prostu na kilka dni więcej mieszanki. Białko na ich wagę wychodzi w granicach 4,5-4,9g kgkota. B:T zazwyczaj robię 1,8 (z olejem z łososia).

Spróbuj użyć całego kurczaka ze skórą bez kości (podzielone w kalku na skrzydełka, udka i piersi), powinny wyjść idealne proporcje B:T. Nie wiem jak białko na kgkota, bo używam Easy Barfa i z nim białko mi zawsze wychodziło poniżej 5g na kgkota.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne