BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
Zyna 

Barfuje od: 23.05.2016
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 25 Kwi 2016
Posty: 29
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-31, 08:52   

:hura: Dziękujemy :kwiatek:
 
 
Niebieski 


Barfuje od: 06.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 50
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 150
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-05-31, 11:21   

Proszę o ocenę przepisu:

Mieszanka na 22 dni (teoretycznie bo w praktyce zjada dwie takie porcje na dzień) dla 3,1 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 112 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

620,0 g Indyk udo (bez kości)
280,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
511,0 g Cielęcina średnio tłusta
140,0 g Indyk serce
150,0 g Kurczak skrzydełka całe
2,0 szt Żółtko jajka
54,0 g Wątroba kurczaka
3,6 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,0 g Mączka z alg morskich Lunderland
5,1 g Drożdże piwne
22,1 g Fortain
1,9 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
20,0 g Smalec kaczy
8,8 g Mączka ze skorupek Lunderland
6,5 g Sól himalajska
4,0 g Tauryna
591,0 g Woda
_________________
Rrröööaaarrr !
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-05-31, 21:04   

Niebieski :kwiatek:
Przepis jest ok. Mieszanka wyjdzie trochę tłuściejsza ale to lepiej dla młodej kici.
Wszystkie parametry ładnie w normach!! :twisted:
Nie mam się do czego przyczepić :mrgreen:
 
 
Niebieski 


Barfuje od: 06.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 50
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 150
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-06-01, 11:38   

shana55 napisał/a:

Nie mam się do czego przyczepić :mrgreen:

:kwiatek: :kwiatek:
Widać coś zaczyna docierać do tej mojej pustej łepetyny :mrgreen:
Niestety pierwsza porcja została rano obwąchana z wyraźnym dystansem. Ale jestem przekonany, że damy radę. Ostatnio nie było kolacji to śniadanko zniknęło bardzo szybko (wcześniej apetyt trochę osłabł).
_________________
Rrröööaaarrr !
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-06-01, 18:19   

Dokładnie to samo jest u nas.... :evil: Poprzednia mieszanka już nie podchodzi, nowa nie oszałamia... tylko wołowina na pieczeń (dla ludziów :-( ) wzbudza entuzjazm....
Dam im dziś po kawałku, niech mają, niech się cieszą. Rano powinno być lepiej, bo brzucho będzie puste.... :-P :twisted: Ehhh te moje darmozjady...
 
 
EwaiPrecel 

Barfuje od: start
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-06-07, 12:41   

shana55 napisał/a:
EwaiPrecel :kwiatek:
Może trochę kaczki ze skórą albo udek z kurczaka??
Przelicz w kalku przepis z 500g udek z kurczaka, 500g podudzi z indyka, 400g kaczka mięso ze skórą i 200g serduszek. Resztę kalkulator wyliczy. Przepis wyjdzie na plus minus 14 dni dobrze tłusty z białkiem w takim układzie około 4,8g ale.... ilość mieszanki na dzień to 170g, no 180g. Przy każdej większej ilości zjadanej mieszanki zwiększa się białko :-( I albo Precel, Lord Precel :-D zaakceptuje mniejsza ilość tej tłustej mieszanki i mu wystarczy, żeby się najadał albo... mamy problem.

Shana55 :-)
No, niestety mamy problem, bo Lord nie najada się dzienną porcją z kalka. :-( Potrzebuje jakieś 60g więcej. Pocieszające jest jedynie to, że po tej mieszance cukier fajnie się trzyma
w okolicy 300mg/dl. Z dostępnych tłustych mięs dodałam cielęcinę średniotłustą do nowego przepisu- białko wyszło 4,9 kilokota/dzień. Po dołożeniu nadprogramowej ilości mieszanki wychodzi 6,6. Mam nadzieję, że cukier nie będzie szalał, jak po wołowinie.Właściwie, to i tak tyle samo białka na dzień co przy zjadanej ilości 300g komercyjnej karmy. :-| Ale jednak inna jakość. Jeśli macie jakieś sugestie to chętnie skorzystam z porad.Badania kontrolne krwi planuje pod koniec miesiąca i zobaczymy jak wyglada Lord Precel ;-) od środka...
Ewa
 
 
Marzi 

Barfuje od: 24.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2015
Posty: 80
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-06-10, 14:05   

Zrobiłam przepis z easy barfem i suplami naturalnymi. Proszę o ocenę czy jest ok.


Mieszanka na 34 dni dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 166 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

4 000,0 g Wołowina średniotłuste mięso
300,0 g Wołowina serce
20,0 g easy B.a.r.F
4,0 szt Żółtko jajka
141,0 g Wątroba wołowa
3,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
4,0 g Mączka z alg morskich
20,0 g Spirulina
29,0 g Fortain
2,8 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
31,1 g Wapno z alg (Algenkalk Lunderland)
12,7 g Sól himalajska
9,0 g Tauryna
1 072,0 g Woda

Dodam, że Mitia zjada ok 2x tyle ile powinien.
_________________
Mitia
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-06-11, 21:48   

Marzi :kwiatek:
Przepis jest dobry, mieści się w normach :mrgreen: Białko 5,3g na kg m.c.kota na dzień.
Mieszanka jest chudziutka, potrzeba tłuszczu takiego surowego, prawdziwego ze 70g.
Będzie lepsza proporcja białka do tłuszczu. :-)
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-06-12, 00:13   

To ja też poproszę o rzucenie okiem. U mnie prosto, bo z easy barfem, ale mam pewne wątpliwości.

To nasza pierwsza barfna mieszanka w ramach przestawiania, miała być na tydzień (kocur, około 4,5kg) ale Kot mało je i będzie na nieco dłużej. Kolejną zrobię już z tauryną, bo do tej nie miałam.

1kg mięsa wołowego, chyba udziec, bo nie mieli niczego innego bez kości, a że nie mam maszynki do mielenia musieli mielić w sklepie
około 40-50g wątroby wołowej
5g mielonych skorupek
ok. 1g soli
dwie 5g łyżeczki oleju z łososia
+ całkiem spora ilość wody

Moje pytania brzmią:
Czym zatłuścić taki przepis? To głupie pytanie, ale naprawdę nie wiem. Jeżeli nie trafię na tłustsze kawałki mięsa typu łata czy karkówka to czym, gdzie zdobyć tłuszcz i jaki? To kot nerkowy, więc jakoś muszę zrównoważyć białko.

Czy konieczne jest dodawanie warzyw? Boję się, że Kot ich nie zaakceptuje i nie będzie chciał jeść.

Czy dobrze zrobiłam, że dodałam olej z łososia? W przepisie podstawowym go nie było. Zrezygnować z niego, czy dodawać?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-06-12, 01:29   

Potwora :kwiatek:
Piszesz, że kota masz nerkowego.... Jeśli czytałaś wątek o żywieniu w chorobach nerek, to wiesz jaki przepis musi być precyzyjny. Jak szczegółowo i dokładnie wyliczone wszystkie parametry i zależności....Nie da się tego osiągnąć na gotowcu.
W Twoim przepisie mimo, że wygląda poprawnie białka jest 5,5g na kg.m.c.kota na dzień !!
Nerkowiec powinien dostawać poniżej 5g... tłuszczu surowego (z wołowiny, kaczki, udek z kurczaka) brakuje około 70-80g, żeby poprawiła się proporcja białka do tłuszczu co i tak nie zmieni ilości białka na kg.m.c.kota na dzień. Czyli mięso wysokobiałkowe i za chude, trzeba do niego naprawdę tłusty kawałek dołożyć.
Czy nie lepiej by Ci było mieć naturalne suplementy przy takim kocie??
Na tej stronie
http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=1020
mój pierwszy post od góry napisałam pigułkę jakie parametry ma spełniać mieszanka dla nerkowca.
Powinno Ci to rozjaśnić pewne sprawy.
Gotowe preparaty do Barfa nie sa złe ale na dłuższą metę albo do ciągłego stosowania dla nerkowca się niestety nie nadają.
Warzyw nie musisz dawać, a olej z łososia wskazany i powinno go być 1,5-2ml na dzień dla 4,5 kg kota. :mrgreen:
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-06-12, 12:28   

Wiem, wiem... Sporo już wiem, ale nie potrafię tej wiedzy zastosować, bo... nie mam jeszcze kalkulatora i przez to nie wiem jak obliczyć ile czego wychodzi w mieszance. Mam natomiast dobre chęci i na pewno w końcu uda mi się to wszystko ogarnąć, łącznie z napisaniem do Hebe prośby o to wspaniałe narzędzie (nie wiem czy się uda, ostatnio wiadomości prywatne mi szwankowały). Na razie z pewnych względów robię to bardzo chaotycznie ale cały czas z myślą o tym, żeby zrobić wszystko, żeby jak najdłużej był w takim stanie, w jakim jest - bo jest w dobrym, a mam wrażenie że odkąd przeszliśmy na tego nieudolnego barfa w lepszym niż był. Dlatego byłabym niesamowicie wdzięczna gdyby ktoś pomógł mi ułożyć jakiś jeden prosty przepis - za poświęcony czas i dobre serce odwdzięczę się małym prezentem graficznym jak już będę po sesji.

Czy łata wołowa lub karkówka są wystarczająco tłuste? Gdybym zestawiła łatę albo karkówkę z udkami z kurczaka? Czy wtedy proporcja białko - tłuszcz będzie lepsza?

Na easy zdecydowałam się nie dlatego, że jest easy, a dlatego, że wyczytałam, że nie zmienia aż tak smaku mieszanek. To było dla mnie ważne mając na uwadze fakt, że Pan Kot to skrajny chrupkożerca, który co prawda zjada czyste surowe mięso, ale wciąż pozostaje wybrednym chrupkożercą. Przeszliśmy dzielnie przez fazę odstawienia i to co mamy szama bez problemu. Po wakacjach na których przez większość czasu mnie z nim nie będzie ale na których już na poważnie dosiądę do tematu zacznę wprowadzać stopniowo naturalne suple. Przez ten czas jednak będzie dostawał mieszanki z easy.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-06-12, 13:27   

Potwora :kwiatek:
Przecież z przepisem nie ma problemu :mrgreen:
Wrzuć tu mięsa jakie masz konkretne ilości w gramach. Suplementy naturalne jak masz i ten Easy Barf. Wagę kota już mamy, napisz na co szczególnie zwrócić uwagę w przepisie, np. czy trzeba sól obniżyć, czy chcesz kombinowany z easy i naturalnymi suplami. Zrobię Ci przepis, żebyś miała z czego mieszankę zrobić, bo najważniejszy jest kot. Będziesz miała czas na zdobycie kalka i opanowanie go. (Co wcale nie jest trudne jak ja sobie poradziłam to Ty na pewno :twisted: )
Z wołowiny wybieraj karczek średniotłusty, szponder, mostek, łatę ale tą tłustą nie obkrojoną, udka z kurczaka całe ze skórą i tłuszczem tylko bez kości, kawałek kaczki też ze skórą, udo z indyka ze skórą.... to sa fajne tłuste mięska. I wcale nie musisz mieć tego dużo. Np. udka plus szponder lub mostek, (1kg) 150g serduszek, wątrobki 50g i już cos pomyslimy. :mrgreen:
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-06-12, 17:26   

Mięs nie mam żadnych, będę kupować na bieżąco według przepisu. Ale nie ukrywam, że im taniej wyjdzie tym lepiej, bo mocno się ostatnio wyprałam z pieniędzy a muszę jeszcze nabyć maszynkę do mięsa i wagę.

Z suplementów mam easy barfa, olej z łososia lunderland, skorupki jajek, w tym tygodniu będę miała taurynę, muszę zdobyć witaminę E i to są rzeczy jakie na ten czas mogę wykorzystać. Oczywiście + żółtka jajek czy inne tego typu, jeżeli będzie potrzeba.

Nie wiem jak z solą niestety bo nie dokopałam się do informacji od czego to zależy, albo mi umknęła/nie zapamiętałam.

Istotne jest natomiast chyba to, że ostatnio okazało się, że ma trochę kryształów struwitowych i będziemy podawać przez miesiąc l-methiocid.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-06-12, 17:37   

Potwora :kwiatek:
A po co Ci ten lek??? :evil:
Robiłaś badania moczu ?? Jakie jest pH??
Struwity likwiduje się barfem, wodą i ruchem, niewielka ilość struwitów jest naturalna u kota i nie ma potrzeby z chemią wkraczać...
Poczytaj!!
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=73
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-06-12, 18:20   

Ph ma 7,0 przy normie 5,0-7,0.
Lek przypisała dr Neska i nie robiła tego pochopnie. Kot miał u niej robiony pełny przegląd a badanie moczu przed przypisaniem leku było powtarzane. Wierzę w to, że wie co robi - to jedyny weterynarz do jakiego mam zaufanie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne