BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Białka czyli resztki po barfie...
Autor Wiadomość
Nordstjerna 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-20, 20:56   Białka czyli resztki po barfie...

Wrzucimy kilka wypróbowanych przepisów :)
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-09-20, 22:33   

To ja zaczynam :-D

1) PRZEPIS NA BABKĘ NA KURZYCH BIAŁKACH
:-)

Składniki:
Mąka : 1 kg
Mleko : 1/2 l
Drożdże piekarskie : 6 dkg
Cukier : 16 dkg (lub więcej)
Masło : 21 dkg
Migdał gorzki : 3 dkg
Białko jaja kurzego : 8 sztuk
Sól : 1 łyżka stołowa

Przygotowanie:
Do miski wsypujemy 250 gram mąki, wlewamy mleko i rozdrobnione drożdże. Całość dokładnie mieszamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu na 1 - 2 godziny. Gdy masa sfermentuje, dodajemy resztę mąki, ubitą pianę z białek, cukier, sól i migdały (obrane).
Zagniatamy ciasto i dodajemy stopione masło (20dkg).Ponownie mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Następnie ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem formy do połowy jej wysokości. Wstawiamy do nagrzanego do 180 st. piekarnika i pieczemy ok. 60 min.
Smacznego!

2) OKŁAD Z UBITYCH KURZYCH BIAŁEK


Z ubitych białek jaj kurzych można przyrządzić skuteczne okłady na różnego rodzaju obrzęki i stłuczenia (siniaki, bóle stawów) oraz poparzenia słoneczne. Białko jaja działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo i ściąga gorączkę z chorego miejsca.
Gdybyście Kochani Barferzy narzekali na przebrane i bolące nadgarstki od krojenia mięsiwa, taki okładzik będzie jak znalazł (polecam zastosować okład na noc) :-D
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2011-09-20, 23:54   

KOKOSANKI :-D

3-4 białka z jaj
20 dkg cukru (może być puder)
25 dkg kokosu (najlepiej grube wiórki)
1 cukier waniliowy

Białka schłodzone ubić na bardzo sztywną pianę i dodać cukier. Razem ubijać aż zrobi się bardzo gęsta masa. Dodać kokos i dobrze wymieszać łyżką. Ciasto musi być gęste, jeśli jest za rzadkie, to można dosypać trochę kokosu. Blachę wyłożyć papierem, można natłuścić, i łyżeczką formować zgrabne kuleczki lub stożki. Piec ok. 20-25 min. w piecu o temperaturze ok. 170-180 stopni.

_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Nordstjerna 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-21, 12:25   

U nas ostatnim hitem jest ten przepis, z bloga http://mojewypieki.blox.pl/html

Składniki na blaty bezowe:
* 150 g podpieczonych orzechów laskowych (obranych ze skórki i zmielonych na proszek o konsystencji mąki)
* 5 białek
* 250 g drobnego cukru do wypieków
* 1 łyżka winnego octu

Dwie formy tortownice o średnicy 18 - 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno).
Białka ubić na sztywną masę. Stopniowo, łyżka po łyżce - dodawać cukier, miksując po każdym dodaniu, aż do uzyskania lśniącej, sztywnej bezy. Dodać ocet i zmiksować. Dodać orzechy laskowe i wymieszać delikatnie szpatułką.
Masę bezową równo rozdzielić pomiędzy dwie formy, wyrównać.
Piec w temperaturze 180 stopni C przez 35 - 40 minut. Wyjąć, wystudzić. Ostudzone bezy uwolnić z formy.

Krem czekoladowy:
* 250 g serka mascarpone
* 140 ml śmietany kremówki
* 100 g czekolady gorzkiej, roztopionej w kąpieli wodnej

Serek mascarpone i kremówkę umieścić w naczyniu, krótko zmiksować, do uzyskania jednolitej masy. Dodać lekko przestudzoną czekoladę, wymieszać lub krótko zmiksować, tylko do połączenia składników.

Jeden z blatów bezowych wyłożyć na paterę, na niego wyłożyć cały krem, wyrównać, przykryć drugim blatem. Podawać z owocami.

Źródło: http://mojewypieki.blox.p...ekoladowym.html
 
 
Mari 


Barfuje od: 02.2010
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-08, 15:13   Żeby nic się nie zmarnowało

Przyda się wątek gdzie wrzucimy przepisy jak zużyć to co zostało po robieniu mieszanki - np białko.

Wyszperałam coś takiego

http://kotlet.tv/beziki-z-nutella
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-10-17, 21:24   

ech zrobiłam dzisiaj te kokosanki, tylko jak patrzę na zdjęcie dagnes, to wychodzi, że mogłam jednak dać więcej wiórek niż w przepisie. Pierwszą porcję oczywiście modelowo przypaliłam :-P , ale następne wyszły już pięknie :-D
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-15, 11:01   

Po piątkowych & sobotnich robotach BARFowych ostało mi się trochę białek z jaj - trochę dużo tego, bo z osiemdziesięciu jaj :hair: i zastanawiałam się, co z tym zrobić. Wygrzebałam w necie takie przepisy:

KEKS Z BIAŁEK JAJ

Składniki:

7 białek
14 dag mąki
7 dag margaryny
14 dag cukru
Otarta skórka z jednej cytryny
Kilka kropli olejku migdałowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:

Margarynę roztopić. Białka ubić z cukrem na sztywną pianę, dodawać stopniowo przestudzoną margarynę, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia,olejek migdałowy, startą skórkę z cytryny. Lekko i dokładnie wymieszać, wyłożyć do wysmarowanej i wyłożonej papierem formy. Piec w gorącym piekarniku około 25-30 min.

Przepis wydaje się bagatelnie prosty i pochodzi ze strony: http://www.wielkiezarcie.com/recipe8650.html

"BIAŁKOWIEC":

3 szkl.mąki
1 szkl.białek
1 szkl. oleju
1 1/2 szkl.cukru
1/2 szkl. letniego mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
zapach

Białka ubić z cukrem. Ubijając wlewać stopniowo do piany na przemian olej, mleko i dodać mąkę wymieszaną z proszkiem. Piec ok. 45 min. w średnio nagrzanym piekarniku ( tj. ok. 180 st. C ).
Smacznego !

CIASTO Z BIAŁEK

Składniki:

1 szklanka bialek
30 dkg cukru pudru
13 dkg masla lu margaryny /rozpuscic/
1/2 szklanki maki
1/2 szklanki maki ziemniaczanej
2 lyzki kakao
1/2 lyzeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:

Ubic bialka z cukrem dodawac na przemian make wymieszana z kakao i proszkiem do pieczenia oraz wlewac pomalu tluszcz. Dobrze wymieszac ,piec jak biszkopt.

KOKOSANKI ORZECHOWE

Składniki i przygotowanie identyczne jak w przepisie zamieszczonym przez dagnes.
Zamiast wiórków kokosowych dodajemy zmielone orzechy włoskie. Podobno wychodzą pyszne :)

To ja zabieram się za pieczenie :mrgreen:
 
 
kianne 


Barfuje od: 03.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-16, 17:17   

Z dużej ilości białek można pyszny nugat zrobić - zaraz poszukam przepisu i podeśle.
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-01-19, 07:48   

Biała Pavlova. To cudo na każdej mojej imprezie bije rekordy popularności. Dochodziło do tego, że nie miałam co z żółtkami robić :).
6 białek
300g cukru pudru
1 łyżeczka mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej
1 łyżeczka octu winnego.
500 ml kremówki
Biała ubić na super sztywno z cukrem ( u mnie trwa to około 10 minut). Pod koniec ubijania dodać ocet i mąkę.
Wyłożyć masę na papier do wypieków (nie używamy tradycyjnych blaszek małych, lecz papier rozkładamy na tej dużej, która jest na wyposazeniu pieca).
Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 10 minut, potem w 150 stopniach około 1,5 godziny.
Beza jest super, bo w środku jest wilgotna, jakby niebopieczona. Dlatego nie powinno się zbyt długo jej suszyć w piekarniku aby się nie zrobiła sucha.
Po upieczeniu obracamy bezę do góry nogami np na paterze (wysuszona góra bezy powinna znaleźć się na dole). Potem ubijamy bitą śmietanę z jedną łyżką cukru lub bez. Przekładamy na bezę i do lodówki. Beza najlepiej smakuje na następny dzień. Przed podaniem układamy owoce sezonowe. Najlepsza jest z truskawkami, jagodami, malinami. Zimą nakładam brzoskwinie.
Ogólnie sama beza jest bardzo słodka, śmietana prawie wcale nie jest słodka a owoce ... najlepiej jak sa kwaskowe (truskawki najlepsze). Kiedy robię ze słodkimi brzoskwiniami z puszki to nie dodaję nic cukru do śmietany.

Fotka pochodzi z : http://fotoforum.gazeta.p...la-pavlova.html
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-19, 09:11   

Super słodki i prosty przepis :-D
Muszę wypróbować przy najbliższej okazji.
 
 
coztego 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 262
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-05-26, 22:14   

Dzisiaj zrobiłam Włoskie ciasteczka migdałowe

Składniki na około 40 ciastek:

3 białka
300 g zmielonych migdałów
300 g cukru pudru + więcej do obtoczenia ciastek
1 łyżka miodu lub golden syrupu
nadzienie: dowolne konfitury, lemon curd, płatki migdałów, creme patissiere itp.

Wszystkie składniki zmiksować na gęstą, plastyczną masę. Masa może się kleić. Przykryć folią spożywczą, wstawić do lodówki na przynajmniej 30 minut, do schłodzenia.

Po tym czasie formować z ciasta nieduże kulki, wielkości małego orzecha włoskiego, obtaczać w cukrze pudrze. Układać na blaszce zachowując odstępy - ciastka podwajają objętość. Lekko spłaszczyć. Końcem drewnianej łyżki zrobić wgłębienia w ciastkach, wypełniać je niedużą ilością dowolnego nadzienia.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut. Wystudzić na kratce.

Zrobiłam z konfiturą wiśniową, do każdej dziurki włożyłam wisienkę.
Są przepyszne i bardzo łatwe, a robią wrażenie bardzo wyszukanych :)
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-05-27, 09:07   

Rozumiem, że są chrupkie i takie bezowate? Będę musiała spróbować, białek Ci u mnie dostatek. Wczoraj wywaliłam 1 litr białek, z którym przez cały tydzień nie było czasu nic zrobić.
 
 
coztego 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 262
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-05-27, 12:22   

Sihaya napisał/a:
Rozumiem, że są chrupkie i takie bezowate?

Z wierzchu są chrupiące, a w środku miękkie i takie lekko ciągnące. Białek się nie ubija, więc nie zupełnie jest to bezowate ;-)
 
 
Jasna8 

Barfuje od: 2007
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 10 Maj 2012
Posty: 26
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2012-06-02, 17:44   

Trochę tych przepisów jest :lol:
Nic się nie zmarnuje po kotach...
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-12-27, 18:38   

Niby Omlet ;-)
Mój przepis nie jest na słodko, nie jest odkrywczy, ale może jest jeszcze ktoś kto go nie zna.
Kilka białek np. 5 wystarcza na jedną solidną porcję.
Białka wymieszać z ziołami takimi jak się lubi + szczypta soli + pieprz świeżo mielony.
Zioła w wersji świeżo siekane są najlepsze.
Wylać na rozgrzana lekko patelnię + masło klarowane lub smalec z gęsi (ja robię na grillowej, ale beztłuszczowa tez jest ok'), pod przykryciem białko ma się ściąć ale nie na beton, a tak aby się dało złożyć na pół.
Najlepsze podane od razu. Smaczne również na zimno np. na kanapki.
Sosy lub inne są mile widziane jeśli komuś wyda się mdłe.
Może być jako dodatek do obiadu np. Warzywa blanszowane + Niby Omlet, ale pasuje do wielu innych kombinacji.
  Zaproszone osoby: 2
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne