BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nasz jadłospis...- mały kundelek
Autor Wiadomość
sanka 

Dołączyła: 08 Sie 2013
Posty: 4
Wysłany: 2013-08-08, 13:20   Nasz jadłospis...- mały kundelek

Witam wszystkich serdecznie i dziękuję pewniej osobie za cynk do forum :kwiatek: . Mam na imię Anka i jestem posiadaczką młodego, aktywnego, małego ciałem i wielkiego duchem kundelka, Benka :-) . Na dietę BARF kilka miesięcy temu naprowadziła nas znajoma. Problemy jelitowo-żołądkowe, które występowały po suchych karmach, zniknęły jak ręką odjął :-D . Benek dostaje nieco większe porcje, niż przewiduje to ustawa ;-) , ale wygląda doskonale. Proporcje co do mięsa, kości i warzyw są identyczne, jak nakazuje sucha teoria BARF'a :-) . W skład diety Benka wchodzą najróżniejsze zwierzęta: kurczak, indyk, kaczka, wołowina, baranina, konina, wieprzowina, gęsina, dziczyzna. Dostaje części takie jak: skrzydło, szyja, udko, pierś, głowa, kręgosłup, łapy, uszy, ogon, łata, antrykot, łopatka. W skład podrobów wchodzą: serce, wątroba, żołądki, nerki, ozór, mózg, śledziona, grasica, trzustka, jelita, czasem jądra i oczy. Bardzo często dostaje całe zwierzę, na przykład indyka. Staram się, aby mięso było jak najbardziej "czyste", karmione naturalnie i żyjące w prawidłowych warunkach, często jednak kupuję żywność z nie do końca pewnego źródła. Benek dostaje również świeżą krew z różnych zwierząt, kilka wiejskich jaj w tygodniu. Jeśli natomiast chodzi o roślinną część diety, mały ze smakiem zjada: marchewkę, buraka, pietruszkę, selera, ziemniaki, borówki, śliwki, jabłka, gruszki, brokuły, ogórki, pomidory i w mniejszych ilościach rzodkiewkę i bób. Mam to szczęście, że produkty te mam z własnego pola :-) . Myślę, że jego dieta jest urozmaicona. Od dawna mam cały komplet suplementów, ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać, czy w ogóle są one potrzebne i nie zaszkodzą Benkowi.

1. Mączka ze skorupek jaj: Benek dostaje ją wówczas, gdy je posiłek bezmięsny.

2. Olej z łososia: pies dość często dostaje mięso nie do końca naturalnie żywione. Myślę więc, że nie powinnam wyłączać z diety oleju.

3. Drożdże browarnicze - czy w jego przypadku mogę je podawać? Czy nie przesadzę w witaminą B?

4. Mączka z alg morskich: jak jest z jodem? Wydaje mi się, że znajduje się we krwi. Czy nie przesadzę z nim?

6. Tokovit: a co, jeśli chodzi o witaminę e? Czy powinnam nadal ją suplementować?

Liczę na odzew i będę bardzo wdzięczna za pomoc :-) .
Pozdrawiam, Anka.
Ostatnio zmieniony przez isabelle30 2013-10-18, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-08-08, 13:26   

Tak dieta wygląda na bardzo urozmaiconą. Czy możesz nam przybliżyć te proporcje, z których korzystasz? Pytam bo podajesz sporo przykładw elementów kostnych
Generalnie masz fantastyczną róznorodność podrobów.
Co do warzyw ja nie jestem zwolenniczką dużej ich ilości w psiej diecie.
Chwali się to, że starasz się podawać mięso, jak to nazwałaś "czyste". Jeśli masz taką możliwość to tak trzymać
Mączki ze skorupek nie potrzebujesz soro pies jada odpowiednią ilość kości. Skorupki to suplement wapnia.
Drozdże możesz podawać, ale przy takiej różnorodności pdrobów plus jajka uważam, że nie są potrzebne u was.
Przy oleju z łososia bym pozostała dokładnie z powodów, które podajesz
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
sanka 

Dołączyła: 08 Sie 2013
Posty: 4
Wysłany: 2013-08-08, 13:36   

Dzięki :-) . Korzystam z tych proporcji:

Produkty pochodzenia zwierzęcego 80%:
50% mięso (mięsień)
15% kości
15% podroby
20% żołądki

Produkty pochodzenia roślinnego 20%:

warzywa 75%
owoce 25%

Mój ojciec ma kontakty w rzeźni i przynosi dość często takie dziwne rzeczy do domu ;-) .
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-08-08, 14:02   

fajnie, że jesteś z nami na BARFnym i mam nadzieje, ze przewertowałaś chociaż pobieżnie.
BARFny Świat psów
http://www.barfnyswiat.org/index.php?c=10
a w szczególności ;
ABC psiego BARFa
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=11
Na większość swoich pytań znajdziesz w nim odpowiedzi choćby przeglądając
Jadłospisy dla psów
http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=32
Witamy serdecznie i zapraszamy również do Powitalni :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
sanka 

Dołączyła: 08 Sie 2013
Posty: 4
Wysłany: 2013-08-08, 17:50   

Dzięki za linki :-) .

Co do suplementacji skorupek, zawsze zbierałam je do pojemniczka po zużyciu jajek: myłam, obierałam z błon, suszyłam i dosypywałam niewielką ilość wówczas, gdy pies jadł posiłek czysto mięsny. Dużo osób zachwalało je jako doskonały, bardzo dobrze przyswajalny wapń. Jeżeli jednak przy ilości kości, którą podaję nie jest to wskazane, skorupki pójdą na kompost :-P . Postanowiłam, że drożdże będę podawać, ale w mniejszej ilości, niż zaleca to producent. Olej oczywiście również zostaje. Pozostała jeszcze kwestia witaminy e i jodu. Nie jestem przekonana, czy pokarm, który je Benek, jest w pełni bogaty w te składniki i mogę je sobie zupełnie odpuścić. Jeśli chodzi o jod, Polska jest krajem dość ubogim w ten pierwiastek. Witamina e jest cennym przeciwutleniaczem i szkoda byłoby, gdyby organizm miał jest niedosyt.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-08-08, 22:01   

Źródłem witaminy E są jajka a dużo jodu zawierają algi morskie :mrgreen:
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-09, 00:50   

Myślę, że algi morskie jak najbardziej możesz podawać :-) Co do witaminy e - sama się ostatnio zastanawiałam, czy warto ją suplementować i stwierdziłam, że zielone warzywa i spora ilość jajek, którą dostaje mój pies, w zupełności wystarczy. Wydaję mi się, że w takim przypadku pies ma zapewnioną większą ilość tej witaminy niż w naturalnych warunkach - tam jajka nie zdarzają się tak często... :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne