BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
MagdaMisia 

Barfuje od: 5.02.2016
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 64
Wysłany: 2016-03-21, 19:31   

pomóżcie cos stworzyć powiedzcie czy z tych składników da sie coś stworzyć :]
Kaczka z szyją, wątróbka z kurcząt, filet z indyka, olej z łososia do tego mam Felini Complete i mogę zrobić mączkę ze skorupek wiem że muszę dokupić serca ale co jeszcze i w jakiej ilości proszę o pomoc w stworzeniu przepisu bo mięsko już czeka i muszę je podzielić :D
_________________
MagdaMisiaIsabellaAisza
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-03-21, 19:41   

MagdaMisia :kwiatek:
Tu masz gotowy przepis z FC wzięty ze strony producenta:

Przepis z preparatem Felini Complete
1 kg mięsa bez kości (w tym 150 g serc)
12,5 g Felini Complete
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody

Tu masz całą stronę z gotowymi przepisami
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16

Coś na pewno dla siebie wybierzesz.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-03-21, 19:51   

doradora :kwiatek:
Nie powinnaś kotom za często podawać między posiłkami dodatkowych kawałków różnych mięs, bez wliczenia tego do do przepisu. Prędzej podaj jako jeden mniejszy posiłek czysto mięsny w tygodniu i nie podawaj już barfa. Moje gadziny też tak dostawały (surowe) okrawki ze stołu i okazało się, że barf przestał być jadalny jak przyszła na niego pora, :-( bo czekały aż coś spadnie więcej. Teraz raz na tydzień lub dwa jak robię nowa mieszankę dostają czyste mięso w ilości połowy dziennej dawki i mam spokój z ich zachciankami.
 
 
MagdaMisia 

Barfuje od: 5.02.2016
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 64
Wysłany: 2016-03-21, 20:28   

dzięki za radę ale chciałabym stworzyć cos bardziej skomplikowanego to nie jest dokładny przepis na nim polegałam ale podobno za mało tauryny w nim nie ma wapnia, chloru i sodu ..
Więc proszę kogoś kto ma chwilę i pomoże mi stworzyć cos z tego co kupiłam mam czas do 21 :] na pewno muszę kupić tą sól a mączkę z skorupek zrobię sama tylko będzie brakować mi tauryny a u nas w sklepie nie dostanę na pewno w tesco:( ale to zamówię przez neta
_________________
MagdaMisiaIsabellaAisza
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-03-21, 21:00   

MagdaMisia :kwiatek:
Ale taki przepis stworzył producent FC, żeby było prościej zrobić mieszankę a mieszanka była w miarę zbilansowana i nie zaszkodziła kotu.

Co Ty chcesz stworzyć z tych mięs????
Kod:
Kaczka z szyją, wątróbka z kurcząt, filet z indyka, olej z łososia do tego mam Felini Complete i mogę zrobić mączkę ze skorupek wiem że muszę dokupić serca ale co jeszcze i w jakiej ilości proszę o pomoc w stworzeniu przepisu bo mięsko już czeka i muszę je podzielić :D


Jak używasz FC to tylko mięso wraz sercami dajesz, plus FC, tłuszcz i wodę....i to jest wystarczające.
Jak chcesz bardziej skomplikowany przepis to musisz mieć suplementy naturalne, Barfny Kalkulator w Excelu lub u O.o i wtedy układasz przepis trochę z tym a trochę z tym.
Wątróbka, olej z łososia i mączka ze skorupek to trochę za mało.
Może zostań przy tym co znasz a w między czasie zaopatrz sie w suplementy naturalne i kalkulator i wtedy będziemy wymyslać przepisy konkretnie pod to co masz.

Przepis z FC
Mieszanka na 14 dni dla 3,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 121 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

600,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
400,0 g Wołowina szponder
200,0 g Kurczak serce
12,5 g Felini Complete
1,0 szt Żółtko jajka
20,0 g Wątroba kurczaka
0,5 g Mączka z alg morskich
4,0 g Krew wołowa suszona (w proszku)
0,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
1,2 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
1,5 g Tauryna
400,0 g Woda

Jeszcze jeden przepis znaleziony na forum:
Przepis z indykiem, wołowiną i skrzydełkami z kurczaka (z FC z dodatkami)
1kg - indyk udo ze skórą, bez kości (możliwie tłuste)
1 kg - wołowina średniotłusta (ta tańsza) bez kości
250g - serca z indyka
360g - skrzydełka z kurczaka (ok.3 sztuki)
80g - łój wołowy, tłuszcz surowy wołowy lub np z kaczki (NIE wieprzowina)
29g - Felini Complete
2 żółtka
40g - wątroby z indyka
20g - łosoś surowy lub 1g tranu z wątroby dorsza
1g - mączka z wodorostów (algi)
8g - Fortain lub 10g hemoglobiny w proszku forumowej
1 kapsułka Tokovit E100 (wycisnąć)
2g - sól jodowana lub himalajska
3,5g - tauryna
800g - woda
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-03-21, 21:31   

MagdaMisia tak jak pisała Shana FC jest zbilansowane pod względem potrzebnych kotu składników. Wg. trochę innych norm niż, te u nas w kalkulatorze ale jest. Jeśli chcesz zbilansować posiłek z FC wg. norm z kalkulatora bo uważasz, że są bardziej wiarygodne niż te, na których oparł się producent FC to powinnaś nabyć kalkulator forumowy. Tak czy inaczej jak używasz FC to kości ani maczki ze skorupek już raczej nie używaj bo FC ma dużo wapnia. Możesz dodać trochę tauryny tak ok.1g/kg mięsa to nie zaszkodzi a będzie bliższe normom z kalkulatora, jedno żółtko/kg mięsa i ewentualnie troszeczkę wątroby z kurczaka (tak ok.20g./kg mięsa). A tak poza tym jeśli nie masz suplementów naturalnych to żeby mieszanka z FC była prawidłowo zbilansowana wg. norm z kalkulatora to musiałabyś trochę więcej FC dodać niż zaleca producent tak o jakieś 5% więcej (zleży od tego ile jakiego mięsa użyjesz).
 
 
MagdaMisia 

Barfuje od: 5.02.2016
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 64
Wysłany: 2016-03-21, 23:16   

Czyli nie da rady nic zrobić z tego kaczora dla kotów ?
_________________
MagdaMisiaIsabellaAisza
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-03-21, 23:55   

z samego mięsa możesz, czemu nie? Ale bez kości.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-03-21, 23:56   

MagdaMisia :kwiatek:
Da się :-) oczywiście że się da. Ale trzeba mięso ze skóra od kości odkroić, zważyć i już.
To tłuste mięso ze skóra i trzeba dołożyć coś chudszego do niego. Nawet ta pierś z indyka się nada. Ale tak jak pisze Ty decydujesz z czego i ile tej mieszanki ma być. :mrgreen:
 
 
MagdaMisia 

Barfuje od: 5.02.2016
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sty 2016
Posty: 64
Wysłany: 2016-03-22, 10:39   

czyli da radę z kaczki podrobów i indyka cos stworzyć tylko muszę mieć ilość dokładną tak ?
_________________
MagdaMisiaIsabellaAisza
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-03-22, 10:47   

Musisz sobie tak trochę na oko oszacować chyba ile kaczki a ile indyka tak żeby tłuste części stanowiły ok. 1/3 a chude mięsko 2/3 z całości mięsa. Ja bym użyła całe mięsko z kaczki skoro masz cała kaczkę i do niej dołożyła tyle fileta żeby wyszła odpowiednia tłustość.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-03-22, 10:51   

shana55 napisał/a:
doradora :kwiatek:
Nie powinnaś kotom za często podawać między posiłkami dodatkowych kawałków różnych mięs, bez wliczenia tego do do przepisu. Prędzej podaj jako jeden mniejszy posiłek czysto mięsny w tygodniu i nie podawaj już barfa. Moje gadziny też tak dostawały (surowe) okrawki ze stołu i okazało się, że barf przestał być jadalny jak przyszła na niego pora, :-( bo czekały aż coś spadnie więcej. Teraz raz na tydzień lub dwa jak robię nowa mieszankę dostają czyste mięso w ilości połowy dziennej dawki i mam spokój z ich zachciankami.


moje koty to w ogóle barfa jedzą tak sobie i bardzo różnie w różne dni, czasem bywa, że takie czyste mięsko dosmacza na tyle mieszankę, że przez przypadek zjedzą też barfa :)

koty nie dostają okrawków codziennie, ale się zastanawiam jak często można dawać takie rozbilansowane posiłki, żeby nie zaszkodzić?
np. okrawki co kilka dni albo kość udowa kurczaka raz w tygodniu to nie za dużo?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-03-22, 11:04   

doradora,
Skoro podajesz takie skrawki czy kości regularnie, to nie możesz tego jakoś wliczyć do kalkulatora?

Ja moim też czasami rzucę coś ekstra, ale u mnie to jest mało regularne, a czasami po prostu zamienne - kocur nie lubi serc, więc czasami za nie dostanie po prostu więcej mięsa. Fena lubi krewetki, więc jej czasami daję. Jak jem łososia, to też kotom coś się trafi zawsze.
Serca mam pomrożone osobno, więc jak podaję jakieś skrawki, to wtedy nie podaję już tych serc. Nie jest to może jakiś super zbilansowane, ale na pewno lepiej niż jakbym dawała i to, i to.

Poza tym jak mrożę mieszankę, to "czyste" mięso zamrażam obok mielonki - nie mieszam wszystkiego i tym sposobem koty mają radochę z "czystego" mięsa. Czasami niestety się zdarza, że mięso jest zjadane a mielonka dopiero po jakimś czasie i też nie zawsze. Nie odmierzam też z wagą każdemu kotu ile czego dostaje, nakładam "na oko".
 
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-03-22, 12:20   

mam wypracowaną metodę mieszania wszystkiego razem i wolałabym jej nie zmieniać, bo się sprawdza,
moje koty mają jedną miskę, więc jak wszystko jest razem wymieszane, to jest większe prawdopodobieństwo, że wszyscy dostaną to samo

kości i skrawków nie podaję regularnie i w tym problem, bo nie mam jak wpisać do kalkulatora
nie chcę też mieszanki rozbilansowywać, bo potem nie zeżrą tych kości i będzie za dużo fosforu

pytam właśnie jak często mogą dostać?
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2016-03-22, 13:01   

policz, ile zwykle dajesz tych skrawków, uwzględniając czym są (albo policz ile byś chciała dawać). Robiąc przepis dodaj tę założoną ilość, żeby wyliczyć suple. Zrób mieszankę z ilością supli uwzględniającą skrawki, które będziesz dawać osobno tak często jak założyłaś to sobie w czasie karmienia daną mieszanką. :-D Robiąc kolejna mieszankę zrobisz to samo. Chyba mniej więcej wiesz co dajesz ekstra i jak często, ile wychodzi Ci tego w czasie zużywania danej mieszanki? A przynajmniej będziesz wiedzieć ile Ci wolno dawać :kciuk:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne