BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Uprzejmie proszę o pomoc w rozpoczęciu BARFowania!
Autor Wiadomość
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-02, 10:14   Uprzejmie proszę o pomoc w rozpoczęciu BARFowania!

Witam wszystkich serdecznie!
Bardzo chciałam prosić Was, doświadczeni BARFowicze, o pomoc w rozpoczęciu tej diety u mojego pieska.
Przeczytałam forum i złapałam się za głowe od nadmiaru i natłoku informacji, a musze przyznać, że kompletnie nie mam pojęcia o tej diecie - tylko tyle, ile udało mi się znaleźć i przyswoić dzięki temu forum.
Jestem coraz bardziej przekonana co do tej diety i chciałabym ją podawać mojemu psu, ale kompletnie nie wiem jak i od czego zacząć... Dlatego bardzo Was proszę: wytłumaczcie łopatologicznie laikowi co i jak ma robić, żeby nie zaszkodzić psu.
Mój pies ma 9 miesięcy i waży 7,5 kilo (to cavalier i już raczej nie urośnie - przynajmniej nie wzwyż, jedynie "zmężnieje" ;) ).
Z tego co obliczyłam, to ma przyjmować 1575 gramów jedzenia tygodniowo, z tego 1260 gramów "mięsa" (mam tu na myśli wszystko oprócz warzyw i owoców) i 315 warzyw + owoców (235g warzyw i 80g owoców).
Ale co dalej? Czy ja mu mam od razu zrobić jadłospis i podawać? On od początku jest na karmie suchej i puszkowanej, czasem zjadł jakąs parówkę podczas treningu, trochę sera itp. Raz w tygodniu mu daję żółtko, a do każdego posiłku trochę (1/4 - 1/2 łyżeczki) zmielonego siemienia lnianego.
W jakie sposób mam zacząć? OGROMNIE proszę o pomoc!
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-02, 17:29   

Policzyłam wszystkie proporcje na tydzień wg. wzoru z forum. Założyłam, że pies będzie jadł 7 dni w tygodniu. Ale boję się sama ułożyć mu jakieś menu... Czy mogę od razu zacząć podawać mu wszystko? Czy wprowadzać to stopniowo? Czy ktoś mógłby mi pomóc ułożyć jadłospis? Czy od razu mam zacząć suplementować psa, a jeśli tak to czym?

Oto proporcje jakie mi wyszły:
1575 g tygodniowo :

315 g zieleniny :
- 80 g owoców / tydzień
- 235 g warzyw / tydzień

1260 g „mięska”:
- 630 g czystego mięsa (mięsień) / tydzień
- 190 g kości / tydzień
- 190 g podrobów / tydzień
- 250 g żwaczy / tydzień
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-03, 12:47   Proszę sprawdzić ułożony jadłospis

Ułożyłam to na podstawie tego co znalazłam w temacie o układaniu jadłospisu dziennego i tygodniowego.

1. Poniedziałek

1/4 szklanki warzyw + 155 g mięsa + łyżeczka oleju
1/3 szyi z indyka

2. Wtorek

1/4 szklanki warzyw + 95 g wątróbki + 1/2 łyżeczki siemienia lnianego
155 g mięsa + 95g mięsnych kości

3. Środa

95g serc + 1/4 łyżeczki siemienia lnianego + algi morskie + jajko
1/3 szyi z indyka

4. Czwartek

40g owoców + 1/4 szklanki warzyw + łyżeczka oleju
160g mięsa + 95g mięsnych kości + algi morskie

5. Piątek

1/4 szklanki warzyw + 160g mięsa + 1/2 łyżeczki siemienia lnianego
1/3 szyi z indyka

6. Sobota

125g żwaczy + 1/2 łyżeczki siemienia lnianego + jajko
125g żwaczy + łyżeczka oleju

7. Niedziela

1/4 szklanki warzyw + 40g owoców + jogurt
głodówka


Pod co podciągnąć szyję indyczą? Pod mięso? Bo na razie w ogóle jej nie uwzględniłam w żadnym dziale, a przydałoby się dawać trochę mniej mięsa/kości/podrobów czy czego tam... Natomiast jeśli chodzi o suplementy to nic o nich nie wiem, po prostu przepisałam to co było napisane w tamtym planie, na którym się oparłam.

Strasznie mało wydaje mi się być tego jedzenia...
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-03, 14:52   

Polly, nie mieszaj raczej warzyw razem w posiłku mięsnych, między warzywami/owocami i mięsem ze 2h odstępu.
Jogurt w ogóle wywal z jadłospisu, jeśli psisko lubi to jak dasz od czasu do czasu nic sie nie stanie, ale nie powinien być stałą częścią menu.

Będziesz u psiaka dopiero wprowadzała barf, pamiętaj, żeby to robić stopniowo. Zacznij od żwaczy...samych...przez powiedzmy 3 dni, potem spróbuj z czystym mięsem, potem dopiero elementy kostne, na koniec stopniowo suplementy. Może być tak, że Twoje psisko będzie wszystko świetnie tolerowało, od razu i tego Ci życzę, ale doświadczenie pokazuje, że takim stopniowym wprowadzaniem unika się wielu problemów :)
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-03, 15:37   

Aniek, dziękuję bardzo za odpowiedź :-) właśnie nie wiedziałam jak mam zacząć wprowadzać BARF - czy tak jak inny rodzaj karmy czy jak. Dziękuję za podpowiedź :kwiatek: mam pytanie odnośnie żwaczy - czy mogę podawać psu takie gotowe, zmielone, zakupione w internecie w paczce? Bo innego dostępu raczej nie będę miała... Chodzi mi konkretnie o coś w tym stylu: http://zadowolonypies.pl/...-z-zawartoscia/
_________________
Życie jest lepsze, kiedy masz psa.
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-03, 15:45   

Takie będą git :) Baaaaardzo niewielu z nas ma dostęp do świeżych, nieczyszczonych żwaczy prosto z ubojni :)
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-03, 17:07   

Super, w takim razie muszę znaleźć jakąś fajną ofertę i zamawiam, bo chciałabym jak najszybciej zacząć :roll: zwłaszcza, że mały już jest na wykończeniu worka z suchą karmą
_________________
Życie jest lepsze, kiedy masz psa.
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-11-03, 22:04   

Tutaj masz troszke tańsze, ale w tafli http://www.miesodlapsow.p...no-mielone.html
Jadłospis na początek musi być mono, wprowadza sie produkty pojedynczo po kolei aby sprawdzić reakcje psa na nie. 3-4 dni na wprowadzenie nowości to minimum IMO, mnie na diecie eliminacyjnej dopiero po 3 tygodniach wyszło co było nie tak.
Jeżeli zaczynasz od żwaczy wołowych, to następnie należy wprowadzić mięso wołowe (tłuste i poprzerastane błonami, nie pieczeniowe), potem podroby z tego samego zwierza, dopiero potem inny gatunek zwierza. Jak już będzie tolerować 2-3 rodzaje mięsa z podrobami (ostrożnie z wątrobą i nerkami) wprowadzasz pierwsze mięsa z kością. Jeżeli kupujesz mięso przez internet, kupuj W KAWAŁKACH a nie mielonki. Mielonki i mielonki z kością można będzie wprowadzić później, ale teraz lepiej widzieć jak mięso wygląda.

Propozycja jadłospisu na początek - trochę zaokrągliłam, ale spokojnie będziesz miała czas na idealne ustawienie jadłospisu jak będzie już jadł większą różnorodność produktów.

Poniedziałek
żwacze 200g, moga być wymieszane z żółtkiem

Wtorek
żwacze 200g

Środa
żwacze 200g

Czwartek
żwacze 200g

Piątek
żwacze 150g
mięso wołowe 50 g

Sobota
Żwacze 100 g
mięso wołowe 100 g

Niedziela
żwacze 100 g
mięso wołowe 100 g

Tydzień II

Poniedziałek
żwacze 50 g
mięso wołowe 100 g
serce wołowe 50 g
żółtko

Wtorek
żwacze 50 g
mięso wołowe 100 g
serce wołowe 50 g

Środa
żwacze 50 g
mięso wołowe 100 g
serce wołowe 50 g

Czwartek
Żwacze 50 g
mięso wołowe 100g
mięso z uda/podudzia kurczaka 50g

Piątek
mięso wołowe 100g
serce wołowe 50 g
mięso z uda/podudzia kurczaka 50g

Sobota
Żwacze 50 g
mięso wołowe 100g
mięso z uda/podudzia kurczaka 50g

Niedziela
mięso wołowe 100g
serce wołowe 50 g
mięso z uda/podudzia kurczaka 50g
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-04, 08:17   

Gunnila super, dziękuję bardzo!! No to mam od czego startować, jestem Ci bardzo wdzięczna :kwiatek: :kwiatek: właśnie znalazłam wczoraj dystrybutora karmy ASPOL w mieście, w którym pracuję i jadę dziś kupić żwacze - 3 paczki chyba wystarczą na początek. Mam nadzieję, że dostanę te produkty od ręki u dystrybutora. Najgorzej z tym sercem wołowym, bo nie wiem gdzie kupię takie serce hmm... Bo najlepiej, żeby było świeże - wtedy sobie sama poporcjuję i zamrożę w odpowiednich dawkach :-)

Edit: a lepiej na początek podawać psu wszystko zmielone na maszynce do mięsa? Czy w kawałkach? Chyba mielone łatwiej przyswoi i strawi...
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-04, 08:55   

Gunnila, żeby dobrze prowadzić dietę eliminacyjną potrzeba czasem nawet 6 tygodni i więcej...ale tu nie mamy przypadku diety eliminacyjnej. Mamy wprowadzenie barfa u, zakładamy, zdrowego psa, to nie wiem skąd Ci się to wzięło w temacie :)

Jeśli chodzi o żwacze....ja bym jednak poszła w stronę primexu, zwłaszcza na początek. Zdecydowanie lepsza jakość i bardziej wygodne pakowanie....żwacze po zamrożeniu są jeszcze dodatkowo grubo mielone, możesz odsypać sobie potrzebne proporcje bez rozmrażania całości, nie musisz kombinować z wielką zamrożoną taflą podejrzanej brei z masą wody jak w przypadku aspolu.

Serc szukaj w mięsnych, na bazarach, to nie jest taki rzadki towar. Nie ma potrzeby oddzielania żółtka od jaja, podajemy psu całe jaja. Poza tym, na wprowadzenie menu Gunnili wygląda ok.

Jeśli chodzi o mielenie, generalnie lepiej dawać w kawałach, niech sobie psisko pogryzie. Jeśli zacznie połykać w całości, spróbuj nauczyć gryzienia, dając z ręki, przytrzymując większe kawałki.
 
 
motyleqq 


Barfuje od: 3,5 roku
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 425
Skąd: Łuków/Warszawa
Wysłany: 2014-11-04, 09:19   

w aspolu też są teraz sypkie żwacze, które bez problemu można podzielić bez rozmrażania :)
_________________
"ludzie, którzy patrzą na relację z psem przez pryzmat siły, i tak zobaczą tylko to, co chcą. szkolenie to nie pole bitwy. po prostu ucz swojego psa"
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-04, 09:26   

Łooo...no to ładnie, to może warto jednak wypróbować, może wtedy i jakość lepsza niż w całych taflach, sto lat za murzynami jestem widzę ;-) Dzięki motyleqq :-)
 
 
Polly 


Barfuje od: 06.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 02 Lis 2014
Posty: 30
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2014-11-04, 10:00   

Ja również widziałam, że w Aspolu są takie granulowane te żwacze - właśnie takie chcę kupić, bo są o niebo łatwiejsze do porcjowania przy tak niewielkiej dziennej dawce, jaką mój mały będzie dostawał :-) Aniek, wybrałam tą firmę, bo jest póki co najbardziej dla mnie dostępna, ale jeśli nie będzie nam (mi i psisku) odpowiadać, to wtedy poszukam dalej :-) też czytałam, że można podawać całe jajko. Ok, w takim razie nie będę mu mielić - zobaczymy jak chłopak sobie poradzi ;-)
_________________
Życie jest lepsze, kiedy masz psa.
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-04, 10:05   

No i super, daj znać jak idzie. Trzymamy kciuki :kciuk:
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-11-04, 14:29   

Offtopic - Aniek, wzięło mi się "ze wspomnień" i jako ostrzeżenie przed pośpiechem. Właśnie tak jak piszesz, znacznie łatwiej wyłapać coś na początku wprowadzając produkty powoli, a nawet bardzo powoli, niż potem czekać miesiąc bez efektu. Mój pies (7miesięcy) jest generalnie zdrowy, je wszystko chętnie i trawi dobrze, ale po jakimś czasie miał strasznie przekrwione oczy - bo już przestałam pilnować co dokładnie podaję.

Polly - nie musi być serce, mogą być inne podroby do których masz dostęp. Albo przeskoczysz od razu do innego gatunku mięs. Tak mi się wpisały bo akurat rąbałam dla mojego, ale rzeczywiście przy tak małych ilościach to ciężko by było.

Co bym polecała przede wszystkim to zapisywać w notesie/na kompie WSZYSTKO co je pies, włącznie z nagrodkami, przysmakami od dzieci itp przez pierwszy okres wraz z reakcją psa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne