BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla ludzi?
Autor Wiadomość
Nazar 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączył: 23 Paź 2014
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-10, 15:59   

OK, możemy dalej odbijać piłeczkę, licytować się, przeinaczać fakty i odwracać kota ogonem, ale to niczemu dobremu nie służy, prawda? :-) Nie widzę sensu robienia rabanu z powodu rozdzielania żółtka od białek, więc zakończmy już tę jałową kłótnię, bo nie nosi ona cech konstruktywnej krytyki. Z mojej strony EOT.

Czy mięso gotowane na parze różni się w smaku od tego gotowanego w wodzie?

I jak smakują kasztany? Można je smakowo do czegoś porównać?
 
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2014-11-10, 16:26   

kasztan: slodkawa maka

(sorry, brak polskich znakow)
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
olivkah 

Dołączyła: 05 Mar 2014
Posty: 179
Wysłany: 2014-11-10, 16:37   

Sezon na kasztany chyba dopiero się zaczyna. W zeszłym roku kupowałam je jakoś tak w grudniu w polskim Tesco. Smakują jak lekko słodkawe, miękkawe orzechy ? Dobre ale bez szału.

Ja bym chyba nie odróżniła w "ślepej próbie" mięsa na parze od takiego z wody. Ale ja często coś jem z na parze, może się przyzwyczaiłam.
 
 
Nazar 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączył: 23 Paź 2014
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-10, 17:48   

No właśnie nie mogę znaleźć surowych, tylko gotowane są, a mi zależy bardziej na surowych, bo chcę sprawdzić, czy jestem uczulony.
Hmm, czyli zjadliwe :-) Podobno są całkiem pożywne, trzeba będzie spróbować.

Ja do tej pory tylko warzywa gotowałem na parze. Jak Twoje doświadczenia z gotowania mięsa w ten sposób? Kroisz na cienkie kawałki, mielisz, czy normalne kawałki wrzucasz? I jak długo parzysz?
 
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-11-10, 18:16   

Moim zdaniem kasztany smakują jak coś pomiędzy orzechami a ziemniakami.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2014-11-10, 18:47   

olivkah napisał/a:
No właśnie. Sam Nazar piszesz "To człowiek dostosował się do jedzenia jajek. " - dostosował się do całych. Dopiero od naukowców się dowiedziałeś, że coś z żółtkami może być nie tak. Ale wcale nie jest to ostatecznie i jednoznacznie udowodnione. (To mogli być ci sami naukowcy, którzy wymyślili, że margaryna się nadaje do jedzenia).


a nadaje sie?
_________________
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-11-10, 18:49   

No pewnie...jest nawet Smakowita :)
Moi znajomi w straszym wieku jedza wyłącznie tę co obniża cholesterol :lol:
  Zaproszone osoby: 2
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2014-11-10, 18:51   

a skład owej smakowitej pewnie dłuuuugi
_________________
 
 
olivkah 

Dołączyła: 05 Mar 2014
Posty: 179
Wysłany: 2014-11-10, 19:52   

Parzenie jest proste, trzeba tylko uważać, żeby się cała woda nie wygotowała spod spodu. Mielonego nie gotowałam na parze, tylko najwyżej rozmrażałam trochę (nie mam mikrofalówki). Natomiast polecam do gotowania wolnowar (slowcoocker/crockpot) - wrzucasz składniki, włączasz i zapominasz, po kilku godzinach masz gotowe danie, np. rano albo. po powrocie z pracy. Dobre do gotowania różnych twardszych kawałków mięsa, gulaszy, bo mięso się robi na miękko, a warzywa nie są wcale rozgotowane.

Moim zdaniem margaryna jest niejadalna - można mnie przekonać do różnych rzeczy, może kiedyś zmienię zdanie co do jedzenia tłuszczu, mięsa, cukru czy nawet kartofli, ale margaryna będzie zawsze niejadalna ;).
 
 
Nazar 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączył: 23 Paź 2014
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-10, 21:25   

Dzięki, będę musiał spróbować :-) A takie długie gotowanie nie niszczy tych cennych składników odżywczych?

Im więcej czytam o diecie paleo, tym większy mętlik mam w głowie, tyle skrajnych opinii, badań i artykułów. Chyba dam sobie spokój i po prostu zacznę jeść to, co sam wyhoduję u siebie w ogrodzie :lol:
 
 
 
Gunnila 

Barfuje od: 02.06.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 20 Maj 2014
Posty: 151
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-11-10, 22:02   

Nazar napisał/a:
Codziennie wypijam szejk z 10 białek, ale chciałbym do tego wrócić do jajecznicy i jajek na miękko, (....) zjedzenie tygodniowo np. 20 jajek w różnej postaci oprócz tych 70 białek


Nazar, nikt ci nie wmawia tego, że jesz same białka - wyraźnie to napisałeś: Jesz 70 samych białek. Zakładając, że wróciłeś do tych dwudziestu całych to jest to ponad 70% jajek rozdzielonych. A jeżeli chcesz zmaksymalizować przyswajanie pokarmów, to wszystkie inne pokarmy są porównywane właśnie do jajka (całego) o przyswajalności 100% i żaden się do niego nawet nie zbliża :P

Dla mnie kasztany pieczone - słodko-orzechowe kluchy. Zjadliwe ale bez szłu - z tym , że kupowane w Tesco więc trudno opiniować o jakości. Btw dlaczego upierasz się przy jedzeniu orzechów, skoro mogą cię zabić? Ponadto gatunków orzechów jest bardzo wiele, z odległych od siebie rzędów/rodzin botanicznych. Jeżeli masz problem z jednymi, to wcale nie oznacza, że innych nie będziesz tolerował. Spokrewnione są np orzechy włoskie i orzechy pecan (ta sama rodzina), ale już laskowe, kasztany, midały znacznie bardziej odlegle (ten sam rząd) a jeszcze dalej nerkowiec czy pistacja (wspólny klad) a najdalej chyba fistaszki czy kotewka (ta sama klasa).

Co do jedzenia w całości innych pokarmów, np zwierząt. Oczywiście, w dzisiejszych czasach się tego praktycznie nie robi, mniejsza o powód. I oczywiście jest niemożliwym zjedzenie całego wieprza/wołu/cielęcia czy w gruncie rzeczy nawet kurczaka na jeden posiłek. Natomiast jak najbardziej się powinno, i dawniej się to jak najbardziej robiło (dawniej=ok 30 lat temu). Po biciu świni psy dostawały trochę kości, ryjek i jelita. Reszta była wykorzystywana dla ludzi, włącznie z owym móżdżkiem, płuckami, nóżkami i krwią.
 
 
Nazar 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączył: 23 Paź 2014
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-11, 00:14   

Proszę bardzo, specjalnie dla Was, niemal pełne szczegóły: do tej pory miałem to gdzieś, jadłem tak, jak inni. Niestety nie przynosiło to pozytywnych efektów. Po przeczytaniu paru artykułów oraz rozmowach z paroma doświadczonymi osobami zastosowałem izolat białkowy - wtedy była to akurat serwatka. Jednak jest to produkt całkiem mocno przetworzony, a chciałbym całkowicie odciąć się od takich produktów. Zmieniłem więc serwatkę na białka jaj. Dlaczego nie całe jajka? Trzy (a nie tylko jeden) główne powody podałem wcześniej. W tej chwili dołączyłem też jajka z żółtkiem, docelowo chciałbym, żeby żółtek było tyle samo, ale z powodu niejasności w sprawie cholesterolu (który znajduje się właśnie w żółtku) na razie się wstrzymałem i poprosiłem o ocenę, konkretnego w danej chwili przypadku, nie jako całości mojej diety, której przecież wtedy nie podałem. Sojuz z profesjonalnym podejściem bardzo wyczerpująco to opisał (za co jestem mu bardzo wdzięczny), wykazując przy tym niewielką szkodliwość. Skoro nikt na forum tutaj nie znał wtedy reszty szczegółów, to w jakim celu toczona była ta zbędna wybiórcza porównująca dyskusja?

Czy naprawdę dalej musimy kontynuować ten absurdalny temat rozdzielania białek od żółtek w moim przypadku, skoro zostało wykazane, że to praktycznie nie szkodzi, a ja na tym dosłownie namacalnie korzystam? Argumentacja w stylu "bo natura stworzyła jajko w całości" lub "bo inni tak jedzą" jest w tym przypadku całkowicie chybiona. Dla mnie temat jest zamknięty, tym bardziej powinien być dla innych. Kto koniecznie chce ciągnąć to dalej - proszę pisać na priv.

Z naukowej ciekawości: jesteś w stanie przytoczyć jakieś kliniczne badania, które jednoznacznie wykazują, że zjedzenie kurczaka w całości jest w jakiś sposób lepsze od diety z takim samym bilansem, ale opartej na różnych składnikach? Co jeśli zjem pierś z kurczaka, skrzydełko z indyka, a nogę z kaczki? Wydaje mi się, że to pytania retoryczne.

Powtarzam - jajko zostało przez naturę zbilansowane jedynie dla kurczaka, a nie dla człowieka.

Dowody archeologiczne wskazują, że człowiek jadł to, do czego miał dostęp, nie bilansował posiłków, tylko jadł to, co mu wpadło w ręce, bo było ciężko o jedzenie. Był kloszardem jedzenia nieprzetworzonego. Sam fakt, że ktoś coś jadł nie jest dowodem, że taki system żywienia jest optymalny. Prosty przykład z naszego podwórka: chrupki vs BARF na tle właścicieli i weterynarzy. Większość powie Ci, że chrupki przecież lepsze, ale czy tak jest naprawdę? Sunny i Czarek mówią, że nie :mrgreen: Inny przykład, który znajdziesz w tym wątku - zboża. Miliardy ludzi jedzą je codziennie, a okazuje się, że jest to prawdopodobna przyczyna wielu dolegliwości cywilizacyjnych.

Dlaczego chcę jeść orzechy laskowe? To proste - są odżywcze i smaczne :-) Po sparzeniu są bezpieczne do jedzenia, więc dlaczego mam z nich rezygnować? A z wartości odżywczych wynika, że różnice są kosmetyczne. Już homo erectus niemal milion lat temu obrabiał termicznie jedzenie, dlaczego ja nie mogę? Leszczyna to także jeden z gatunków, który z powodzeniem można uprawiać w naszej części globu. Docelowo całą dietę chcę oprzeć wyłącznie na tym, co sam wyhoduję. Dlatego wypytuję o różne składniki :-)
Moje alergie zresztą nie kończą się na orzechach laskowych. Dotyczą także włoskich, ziemnych, migdałów, jabłek, gruszek, nektaryn, moreli, brzoskwiń, truskawek, poziomek, wiśni, czereśni, borówek i jeszcze innych, o niektórych pewnie nawet nie wiem. Jak widzisz - stwarza to bardzo istotny problem w ułożeniu zdrowej, zbilansowanej diety. Biorąc pod uwagę, że alergie zaczęły pojawiać się nagle i część z nich równie szybko zniknęła, mam powody przypuszczać, że są one spowodowane jakimś czynnikiem bywającym w moim życiu. Być może właśnie niewłaściwa dotąd dieta z dużą ilością przetworzonych produktów oraz głównym źródłem węglowodanów z makaronu, ryżu i pieczywa. Dlatego dieta u mnie zmienia się teraz każdego dnia, bo chcę wyeliminować przyczynę oraz alergeny. Szukam także nowych produktów w celu użycia ich jako zamienników lub uzupełnienia diety w niezbędne składniki. Nikomu nie życzę takich problemów z dietą :-(
 
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-11-11, 10:57   

Jeśli jakiś produkt wywołuje alergię, to go unikamy - ale co alergiami krzyżowymi :-( Czasem ręce opadają, bo uczulenie wyskakuje jak królik z kapelusza - nie wiadomo po czym :evil: (oczywiście różne objawy) :roll:
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-11-11, 11:31   

Nazar, ja również mam dziwne i nagłe reakcje alergiczne i aby sie nie powtarzać podrzucam kilka linków.
http://www.barfnyswiat.or...p?p=30334#30334
http://www.barfnyswiat.or...p?p=30309#30309
http://www.barfnyswiat.or...p?p=13993#13993
  Zaproszone osoby: 2
 
Nazar 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączył: 23 Paź 2014
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-11, 13:31   

Ech, te alergie, co? :mrgreen: Mój brat o tyle szczęście w nieszczęściu, że jego alergie dotyczyły jedynie pyłków, a takie dosyć łatwo się leczy (choć nie u wszystkich). Po kilku latach odczulania przy pomocy alergenów w stopniowo zwiększanej dawce alergie to dla niego przykra przeszłość. Niestety z alergiami pokarmowymi jest gorzej, choć pionierskie terapie dają nadzieję, że i te uda się pokonać. Niemniej jednak, ja nie zamierzam się poddawać i składać broni na starcie. Obróbka termiczna to pierwszy krok. Drugim jest właśnie zmiana diety opartej w 100% na naturalnych produktach (a docelowo z własnego ogródka :mrgreen: ). Niestety, przez wiele lat żywiłem się typowym śmieciowym żarciem, do tego mnóstwo słodyczy, chemii itp. Nie interesowały mnie diety ("to dobre dla kobiet!") i mam teraz efekty, mądry Polak po szkodzie :lol:

Problem z naturalnymi dietami (w tym paleo) jest taki, że są skrajnie różne. Dlatego chyba trzeba będzie spróbować jak najwięcej i notować efekty, robić badania.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne