BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dieta dla 11 miesięcznego bulteriera
Autor Wiadomość
gnykus 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Sty 2016
Posty: 12
Skąd: Sulęcin
Wysłany: 2016-01-08, 21:54   Dieta dla 11 miesięcznego bulteriera

Witam chciałbym poprosić o udzielenie pomocy w układaniu diety dla mojego malucha z tego co się orientuje to bule można traktować jako szczenię do 15 miesiąca życia albo i lepiej ufam że ktoś to potwierdzi lub obali. Dietę barf dopiero zaczynam więc chciałbym zrobić starter w postaci żwaczy wołowych by utworzyć odpowiednia florę bakteryjną a do tego łagodnie wejść w barfa podając przez ten okres samo mięso bez kości ( indyk ) gdyż w mojej okolicy jest farma gdzie mogę mieć go świeżego po atrakcyjnej cenie. Z racji tego że jest to alergik chce stopniowo wprowadzać różnego rodzaju mięsa jak i warzywa i owoce metoda prób i błędów. Opierając się na żywieniu go suchą karmą w której to stosowałem się rozpiską w ilości podawania porcji dziennych wynika że standardowe porcje były za małe gdyż pies chodził głodny i być może dla tego nie nabierał na masie od 2 miesięcy a powinien.... dla tego zwiększyliśmy mu porcję ale to już bez znaczenia bo przechodzę na barf, wracając do tematu wzór mówi Młode psy od 6 do 12 miesięcy Masa ciała x 0,02 x 1,5 = dzienna ilość pokarmu. Do tego wzorca chyba bym go mógł podciągnąć i trzymać się do 15 miesiąca jego życia jak myślicie? będzie odpowiednie? Wychodzi 780 g dziennie, ja bym się pokusił do 800 g by nie było tak jak z suchą że za mało. Dzień 1 głodówka 24 h Dzień 2-6 surowe nieoczyszczone żołądki wołowe 800 g ( 2 porcje 2 x 400 g ) dzień 7-14 surowe nieoczyszczone żołądki wołowe 400 g mięso bez kości indyk 400 g ( 2 porcje 2 x 400 g ). Po tym okresie przeszedł bym na normalną dietę barf z tym że dalej tylko na indyku gdyż zacznę dokładać warzywa i owoce a chcę obserwować reakcje alergiczną. Tygodniowy plan całość dzielona na 2 porcje podawana 2 razy w ciągu dnia. Poniedziałek surowe mięso bez kości 2 x 400 g Wtorek mięso z kością ( korpus, skrzydła, szyja, nogi ) 2 x 400 g Środa surowe mięso bez kości 2 x 400 g Czwartek mięso z kością 2 x 400 g Piątek mięso z kością 2 x 400 g Sobota Podroby 2 x 400 g Niedziela warzywa 600 g ( marchewka, brokuł ) owoce 200 g ( jabłko, gruszka ). Do tego 3 x w tygodniu łyżeczka oleju z łososia, 2 x w tygodniu algi 1 łyżeczka, 2 x w tygodniu 1 łyżeczka olej z wątroby dorsza, 2 x w tygodniu szczypta soli himalajskiej. Po miesiącu chciałbym wprowadzić kolejne mięso i systematycznie miesiąc po miesiącu wprowadzać kolejne odrzucając te które wywołują alergie to samo tyczy się warzyw i owoców. Po około 4 miesiącach miałbym w diecie 4 rodzaje mięs i wtedy dopiero było by to wszystko zbilansowane takie jakie ma być. Proszę o ocenę i komentarze - jakieś poprawki itd.
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2016-01-10, 10:00   

Wszelkie wyliczenia ilości pokarmu są tylko poglądowe. Od czegoś trzeba przecież zacząć. Dawkę właściwą dostosowujesz do konkretnego osobnika. Możesz przecież spotkać dwa psy o tej samej wielkości, z czego jeden jest leniem a drugi w miejscu ustać nie może dłużej niż kilka sekund. Wiadomo, że drugi będzie potrzebował więcej pożywienia. Zacznij od tych 800 gram (z tego co kojarzę to dorosły osobnik, który zakończył już rosnąć może ważyć do 40 kg, zatem dawka dla niego będzie to 800 gram), jak za dużo to zmniejsz, jak za mało to zwiększ. Wyliczenia, o które się opierasz raczej będą stosowane do kundli i mieszańców (żadne z nich nie są gorsze ani lepsze od rasowców) bądź innych o niewiadomym pochodzeniu, bo nie da rady ustalić wagi dorosłego psa. Przy rasowych, w których wiesz jaka jest waga docelowa (można orientacyjnie przyjąć wagę przodków) liczysz waga dorosłego psa x 2%.

Głodówkę na wstępie możesz sobie darować. Dla wielu psów jest ona w ogóle nie do przejścia. A po co męczyć zarówno psa jak i siebie?

Posiłek składający się z samych podrobów nie będzie dobrym pomysłem. Podroby podajemy z mięsem, nie same.

Dzień składający się z samych warzyw i owoców może być dla psa nie do przejścia. Nie są one w diecie psów zresztą aż tak niezbędne.

gnykus napisał/a:
z tego co się orientuje to bule można traktować jako szczenię do 15 miesiąca życia albo i lepiej ufam że ktoś to potwierdzi lub obali.
Obalam. Szczenięta to szczenięta - psy są nimi do około 4 miesiąca swojego życia. Po tym czasie wiele psów jeszcze rośnie, ale to już nie szczenięta, to młode osobniki i tak je traktujemy. Są rasy, które psychicznie rozwijają się długo a przy tym fizycznie jeszcze dłużej. Taki rottweiler np. fizycznie rozwija się nawet do 3 roku życia (bulteriery zresztą też tak mogą) a psychicznie do około 2 roku życia. Zatem na logikę, potrafiłbyś pomyśleć o półtorarocznym rottweilerze, że to szczeniak? Bulterier w wieku 15 miesięcy również nim nie będzie - tak psychicznie jak i fizycznie.
 
 
 
gnykus 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Sty 2016
Posty: 12
Skąd: Sulęcin
Wysłany: 2016-01-10, 10:38   

Z tego co czytam to po drobnych poprawkach dieta może być ok. Co z tymi suplementami czy to jest w porządku ilość, częstotliwość, czy coś dołożyć może odjąć? Co do mięs sugerowałem się tym że to szczeniak a tu mam go traktować jak dorosłego co za tym idzie mniej kości więcej mięsa? Tą proporcje co jest na tydzień czyli poniedziałek i środa - surowe wtorek, czwartek, piątek - kości zamienić na odwrót by było więcej mięsa bez kości? Teraz sprawa podrobów czy łączyć je z mięsem czy z kośćmi, w proporcji pół na pół, czy codziennie? ile razy w tygodniu? No i te ostatnie warzywa owoce codziennie?
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2016-01-11, 13:07   

Podroby łączymy z mięsem. Tak samo jak i kości podajemy z mięsem.
Warzywa i owoce nie są w takiej ilości jak w tematach o obliczeniach sugeruje ich autor. Owszem psy jedzą zieleninę, ale nie jest im ona do życia niezbędna. Tu musisz obserwować psa, czy on jest z tych, które jedzą zieleninę jako część jadłospisu, bo potrzebują, czy z tych, które jedzą je okazyjnie, bo lubią.
 
 
 
gnykus 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Sty 2016
Posty: 12
Skąd: Sulęcin
Wysłany: 2016-01-11, 19:20   

No dobrze w takim razie mięso + kości codziennie tylko podroby jak często ile razy w tygodniu w takim razie? Sugerowano mi by jeszcze podawać jajka np po jednym żółtku 2 x w tygodniu i jogurt naturalny 3 x tygodniu i jeszcze biały ser. Teraz z wyliczeń wynika że na te 800 g całkowitego posiłku produkty mięsne to 640 gr to jest mięso 320 g żwacze 128 g podroby 96 g i kości 96 g i tych proporcji mam się trzymać bo ja już się tym szczerze gubię........ bo 20% to PWO ale tego nie trzeba. Czy mogę łączyć z żwacze z podrobami taktując je jako podroby? Czy mogę przyjąć że np w dniu bez podrobowe podawać mięso z kośćmi w proporcji pół na pół czy więcej mięsa mniej kości?
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2016-01-12, 08:29   

Jajko tak. Nawet całe a nie tylko żółtko. Jogurt i ser są bez sensu.
Dla mnie podawanie żwaczy jako odrębnego składnika jest zupełnie bez sensu. Wyobraź sobie, że Sokrates żyje bez Was. Zupełnie sam. Jak często miałby możliwość upolowania przeżuwacza?
Jestem zwolennikiem traktowania żołądków jako podroby, dlatego proponowałabym rozpisać te ilości na wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego. Czyli 128 dzielisz na 3 i dorzucasz do mięsa, podrobów i kości.
Z kośćmi musisz zobaczyć, czy pies będzie je tolerował codziennie czy można będzie je dawać powiedzmy tylko raz na dwa dni. Wszystko wyjdzie w kupie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne