BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowy użytkownik prosi o pomoc
Autor Wiadomość
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-10, 19:02   Nowy użytkownik prosi o pomoc

Witam serdecznie.Jestem nową użytkowniczką forum.Wcześniej przeczytałam mase wątków u was i mam nadzieje ze jako bardziej doświadczeni kociarze pomozecie mi.Mam 1.5 kocurka.Przygarniety z podwórka.Jest to mój pierwszy kot dlatego ucze się dopiero:)Mam pare pytań i prosze o pomoc bo już jestem głupia przeglądając fora i czytając i na każdym co innego.Dopiero od gdzieś 3-3.5 miesiąca udalo mi sie przestawic kocurka na jedzenie KOCIE.przedtem jadl gotow.kurczaczka itp.Na jedzenie kocie nawet nie spojrzal.Po kastracji wrecz odwrotnie.Niestety jest on bardzo trudnym kotem do wprowadzania czego kolwiek.Przestawilam go na mokre granatapet,dodam ze glownym skladnikiem diety sa karmy mokre gdyz kot wogole jest trudny do picia wody,sucha jest tylko jako minimalny dodatek.No i jadl ta granate przez 3tyg non stop ten sam smak krolik plus cielecina.Gdyz on jest trudny do nowego smaku.Dodatkowo podjadal minimalnie rc young male ktora dostalam od veta.Oczywiscie mieszalam z bezzbozowymi najpierw applaws ale przeczytalam ze niezbyt bo duza ilosc fosforu itp.Wiec zmienilam na orijen ale niezbyt smakowala i chyba niezbyt akceptowalna.Poza tym oczywiscie odrobaczony,kropelki fiprex co miesiac.Nagle kot zaczal sie drapac szyjka,pyszczek.Pozniej doszlo lizanie.Przeczytalam ze moze byc to pokarmowa.Odstawiony rc odstawiona firma granata bo mowie moze po tej firmie sie drapie ze moze granat itp.Z Kupilam macs je teraz indyk.na razie nie widze zadnej poprawy jak sie drapal tak sie drapie.Pchel brak bo kropelki regularnie.Pojechalam w zeszly tyg do bet i co?Walnela sterydem i kazala przez 6 tyg podawac jedna karme.Steryd nie pomogl bo dalej kocurek sie drapie,dodam ze on jest kotem wychodzacym.I teraz czy to pokarmowa?Czy moze od fiprexa?Czy ze wychodzi i moze na jakas trawe??Pomozcie.Kot nie jest rybny wiec nie je ich dlatego wyczytalam ze podawac olej z lososia.Zauwazylam ze sierc brzydka sie zrobila.I teraz moje pytania co to koze byc?Olej z losia zakupilam lunderland i od 2 dni mu zaczynam wprowadzac.Jak pisalam podstawa to pokarm mokry jakie jeszcze oprocz granaty mozecie polecic?Power i Ziwi nie lubi.A te typu feringa cff tez nie bo tam sa dodatki ziol i innych rzeczy.A moj kot tego nie lubi.Musi byc tylko samo miesko bez dodatku.Czy ta karma teraz macs jest dobra?Czy olej z lososia mozna podawac caly czas?A jaka polecacie jeszcze jeszcze karme sucha.Powtarzam ze to tylko tak dla smaczku bo to nie podstawa diety.Czy moze zostac na tym rc veterynaryjny?I czy drozdze piwne tez zakupic?I podawac do tej karmy oprocz oleju z lososia??Pros,e o pomoc to moje oczko w glowie i chce dla niego wszystko co najlepsze.Duzo przes,edl kocurek.On ogolnie taka chorowitka.Dodam ze niestety barf nie wchodzi w gre,a zwracam sie do was o pomoc gdyz czytalam tu watki i widze ze macie ogromna wiedze
_________________
madzia
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-11, 07:19   

madzia86r, witaj na forum. Ciężko powiedzieć, dlaczego się drapie. To może być zarówno od fiprexu - ja się nie znam na tym specyfiku, ale czy na pewno jest bezpieczny? Stosowany systematycznie, rozumiem że przez zakraplanie na skórę karku? A kot się drapie tylko po szyi? Jeśli tak, jak najbardziej może mieć ze sobą związek.
Warto też może zbadać zeskrobinę ze skóry pod kątem grzybicy czy świerzbowca. Uszy ma czyste i nie drapie się po nich?
No i na koniec alergia pokarmowa. Żeby mieć pewność, że to to, musisz zastosować dietę eliminacyjną, inaczej nie dojdziesz, na co kot jest uczulony. Gdybym się na to zdecydowała, zaczęłabym od początku, czyli wróciła do karmienia samym kurczakiem (bo rozumiem, że jak kot go jadł, to się jeszcze wtedy nie drapał). Nawet gotowanym (czy też tylko lekko sparzonym np.), jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz dawać surowego (choć do tego gorąco namawiam). Tylko musi to być mięso z różnych części kurczaka wraz przynależnym mu tłuszczem, nie sama pierś bez skóry. I tak np. przez 2 tygodnie. Nie dawać wtedy żadnego innego mięsa i żadnej innej karmy (nie wiesz, czy alergia, jeśli jest, dotyczy gatunku mięsa czy jakiegoś dodatku stosowanego do karm). I wtedy zobaczysz, czy kot przestaje się drapać.
Przyszła mi jeszcze jedna myśl - nie jest to na pewno jakieś natręctwo? Czyli nie drapie się tylko w ściśle określonej sytuacji?
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3007
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-11, 07:52   

Miau miau na forum, dobrze, że dałaś kotu dom.
Mimo, że trudny przypadek Ci się trafił, to i tak udalo sie go rzestawić na dobrą karmę.
A jak z mięsem, dajesz mu coś i zjada?
IzabelaW dobre kierunki w skazuje.
Czy to drapanie było wcześniej, czy wystąpiło po zakraplaniu fiprexem?
Może się drapać na tle nerwowym, ze stresu. Moja Agrita zaczęła się drapać w wieku 6 miesięcy (trzy miesiące u mnie mieszkała, po czym ja wyjechałam na urlop. Po powrocie zauważyłam na szyi wydrapany placek bez włosów. Wet powiedział, że jeśli drapie się tylko po szyi, to może to być na tle nerwowym. Ona jest troszkę nerwowa). Są okresy kiedy się nie drapie, a są kiedy wydrapywała sobie do krwi. Kiedyś szyłam jej kaftaniki, osłaniające szyję, ale od jakiegoś czasu tylko robię sam "kołnierzyk" na szyję. Przycinam jej z jeansów (kupuję w ciucholandach za małe pieniądze) nogawki spodni i nosi je na szyi (zrobię jej zdjęcie i wrzucę, abyś widziała jak to wygląda), jako zabezpieczenie przed drapaniem. Jak drapie, to "kołnierzyk" obraca się w kółko, i po nim drapie a nie po szyi. Może wybierz się do innego weta, albo poszukaj behawiorysty.
Może zrób badania krwi? Zobacz w jaki stanie jest jego zdrowie.
Jeśli byłaby to alergia pokarmowa, to powinnaś spróbować tak jak pisze IzabelaW, diety eliminacyjnej.

Właśnie czytam książkę (polecaną, dla początkujących kociarzy, na forum) "Zaklinacz kotów", C. Bessant- ciekawe informacje, polecam. Na str. 24 jest wzmianka, że niektóre koty pocierają uszy przed dużym deszczem, reagując w ten sposób na zmiany ciśnienia, podrażniające wrażliwe ucho wewnętrzne. Może Twój kot ma jakieś zaburzenia neurologiczne? Próbuję podsuwać różne możliwości jego drapania się po szyi, hmmm.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 09:34   

kochani kocurek nie chce jesc juz domowego jedzonka czyli gotowanego kurczaka itp.jadl to przed kastracja po niej odrzucilo go juz calkowicie od domowego jedzonka.sukcesem bylo przekonanie go do kocich karm heheh.co do drapania uszki czyste,drapie sie w szyje okolice policzkow i caly sie lize.bylam u weta to zaladowal steryd ktory wogole nie pomogl.zeskrobin nie wziela wetka nic kazala eliminacyjna diete.no wiec jak pisalam odstawilam granatepet bo mowie moze uczula ta firma i jedziemy teraz ma karmie macs indyk.kropelki id 2 miesiecy byly aplikowane regularnie i gdzies od tego czasu tez zaczely sie problemy.dlatego teraz odstawilam je i zaaplikuje ziolowe bo ja mieszkam obok lasu to kotek wychodzacy i przynosi mase kleszczy bez kropelek.ale rece mi opadaja bo mimo ze teraz jade na eliminacyjnej nie widze narazie poprawy wiec od tyg podaje olej z lososia i powiedzcie czy tez trzeba karmy gotowe suplementowac tymi drozdzami???co do sugerowanego stresu to nie sadze zeby to bylo to.cos ewidentnie go uczula tylko badz tu madry ,a moze jakas trawa bo to wychodzacy a moze karma a moze fiprex?no glupi sie czlowiek robi.i jak z tym royalem veterynaryjnym?czytalam jaka ma opinie ale on je tylko jako przekaske.chcialam na bezzbozowe ale applaws nie ma dobrej opinie ze fosfor a orijen znow ma te ziola i tez niezbyt.polecajcie kochani jakas inna
_________________
madzia
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-11, 10:06   

Nie rozumiemy się. Nie jedziesz wcale na eliminacyjnej bo każda gotowa karma ma, oprócz mięsa, inne składniki. Poza tym mieszasz karmy, bo stosujesz mokrą i trochę suchej też chcesz, jeśli dobrze rozumiem, bo wspominasz o Apllawsie czy RC. Jeśli kot wcześniej jadł gotowanego kurczaka znaczy, że teraz też będzie, tylko musisz go znowu przestawić. Jeśli naprawdę nie będzie chciał to spróbuj podać surowego. Mój bardzo kapryszący przy jedzeniu kot na samym początku naszej znajomości jadł (nawet chętnie, tylko on wtedy był wygłodzony i w ciąży więc mu było wszystko jedno) gotowane mięso (bo nic innego nie miałam, kot pojawił się nagle, był przybłędą). W dobrej wierze, nieświadoma, że robię błąd, kupiłam mu dobrej jakości suchą i mokrą karmę. Wtedy okazało się, że to jednak "z natury" (czytaj w poprzednim domu) chrupkożerca, całkowicie uzależniony od chrupek i przestał chcieć jeść gotowane (toatalny strajk był). Po jakimś czasie doczytałam i zrozumiałam, że nie tędy droga. Zaczęłam go znowu przestawiać na jedzenie mięsa. Z gotowanym mi się nie udało (choć teraz zje i takie), ale udało mi się z surowym. Trochę to trwało i wymagało z mojej strony poświęcenia i zaparcia oraz wielkiej konsekwencji w nieuleganiu kaprysom, ale się udało. Teraz mam barfującego kota, który nadal by się dał pokrajać za chrupki, ale te dostaje tylko w sytuacjach wyjątkowych, po jednym jako nagroda lub pokruszone na pył w moździerzu i służące do posypania barfa, jak ma kryzys i nie chce nic jeść. Także da się kota nauczyć jeść inne rzeczy, tylko w trudnych przpadkach nie odbywa się to z dnia na dzień, robi się to powoli i stopniowo.
Nie pomogę Ci inaczej, niż radziłam w pierwszym poście, jestem z dala od Twojego kota i nie znajdę przyczyny drapania przez internet. Ty sama musisz ją znaleźć, spokojnie podchodząc do tematu i analizując wszytsko po kolei, wykluczać kolejno możliwe przyczyny.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3007
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-11, 11:08   

Barf dla alergika
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=77
zajrzyj koniecznie do tego wątku.
Taki mały cytat z przywołanego wątku.
dagnes napisał/a:
W pierwszej kolejności spróbowałabym przetestować możliwość alergii na kurczaka. To nasuwa się jako pierwsze, skoro podajesz mu wyłącznie kurczaka. Akurat kurczak najczęściej powoduje nietolerancje czy alergie u kotów ze względu na sposób masowej produkcji tego mięsa oraz skład pasz jakimi się karmi przemysłowe kurczaki.

Wycofaj wszystkie karmy zawierające jakiekolwiek produkty z kurczaka oraz mięso i podroby kurze. Na jego miejsce zacznij podawać wołowinę, cielęcinę, kaczkę czy jakiekolwiek mięso nie-kurze, tak samo z karmami gotowymi - tylko bez kurczaka. Jeśli w składzie karmy nie jest wyszczególnione co się w niej znajduje to tym bardziej nie powinnaś kotu tego podawać. W tej chwili na rynku jest wiele w miarę dobrych karm w puszkach, które nie zawierają kurczaka.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
Ostatnio zmieniony przez Tufitka 2016-08-11, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-08-11, 11:11   

Jeśli chodzi o suche (jeśli już musi być), to chyba tylko ZiwiPeak ma mało dziwacznych dodatków. A najlepiej to w ogóle nie dawać, chyba że jako nagroda, zachęta itp. Royal sam w sobie może uczulać, ma mnóstwo śmieci.
Jest gotowa karma z białkiem z jednego zwierzęcia, Margot mi kiedyś pokazała - Catz Finefood Purrrr.
http://www.zooplus.pl/sho...finefood/526378
Musiałabyś odstawić wszystko poza jedną karmą jednego smaku. Żadnego suchego, żadnych dodatkowych olejów. Tylko że chyba nie da się tego w pełni zrobić u wychodzącego kota. Może on chodzi do sąsiadów i wyjada ich kotu jakieś niedobre jedzenie, które go uczula?
I jak mówi Izabela - koniecznie zbadaj, czy nie ma jakichś pasożytów albo grzybów.
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 11:16   

no nie bede kota glodzic po 3 dni bo juz po 2 dni potrafil nie jesc.on surowego nigdy nie jadl i nie bedzie wrecz nie moze na nie patrzec.do gotowanego tez nie chce sie przekonac.dodatkowo kot nie pije wogole wody tylko ma ja z tego co pobierze z mokrej karmy i tego co mu podleje.wiec glodzenie go to zagrozenie bo on wtedy ani nie pije ani nie je.co do diety eliminacyjnej przeciez wszedzie pisze jeden rodzaj pokarmu przez 6 tyg.to moj pierwszy kot wiec nie znam sie co moze uczulac itp.dlatego pytam was bo macie duze doswiadczenie dlatego pytaam zebyscie mi doradzili co do gotowych karm czy macs to dobra i jaka polecacie sucha oprocz orijen i pona i ziwi.czy skoro je mokra to mam dodawac te drozdze?
_________________
madzia
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3007
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-11, 11:25   

Barf dla alergika
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=77
zajrzyj koniecznie do tego wątku.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-08-11, 11:38   

madzia86r, MAC's jest dobrą karmą, ale nie nadaje się do diety eliminacyjnej. Ma różne mięsa w składzie, a chcesz się dowiedzieć, czy któreś nie uczula. Raczej nie da się tego sprawdzić bez monodiety.
madzia86r napisał/a:
co do diety eliminacyjnej przeciez wszedzie pisze jeden rodzaj pokarmu przez 6 tyg.

Dlatego musisz wypróbować albo gotową karmę zawierającą białko z jednego zwierzęcia, albo sama takie jedzenie przygotować (a wiemy już, że na chwilę obecną kotek nie chce domowego jeść).

Mówisz, że kot potrafi nie jeść przez kilka dni. Może on je u kogoś innego lub sobie sam poluje? Jeśli nałapał myszy/ptaszków/ukradł od sąsiadów, to normalne, że więcej już nie zje.
Poczytaj wątek zalinkowany przez Tufitkę.
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 12:08   

akurat ja kupuje macs z serii sensitive zawierajacej jeden rodzaj mieska:)jedziemy teraz na samym indyku.co do polowania to nic z tych rzeczy on krazy po podworku wiec jest na oku co najwyzej je muchy heheh.on jest poprostu baaardzo trudnym kotem ma 1.5 roku a wprowadzic mu np nowy smak graniczy z cudem.taki uparciuch ze glodny a nie ruszy
_________________
madzia
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3007
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-11, 12:19   

madzia86r napisał/a:
wprowadzic mu np nowy smak graniczy z cudem taki uparciuch ze glodny a nie ruszy
kota może nie da się (poza jakimiś wyjątkami) tak z dnia na dzień przestawić na inne jedzenie, dlatego trzeba to robić sposobem, konsekwentnie - tutaj masz podpowiedź jak to robić http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=268
Nie unikniesz czytania różnych wątków na forum, możemy Ci je podsunąć, coś podpowiedzieć, odpowiedzieć na jakieś pytanie z wiedzą z forum ale to Ty musisz zrobić całą robotę dla swojego kotka. Ty go widzisz na co dzień, znasz go dobrze (lepiej niż my), żadne opisy mogą nie oddać sytuacji i możemy coś nie tak doradzić. Poczytaj podsunięte wątki. Czasem trzeba do kota jak do dziecka, sposobem podejść, zachęcać do jedzenia.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 12:29   

no tylko ze ja oprocz kota mam tez prace i zycie a nie spedzanie godzin na forum i czytanie kazdego watku.przeczytalam bardzo wielu juz tutaj.mnie ogolnie interesuje tylko sprawa karm bo macie lepsze rozeznanie.czytalam ktore sa polecane i oprocz granaty zostal mi macs bo moj kot nie akceptuje dodatkow takich jakich ma feringa czy cff.wiec zostal jeszcze grau ale tam jest znow mniej tauryny.ale przeciez niby kotu nie mozna non stop zmieniac firm.dlatego moje pytanie co ile zmieniac kotu firme mokrej?i czy np moze jechac caly czas na jednym smaku np indyk.czy urozmaicac a jesli tak to co ile??ze tydz np to je tydz tamto?radzicie zeby dodawac olej z lososia do tych karm ale co z tymi drozdzami zaczelam czytac ten watek co dostalam linka.i niby olej drozdze i tauryne mozna suplementowac w gotowych mokrych.dobrze zrozumialam?
_________________
madzia
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-08-11, 12:51   

madzia86r napisał/a:
akurat ja kupuje macs z serii sensitive zawierajacej jeden rodzaj mieska:)

Aa, to rozumiem. Nie wiedziałam, że ta karma też ma linię dla alergików. Jak tak, to dobrze. Albo nie znalazłam, albo MAC's ma tylko dwie wersje: jagnięcinę i indyka.
Na razie spokojnie możesz kota potrzymać parę tygodni na tym jednym smaku, ale koniecznie odstaw każde inne jedzenie, suche też. Moim zdaniem dopóki nie wiesz, co i czy uczula kota, lepiej nie podawać mu żadnych dodatków typu oleje czy drożdże. Taurynę można dodać do karmy, która ma jej za mało, ale musi to być czysta tauryna, a nie jakiś mieszany preparat.
Jakie składniki ma Catz Finefood, których nie ma MAC's? Chodzi mi o wersję dla alergików.
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 13:21   

nie nie tu chodzi o to ze czy granatapet czy macs nie maja dodatkow typu jakis rokietnik i inne ziola,bo moj tego nie znosi.mowie wam ze zwykly dachowiec a zachowuje sie jak najwiekszy arystokrata.jak byl bezdomny to wszystko wcinal co mu dalam kielbase,szproty,itp.teraz nic niedobre.na ryby nawet patrzec nie moze.co do taurynybto te puszki maja po 1500 wiec nie wiem czybpotrzeba suplementowac?PONAWIAM SWOJE PYTANIA gdy kotek bedzie juz zdrowy w 100% to czy zmieniac mu firmy karmy mokrej czy trzymac sie jednej?jesli zmieniac to co ile?i co z tymi drozdzami w koncu??
_________________
madzia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne