BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytania, na które wielokrotnie już odpowiedziano (koty)
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-11-23, 13:19   Pytania, na które wielokrotnie już odpowiedziano (koty)

W związku z wciąż pojawiającymi się na Forum pytaniami, na które wcześniej wielokrotnie już odpowiedziano, założyłam wątek, który będzie służył jako zlepek tego typu pytań. Zadawanie wciąż tych samych pytań w wątkach merytorycznych, przez Użytkowników nie używających wyszukiwarki powoduje, że wątki przybierają formę tasiemców i całkowicie tracą przejrzystość.
Aby zapewnić wysoki poziom merytoryczny Forum oraz ułatwić czytanie osobom szukającym tu wiedzy, do tego wątku będą przenoszone wszystkie posty, na które odpowiedź można znaleźć w istniejących na BARFnym Świecie tematach.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Habibi 


Barfuje od: 10.III.2012
Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 06 Mar 2012
Posty: 17
Skąd: Ziemia Kłodzka
Wysłany: 2012-03-07, 17:25   

A co te błonki w jajkach zawierają takiego szkodliwego, że trzeba je obierać ze skorupek?
Mój tato całe moje życie mielił suszone skorupki jajek dla swoich medalowych gołębi pocztowych - nigdy nie ściągał tych błonek, stąd moje pytanie...
_________________
~*~ Kobiety i koty zawsze robią co chcą.
Mężczyźni i psy muszą się z tym pogodzić. ~*~
http://garnek.pl/elwal
 
 
Mari 


Barfuje od: 02.2010
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-03-07, 17:28   

Wydaje mi się, że jeżeli chcemy dłużej przechowywać, to ta błonka może się szybciej psuć, ale na krótki czas nie powinno być problemu i w życiu bym nie ściągała.
 
 
annamok 

Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-11-18, 11:21   

Witam, ja z pytaniem czy można by ludzką taurynę w kapsułkach podawać kotom, oczywiście wysypaną z kapsułki, zmieszaną z wodą i podaną do mieszanki? wiem, że na rynku jest dużo produktów dla zwierząt tego typu, ale nie czarujmy się, ludzkie preparaty są tańsze.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-11-18, 11:51   

To jest dokładnie taka sama tauryna. Tyle, że niestety ta dla ludzi ma często dodatki typu antyzbrylacze czy inne i tu jest problem. Wybrać należy zawsze czystą taurynę, jak najbardziej czystą. Ale z tego co się orientuję można takie preparaty znaleźć wsród wspomagaczy dla kulturystów.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-11-18, 12:00   

annamok napisał/a:
ludzkie preparaty są tańsze.

Podawałam tę dla kulturystów z firmy Olimp, dopóki nie miałam innej.
Taniej wychodzi tauryna czysta od Sihaya :->
  Zaproszone osoby: 2
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-12-27, 15:11   

Muszę kupić nowy olej z łososia - Czy olej Grizzly po otwarciu też jest dobry do użycia przez 8 tygodni ? Czy można go też konserwować wit E ? Taką samą dawką jak Salmopet i na ile to wydłuży jego ważność ? Nie dodawać już wtedy witaminy E do mieszanki (jeśli jest w przepisie) ?
 
 
monten 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 20 Sty 2014
Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-28, 13:46   Warzywa czyli co?

Właśnie przymierzam się do swojej pierwszej mieszanki, o takiej:

wersja 3 - z preparatem Felini Complete
700g tłustej wołowiny
300g serca wołowego
1 całe skrzydełko kurze (ok. 120g)
30g wątroby indyczej
1 żółtko
12,5g Felini Complete
2 łyżeczki oleju z łososia
2g Fortain
0,5g mączki z alg morskich
1g tauryny
50g warzyw
300ml wody

I związku z tym pytanie nowicjusza: co to są "warzywa" Tj. bardziej nie co to ;-) , ale w jakiej postaci się toto dodaje do mieszanki. Surowe? Gotowane? Czy są wśród nich takie bardziej bezpieczne (tj. chętniej jedzone) i takie, na które należałoby uważać?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-01-28, 13:55   

Poczytaj sobie tu
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=373
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
monten 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 20 Sty 2014
Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-28, 14:21   

Poczytałam, bardzo dziękuję. Spróbuję może z dynią - mam trochę zamrożonej. Dużo dobrego forumowicz piszą o burakach, ale to jedyne jedzenie, którego szczerze nie cierpię. Nie tylko jeść, ale nawet przebywać w towarzystwie. A generalny wniosek jest taki, że poza niepodawaniem selerowatych i cebulowatych nie ma co się przejmować, bo tych warzyw jest tyle co nic. I że raczej na surowo.
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-31, 18:13   

Czy koniecznie muszę trzymać olej z łososia po otwarciu w lodówce? Jeżeli trzymam go tylko 2-mce?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-01-31, 18:37   

Koniecznie nie musisz, ale jeśli zależy Ci na wartościowszym oleju to trzymaj.
Wyższa temperatura przyspiesza utlenianie tzw. jełczenie, a jeśli niższa temperatura pozwoli ograniczyć utlenianie to nie ma sie co zastanawiać.
Jak tłuszcz zjełczeje to staje się trucizną i te wszystkie omega powoli diabli biorą.
Ale polecam do przeczytania również.
http://www.barfnyswiat.or...php?p=2141#2141
  Zaproszone osoby: 2
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-02-01, 12:11   

monten napisał/a:
I że raczej na surowo.


To zależy, co chcesz osiągnąć przez podawanie warzyw:

dagnes napisał/a:

Z jednej strony - jeśli popatrzymy jak to wygląda w naturze, to okaże się iż koty zjadają pokarm roślinny znajdujący się w przewodach pokarmowych ich ofiar w dużej części już strawiony albo mocno nadtrawiony ich enzymami. To dość istotne zwłaszcza gdy kocia ofiara obje się przed śmiercią roślin będących dla organizmów kotów, a nawet ludzi, niejadalnymi ze względu na np. wysoką zawartość surowej skrobii.
Z drugiej strony - warzywa w BARFie pełnią rolę głównie balastu dla jelit i nie zakładamy by kot czerpał z nich jakieś substancje odżywcze, z wyjątkiem odrobiny węglowodanów. W związku z tym balast zawsze będzie większy przy zastosowaniu surowych warzyw niż gotowanych, gdyż celulozowe ścianki komórek roślinnych nie są wówczas zniszczone przez gotowanie. Potwierdzają to doniesienia niemieckich barferów opisywane na forach: surowe warzywa znacznie lepiej radzą sobie z regulacją wypróżnień u kotów mających problemy z zaparciami.
Z trzeciej jednak strony - jeśli przy pomocy warzyw chcemy kotu dostarczyć odrobiny węglowodanów, to jednak lepsze będą warzywa gotowane, w których po pierwsze węglowodanowa zawartość komórek staje się dostępna dla enzymów trawiennych ze względu na zniszczenie celulozowych ścianek (nie mogących być strawionymi na surowo), a po drugie zawarta w warzywach w niewielkich ilościach skrobia może być po ugotowaniu strawiona, w przeciwieństwie do surowej.
Z pewnością dla kotów, które mają jakiekolwiek problemy żołądkowo-jelitowe (np. nieżyty, zapalenia, biegunki, wymioty) łagodniejsze będą gotowane warzywa, ale dla "zatwardzeniowców" surowe będą badziej pomocne.


Ja dodaję warzywa podgotowane. Jako takie występują one w nowszej wersji kalkulatora. Są tam też rozpisane na poszczególne gatunki: marchewka, pietruszka, burak, ziemniak, brokuły, szpinak, pomidory, dynia, seler.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2014-02-12, 10:30   

Też używam grizzly, również jestem bardzo z niego zadowolona, bo dodatkowo kotu smakuje w przeciwieństwie do innych. Sęk w tym, że przez dodatek witamin mam problem jak go dodawać do mieszanki i ile, żeby nie przesadzić.
_________________
 
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-02-12, 14:04   

Podawałam w tym temacie jak wpisać - dokładniej to tutaj są podane witaminy i ilość kwasu arachidonowego; wystarczy w zakładce suplementów naturalnych dopisać - najlepiej jako źródła wit. D obok tranu, to samo przeliczy :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne