BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Język polski - mowa zapomniana...
Autor Wiadomość
Terhie 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2011
Posty: 402
Wysłany: 2013-03-28, 03:10   

Polecam stronę Rady Języka Polskiego, można znaleźć wiele ciekawych artykułów, a czasem nawet wyjaśnić wątpliwości :-)

Albo poczytać o pierwszym rozbiorze polszczyzny.
 
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-02, 14:14   

Dorzucę jeszcze jedną perełkę do naszej kolekcji "najbardziej optymalny" :-P .
 
 
majra 


Barfuje od: 04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Mar 2013
Posty: 130
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2013-04-02, 15:20   

Bardzo przyjemnie mi jest czytać ten wątek :-D Poprzez ciagłe pisanie (komputer, telefon) zapominamy o ortografii -ja z przyjaciółką. Często poprawiamy się lub prosimy o podpowiedź odpowiedniej pisowni 8-)
W telefonie polski znak jest liczony drożej dlatego często piszę bez co nie jest dla mnie przyjemne wiedząc, że sama mam problemy z ich odczytywaniem, często może zmienić się również sens zdania. Wśród znajomych pionierem jest mój ślubny, który często pisze również zamieniając 'rz' na 'z', 'ch' na 'h' bo jest szybciej wklikać a czytając przecież brzmi tak samo :faja: prawdziwy koszmar :twisted:
 
 
Terhie 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2011
Posty: 402
Wysłany: 2013-04-02, 15:31   

W zasadzie jest nie tyle droższy, co inaczej zapisywany, przez co sms ma mniej znaków. A w każdym razie miał - nie wiem, czy tak jest nadal. Przy krótkich wiadomościach to nie ma znaczenia, a długie... przy obecnych cenach wolę zadzwonić lub wysłać maila. Więc problemu ze znakami diakrytycznymi w smsach nie mam. :faja:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-04-06, 21:41   

Maciejka napisał/a:
dagnes napisał/a:
"Zaczynanie od początku" jest formą błędną.

Wystarczy wstawić w środek przecinek (zaczynamy, od początku) i już jest dobrze ;-) .

Słuszna racja :twisted: .

I jeszcze do naszej kolekcji dodam coś z naszego z BARFnego podwórka ;-) :
"zamrażalka" i "zamrażarnik" :faja:
.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-04-07, 10:53   

Przyganiał kocioł garnkowi :lol:

dagnes napisał/a:
Słuszna racja :twisted: .


A może być nie słuszna racja ? :->
  Zaproszone osoby: 2
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-04-07, 11:13   

Ależ Sandro, ja przecież celowo napisałam ten pleonazm :lol: .
Myślałam, że kontekst będzie jasny. Diabełek na końcu pokazuje, że to podstęp :-P .

Ale może i dobrze, że tak. Przynajmniej zmusiło to niektórych do myślenia ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-04-07, 11:30   

dagnes napisał/a:
..... celowo napisałam ten pleonazm :lol:

Tak Dagnes, od dawna wiedziałam...., a teraz już jestem pewna, że chcesz mnie obrazić.
Rozumiem "mutant", zrozumiem "palant", ale żeby od razu coś takiego jak pleonazm :twisted: :hair:
  Zaproszone osoby: 2
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-07, 14:01   

pleonazm ... bardzo oryginalnie ;-) na Towim miejscu bym się cieszyła :hura:
 
 
martens 

Barfuje od: 8 XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Paź 2013
Posty: 104
Skąd: USA
Wysłany: 2013-11-01, 12:45   

Mam kolegę z dzieciństwa, który od 4 roku życia mieszka z rodzicami w Niemczech. Widujemy się raz na kilka lat, ale rozmawiamy często na Skype. I z przerażeniem stwierdzam, że on mówi lepiej po polsku, niż moi znajomi wychowani w Polsce. Fakt, zdarza mu się coś przekręcić i pomylić (np. zamiast "chudy" mówi "cienki", albo zamiast "myślę" powie "znajduję"), ale ani razu nie powiedział np. "wziąść". Kiedyś go za to pochwaliłam i wytłumaczyłam, że w Polsce mało kto już mówi "wziąć", wielce się wtedy zdziwił i powiedział, że przecież "wziąć" i "wziąść" zupełnie inaczej brzmią (czasem kiedy ktoś mnie pyta, czy może to "wziąść" odpowiadam "tak, można to braść", ale niestety nie każdy łapie o co mi chodziło).

Dodam jeszcze, że pracuję od paru lat w korporacji. Jedna z moich kierowniczek (tfu! managerek) ciągle mówi "standarTowy", "standarTowo", itp. Za każdym razem szarpie mi to nerwy. Ale jakoś nie mogę się zdobyć na odwagę i jej powiedzieć, że takie słowo nie istnieje...
_________________
 
 
Annazoo 


Barfuje od: 14.04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 09 Kwi 2012
Posty: 211
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-01, 12:48   

martens napisał/a:
czasem kiedy ktoś mnie pyta, czy może to "wziąść" odpowiadam "tak, można to braść", ale niestety nie każdy łapie o co mi chodziło


Dobre, dobre - kradnę sobie :faja:
  Zaproszone osoby: 2
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-11-01, 15:04   

Mnie zaraz oprócz tego nieszczęsnego "wziąść" razi bardzo "włanczanie" światła. I niestety często nie mogę spełnić czyjejś prosby z uwagi na brak włancznika.

Ostatnio czytałam (chciałam przeczytać, naprawde chciałam ją przeczytać) instrukcję użytkowania e-papieosa. Skończyłam czytać badzo szybko, gdyż stwierdzenie o nalewaniu "liquidu" było ponad moje możliwości.
 
 
 
martens 

Barfuje od: 8 XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Paź 2013
Posty: 104
Skąd: USA
Wysłany: 2013-11-01, 15:17   

Annazoo napisał/a:
martens napisał/a:
czasem kiedy ktoś mnie pyta, czy może to "wziąść" odpowiadam "tak, można to braść", ale niestety nie każdy łapie o co mi chodziło


Dobre, dobre - kradnę sobie :faja:

Bardzo proszę :)

Kocham też zwrot "proszę panią" zamiast "proszę pani" i wspomniane wcześniej "bynajmniej" zamiast "przynajmniej" (polecam http://bynajmniej.pl/byna...ie-przynajmniej :-> ).

Ale żeby nie było - sama czasem coś przekręcę i lubię jak mnie się poprawi. Ostatnio np. nauczyłam się w końcu poprawnego stosowania "półtorej" i "półtora" :faja:
_________________
 
 
agal 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Wrz 2011
Posty: 296
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-01, 16:44   

Doczytuję wątek - jakże mogłam go przegapić, wszak to moja branża ;) I co widzę:

Terhie napisał/a:
Wielu korektorów dostaje psie pieniądze, a oczekuje się po nich i korekty i redakcji.


Otóż od redaktora wymaga się nie tylko redakcji, ale i korekty oraz tłumaczenia. Tak, tak - to bujda! A tłumacze? Tych dobrych można na palcach jednej ręki policzyć, najlepsi zrażeni wynagrodzeniami poszli tłumaczyć instrukcje albo dyrektywy unijne - bo lepiej płatne. Ileż to razy trafiałam na tłumaczenie wyglądające na pracę automatycznego tłumacza :( A pieniądze za redakcję są tak marne, że nie dziwota, iż korektor myśli, że na niego spadła redakcja. Po prostu redaktor nie ma czasu przeczytania po sobie tego, co napisał za tłumacza ;)

Ag.
  Zaproszone osoby: 1
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2013-11-01, 19:07   

martens napisał/a:
Bardzo proszę :)

Kocham też zwrot "proszę panią" zamiast "proszę pani"

Iiiii tam... u mnie jeden z kolegów w pracy wali prosto z mostu "paniusiu" :mrgreen:
z tą swoją tonacją głosu i spojrzeniem jest po prostu rozbrajający...

Jakby co - ja chemik, a nie polonista :twisted:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne