BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Węglan wapnia
Autor Wiadomość
Maduro 


Barfuje od: maj 2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 51
Dołączył: 03 Maj 2015
Posty: 107
Wysłany: 2016-05-27, 14:15   

Znalazłem coś takiego:
proszek ze skorupek vs syntetyczny węglan wapnia:
Cytat:
Badania skuteczności sproszkowanych skorup
Stopień wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego zależy głównie od rozpuszczalności preparatów wapnia w żołądku. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kusumi i wsp.[9], węglan wapnia pochodzący ze skorup jaj kurzych ma porowatą strukturę i cechuje się dużo większą rozpuszczalnością niż syntetycznie otrzymany CaCO3. Badania przeprowadzone na szczurach chorych na osteoporozę pokazały, że proszek ze skorup jest skuteczny w zwiększaniu gęstości mineralnej kości[10]. Autorzy porównali efekt podawania proszku ze skorup jaj kurzych z syntetycznym węglanem wapnia na zmiany gęstości mineralnej kości. Obserwowano duże różnice w gęstości kości pomiędzy dwoma badanymi grupami, wartość BMD (parametru określającego gęstość) dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa w grupie przyjmującej preparaty ze skorupy jaja była znacząco wyższa niż dla grupy przyjmującej syntetyczny węglan. Kolejne badania przeprowadzone na szczurach przez Kimura i wsp.[11] wykazały, że przyrost gęstości mineralnej kości w grupie przyjmującej skorupy jaj kurzych jest znacznie większy niż w grupie przyjmującej preparaty ze szpiku kostnego lub muszli skorupiaków. Wyniki te sugerują, iż wapń pochodzący ze skorup jaj kurzych może być skuteczniejszy w zapobieganiu spadkowi gęstości mineralnej kości niż tradycyjne suplementy.

Dlaczego tak się dzieje?
Chociaż mechanizm wpływu składników skorup jaj kurzych nie jest dokładnie poznany, sugeruje się iż porowata struktura tego materiału i obecność śladowej ilości białek odpowiedzialnych za biomineralizację mają korzystny wpływ na stan kości. Ostatnie badania[12] wskazują również na udział białek wchodzących w skład skorupy jaja kurzego w zwiększaniu wchłaniania wapnia przez enterocyty.

9/ Kusumi N, Nakamura M, Tando Y, Suda T, Kudo K. Eggshell calcium solubility in stomach. Japanese Journal of Nutritional Assessment, 1999; 16: 291-296.
10/ Omi N, Ezawa I., Effect of eggshell Ca on preventing of bone loss after ovariectomy. Journal of Home Economics of Japan, 1998; 49: 277-282.
11/ Kimura M , Hayashi N , Takizawa K , Suguro N , Kunou M. The effect of several natural calcium sources on bone mineral density in ovariectomized rats. Abstrakt konferencji: 1st Annual Meeting of Japan Osteoporosis Society, Kurashiki; 1999; str. 64.
12/ Masaki H, Nakatsuka Y, Miki T, i wsp., Inhibitory effects of eggshell calcium on bone resorption in elderly subjects-comparison with calcium carbonate. Journal of Osteoporosis, 2000; 8: 245-247.


Czysty węgla nie ma co prawda fosforu, ale ta niewielka jego ilość w skorupkach "warta chyba jest grzechu" skoro są tam też inne cenne składniki (w zalinkowanym art. jest to opisane). Każdy sam musi zdecydować i weryfikować w badaniach krwi.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-05-27, 23:11   

Maduro napisał/a:
Czysty węgla nie ma co prawda fosforu, ale ta niewielka jego ilość w skorupkach "warta chyba jest grzechu"

Dla zdrowych zwierzaków jak najbardziej tak.
Ale jeśli mamy konieczność ścisłego pilnowania poziomu fosforu w diecie i używamy węglanu wapnia jako jelitowego wyłapywacza fosforu, to wcale nie chcemy by on się lepiej wchłaniał, bo po pierwsze dajemy go więcej niż norma przewiduje (i nie zależy nam na przedawkowaniu wapnia), a po drugie wolimy by więcej tego związku posłużyło do związania i wydalenia fosforu z pokarmu. Właśnie m.in. dlatego, że syntetyczny węglan wapnia nieco gorzej się wchłania niż ten ze skorupek, jest lepszym suplementem np. w diecie nerkowej.
W przypadku zwierząt zdrowych ta odrobina fosforu w skorupkach nie ma najmniejszego znaczenia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Maduro 


Barfuje od: maj 2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 51
Dołączył: 03 Maj 2015
Posty: 107
Wysłany: 2016-05-28, 00:43   

Czy to znaczy, że "nerkowy" stosunek wapnia do fosforu (1,30) można tylko czystym węglanem wapnia robić, bo skorupkami można w ten sposób za bardzo zwiększyć poziom wapnia we krwi (wcale nie osiągając lepszego wiązania fosforu)?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-05-28, 23:29   

Można używać skorupek, jednak moim zdaniem lepszą opcją w przypadku diety nerkowej jest węglan wapnia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Maghda 

Dołączyła: 24 Sty 2014
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-16, 18:57   

Bardzo proszę o poradę. Podaję mojemu psu (chory na torbielowatość nerek) Calperos, jednak tym razem nie ja robiłam zakupy i został zakupiony tańszy węglan wapnia o nazwie Osteovit 1000. Niestety zawiera on w składzie sporo dodatków, a mianowicie:

składniki na 1 tabletkę: węglan wapnia 1000 mg, co odpowiada 400 mg jonów wapnia (Ca2+), maltodekstryna (substancja pomocnicza), sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, guma celulozowa usieciowana (nośnik, substancja dodatkowa), stearynian magnezu (substancja przeciwzbrylająca, substancja dodatkowa), witamina D (w postaci witaminy D3 - cholekalcyferolu) - 2,5 mcg

Czy mogę to podawać psu do skończenia opakowania (opakowanie zawiera 100 tabletek), czy absolutnie nie?

Nie wiem czy to teraz istotne, ale dodam jeszcze, że psiak na szczęście ma cały czas wapń i fosfor w normie.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-08-17, 22:02   

Maghda, W tabletce jest stearynian magnezu to popularny "dodatek" dodawany do tabletek.
Tutaj ładnie opisała Dagnes http://www.barfnyswiat.or...p=109674#109674
dagnes napisał/a:

Stearynian magnezu nie jest toksyczny w dawkach stosowanych w suplementach. Jego wadą jest natomiast znaczne ograniczenie rozpuszczalności w wodzie składników czynnych preparatu, a co za tym idzie ich strawności i przyswajalności.

Jeśli zamierzasz suplementować wapń to zamiast tabletek polecam skorupki jajek. Tutaj jest opisane: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=162
Mam psa z pnn i daję mu albo skorupki jajek albo węglan wapnia z Lily's bar.

A dodatki jak stearynian magnezu lub inne odłożyć na inny okres kiedy będzie potrzebny jakiś produkt leczniczy niedostępny w postaci naturalnej. O pozostałych dodatkach nie potrafię nic napisać bo się nie znam. Szkoda też że tabletka zawiera wit D.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-09-25, 15:53   

Mam w domu taki węglan wapnia . Chciałam zapytać, czy jeśli skończą mi się skorupki jaj to mogę nim suplementować czy nie bardzo? Szukałam informacji na stronie Biomusa i niczego konkretnego nie widzę, nie wiem czy to jest sztuczny węglan wapnia.
 
 
melba 

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-26, 15:49   

wow to niedrogo :) a ja wlasnie dumalam skad wziac takie cudo... i to czysty, czysciutki bez dodatkow.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-09-26, 16:50   

Tak, tylko właśnie nie wiem w jaki sposób uzyskany :-( nie wiem czy to nie jest sztucznie wytwarzany: http://www.barfnyswiat.or...?p=19959#19959. Znalazłam jeszcze taki opis na stronie producenta: http://biomus.eu/weglan-wapnia/ i tam jest podane "węglan wapnia strącony,GURCAB 2, GURCAB 3" nie bardzo wiem co to oznacza :-(
 
 
melba 

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-27, 08:06   

ja bym stawiala na to, ze jednak sztuczny, 'stracanie' kojarzy mi sie z reakcja chemiczna (no to tyle sie pomadrzylam jako laik ;) )

ale ja chyba kupie, bo w tej chwili nie mam zadnego zrodla wapnia do mieszanek, a lepsze to niz nic... (skorupek nie moge uzywac bo kot uczulony na kure)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-09-27, 08:52   

jest jeszcze węglan z podkowaliny.pl
wiem, że dziewczyny na forum używają, ja mam kupiony, ale w razie braku skorupek, a na razie nie brakło
 
 
melba 

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-27, 09:09   

jeszcze jeden znalazlam, tym razem naturalny... niektorzy nazywaja weglan wapnia po prostu kredą

weglan wapnia

cenowo wychodzi podobnie, hm.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2016-09-27, 10:22   

Saga napisał/a:
Mam w domu taki węglan wapnia . Chciałam zapytać, czy jeśli skończą mi się skorupki jaj to mogę nim suplementować czy nie bardzo? Szukałam informacji na stronie Biomusa i niczego konkretnego nie widzę, nie wiem czy to jest sztuczny węglan wapnia.

Saga, na bank sztuczny - ma podane numery CAS i WE a poza tym w przypadku substancji pochodzenia naturalnego jest inne nazewnictwo.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-09-27, 11:52   

Powoli mi się kończą skorupki i tak mi się przypomniało, że mam taki w domu. Ale też mi się wydaje, że to sztuczny niestety :-(
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-09-27, 13:54   

Skipper napisał/a:
przypadku substancji pochodzenia naturalnego jest inne nazewnictwo.

To znaczy jakie nazewnictwo?
doradora napisał/a:
jest jeszcze węglan z podkowaliny.pl

To jest ten ? Hm... coś bardzo tani.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne