BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Koty nie chcą jeść
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-01-29, 11:49   

O właśnie - neofilia :-) . O to mi chodziło.

W języku niemieckim, w odniesieniu do kotów używa się raczej słowa Futterwechselmechanismus, mimo że słowo Neophilie także istnieje, nie wiem czemu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
axel 

Barfuje od: XII 2009
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 28 Sty 2012
Posty: 4
Wysłany: 2012-01-29, 12:15   

neofilia? oby to o to chodziło! choć w przypadku axela, który jest od początku barferem, monotonię diety bym wykluczyła. zawsze robiłam równolegle ze dwie mieszanki różniące się składem wg przepisów dagnes (raz jeszcze na tym forum chylę czoła wobec Twojej postawy). owszem kocisko ma swoich faworytów, ale niespecjalnie protestowało, a gdy protesty chwilami się nasilały, to karmienie z rączki pańci zawsze pomogło. a tu teraz po prostu nie ma sposobu. wymiękam.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-01-29, 12:54   

axel napisał/a:
neofilia? oby to o to chodziło! choć w przypadku axela, który jest od początku barferem, monotonię diety bym wykluczyła. zawsze robiłam równolegle ze dwie mieszanki różniące się składem

Monotonia diety nie polega wyłącznie na jednakowym składzie mieszanki barfowej przez długi czas. Chodzi również o wygląd, zapach, konsystencję, wielkość kawałków, sposób podawania. Nawet jeśli zmieniasz mięsa i podroby, to generalnie mieszanki są jakościowo bardzo zbliżone. Inaczej niż mieszanka wygląda już np. podane oddzielnie skrzydło kurze czy szyja, albo jakaś wielka kość do poobgryzania, jajko czy jednodniowe pisklę, które także niektórzy barferzy podają. Tu już widać zasadniczą różnicę. Jeśli kot zna także inne rodzaje pokarmu (puszki, sucha karma), bo wcześniej je jadł, to także może chcieć zmienić swą dietę właśnie na nie, bo uznaje je za zjadliwe.
Na to wszystko może nakładać się jeszcze inna strategia wyboru pokarmu, która występuje u kotów, mianowicie selekcja anty-apostatyczna. Chodzi o to, że koty w naturze często szukają pokarmu, który jest najmniej dostępny w środowisku, właśnie po to by zdobyć rzadkie substancje odżywcze i zapewnić sobie różnorodność i wszystko, czego potrzebują. Jeśli wszędzie wokół jest mnóstwo myszy i nornic, a wyjątkowo rzadko występują np. jaszczurki, to koty będą po jakimś czasie instynktownie szukały jaszczurek. Tak to działa, bo w ten sposób Natura zapewnia kotom przetrwanie. Dlatego w mieszkaniu, gdy kot ma pod dostatkiem pożywienia np. barfowego, i tak będzie szukał np. much do upolowania, które są rzadkim przysmakiem. Sprawa jest oczywiście złożona i wymaga od opiekuna ciągłej obserwacji zwierzęcia i dostosowywania tego, co i jak podaje mu do zjedzenia od aktualnych potrzeb kota, które zmieniają się w czasie :-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
axel 

Barfuje od: XII 2009
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 28 Sty 2012
Posty: 4
Wysłany: 2012-01-29, 14:31   

to co jest fantastyczne w przypadku Twojej moderacji dagnes to, oprócz oczywiście merytoryki - zawsze jestem pod wrażeniem, fakt, że nie pozostawiasz pytań samych sobie. od lat obserwuję to zjawisko, tu się ono znowu potwierdza. żałuję może, że tak późno wyrażam swoje uznanie, ale na chatulu jakoś nie dane mi było się włączyć w dyskusję z różnych powodów.

co do urozmaicenia: idąc za Twoimi zaleceniami, rzeczywiście zawsze poszukiwaliśmy w naszej współpracy z axelem sensownych rozwiązań. bywały i skrzydełka i twarożki i żółtka (kurze i przepiórcze), i chrząstki, wybrane fragmenty rybek, obok ryb w ogóle, owady - pająki i muchy (te już sam namiętnie gania), surowe krewetki, mysie oseski. Z całego arsenału w tym momencie jeszcze zje z ręki oseska mysiego. ale trudno je zdobyć we wrocławiu, a te w sklepach sprzedawane na sztuki wychodzą piekielnie drogo, gdyby chcieć awaryjnie na nich pociągnąć. martwię się, że kocisko chudnie. jakiś czas temu włączyłam systematycznie, nie okazjonalnie, jak wcześniej - bezopeta. ale póki co, nadal głodówka albo chrupki pozostają na ringu. czekam na zmianę trendu, wypuszczam trochę na trawę - choć teraz marna i zimno. dziękuję za słowa otuchy z drugiego wątku, gdzie się witaliśmy.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-01-29, 16:24   

Jako "neofita" w barfowaniu, czytałam i czytam z wielką uwagą wszystkie wpisy doświadczonych w temacie B.A.R.F. i cieszę się, że tyle jeszcze wiedzy do pochłonięcia, bo lubię nowości....
Ale do rzeczy.
Jak zwał tak zwał..... neofilia... czy jakaś inna filia, czy jeszcze inny diabeł :twisted:
Pinto nie je nic innego oprócz wołowiny i to najlepsiejszej...
Już drugi dzień podaję mu suplementy wymieszane z rozgniecioną wątróbka łyżeczką do pysia, ale nie tak to powinno wyglądać, ja bym tego nie lubiła..
Jeśli już je mięso to dobrze, a że je jednorodnie...?
Może po 2 latach zechce inne ? Podam mu.
Dwa pozostałe jedzą- lepiej, gorzej, ale jedzą więc z prób podania mu mieszanek nie rezygnuję.... i nie zrezygnuję, może to kwestia czasu.
Ale póki co pytam, może ktoś wie o takich suplementach, np. pięć w jednej tabletce z jak najmniejszą ilością dodatków klejących, powlekających itp....
Proszę pomóżcie neofitce :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
ola 


Barfuje od: 02/2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 44
Skąd: Jasło/Wrocław
Wysłany: 2012-01-29, 18:27   

Sandra, Catfortan jest w tabletkach. Tam jest tauryna, żelazo, witaminy i jeszcze troche innych mikroelementów. Moje koty jadły to jako cukierki/smakolyki, kiedyś posypywałam im mieszanki skruszonym Catfortanem.
Jest dostepny tu:
http://ekozwierzak.pl/Kot...-g600-tabl.html
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-01-29, 22:35   

Sandra napisał/a:
Pinto nie je nic innego oprócz wołowiny i to najlepsiejszej...

A to z kolei jest neofobia :-) .
Jeszcze jedna strategia wyboru pokarmu przez koty, a właściwie jego unikania. Koty mogą przejawiać takie zachowania w celu uniknięcia otrucia się. Jedzą tylko taki pokarm jaki znają, najczęściej taki, jaki jadła ich matka lub dostawały w kocięctwie. Zdarza się, że potrzeba dużo czasu i cierpliwości aby nauczyć kota jedzenia czegoś nowego. Sprzymierzeńcem ludzi jest to, że koty traktują swych opiekunów jak zastępczych rodziców i przy umiejętnym podejściu, braku stresu i wyraźnego nacisku w końcu zaczynają jeść to, co chcemy. Metoda małych kroczków oczywiście jest jak najbardziej wskazana.

Axel, dziękuję Ci za uznanie i dobre słowa :oops: . To mnie motywuje by dalej robić to, co robię, tyle że lepiej.
Co do twojego kota, to musisz się z nim jakoś dogadać. Zobacz czego on chce i być może kilka-kilkanaście dni podawania tego, na czym mu zależy złamie jego opór. Jeśli np. chciałby jeść przez jakiś czas karmy w puszkach, to mu pozwól. Im bardziej się stresujesz i chcesz by jadł to, co do tej pory, tym on jest bardziej zestresowany i jego chęć odmiany się pogłębia. Pomimo tego, że dawałaś mu do tej pory naprawdę urozmaicone menu (te mysie oseski to w ogóle szał :mrgreen: ), najwidoczniej czegoś mu brakuje. Nie wiem co to może być, ale Ty masz szanse to odkryć i zaspokoić jego pragnienie. Cierpliwości :-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-30, 07:34   

Jeszcze jest "marudofobia", którą posiada mój Sznurek - "nie będę jadł przez dobę, bo nie". Ja staram się być twarda i nie ulegać. Ulegam jakoś po dobie.

axel - "wisienka" na torcie też nie działa? Tak wiesz - ostentacyjnie pod jego nosem wrzucić parę chrupek na wierzch?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Terhie 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2011
Posty: 402
Wysłany: 2012-01-30, 09:16   

Cytat:
Tak wiesz - ostentacyjnie pod jego nosem wrzucić parę chrupek na wierzch?


Nawet niektórym nie trzeba rzucać... Dziś rano Sanji wąchnął miskę i się odsunął. Myślę: może za zimne? i rękę do miski pakuję, żeby sprawdzić. Ledwo wyjęłam, a już koci pyszczek w misce był. ;-)
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-01-30, 11:17   

dagnes napisał/a:
A to z kolei jest neofobia :-)

Hebe napisał/a:
Jeszcze jest "marudofobia"


Kocham was dziewczyny za te wszystkie wpisy :love: , rozluźnia to mój stres, bo..... Pinto chyba niewiele sobie robi.....ogon sztywno w górze, zabawy, pościgi, miziania, całusy...żadnego obrażania i fochów.
W domu pojawiły się kule, orteza (Syn po operacji kolana) więc jest inny obiekt do rozpoznania..

Dzisiaj rano znów dostał, maluteńkich łyżeczek 5x do pysia suplementów wybełtanych z żółtkiem.
A potem, o dziwo pierś z kaczuszki pokrojoną w paski wraz z tłuszczykiem skubnął.
Dwa paseczki, 4 cm x 1 cm.
Dziękuję za każdą pomoc i wsparcie. :kiss:
A w tygodniu Catfortan dojedzie :->
  Zaproszone osoby: 2
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-31, 12:48   

A ja jestem ciekawa, jak podchodzicie do tematu buntu BARFowego u rosnących kociąt. moja 6-miesięczna kicia szybko się przyzwyczaiła do BARFa, jadłą, jak odkurzacz, rosła, że aż strach ;) a potem nagle... coś się zmieniło i kompletnie się obraziła. w pewnym momencie poddałam się z przetrzymywaniem, gdy zobaczyłam, że skubie cokolwiek, żeby tylko żołądek się do kręgosłupa nie przyssał, ale więcej nie chciała. bardzo wyraźnie zwolniła ze wzrostem w tym okresie :-( (to nie jest subiektywna ocena-ważę ją kontrolnie raz w tygodniu)
kiedy dostała gotową karmę, rzuciła się na nią, jakby miesiąc nie jadła......

aktualnie próbuję ją przekonać, ale kończą mi się pomysły. nie chce tego jeść i koniec... czekam na dostęp do kalkulatora BARFowego, ale na razie cisza ;-)
 
 
leniwiec 


Barfuje od: VIII 2011
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 126
Skąd: Łódź/Lublin
Wysłany: 2012-01-31, 15:27   

U nas też różnie. Mieszankę z naturalnymi suplementami chłopaki jedzą, ale zwykle dość niechętnie. Czasem ich jedzenie stoi, a oni miauczą, kombinują i pchają się do psich misek i mojego talerza (mimo że ja mięsa nie jem)... Z drugiej strony na wołowinę czy kurze skrzydełka skuszą się zawsze. Póki nie odmawiają całkowicie jedzenia, nie przejmuję się zbytnio. Od ominięcia posiłku czy dwóch nikt jeszcze nie umarł, a potem zwykle apetyt im wraca.
_________________
 
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-31, 23:27   

Moja gwiazda ma w tej chwili 8 miesięcy i zdarza jej się od czasu do czasu zastrajkować, ale ja się nauczyłam rzucaj jej coś na wierzch mięsnej górki i to na ogół załatwia problem. W zależności od jej kaprysów raz jest to więcej spiruliny, raz kawałek pokruszonej chrupki, a ostatnio rozbita na proszek suszona wołowina z ekozwierzaka, za którą dałaby się pokroić tak samo jak za chrupki. Ta suszona wołowina jest dużo bezpieczniejsza niż chrupki, bo nawet jak kot nie doje, to mogę resztę spokojnie schować do lodówki, przy chrupkach, już się nie odważę
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-01, 00:38   

Nie działa :cry:
albo w ogóle nie tknie.... albo zje samo to, co u góry...
tzn. raz na ruski miesiąc podziała, ale przewidywalność-żadna....dość długo działała posiekana krewetka, ostatnio już gorzej... póki co - od wczoraj smakują rozgonione w wodzie sparzone drożdże :shock: :lol:

ona jest strasznie nieufna do jedzenia... raaaaaany, ile się dziś zbierała, by skosztować żółtka.. co najlepsze, wyraźnie ją korciło, nęciło... ale dłuuugo czekaliśmy, zanim zanurzyła języczek ;-) nie napchała się jakoś szczególnie, ale troszkę zjadła :)

ostatnio staram się też karmić ją... na meblach - np. przynoszę miskę na drapak, kanapę... chrupki je sprawniej, ale jeśli jest jedzenie, nad którym musi pomyśleć, potrzebuje spokoju. byle hałas w drugim pokoju, kładący się w przedpokoju pies... albo, nie daj Boże, rozpychający się Devulec :twisted: i tyle mamy z jedzenia... :roll: a jak chwilę postoi, to już jest bleeeee.... :-P
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-02-01, 01:39   

To samo jest z moim Wikim :mrgreen: Dlugo sie nameczylam zeby cos ruszyl, nic nowego nie przejdzie, powacha , lapami trzesie i to wszystko :-/ W tej chwili zje mieszanke z kurczaka , zmieszana z przepiorkami albo z wolowym, samego czystego miesa nie zje, nie wie co to jest , tylko w postaci mieszanek :-/ tego czego sie nauczyl , nic nowego ....nie do zaufania :-/ Mieszanki robie z Easy barfem i cytrynian wapnia , tez dodaje troche krwi wolowej i algi, zauwazylam tez ze jak sa koscie zmielone w mieszance to juz jest ciezej z jedzeniem. Mieszanka musi miec wisienke ,mianowicie pol paznokcia podgrzewam animode carny ( wiem karma nie polecana ale to jest minimum) ale bez niej sie nie obejdzie, po podgrzaniu ma wtedy wiecej zapachu i jest mieszanak jadalna, dam kawalek zimnego to juz nie jest jadalna. Wisienke stawiam tak z czubkiem i stawiam miche pod sam nos , ze jak bedzie wachal to pierwsze bedzie ja czul. Nic innego nie musze podawac bo nie zje, wiem ze to malo rodzai miesa ale i tak sie ciesze ze tyle zje, no i oczywiscie bedziemy probowac dalej. Moj drugi kot Puni je w kratke, jednego dnia zje konia z kopytami a na drugi dzien bardzo malo i to chyba tak juz bedzie , bo jak ona jest glodna to widac i slychac z daleka, chodzi po szawkach i wszystko zwala :twisted: wtedy smakuje wszystko a jak nie jest zabardzo glodna to w ogole nie ma interesu do jedzenia. Jedno jest pewne u niej , szybko sie nudzi z jedzenia, dlatego dla niej musze miec zawsze pare rodzai mieszanek. Ona znowu lubi krolika, jagniecina jej ulubiona , kurczaka , indyka tez zje ale z mniejsza checia, tez lubi krewetki , wszystkie mieszanki z easy barfem, jak zrobie z naturalnymi suplementami to bedzie jadl tylko moj trzeci kot Suraj , ten zje wszystko aby duzo. Kazdy kot ma inna tradycje wlasna ;-) :mrgreen: a my musimy sie podporzadkowac do nich. Wierze w to, ze jesli ja potrafilam mojego drania Wikiego nauczyc troche jesc Barfa ,to kazdy kot nauczy sie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne