BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o sporządzenie przepisu. PILNE
Autor Wiadomość
dar_kos 

Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 3
Wysłany: 2019-05-07, 11:10   

Cześć!

Jestem tu całkiem nowy, to jest mój pierwszy post i od razu zwracam się do Was z gorącą prośbą o sporządzenie przepisu zanim dostanę i ogarnę kalkulator, a Kotu nie padnie z głodu. Kotu ma 11 miesięcy i waży 3,9 kg, pochodzenie nieznane, wziąłem go ze schronu. Został przebadany, zaszczepiony, wykastrowany, jest zdrowy. Poza tym ma chyba adhd, bo jest superaktywny. W schronie żarł tylko suche, ale bez problemu przestawiłem go na mokre. Ostatnio parę razy dałem mu mięso, no i się zaczęło. Teraz już tylko chce mięso. Przeczytałem, że nie mogę mu w nieskończoność dawać tylko mięsa i zamówiłem suple. Właśnie przyszły. Kalkulatora jeszcze nie mam, ale już wiem, że będzie ciężko to ogarnąć. Tak czy siak chciałbym mu dawać dobre i zdrowe żarcie. I tu moja prośba: czy jak podam tutaj co mam, to ktoś mógłby mi jakiś przepis napisać? Mięsa nie ma może dużo, bo chce najpierw sprawdzić czy taki mix będzie wciągał.
Mam: ok. 1/2 kg kurakowych podudzi i 1/2 kg koniny, 0,3 kg wołowiny, 0,3 kg żołądków kurakowych, ok. 100 g wątroby cielęcej i ok. 120 g serca wołowego. Z supli mam: calcium citrat, drożdze, tauryne, taką mączke ze skorupek jajek i z alg morskich, tran z wątroby dorsza, wit. E i hemoglobinę wołową. I to tyle. Da się coś z tego zrobić czy muszę coś dokupić? Ktoś coś pomoże? No i nie mam maszynki do mielenia mięsa.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-05-07, 12:38   

dar_kos,
po pierwsze, zapraszam do Powitalni, gdzie możesz napisać trochę więcej o kociszczu i musisz wstawić jego zdjęcia ;-)

Druga rzecz, to warto wprowadzać suplementy stopniowo, niekoniecznie od razu całą mieszankę, bo ponoć koty nie chcą tak skakać na głęboką wodę. Lepiej próbować dawać mięsko z niewielkimi ilościami supli wprowadzanymi po kolei. Jeśli z którymś będzie problem, nie zmarnujesz całej mieszanki. Na opakowaniach suplementów masz zwykle przeliczniki, ile supla na kg mięsa. Więc sobie przeliczysz.

Trzecia sprawa. Wygląda na to, że masz dwa różne suplementy wapnia: mączkę ze skorupek jaj i cytrynian potasu. Każdy z nich jest źródłem wapnia, więc stosujesz je zamiennie, nie na raz.

Do szczęścia brakuje Ci tylko dobrej soli - najlepiej nie jodowanej. Ja stosuje himalajską. I źródła kwasów Omega 3, czyli oleju z łososia hodowlanego (nie mylić z dzikim) lub oleju z kryla lub mączki z kryla.

Omówienie każdego z nich znajdziesz w dziale Suplementy

Od razu zacznij dodawać do mięsa wapń - mączkę ze skorupek lub cytrynian. Uważaj przy wprowadzaniu hemoglobiny - koty często przy niej protestują, więc zacznij od niewielkich ilości.

Do czasu, jak przetestujesz suplementy (zachęcam, by wprowadzać jeden dziennie), spokojnie ściągniesz kalkulator i podstawową wiedzę do komponowania przepisów. Swój pierwszy przepis możesz wrzucić do Receptariusza , tam otrzymasz wsparcie merytoryczne, jeśli przepis będzie wymagał poprawek.
 
 
dar_kos 

Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 3
Wysłany: 2019-05-07, 13:20   

Dzięki Anilina, sól oczywiście mam. Nie zamierzałem Kotu oczywiście podawać obu źródeł wapnia na raz. Niestety na żadnym opakowaniu nie ma użytecznej informacji o dawkowaniu. Na cytrynianie jest na kg masy ciała na dzień - 1 łyżeczkę czyli 6 g. Nic nie ma o ilości czy rodzajach mięsa.
A co z proporcjami mięsa? Mogę mu podać je tak jak mam?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-05-07, 17:08   

dar_kos :kwiatek:
Musisz poczytać kilka wątków na Forum. O komponowaniu mieszanki, procentowym udziale poszczególnych składników mięsnych.
Żeby Ci ułatwić to tak:
Mięsa do mieszanki maja być średniotluste w przewadze.
Podrobów w mieszance ma być 15%-20%
Wątroba jest suplementem wit.A dajemy około 5% ilości mięsa, ale to tylko orientacyjne dane.
Jeśli zamierzasz podawać kości to konieczny jest kalkulator bezwzględnie.
Twoj kot to jeszcze kociak może jeść bez ograniczeń ale mieszanka musi byc prawidłowo zbilansowana.
Dla przykladu taka nie do końca prawidłowa mieszanka, bo nie znam dokładnie jak tłuste mięsa dałeś, bo konina jest chuda i sama wołowina tez jest chuda...Ale przynajmniej będziesz miał coś na przyklad do dalszych działań :twisted:
Przepis:
Mieszanka na 16 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 147 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
500,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
500,0g Konina mięso bez kości
300,0g Wołowina
120,0g Wołowina serce
120,0g Kurczak żołądek
2,0 szt Żółtko jajka
80,0 g Wątroba cielęca
0,7 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,4 g Mączka z alg morskich
4,6 g Drożdże browarnicze Lunderland
19,9 g Hemoglobina wołowa suszona
1,7 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
9,2 g Mączka ze skorupek Lunderland
7,1 g Sól himalajska
80,0 g Tłuszcz kurczak
5,0 g Tauryna
600,0g Woda

Poczytaj o technikach robienia mieszanki, posłuchaj Aniliny i pomału ze suplementami.
No to do dzieła!! :kciuk: :kciuk:
Smacznego koteczkowi!! :food:
 
 
dar_kos 

Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 3
Wysłany: 2019-05-07, 21:20   

shana55, wielkie, wielkie dzięki!
jak to przetrawie, będę miał z tysiąc pytań.
 
 
JadwigaPawlicka 

Barfuje od: 2 tyg
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Wrz 2017
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-06-05, 01:43   

Witam serdecznie, ponownie w tym temacie. Proszę Was o pomoc! Padł mi laptop a dojechalo mięso, jutro mam robić mieszanki a nie mogę odzyskać przepisów. 😥
Miałam robić 3 lub 2 rodzaje z mięs :
1. Mięso wołowe mielone średnio tłuste 1kg 2x
2. Udka z indyka mielone z kością 2 kg
3. Skrzydła gesie 1kg mielone
4. Udko z kaczki mielone 1 kg
5. Mięso mielone z jelenia 80g2x
6. Mięso mielone z indyka z kością 850g 2x
7. Serca indycze
8. Wątroba indycza
Błagam, czy ktoś mnie wspomoże? Załamana jestem 😥😥
 
 
JadwigaPawlicka 

Barfuje od: 2 tyg
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Wrz 2017
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-06-05, 01:44   

Nie dodałam, kot 4,5kg.
Moze coś muszę dokupić z mies? Suplementy z lunderland
 
 
JadwigaPawlicka 

Barfuje od: 2 tyg
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Wrz 2017
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-06-05, 01:48   

Nie dodałam, kot 4,5kg.
Moze coś muszę dokupić z mies? Suplementy z lunderland
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-06-05, 07:47   

Coś w tym stylu mi wychodzi na szybko:




_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
JadwigaPawlicka 

Barfuje od: 2 tyg
Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Wrz 2017
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-06-05, 07:55   

Dziękuję 😘😘 jak to dobrze że jesteście. Bałam się że będę musiała wyrzucać mięso bo nawet nie mam od kogo dzis pożyczyć laptopa.
Jeszcze raz dziekuje♥️♥️
 
 
Alantarie 

Wiek: 36
Dołączyła: 26 Maj 2019
Posty: 17
Wysłany: 2019-06-05, 19:23   



Hej czy taki przepis jest ok? Białko mam w normie, stosunki fosforu i wapnia oraz sodu i potasu zachowane.
Można czynić czy poprawiać? Bardzo proszę o pomoc.
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2019-06-05, 20:02   

Nie wiem jak ty to robisz ale popełniłas dokładnie te same błędy co w poprzednim.
Sód masz 1,30 -zmniejsz sól, jakie granice sodu są już wiesz. Już Ci trzy razy to pisałem.
Jod tradycyjnie czerwony, zmniejsz mączkę.
I oczywiście za mało podrobów ;-)
Tu jest jeszcze jeden problem białko masz 5,18 co jest troszkę za wysoko.

Jeżeli bardzo Ci sie śpieszy zrób ten mniejszy przepis ( zrób te poprawki co napisałem) z Twojego wątku. Tam masz białko i tłuszcz idealne. Podroby można olać niech ich jest tyle ile jest nie zaszkodzi tymbardziej że mieszanki będzie mniej. W następnej mieszance już prawidłowa ilość podrobów.
 
 
Alantarie 

Wiek: 36
Dołączyła: 26 Maj 2019
Posty: 17
Wysłany: 2019-06-05, 20:12   

Tak zrobię Kai, a mój mąż prosi się o ocene jego pomysłu :P w moim watku ci potem wrzuce poprawiona wersje.
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2019-06-05, 20:25   

Alantarie, W Twoim wątku juz nie piszemy bo i tak pójdzie do skasowania albo przeniesienia. Wstaw tutaj, za 30 minut zobaczę.
 
 
Alantarie 

Wiek: 36
Dołączyła: 26 Maj 2019
Posty: 17
Wysłany: 2019-06-05, 20:50   

[img][/img]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne