BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla kota
Autor Wiadomość
Marogona 

Barfuje od: teraz
Dołączyła: 25 Lut 2018
Posty: 5
Wysłany: 2023-07-16, 11:33   

Hejka,

Jak to jest z normami dla kociąt w Barfnym kalkulatorze? Czy zestaw norm w kalku jestuniwersalny?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-07-16, 11:45   

Marogona, jest uniwersalny raczej. Możesz doczytać o zapotrzebowaniu białka u maluchów. Ale ogólnie zasada jest taka - że kociak po prostu je ile fabryka dała (nie ograniczamy mu jedzenia, chyba, że faktycznie robi się już grubą leniwą kulką)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Rafał-Kociarz 


Barfuje od: 2020
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 108
Wysłany: 2023-07-16, 14:36   

Ja nigdy nie wydzielałem maluchom i dorosłym też nie wydzielam. Same wiedzą ile zjeść. Na zimę zwiększają wagę a na lato znów ją tracą. Zapotrzebowanie na karmę zależy w bardzo dużej mierze od indywidualnej aktywności fizycznej, więc nie da się tego jakąś uniwersalną normą określić.
 
 
Mahamudra 

Dołączył: 02 Lut 2024
Posty: 7
Wysłany: 2024-02-12, 08:37   

według tego co piszecie tutaj to mój kot 2.1kg 5 miesięcy powinien jeść 100kcal czyli BTW 50%/40%/10%.

B 50kcal/4=12.5g
T 40kcal/9=4.5g
W 10kcal/4=2.5g

Ja obecnie daję 50g wołowiny, 50g indyka, 20g podrobów, trochę buraka lub marchewki 2 cm kostkę na oko.
Kotek spokojnie mógłby zjeść znacznie więcej ma ogromny apetyt, jednak robi się z niego małą kulka, nie wiem czy to za sprawą gazów(wypróżnia się co 2 dni) czy tłuszczyku.
Ogólnie to 100kcal dziennie według mnie to za mało, ale tak jak pisał Rafał ten kalkulator nie sprawdza się dla małych kotów. Dzisiaj kupie nasiona babki jajowatej lub płesznik i zobaczę jak będzie z kupom.
 
 
Mahamudra 

Dołączył: 02 Lut 2024
Posty: 7
Wysłany: 2024-02-12, 11:51   

Mahamudra napisał/a:
według tego co piszecie tutaj to mój kot 2.1kg 5 miesięcy powinien jeść 100kcal czyli BTW 50%/40%/10%.

B 50kcal/4=12.5g
T 40kcal/9=4.5g
W 10kcal/4=2.5g

Ja obecnie daję 50g wołowiny, 50g indyka, 20g podrobów, trochę buraka lub marchewki 2 cm kostkę na oko.
Kotek spokojnie mógłby zjeść znacznie więcej ma ogromny apetyt, jednak robi się z niego małą kulka, nie wiem czy to za sprawą gazów(wypróżnia się co 2 dni) czy tłuszczyku.
Ogólnie to 100kcal dziennie według mnie to za mało, ale tak jak pisał Rafał ten kalkulator nie sprawdza się dla małych kotów. Dzisiaj kupie nasiona babki jajowatej lub płesznik i zobaczę jak będzie z kupą.


"Do usunięcia"
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-02-13, 09:32   

Mahamudra, poczytaj trochę o żywieniu kociaków - zasada przy kotach rosnących to nie wydzielamy jedzenia. Kociaki teoretycznie mają mieć możliwość jeść pod korek. I tak to wybiegają, a też z czasem często po pierwszym okresie jedzenia jak koparka, to się uspokajają. Wiele razy była o tym mowa na forum. Tak samo jak o tym, że w takim przypadku jak kalkulator wylicza nam porcję dzienną to po pierwsze jest ona orientacyjna, bo faktycznie w praktyce kot może jeść inne ilości i być ładnej budowy i być zdrowy i to jest ok. A przy kociakach kalkulator komponuje nam mieszankę, ale wiemy, że nie należy się patrzeć na sugerowaną dzienną porcję.

I że zapytam - po co 2 cm marchewki albo buraka? Kot ma problemy z zaparciami?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Mahamudra 

Dołączył: 02 Lut 2024
Posty: 7
Wysłany: 2024-02-15, 13:00   

Tak ma zaparcia ale już kupiłem, nasiona babki płesznik i łuski babki jajowatej. Od 2 dni jest znowu na mokrej karmie, chciałem aby wzdęcie się skończyło. Po mokrej kamie robi kupę normalnie. Teoretycznie jutro mogę znowu robić podejście do barfa już z nasionami i łuską.

Jak miał 2 miesiące to mu jedzenia nie wydzielałem, ale jak ma teraz skończone 5 miesięcy to zaczyna powoli się zaokrąglać. Obecnie mam w zamrażarce odmierzone 100g wołowiny i indyka, 20g żołądków, czyli 120 g dzienna porcja.

Kocurek 5 miesięcy skończone 2,4 kg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne