BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rufus się zmienia:)
Autor Wiadomość
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-11-04, 10:08   

To masz szczęście że pies chce zjeść płuca. Ja dostałam płuca gratisowo z ubojni, ucieszona,że tyle żarełka, a tu klops, bo pies pomemłał i wypluł.
Może Rufusowi chodziło o to,że dostał coś o dziwacznej konsystencji, bo płucka są inne,mają gąbczastą strukturę, zapach też specyficzny. Ale jak zjadł, to w porządku.
A wątróbkę mu dawałaś? (pamiętaj tylko,że ma byc podawana raz w tygodniu i wielkości kurzej wątróbki?Mój Nero szaleje za nią.
 
 
Neras 


Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 65
Skąd: W-wa\Praga Płn
Wysłany: 2013-11-04, 10:26   

Ja dawałam płucka ale nie zauważyłam żeby miały jakikolwiek zapach, mój natomiast nie zje mózgów - nawet do michy nie podchodzi kiedy one tam są :)
_________________
Pies powinien mieć więcej praw niż człowiek, jest bowiem jednostką zdecydowanie szlachetniejszą. - Joanna Chmielewska
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-04, 11:18   

szafirka napisał/a:
(pamiętaj tylko,że ma byc podawana raz w tygodniu i wielkości kurzej wątróbki?Mój Nero szaleje za nią.

Dlaczego tak restrykcyjnie? I na jaką wielkośc psa ta "kurza wątróbka"? :-)
Wątroba ma stanowić ok 3% a nie więcej jak 7% całości psiej diety. Nie ma powiedziane w jakich odstępach czasu i w jakich ilościach na raz można ją podawać. Uzależnia się to raczej od tendencji danego psa do rozwolnień (wątroba rozluźnia kupę) i tego na ile ją lubi.
Żeby doprowadzić do hiperwitaminozy A (bo zgaduję, że o to chodzi) trzeba by przez dłuższy czas podawać spore ilości codziennie. Można to osiągnąc ale nie jest wcale tak łatwo jak by się niektórym wydawało.
Spójrzmy na naturalne odżywianie się psów - myslicie, że którykolwiek zastanawia się nad tym ile zjada tygodniowo wątroby? Jest wątroba, zjada i już. Gdyby tak łatwo było przedobrzyć, natura inaczej by to urządziła. Poza tym j- pomyślcie ile w ogólnym rozrachunku pies zjadałby wątroby w naturze. Nawet na przykładzie tej nieszczęsnej kury i jej wątroby 9kiedyś już nawet gdzieś to pisałam). Taka kurz waży powiedzmy 1.5kg. Jej wątroba ok 30g (czyli ok 2% masy jej ciała - kura ma małą wątrobę w stosunku do swojej masy ciała). Pies ważący 10kg zjada tygodniowo ok 3kg jedzenia. Czyli zje 2 kury w tygodniu. To juz jest 2 razy więcej niż proponowane w poście wyżej, a mówimy o malutkim piesku
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2013-11-04, 11:36   

szafirka,
Ale on uciekł od płuc zamrożonych na kość i w folii... I z daleka je widział, wcale mu pokazywałam co będzie dziś jadł. I miał rację bo strasznie w nocy napierdział a rano pasł się trawą:) Płuca wypadają z jadłospisu. I dobrze, bo ta konsystencja mnie przeraziła, brrrr...

[ Dodano: 2013-11-04, 11:46 ]
ciocia_mlotek,
Ja walczę z barfowym kalkulatorem. Układałam jadłospis na tydzień. Wpisałam jedną porcję wątróbki to witamina A wyskoczyła w kosmicznej wysokości, wyszło, że mogę dać jakieś gramy, już nie pamiętam ile....
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-11-04, 12:30   

Anitanet - płuca są nie do przyjęcia nie tylko dla mojego czterołapa, ale również dla mnie...doskonale Cię rozumiem.

ciocia_mlotek- wbiłam sobie do głowy,że taka właśnie ilość wątroby ma być. Wielokrotnie o tym czytałam. Pies 38kg. Chodzi właśnie o hiperwitaminozę. Zwróciłam na to szczególną uwagę, gdyż mój pies jadłby ją całymi dniami. Ale szczerze mówiąc nigdy nie liczyłam tego wagowo. Ale powiedzmy,że wezmę na tę wątróbkę 4% diety (o dzienną chyba chodzi?), więc 4% z 700g dziennie wychodzi 28gram dziennie wątróbki. Hmmm...a dostaje na tydzień ok 50g.
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2013-11-04, 12:38   

No i właśnie, mój też jadłby wątróbkę najlepiej codziennie ale sobie myślę, że to albo przez wspomnienie - jak go wzięłam to go tym karmiłam na anemię:). Albo chodzi o krew - w końcu jest jej w wątróbce dużo. Tak czy siak zaraz przyjdzie do nas hemoglobinka wołowa :lol: Swoją drogą to nie wiem gdzie ją zdobywacie. Ja przeszukałam neta i tylko wieprzową znalazłam.
Wieprzowiny nie daję bo się boję. a szkoda, mam sklepik gdzie 750 dkg okrawków wieprzowiny kosztuje około 2 zł....
 
 
Neras 


Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 65
Skąd: W-wa\Praga Płn
Wysłany: 2013-11-04, 12:54   

A dlaczego boisz się dawać wieprza? Przecież te okrawki są z mięsa dla ludzi, które jest przebadane. Na terytorium Polski nie szaleją żadne choroby odzwierzęce więc nie wiem czego się tu bać?
_________________
Pies powinien mieć więcej praw niż człowiek, jest bowiem jednostką zdecydowanie szlachetniejszą. - Joanna Chmielewska
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-11-04, 13:00   

ze względu na chorobę Aujeszkiego, na tego wirusa narażone są wszystkie gatunki ssaków z wyjątkiem człowieka
 
 
Neras 


Barfuje od: 09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 65
Skąd: W-wa\Praga Płn
Wysłany: 2013-11-04, 13:12   

W linku jest załącznik o regionach wolnych od choroby na terenie Polski. Drugi link to info o tej chorobie i obszarach wolnych.
http://nowastrona.polsus....irusa%20chA.pdf
http://www.polsus.pl/zdro...wolne-od-chorob
_________________
Pies powinien mieć więcej praw niż człowiek, jest bowiem jednostką zdecydowanie szlachetniejszą. - Joanna Chmielewska
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-11-04, 13:15   

dzięki, przydatna informacja
tylko czy skoro człowiek nie jest narażony na tę chorobę, to czy mięso i tak badane jest pod tym kątem?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-04, 13:17   

szafirka, Ja wiem, że w wielu miejscach tak jest napisane. Ja wzoruje sie na naturze. A tam raczej hiperwitaminozy nie ma. Nie chodzi też o dawkę dzenną ale w ogólnym rozrachunku %. Pies nie musi mieć zbilansowanego każdego dnia.
Neras, choroba Aujeszkiego nie atakuje człowieka w związku z czym nie bada się pod tym kątem przy dostępie mięsa wieprzowego do spożycia dla ludzi. Co lepiej - jeśli weystępuje ta choroba w stadzie, zarażone zwierzęta są ubijane i mięso sprzedaje się do spożycia. Nas nie rusza a psa może zabić. Dlatego niestety stwierdzenie "w sprzedaży dla ludzi więc dobre dla zwierząt" jest nietrafione. Musimy pamiętać o tym, że dotykają nas różne choroby bo nalezymy do innych gatunków
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
elaiedzia 


Barfuje od: 2 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 106
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-04, 13:19   

szafirka napisał/a:
dzięki, przydatna informacja
tylko czy skoro człowiek nie jest narażony na tę chorobę, to czy mięso i tak badane jest pod tym kątem?



Podobno nie jest badane.
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2013-11-04, 13:23   

Trzeba wymyślić domowe badania nad Aujeszkim - jakiś taki papierek lakmusowy :mrgreen:
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-11-04, 13:25   

zatem jak wieprzowiny psu nie podawałam tak nie będę podawać

ciocia mlotek - wartość procentową spożycia wątróbki, którą wspomniałaś, odnosi się do dawki dziennej.tygodniowej? jak to rozumieć?
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-04, 13:27   

proponuję lekturę wątku o wieprzowinie, może coś pomoże, rozjaśni.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=663
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne