BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina D - tran i jego zamienniki
Autor Wiadomość
Ulotnosc 

Dołączyła: 29 Paź 2019
Posty: 17
Wysłany: 2019-11-07, 20:05   

Witajcie!
Przymierzam się do zrobienia pierwszej mieszanki dla mojej nerkowej kotki. Dzięki uprzejmości Aniliny mam już przepis :kwiatek:
Jednak moja kicia nie znosi rybnych olei! Omega3 będę podawać w kapsułkach (olej z kryla), ale mam problem z tranem...
Mam przepis na 19 dni, a w nim 0,4g tranu z wątroby dorsza. Po pierwsze, boję się, że nawet przez taką odrobinę oleju kotka zbojkotuje mieszankę, po drugie, nie zdążę zużyć nawet najmniejszej buteleczki zanim się zepsuje...
Więc myślę nad polecaną D-Vitum 400 j.m., witamina D dla niemowląt. Tylko jak to dawkować?
Skoro w mieszance 0,4g tranu daje 47,6 I.E. to dobrze myślę, że musiałabym dzielić zawartość kapsułki na 9 części? :shock:
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-21, 22:42   

Zastanawia mnie suplementacja wit D u mojego kota.

1. Ma problem z trawieniem tłuszczy - kupale lekko tłuszczowe również na enzymach
2. Wysoki poziom trójglicerydów 10x norma po 14h na czczo

Krwi się 2x nie dało wiarygodnie zbadać przez to, że surowica jest zawsze lipemiczna, więc i poziomu wit D nie sprawdzę.

Karmię tylko i wyłącznie jagnięciną od kilku miesięcy - najmniej problemowe mięso dla kota dotychczas
W udźcu jagnięcym jest dużo witaminy D, ale jak mam patrzeć na chude udźce, którym daleko do kalkowego poziomu tłuszcz:białko? Najchętniej wklepałbym do kalka taki udziec jako jagnięcina chuda ( w kalku jest 0% wit D lub brak danych).

Czy będzie bezpiecznie jeśli w kwestii suplementacji witaminy D skorzystam z wskazanej jej ilości w jakimś gotowym przepisie?
Czy może powinienem zwiększyć ilość wit D przy jego dolegliwościach?
 
 
Carmaniola 


Barfuje od: 11.05.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 59
Wysłany: 2020-01-24, 13:54   

Ulotność, 0,4 g to nie jest tak dużo na taką ilość mieszanki i wg mnie to się tak ładnie rozejdzie, że po przemrożeniu będzie dla kota zupełnie zjadliwe. Tran lepszy niż sztuczne witaminy. Zresztą możesz spróbować i do tej pierwszej mieszanki dać połowę dawki i sprawdzić jak kot reaguje.

Też mam jednego kota i nie zużywam całości buteleczki w terminie więc od razu po otwarciu wlewam sobie do małych słoiczków i mrożę. Potem takie zamrożone (miękkie jest) nabieram łyżeczką i ważę nie rozmrażając reszty.[/quote]
 
 
Carmaniola 


Barfuje od: 11.05.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 59
Wysłany: 2020-01-26, 21:56   

Cytat:
Karmię tylko i wyłącznie jagnięciną od kilku miesięcy - najmniej problemowe mięso dla kota dotychczas W udźcu jagnięcym jest dużo witaminy D, ale jak mam patrzeć na chude udźce, którym daleko do kalkowego poziomu tłuszcz:białko? Najchętniej wklepałbym do kalka taki udziec jako jagnięcina chuda ( w kalku jest 0% wit D lub brak danych).


Bobson, chyba mało kto tu zagląda i nie ma dziewczyn biegłych w dietach, bo widzę, że wisisz z odpowiedzią. Nie jestem specem, ale wydaje mi się, że witaminy D jest tak mało w mieszankach, że w żaden sposób nie zaszkodzisz. Mam natomiast poważne wątpliwości, co do stosowanej przez Ciebie monotematycznej diety. W żadnym mięsie nie ma wszystkiego, czego potrzebuje koci organizm, więc pewnie wielu rzeczy go pozbawiasz. Piszesz, że kot ma problemy z trawieniem tłuszczy - trzustka? wątroba? Ja na Twoim miejscu spróbowałabym raczej przejść czasowo przynajmniej na tzw. gotowanego, ale wielomięsnego i małotłuszczowego barfa i zobaczyła, co się będzie działo. Mam nadzieję, że lada chwila wpadnie ktoś z większą wiedzą i ewentualnie mnie poprawi, ale wydaje mi się, że to na razie (skoro brak wyników krwi/co z usg?) najrozsądniejsze podejście.
 
 
martens 

Barfuje od: 8 XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Paź 2013
Posty: 104
Skąd: USA
Wysłany: 2020-05-15, 16:52   

Czesc! Uprzejmie prosze o pomoc. Po prawie 3 latach wracam z Mimirem na BARF. Mieszkam za granica (USA) i niestety mam niemaly problem ze znalezieniem wszystkich potrezbnych mi suplementow. Jak na razie uporalam sie z tauryna, witamina E i maczka ze skorupek, mecze sie nad reszta m.in. nad oolejem z watroby dorsza. I tu potrzebuje Waszej pomocy.

Znalazlam polecany Blue Ice Fermented Cod Liver Oil, ale na stonie producenta nie ma podanych konkretnej zawartosci witamin, wiec zadzwonilam do nich. Pani powiedziala, ze poniewaz to jest calkowicie naturalny produkt nie moga podac konkretnych wartosci. Powiedziala, ze mogliby napisac ile czego dokladnie jest, tylko w przypadku gdyby dodawali to osobno, ale podala mi przyblizone wartosci:
2.5ml - 2250 UI wit A i 225 UI wit D.

Teraz tak, czy UI to to samo co I.E (jednostka uzyta w kalkulatorze)? Rozumiem tez, ze skoro wartosci w kalkulatorze sa podane w 100g to musze to po prostu z proporcji przeliczyc? Jezeli dobrze pamietam, to (w przyblizeniu) 1ml = 0.9 g, wiec:

2.5ml = 2.25g = 2250 wit A/225 wit D
100g = 100 000 UI wit A / 10 000 wit D

Czy to ma rece i nogi? Juz mi mozg paruje....
_________________
 
 
panterzyca 
Ekspert


Barfuje od: 01.11.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Paź 2014
Posty: 325
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-05-17, 00:13   

martens, tak, wydaje mi się, że dobrze przeliczyłaś :)
_________________
Jeśli coś nie wyszło za pierwszym razem, to znaczy, że czas na drzemkę.
 
 
 
redlugi 

Dołączyła: 23 Sty 2020
Posty: 92
Wysłany: 2020-10-26, 20:55   

Przeczytałam ten i inne powiązane wątki, ale nadal nie mam pewności co do ilości podawanego oleju z wątroby dorsza w celu suplementacji witaminy D.

Niby mam wszystkie dane, ale głupieję, kiedy czytam o zalecanym dawkowaniu

A więc:
100 g tego oleju zawiera 11900 IU witaminy D
Dobowa dawka wit D wynosi 7,5 IU / kg masy ciała = dla 4 kg kota = 30 IU/dobę
Przygotowując mieszankę na 10 dni dla takiego kota mamy zapotrzebowanie na 300 IU

Na potrzeby tego przykładu założę, że żaden inny składnik mieszanki nie zawiera wit D.

W związku z powyższym wchodzi na to, że do takiej mieszanki powinnam dodać 2,5 g (2,8 ml) oleju Lunderland.

Gdzie robię błąd skoro, według moich wyliczeń wychodzi 2,8 ml oleju na 10 dni a zalecane dawkowanie to 2,5 ml / dobę (0,5 łyżeczki):

Cytat:
Koty i małe psy do 20kg 1/2 łyżeczki do herbaty dziennie.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-27, 23:43   

Nie robisz błędu. Trzymaj sie kalka nie zaleceń producenta, który zaklada ok.10x wyższe zapotrzebowanie na witaminę D niż w kalku. Dlaczego, nie wiem.
 
 
redlugi 

Dołączyła: 23 Sty 2020
Posty: 92
Wysłany: 2020-10-28, 00:16   

kryska napisał/a:
Nie robisz błędu. Trzymaj sie kalka nie zaleceń producenta, który zaklada ok.10x wyższe zapotrzebowanie na witaminę D niż w kalku. Dlaczego, nie wiem.


Dzięki za odpowiedź. W takim razie zastanawia mnie jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na witaminę D. Jak wiadomo można ją przedawkować, co jest bardzo groźne dla zdrowia. Dane z kalkulatora (7,5IU/waga kota/dobę) a te od producenta (10 krotnie więcej) to ogromna przepaść.
Rozumiem co napisałaś - trzymać się tej wartości z kalkulatora - 7,5, ale skoro zakładamy, że przekroczenie tej wartości grozi przedawkowaniem witaminy D, to absurdalne jest podawać dziesięciokrotnie więcej. Z drugiej strony zalecane przez producenta dawkowanie (a w konsekwencji podawanie zwierzętom takiej ogromnej dawki) być może nie szkodzi aż tak bardzo skoro nikt tego nie zakwestionował (oczywiście co nie znaczy, że przychylam się do "testowania" tej wyższej dawki, ale poważnie mnie zastanawia ta sprawa).

Nie wierzę, że którykolwiek właściciel zwierzaka, który zachorowałby z powodu przedawkowania witaminy D nie skarżył się do producenta o źle podane dawkowanie.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2020-10-28, 05:50   

redlugi , problemy zdrowotne mogą być oddalone w czasie , możemy nie skojarzyć ich z daną substancją . Mając do wyboru mądre posty z tego forum albo zalecenia producenta , trzymam się forum .
Zwróć uwagę , że lunderland proponuje tę samą ilość dla kota ( ważącego przecież i mniej niż 4 kg ) , jak i psa 20 kg . Jest możliwość przesłania swojej wątpliwości producentowi
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2020-10-28, 05:51   

redlugi , problemy zdrowotne mogą być oddalone w czasie , możemy nie skojarzyć ich z daną substancją . Mając do wyboru mądre posty z tego forum albo zalecenia producenta , trzymam się forum .
Zwróć uwagę , że lunderland proponuje tę samą ilość dla kota ( ważącego przecież i mniej niż 4 kg ) , jak i psa 20 kg . Jest możliwość przesłania swojej wątpliwości producentowi
 
 
redlugi 

Dołączyła: 23 Sty 2020
Posty: 92
Wysłany: 2020-10-28, 12:40   

Faktycznie, to co napisałaś o dawkowaniu rozwiewa moje wątpliwości. To naprawdę nieodpowiedzialne podawać tak ogólne dawkowanie, a już zwłaszcza dotyczące witaminy, której nadmiar gromadzi się w organizmie. I to jeszcze jest produkt przeznaczony właśnie dla zwierząt.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-28, 14:57   

Od czasu afery z olejem z dzikiego łososia tego samego producenta tutaj niczemu już się nie dziwię.
Od tego czasu mam bardzo ograniczone zaufanie do producentów supli. Jak mogę, zastępuję je ludzkimi, ze standaryzowanymi zawartościami np. wit. D.( tran solgara w kapsułkach).
 
 
Chandni 

Wiek: 31
Dołączyła: 12 Sty 2018
Posty: 152
Wysłany: 2020-11-07, 20:35   

Podrzucam info, że zmieniły się wartości w tranie z wątroby dorsza z Lunderland :) może komuś na informacja się przyda.
 
 
Rina 

Barfuje od: 2021
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-06-11, 20:33   

Cześć, zaczęła mnie zastanawiać jedna rzecz - czy dodanie (tak jak to sugeruje kal) 1,5g tranu z Luderlandu na 3,2kg kota na mieszankę około 5kg jest wystarczające, gdyż odnoszę wrażenie, że jest to dość mało i jeżeli ilość jest okej, to wystarczy to, aby uzupełnić zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe?
_________________
Przybyłem, zamruczałem, zdobyłem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne