BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina D - tran i jego zamienniki
Autor Wiadomość
ewach11 


Barfuje od: teraz
Wiek: 66
Dołączyła: 21 Lip 2013
Posty: 27
Skąd: Mur.Goślina
Wysłany: 2013-07-29, 13:37   

To znowu zapytam, co Moellers zastępuję, olej z wątroby dorsza czy olej z łososia ? A może obydwa ? Bo są i witaminy i omega3
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-09-24, 23:02   

Jaki (dostępny za zł.) tran polecacie dla dorosłego ludzia ? W płynie, w kapsułkach ? Podobno wit, D nie jest szkodliwa nawet przy przedawkowaniu (tz wcale nie jest tak źle jak ogólnie podają) :shock:
 
 
megi007 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 31
Dołączyła: 25 Kwi 2012
Posty: 100
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-09-30, 16:09   

Podłączam się pod wątek ze swoim pytaniem. Czy ten tran nadaje się do suplementowania mięcha? Co prawda mało o nim informacji ale może ktoś coś wie więcej? tran
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-10-24, 10:37   

ewach11 napisał/a:
co Moellers zastępuję, olej z wątroby dorsza czy olej z łososia ? A może obydwa ? Bo są i witaminy i omega3

Zastępuje tran z wątroby dorsza oraz, częściowo, wątrobę. Oleju z łososia nie zastępuje, bo dajemy go bardzo mało (ze względu na wysoką zawartość witamin), a co za tym idzie - kwasów omega-3 nie dostarczymy z samym tranem wystarczająco.

gerda napisał/a:
Jaki (dostępny za zł.) tran polecacie dla dorosłego ludzia ?

Dokładnie taki sam jak dla naszych zwierząt :mrgreen: .

megi007 napisał/a:
Czy ten tran nadaje się do suplementowania mięcha? Co prawda mało o nim informacji ale może ktoś coś wie więcej? tran

Ostatecznie nadawałby się, bo tego oleju z ostu jest w nim malutko. Zgodnie z niemieckim zooplusem zawiera 95% tranu i 5% oleju z ostu, więc nie aż tak źle, choć ten olej roślinny jest zupełnie niepotrzebny. Niestety nie ma konkretnych informacji o zawartości w nim witamin, dlatego dawkowanie będzie trudne i bardzo "na oko". Ja bym go nie kupiła, zdecydowanie wolałabym czysty tran od sprawdzonego producenta, gdzie wiadomo ile czego jest i jak dokładnie dawkować.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-10-24, 13:04   

Ha ! Tran taki jak dla zwierząt - czyli który :niewiem: (dostępny za zł) Który możecie polecić ? :kiss:
 
 
rEni 


Barfuje od: wiosny 2013
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Kwi 2013
Posty: 247
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-05, 16:20   

Mam pytanie,

czy ktoś wie ile mililitrów tranu z wątroby dorsza mogę podać dziennie kotu, który waży 5 kg?

1/4 ml? 1/3 ml?

Podaję olej z łososia do pyszczka codziennie, tranu z mięsem koty się nie dotykają, a mam małą buteleczkę 90 ml, którą chciałabym zużyć.

Mogłabym przy podawaniu do pyszczka oleju z łososia nabrać jeszcze kilka kropelek tranu i podać za jednym zamachem. Tylko ile tego tranu nabrać?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-11-05, 17:00   

rEni, to wszystko zależy:
1. od tego co konkretnie dajesz kotu do jedzenia i czy jest już w nim wit. D i A.
Tzn. czy podajesz czyste surowe mięso, czy Barf z dodatkiem ryby jako źródła wit. D, czy mięso z podrobami bogatymi w wit. D (np serce wołowe), itd. lub jeśli jest to dieta mieszana: mięso + gotowce (puszki, sucha), to, czy i ile zawierają w sobie wit. D i ewentualnie wit. A.
2. od parametrów tranu, tj. ile ten twój konkretnie zawiera wit. D i A w określonej jednostce pojemności

To wszystko trzebaby nałożyć na normę dzienną witaminy D (zwłaszcza) i A (tu akurat margines tolerancji jest o wiele szerszy, chyba, że mówimy o nerkowym kocie, to trzeba bardziej uważać, aby nie przedawkowywać niczego, bo u nerkowców wszystko bardziej się kumuluje w organizmie) dla 5kg kota i dopiero dopasować ile mogłabyś podać.

W związku z tym, że wit. D jest rozpuszczalna w tłuszczach i nagromadza się w organizmie, w razie czego mogłabyś, jak już wiadomo byłoby ile trzeba podawać, serwować ten tran rzadziej, np dwa -trzy razy w tygodniu w nieco większej dawce niż codzienna, aby nie "raczyć" kota codzinnie tym czego nie lubi i przy okazji rzadziej otwierać butelkę, co ograniczyłoby proces utleniania się oleju.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-11-05, 17:34   

rEni :kwiatek:
A jakby co to sama możesz ten tran wypić :mrgreen: nie zaszkodzi :kwiatek:
 
 
rEni 


Barfuje od: wiosny 2013
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Kwi 2013
Posty: 247
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-05, 18:50   

Dziękuję Wam dziewczyny za nakierowanie :kwiatek:

Nie mam głowy jak to policzyć ile one zjadają jakiej witaminy. 2 koty są nerkowe, jeden Sokrates, druga babcia Bóbr. Jeden kot - Sonia - ona je tylko mięso surowe.

Koty nie jedzą wcale podrobów, dla nich to nie jest jadalne, nawet z kaczki nie tkną. Wątróbkę lubią gotowaną, czyli tam byłoby źródło witaminy A i D? Ale nie daję wątróbki jakoś ostatnio, bo nie chce mi się gotować takiej maleńkiej ilości, żeby nie dać za dużo, a surowa jest niejadalna.

Koty nie jedzą ryb, czasami dorsza gotowanego, ale bardzo rzadko taki 1 posiłek ekstra na tydzień, na 2 tygodnie.

Moje koty jedzą na tzw. "na oko". Jedzą mięso surowe, głównie różnego rodzaju wołowinę, udka z kurczaka i udka z indyka, też przy tym grymaszą, ale jak jest wysokiej świeżości to im coś wcisnę.

Do tego jedzą saszetki Renala RC, Renala Hillsa, Hillsa Lighta - jedyne jadalne ze zdrowotnych polecanych przez vetów, 2 saszetki na 3-4 koty, wiem, że skład mają beznadziejny, ale cóż, trudno skoro to jest jedzone, a Ferignę, Terra Fealis, czy dobrą niemiecką z maxi zoo muszę wynosić pod śmietnik, do saszetek idzie trochę tauryny i ciut drożdży.

Jedzą też śmieciowe karmy 1 raz dziennie 1 saszetka na 3 koty Gourmeta Golda 85 gramowego lub Felixa z kurczakiem (tu tylko galaretkę wcinają, farfocle zostają do wyrzucenia). Do tych karm dodaję wapń (na oko) oraz taurynę (na oko) i ciut drożdży z algami (na oko).

Nie jedzą sucharów (poza jednym kotem Bekele sucharojadem, który jest dręczony czasami niesmacznymi chrupkami, żeby mu się odechciało).

Czyli sama sobie potrafię odpowiedzieć, przy tak skomponowanym menu trudno powiedzieć ile dostają wit. A i D. Myślę, że mogę dać trochę tranu co 3 dzień, np. 1/4 ml na kota.

Czy tran również się konserwuje witaminą E? Robicie to?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-11-05, 19:08   

rEni :kwiatek:
Moje nie piją tranu, ani oleju z łososia nie chcą :-( wątróbki surowej tylko troszkę do mieszanki tolerują i wymyślają: żołądki beee, serca z kurczaka beee, serca z indyka raz bee a raz mogą być jedynie serce wołowe jest dobre :mrgreen: Ja moim daję taką wit.D
http://www.doz.pl/apteka/...wist-off_45_szt
W każdej kapsułce jest 400j.m. i jak w przepisie brakuje 400j.m to taka kapsułka jest w sam raz. Może takie coś Tobie tez się przyda. :kwiatek:
 
 
rEni 


Barfuje od: wiosny 2013
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Kwi 2013
Posty: 247
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-05, 23:47   

Shana :kwiatek: thks, zapisuję sobie tę nazwę witaminy.

Na razie nie otwieram buteleczki z tranem, najpierw pomyślę jak to obliczyć ile ja im tych witamin A i D dostarczam.
 
 
Rapsodia 
BARFny Hodowca

Dołączyła: 19 Lis 2013
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-12-14, 18:34   

A co myślicie o tym tranie: http://gal.com.pl/produkt...n-norweski.html
GAL tran norweski? Jest w dość atrakcyjnych cenach na allegro.
 
 
Flourish 


Barfuje od: 13.02.2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 16 Lut 2014
Posty: 19
Skąd: Czapury
Wysłany: 2014-02-25, 23:08   

Spróbuję tutaj jeszcze raz, bo do mojego wątku o przepisach dla Pascala już pewnie nikt nie zagląda ;-) ...

Wrzuciłam przykładowy tydzień papu do kalkulatora i wyszły mi dziwne rzeczy :(

Po pierwsze witamina A. Gdzieś na forum znalazłam że powinno się dawać 5% wątroby. No to w skali tygodnia wyszło mi 231 g. I w tych 231 g jest wg kalkulatora 138461,4 wit. A, gdzie norma jest 38132 czyli na samej wątrobie norma przekroczona jest prawie czterokrotnie!

Po drugie witamina D. Dla kwasów omega podaję Pascalowi olej rybny, dla witaminy D tran i wszystko byłoby super, gdyby nie to, że tran zawiera również masę witaminy A. To może w takiej sytuacji w ogóle z wątroby zrezygnować? Bo właściwie wychodzi na to, że sam tran zaspokaja potrzebę na witaminę A i D.
 
 
 
Karolkaa 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 130
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 18:30   

Czy ktoś wie ile witaminy A w 100 g zawiera tran Mollers? Liczę i liczę i o ile zawartość witaminy D wychodzi mi na rozsądnym poziomie 8800 IE w 100g, o tyle witaminy A wychodzi mi tylko 18 315 IE w 100 g (przyjmując przelicznik 1 ml = 0,91 g). Tran Lunderlandu ma w Kalkulatorze wpisaną zawartość witaminy A na poziomie 134 900 IE, tran cdVet 99 913 IE, 18 315 to przy nich bardzo mało. Coś musiałam pokręcić :(
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-02-26, 19:29   

Karolkaa, jeżeli chodzi Ci o tran Möllers norweski dla dorosłych... Gęstość średnia olejów z ryb wynosi 0,9g/cm³ (obliczenia). Tak więc 100g to ok. 111,1ml oleju. Na stronie producenta mam podany skład na 5ml, czyli 4,5g oleju.
W 100g oleju Möllers jest:
- 8,89g EPA
- 13,3g DHA
- 222,22 mg wit. E (331,1 IE)
- 5 555,556 µg wit. A (18 516,67 IE)
- 222,22 µg wit. D (8 888,8 IE)

Twoje wyliczenia są w miarę prawidłowe.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne